השומר החדש

3 sefer torah

 
תושבי עוטף עזה מוזכרים בימים האחרונים בתקשורת, לצערנו רק בהקשר של שרפות ושיגור עפיפוני נפץ. דווקא אחד האירועים היותר משמחים שקרו שם חמק משום מה מעין הציבור: קיבוץ כרם שלום חנך בית כנסת ראשון מאז עלה על הקרקע ב-1956 * חברת קיבוץ אחת כבר מונתה לאחראית ל'קידושים' של שבת בבוקר

איילת כהנא

הקיבוץ כרם שלום, הנמצא באחת הנקודות האסטרטגיות של מדינת ישראל - במשולש הגבולות בין מצרים, עזה וישראל - סובל בשנים האחרונות מהמתיחות הבטחונית, מה שמקשה על הצמיחה ומוביל בדרך כלל לעזיבת חברים. בגלל מיקומו האסטרטגי הוחלט בתנועה הקיבוצית כי מוכרחים לעזור לקיבוץ לצמוח: "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שדגל ישראל ירד מהנקודה הזו", אומר לנו ניר מאיר, מזכ"ל התנועה.

"על מנת להצמיח אותו הצבנו שלוש אפשרויות: האחת, להצמיח אותו על ידי חברי קיבוצים נוספים. אם זה לא ילך, נקדם מהלך של הרחבת השורות ומעבר ליישוב מעורב - דתיים וחילונים. ואם גם זה לא יצלח נמסור את הקיבוץ לאחד היישובים, העיקר שיהיה שם יישוב". בסופו של דבר חברו יחד התנועה הקיבוצית, הקיבוץ הדתי, החטיבה להתיישבות וארגון "איילת השחר" - תנועה שמקדמת גישור בין דתיים לחילונים ופועלת רבות גם בגזרת הקיבוצים - ולבסוף הוחלט על מעבר לקיבוץ מעורב.

"כרם שלום עלה על הקרקע ב-1956 על ידי גרעין של הצופים הדתיים בשם 'כרם אבשלום'", מספר ניר. "כמה שנים אחרי זה הוא נמסר לקיבוץ הארצי ולשומר הצעיר. בגלל מיקומו, הוא סובל מכל התחלואים של עוטף עזה, כשהוא נמצא הכי קרוב לדאעש ובמרחק הכי גדול מיתר מדינת ישראל. בשנים האחרונות, הקיבוץ לא הצליח לגדול והוא שמר על גודל של 40 חברים בלבד. לא נבנתה בו קהילה כמו שצריך ולכן הלכנו על המהלך הזה".

בבחירה דמוקרטית החליטו חברי הקיבוץ על הקמת קיבוץ מעורב עם הציונות הדתית. "מהרגע שהסכמנו על האסטרטגיה הזו, אנו מלווים בידי שר החקלאות אורי אריאל והחטיבה להתיישבות. ובאחת הישיבות המקדימות שהתקיימה לפני החגים אשתקד, החבר'ה אמרו שמשפחות דתיות רוצות לבוא, אבל אין פה ספר תורה. קם אורי אריאל ואמר שיש לו ספר תורה לתרום לקיבוץ". מדובר בספר תורה בן 110 שנים שהגיע לישראל מהעיירה של משפחת אמו של השר, פיבינצה שבפולין, שאותו הביא אריאל בעבר לארץ.

ולספר תורה, צריך מקום משכן: "בסופו של דבר, מבנה המכבסה הישן שופץ והוסב לשמש כבית כנסת, ולפני סוף אפריל קיימנו כאן הכנסת ספר תורה מרגשת. כשנשאתי דברים, אמרתי לכולם שהאתגר שאני מציב כעת לפניהם הוא שבכל שישי ושבת יהיה כאן מניין. שאם אני למדתי להשלים מניין - גם אתם, חברי הקיבוץ החילונים, תלמדו להשלים מניין. לחובשי הכיפות אמרתי כי עליהם לדאוג שתהיה השלמה מספיקה למניין הזה".

בסרטון מרגש שעלה השבוע בדף הפייסבוק של סיון רהב-מאיר, נראית ההתרגשות הגדולה בחנוכת בית הכנסת. במהלכה עלו חברי הקיבוץ וחברים נוספים לתורה, חלקם בפעם הראשונה: גדי ירקוני, ראש המועצה אשכול נצפה שם מברך בעלייתו לתורה, ומסיים בהתרגשות במילים "מי היה מאמין". לאחר מכן נשא דברים ואמר כי לא האמין אי פעם שהוא, בן השומר הצעיר, ייגע בספר תורה ויחנוך בית כנסת. הוא מייחס את הזכות הזו לגדולתם של תושבי כרם שלום.

"בשבוע שבו ירו על העוטף נקלטו בכרם שלום שמונה משפחות, חציין דתיות וחציין חילוניות" מספר מאיר. "אחרי שנים, סוף סוף העסק צומח. בנינו עוד בתים, וברור לנו שהפרויקט הזה חייב להצליח".

קיבלתם גם תגובות שליליות לחנוכת בית הכנסת?

"קיבלנו, אבל לא הרבה. תמיד יהיו תגובות, אבל צריך לבחור למה להקשיב. זה לא הקיבוץ המעורב הראשון, גם קיבוץ כרמים בחר להקים קיבוץ מעורב. וכשחברי כרם שלום חשבו על האופציה הם נסעו לכרמים על מנת להתרשם, והבינו שזה יכול לעבוד. מאז נכנס ספר התורה הקיבוץ גדל בשמונה משפחות שזה בערך רבע מהקיבוץ. המשמעות של זה היא עצומה".

הקוקטייל הנכון

הרב שלמה רענן, מייסד ומנכ"ל 'איילת השחר', אחראי למעשה להוצאה לפועל של חנוכת בית הכנסת. "היינו בקשר עם הקיבוץ במשך שנים כחלק ממערך הפעולה שלנו ביישובי עוטף עזה, אם זה הקשר עם הקהילות בתקופת החגים ותכניות בר מצווה, ואם בימים הקשים של צוק איתן. ברגע שהתקבלה ההחלטה לצרף עוד משפחות דתיות לכרם שלום, מיד אמרנו שאנחנו ניתן את חלקנו ונבנה את בית הכנסת. ההחלטה עברה בהתרגשות גדולה". הארגון תרם את כל הכסף לבניית בית הכנסת.

"חנוכת בית הכנסת הייתה אחד האירועים היותר מרגשים שהשתתפתי בהם", מודה הרב רענן. "הייתה בזה אמירה משמעותית מאוד מכיוון שכרם שלום היה ידוע דווקא במוטיב השמאלי והרחוק שלו, למרות שהוקם על ידי גרעין של הצופים הדתיים. הוא ננטש ו'נכבש' בידי השומר הצעיר".

הרב רענן מתאר שהיו גם יחסים לא פשוטים עם הציונות הדתית, בעקבות ההתנתקות: "במשך השנים מערכת היחסים שלו עם הציונות הדתית לא הייתה משופרת, הם היו הראשונים שקראו לעקירת היישובים בגוש קטיף; אבל הגיע הרגע שבו הם הבינו שלבד אי אפשר להמשיך ולחיות כאן. אני חושב שיישוב מעורב הוא קוקטייל נכון ליישובים ולקיבוצים רבים פה בארץ", הוא מעריך על פי היכרותו עם רבים מהם.

"ההתרגשות הגדולה ביותר בחנוכת בית הכנסת הייתה דווקא בזמן ההכנות: בית כנסת הוא אחד הדברים היחידים שיש משמעות להכנה לקראתו. במשך תקופת ההתארגנות והשיפוץ אנשים היו נכנסים ופשוט בוכים מהתרגשות. נקודת השייכות הזו חזקה דווקא בנקודה שהם גרים בה, זה אולי היישוב היחיד בארץ שנמצא על משולש הגבולות. ומעצם היותך כאן, אתה צריך לחדד את הזהות שלך, לאן אתה שייך. האם אתה משתייך יותר למצרים שמעבר לגבול או למתיישבים הדתיים שגרים לידך.

"יש מי שהביעו הסתייגות מבית הכנסת", מגלה הרב רענן, "אבל ההסתייגות הזו הייתה מהולה בשמחה. הם אמרו: אנחנו שמחים שהקמתם אבל אנחנו לא נבוא. יש פה כמה זוגות שאחד מבני הזוג שמח על כך והשני מסתייג; יש למשל זוג שהבעל הצהיר כי לא יגיע אבל האישה לקחה על עצמה להיות 'שמשית' בית הכנסת. מקרה נוסף הוא של אחת החברות שלקחה על עצמה לבשל את האוכל לקידושים בשבתות. מה שמרגש בעיקר זה שהם יוכלו לחגוג את השמחות בתוך הקהילה, וזה מאוד מדבר אליהם.

"מלבד זאת, הכרזנו גם על בניית מקווה בקיבוץ, והתכנית עוברת לשלבים מעשיים", מסכם הרב רענן בהתרגשות, ומוסיף כי עכשיו עמלים על השגת תרומה להקמת ברכת שחייה ממוגנת בקיבוץ בשביל הילדים.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "בסופו של דבר, מבנה המכבסה הישן שופץ והוסב לשמש כבית כנסת, ולפני סוף אפריל קיימנו כאן הכנסת ספר תורה מרגשת. כשנשאתי דברים, אמרתי לכולם שהאתגר שאני מציב כעת לפניהם הוא שבכל שישי ושבת יהיה כאן מניין. שאם אני למדתי להשלים מניין - גם אתם, חברי הקיבוץ החילונים, תלמדו להשלים מניין. לחובשי הכיפות אמרתי כי עליהם לדאוג שתהיה השלמה מספיקה למניין הזה"

הרב שלמה רענן, מייסד 'איילת השחר': "במשך תקופת ההתארגנות והשיפוץ אנשים היו נכנסים ופשוט בוכים מהתרגשות. נקודת השייכות הזו חזקה דווקא בנקודה שהם גרים בה, זה אולי היישוב היחיד בארץ שנמצא על משולש הגבולות. ומעצם היותך כאן, אתה צריך לחדד את הזהות שלך, לאן אתה שייך"

הרב שלמה רענן, מייסד 'איילת השחר': "הייתה בזה אמירה משמעותית מאוד מכיוון שכרם שלום היה ידוע דווקא במוטיב השמאלי והרחוק שלו, למרות שהוקם על ידי גרעין של הצופים הדתיים. הוא ננטש ו'נכבש' בידי השומר הצעיר"

אולי יעניין אותך גם

 • שמור לעצמך

  150 15 sivan

   

  הטור של סיון רהב מאיר. פרשת בלק

 • סליחה

  150 14 story

   

  סיפור מאת צור עמר

 • ללמוד להכיר

  150 12 zugiyut

   

  המיזם שעשוי לגרום לכם להתחתן נחשף

 • סערה

  150 10 tguvot

   

  תגובות לסדרת הכתבות על נטיות הפוכות והטיפול בהן

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם