יו"ש באפליה

4 rabanut
המשנה ליועמ"ש: נציגי המועצות ביו"ש יוסרו מהגוף הבוחר של הרבנות הראשית לישראל
חוות דעת של משרד המשפטים הסירה השבוע את אפשרות הייצוג לתושבי יהודה ושומרון בגוף הבוחר למועצת הרבנות הראשית. במשרד הדתות טוענים כי הם פועלים לפי הנחיית משרד המשפטים ובלשכת שרת המשפטים מטילים את האחריות על שר הדתות. בתווך עומדים חצי מיליון תושבי מדינת ישראל שלא ייוצגו בגוף שיבחר את הרבנים שדעותיהם ישפיעו ישירות גם עליהם * ח"כ שולי מועלם: רק החלת החוק הישראלי על שטחי C תעניק פתרון אמתי להפליות החוזרות מהסוג הזה

אילת כהנא

אתר וואלה NEWS חשף השבוע התנכלות משפטית נוספת כלפי תושבי יהודה ושומרון. בחודש שעבר התקיימה ישיבת הוועדה לבחירת הגוף הבוחר למועצת הרבנות הראשית לישראל, מועצה שהחברים בה זוכים להכריע בנושאים בעלי השלכות הלכתיות משמעותיות. בישיבה הוצגה חוות דעתו של נציג משרד המשפטים, המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, כי נציגי תושבי יהודה ושומרון יוסרו מהגוף הבוחר המונה 150 חברים, זאת בשל הצהרתו כי אפשרות הייצוג נתונה רק לתושבי 'ישראל הקטנה' מכיוון שהחוק, כמו שאר החוקים במדינת ישראל, אינו חל על יהודה ושומרון.

על פי החוק, הגוף הבוחר מורכב מ-80 רבנים ו-70 בעלי תפקידים הכוללים ראשי מועצות מקומיות, ראשי מועצות דתיות וחברי כנסת. נוסף על אלו קיימים 10 נציגי ציבור שימנה שר הדתות. עד כה בין בעלי התפקידים ונציגי הציבור נכללו גם ראשי מועצות מיהודה ושומרון, וכעת, משהוצגה עמדת משרד המשפטים, הם לא יוכלו לייצג עוד את תושבי יו"ש בגוף הבוחר.

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני: "חוסר הייצוג של חצי מיליון תושבי מדינת ישראל בבחירת מועצת הרבנות הראשית הוא החרמה דה-פקטו, והיא נותנת דלק למבקשי רעת ההתיישבות בארץ ובעולם"

חברי הוועדה התנגדו לחוות הדעת המשפטית שהושמעה בישיבה, ודרשו לקבל חוות דעת נוספת. יו"ר הועדה, הרב דוד לבנון, טען כי "הרבנות הראשית קובעת את הוראותיה בכשרות ובנושאים אחרים הקשורים לענייני הדת גם בשטחי יהודה ושומרון. אין כל סיבה למנוע מהם את האפשרות להיות שותפים בבחירות האלה". עו"ד רחל דותן, חברה בוועדה, טענה כי "כל מי שזכאי לבחור לכנסת ישראל צריך להיות זכאי לבחור גם כאן".

במשרד לשירותי דת תולים את אחריות הטיפול בנושא במשרד המשפטים: "הוועדה לבחירת מועצת הרבנות הראשית עשתה כל שביכולתה לכלול את תושבי יהודה ושומרון באספה הבוחרת את מועצת הרבנות הראשית", נמסר. "עמדת משרד המשפטים שהוצגה בישיבת הוועדה היא כי על פי החוק במדינת ישראל אין אפשרות משפטית לכלול באספה הבוחרת נציגים תושבי אזור יהודה ושומרון. למרות העמדה הזאת, הוועדה שבה ופנתה למשרד המשפטים על מנת שישקול את עמדתו בשנית, עד כה אין שינוי בעמדתם".

בלשכת שרת המשפטים טוענים כי האחריות הבלעדית לטיפול בשאלה המשפטית מוטלת על שר הדתות דוד אזולאי: "לאחר בדיקת הדברים מתברר שקיימת לקונה בחוק ולפיה לא ניתן למנות חברים שאינם מייצגים רשויות, ערים ומועצות אזוריות שאינן בתחומי 'ישראל הקטנה'. הנושא נמצא בסמכות השר לשירותי דת, ושרת המשפטים מצפה שהשר יתקן את החקיקה כבר במושב החורף של הכנסת. עד אז, עשרה נציגים מיו"ש יכולים להתמנות על פי שיקול דעתם של הרבנים הראשיים". הדברים מכוונים כלפי עשרת נציגי הציבור שיכולים על פי החוק להיבחר על ידי שר הדתות והרבנים הראשיים ללא קשר למקום מגוריהם.

תגובות חברי הבית היהודי וראשי המועצות ביהודה ושומרון לא איחרו לבוא. ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה במכתב לראש הממשלה ולשרי הדתות, המשפטים והביטחון בדרישה לתקן את החוק בהקדם, ובדרישה שעד שיתבצע התיקון לא יתקיימו הבחירות. "חוצפה שנושא כזה עולה בכלל אחרי חמישים שנות התיישבות מפוארת", אמר סמוטריץ'. "אזרחי ישראל תושבי יהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ד' ולא ניתן להפלות אותם על רקע מקום מגוריהם".

ח"כ שולי מועלם-רפאלי אמרה כי "הפליית יהודים על ידי פקידים ממשלתיים איננה מתקבלת על הדעת. הדבר הנכון, הראוי והמתבקש הוא החלת הריבונות הישראלית בשטחי C ומתן פתרון אמתי להפליה זו". גם השר אורי אריאל התייחס לשערורייה ואמר כי יפעל לביטול הדרתם של תושבי יו"ש.

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני פנה במכתב לשר הדתות: "אני רואה את חוסר הייצוג של חצי מיליון תושבי מדינת ישראל בבחירת מועצת הרבנות הראשית בחומרה רבה", כתב. "מהלך זה הנו החרמה דה-פקטו של תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן אשר נותנת דלק לכל מבקשי רעת ההתיישבות בארץ ובעולם. לא נסכים לאפליה כזאת של תושבינו, שהם חלק בלתי נפרד מאזרחי מדינת ישראל".

"אנחנו לא אזרחים סוג ב' וניאבק על כך שהחלטה זו לא תיושם", מסר ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן. "אם לממשלת ישראל אין דרך חוקית להעניק זכויות שוות לתושבי יהודה ושומרון, הרי שהעובדה הזאת מעידה כאלף עדים שהגיע העת להחיל את החוק הישראלי ביו"ש, ויפה שעה אחת קודם".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם