באנו לעשות קצת פאן

m 12 funRus

באנו בכלל בשביל לעשות קצת פאן
מי שמזלזל בתעשיית הקניות והבילוי סביב כנסי הקיץ, לא הפנים עדיין את העצמה השיווקית-מהותית של 'מתוך שלא לשמה' שתבעו חז"ל * יש מי שבמקום רודוס ואיטליה הכל כלול, מתכננים את החופשה השנתית שלהם טבולה בכנסי הקיץ. חדרי אירוח ומלונות וכמובן קניות לכל השנה * אשרי הנשים שאלה שופוניגיהן. ואל דאגה גם הגברים מוצאים טוב מאוד את מקומם

נדב גדליה

תופעת כנסי הקיץ המתפשטת באזורנו הלח טומנת בחובה מעבר לכבוד התורה ולמידתה, הפנינג תרבותי עשיר הכולל אינסוף חוויות. החל מה'שופינג' המוכר עד כאב, עבור דרך סיורי קיץ בניחוח לימודי ועד טיפולי תרפיה בריח עז של פינוק. יצאתי לשעות ארוכות של סקירה וספירת מלאי בין מפיקי כנסי הקיץ וגיליתי עולם מלא של פאן. ספרא וכיופא שוכנים בעירבוביא. הדגש בכל הכנסים הוא ללא ספק על משבצות השיעורים הצבעוניות, מרתון אדיר של למידה, אך בכל זאת, בני אדם אנו ולא חטאנו, ולהתרענן בקיץ צריך, איכשהו.

רעות הירושלמית (23) מתרגשת. עוד רגע תלד את ילדה הראשון, אך למרות ההכנות וההתרגשות היא לא מתכננת לוותר על חווית הקניות הייחודית בכנס אליו תגיע הקיץ. "זו פעם רביעית שאני אהיה ב'בכל לבבך'. פה אני עושה שופינג מגוון. בכל שנה אני מחפשת דוכנים חדשים, מוצרים חדשים בשוק. נניח ראיתי בפייסבוק מישהי שעושה עבודות יד -אז היא תהיה פה ואני אקנה את מה שראיתי בפייסבוק ומצא חן בעיניי. אצלי זה הרבה מעבר למטפחות. אני קונה סטים למטבח ו... טוב", צוחקת רעות, "גם מטפחות, אני מחפשת ומצליחה למצוא את ההכי טובות שיש. בטוח יהיה משהו. כי הכל מותאם מאוד לציבור הדתי. אני מדברת על מוכרות שבדרך כלל אין להם בכלל חנויות, קשה למצוא את המותגים שלהן וכאן זו הזדמנות מרוכזת להשיג הכל. אשה שמחפשת דברים מתאימים. אני חושבת שאנשים שבאים לכנס עוסקים לפחות שעה בשופינג. לשיעורים אני אכנס רק אם יהיה לי זמן".

גם את מיכל פרץ (אשתו של הרב רפי פרץ) אני פוגש לשיחה תוך כדי הכנת הסלים למסע השופינג במסגרת הביקור השנתי בכנס 'בכל לבבך'. "אני דווקא לא אחת שאוהבת מסעי קניות", היא מפתיעה. "ודווקא בגלל זה הגיבוש של הדוכנים של הבגדים והמטפחות במקום אחד, עוזר לי. כשמנגישים לי את באזר הקניות והבגדים זה מאוד נחמד. זה מאפשר לי סוף סוף לרכז במקום אחד את הקניות שחשובות לכל אשה במגזר שלנו. אני קונה בדרך כלל בגדים, כובעים, גם קצת חפצי יודאיקה. זו הזדמנות טובה לקניות כי ביום יום אני גרה במושב, וכשאני צריכה דברים אני צריכה לנסוע במיוחד לירושלים או פתח תקווה ובכנס - הכל זמין. כל השנה אני שומרת את הקניות לכנס. רואה שאני צריכה משהו ואומרת 'אוקיי, אז אני אקנה כבר ביריד'".

החבר'ה נפגשים

מהעבר השני של גדר השופינג, יש מי שרואה בכנסים הפנינג חברתי.

אלעד חמיאל (39), מטפל ממעלה גלבוע, מקפיד להגיע כל שנה ל'כנס בית שאן לזוגיות ומשפחה', הסמוך לאזור מגוריו.

"זו הזדמנות נפלאה להכיר אנשים ולשתף פעולה עם אנשים מתחומים שונים", הוא אומר. "היום אנחנו חיים בדור שהוא מאוד וירטואלי ופתאום לפגוש אנשים שכאילו חברים שלך; אתה יודע מה הם אכלו היום ומה הם עשו שלשום - זה נעים ככה לפגוש אותם פעם ראשונה מחוץ למסך. זו הזדמנות להתחדש ולהתעדכן במה אנשים מתעניינים ומה פחות רלוונטי במגזר. אני חש בכנסים ששם נמצא הדופק של הציבור שלנו. לפני כמה שנים לא היו כנסים של דתיים עם אביזרי העשרה אינטימיים, למשל. זה אומר שזזנו קצת כציבור ויש לגיטימציה לשוחח בפומבי על דברים כאלה. אתה מגלה מה כבר אנחנו מוכנים כמגזר להשים על השולחן. גם בתחום הקניות של הספרים, אתה מגלה דוכנים של ספרות שפעם לא היתה. זה כבר לא ספרות רבנית קלאסית. גם ספרי ייעוץ וקריאה למכביר".

אז הכנס הוא רק תירוץ לחגיגה של קשרים חברתיים?

"תשמע", אומר אלעד, "הציבור הדתי לאומי הוא מגזר חינוכי יותר. אתה לא תלך לכנס רק כדי ליהנות, אבל ב"ה בשנים האחרונות יש מקום גם לתרבות, בגדים ועוד. כנס קיץ נהיה הרבה מעבר למשהו שהוא לימודי. יש יום חופש, מתנתקים קצת ליום שלם מהכל ועושים גם קניות ופוגשים אנשים מעבר לפן הלימודי. כנראה שזה היה חסר לנו כציבור. יש כנסים יותר 'חונקים' שיש שיעור אחרי שיעור עם מינימום הפסקות וכמעט אין דוכנים או שיש אבל - קצת כמו שסוגרים את המזנון כשמתחילה החופה בחתונה - גם הם מתקפלים שמתחיל שיעור חשוב. בבית שאן למשל, המקום מאפשר יותר ליהנות, מעבר לשיעורים. האווירה לא פורמאלית ויש מרחב לימודי אמנם, אבל לא פחות חשיפה לתכנים ותרבות יהודית חדשה. בכלל בתחום הכנסים, יש היצע גדול יותר ולדעתי גם יש קצת אינפלציה וכל מקום שרוצה להעלות את עצמו על המפה עושה לעצמו כנס, אבל אני בעד. כנראה שיש בזה צורך ובעיניי כל אחד שיש לו מספיק ביקוש - אז למה לא? שיקים כנס. כוחות השוק ישפטו. קודם כל בתור תושב הפריפריה, אני שמח שיש לי פה דברים ליד הבית. וכדי שיהיו עוד דברים - חשוב לבוא למה שיש. הערך המוסף של להתערבב עם אנשים הוא חשוב בעיניי לא פחות מהשיעורים המעניינים וללא ספק חשובים".

נשים וגברים לומדים לחיות יחד בקיץ

שמונה כנסים מגוונים מתקיימים בקיץ הזה; מתוכם שלשה כנסי תנ"ך מטעם 'מכללת הרצוג', 'הקתדרה לתורה ולחכמה בגבעת שמואל', ו'ימי לימוד תנ"ך בגבעת שמואל' המחזיק בלימודי תנ"ך בסגנון ישיבות הקו. אם חשקה נפשכם בכנס בעל אפיון חסידי, תוכלו לבקר ב'בכל לבבך' ואם הסיפור הזוגי של ימינו מטריד אתכם, תקבלו את כל התשובות ב'כנס בניין שלם' - המתמקד בנושאי זוגיות ומשפחה החוגג 20 שנות קיום. בנוסף, יתקיים גם 'כנס נחלים' למחשבת ישראל וכנס החמ"ד למנהיגי חינוך שיערך בבנייני האומה לצד 'כנס בית שאן לזוגית ומשפחה', כי גם לתושבי הפריפריה מגיע. בחלק מהכנסים הכניסה ללא תשלום ובאחרים תצטרכו להיפרד מעשרות שקלים ויותר. ישנם כנסים שנערכים יום אחד בלבד וחלקם נמשכים על גבי מספר ימים. באחדים מהם תמצאו את ההפנינג הנכסף הכולל שופינג וחוויה מעבר להאזנה לשיעור פרונטלי ויש גם חווית שמעבר. ב'כנס בית שאן' למשל, נלחש לנו כי תוכלו לקבל טיפול שיאצו אחרי שיעור זוגיות מייגע במיוחד. לעומת זאת, בכנס התנ"ך של 'מכללת הרצוג' תאלצו להסתפק בדוכן ספרים ענק אחד (אבל יש סיורי תנ"ך מודרכים ושווים במיוחד, למטיבי דעת ולכת).

בשביל שופינג חסר מעצורים, מומלץ שתסורו ל'כנס בנין שלם' שם תמצאו לא פחות ממאה (!) דוכני קניות במגוון תחומים.

ניצחון מוחץ לכמות הנשים הצפויה. ההסבר, לדידו של דוד טחובר, ממפיקי 'בכל לבבך', הוא די פשוט.

"נשים יותר רוחניות, מחפשות רוחניות, אין מה לעשות", צוחק טחובר. "חוץ מזה, הכנסים מתקיימים בקיץ ויש יותר נשים שעובדות כמורות, הן נמצאות בחופש ויש להן יותר זמן לצאת. גם אורה שושן, מפיקת הכנס והיריד ב'כנס בית שאן לזוגיות ומשפחה' (טיפולי שיאצו, זוכרים?), לא טומנת ידיה בצלחת. "נשים תמיד מחפשות התפתחות אישית, לימודים שמפתחים תודעה", מסבירה אורה, "גברים, בגלל שהם פחות 'מדברים רגש' - מטבע הדברים, פחות חושפים את עצמם לעבודה אישית. אני מזמינה את כל הגברים להצטרף ולפתוח את הלב לתודעה חדשה שהדור הזה מביא לנו. האשה רוצה לראות את הגבר שלה שותף בהתפתחות האישית הזוגית. וכשזוג הולך יחד לכנס, יש פה הקרנה של התפתחות לילדים ולכל המשפחה. זה יכול להביא התעוררות של הקשר הזוגי. מה שקורה הוא שהשגרה שוחקת ודוחקת את המפגש הזוגי, כך שלא מתאפשר לפתח את הקשר וחבל. הרצון שלי הוא להביא פתח ותחילה של מחשבה ורצון לאינטימיות בקשר. לעורר את האהבה והשיח מחדש. המרצים יתנו כלים מעשיים שיאפשרו את ההתפתחות הזאת".

"בעלי הוא דיין בבית הדין ורואה זוגות שבאים להתגרש, וחלק מהנשים, בין הייתר, מתגרשות כי הן משתעממות בקשר. אין על מה לדבר. הבן זוג רחוק מההתפתחות האישית. בעלי אומר כל הזמן שחשוב שזוג יבואו ללמוד יחד, כדי שיהיה את ההתפתחות המשותפת שתיצור שיח ולא כל אחד יספר לשני מה אמר המרצה הזה או האחר אמר בשיעורים שונים".

הלכתם צעד אחד קדימה ואתם מציעים לנשים מעבר למטפחות, גם שיאצו.

"זה גורם לאנשים לבוא לשיעורים, נראה לי שאנשים אוהבים את זה שזה יריד עם דברים מסביב, מעבר לשיעורים עצמם".

"וכן, יהיה מתחם טיפולים, תהיינה חמש מטפלות שיתנו במהלך הכנס אפשרות לקבל טיפול פרטי כמו שיאצו, עיסוי ראש, דיקור סיני, עצמת הרכות, קלפים טיפולים. פינוקים לאשה במחירים מוזלים בהם יקבלו טעימה מטיפולים שונים, איוורור בין השיעורים השונים".

אחרי ההרצאות: חופש זוגי ומשפחתי

מנחם עמירם מקיבוץ לביא, מקפיד להגיע לימי העיון בתנ"ך של 'מכללת הרצוג' כל שנה כבר עשר שנים. מנחם לוקח עימו את אשתו והשניים הופכים את ימי התנ"ך לחופשה משפחתית, במתכונת תשעת הימים. "יש ביני לבין אשתי חילוקי דעות. כשאשתי שומעת מרצה שהיא אוהבת - היא רוצה ללכת עוד פעם ועוד פעם לאותו מרצה ואני דווקא אוהב לשמוע כל פעם מרצה אחר. להכיר כוחות רעננים ולגוון. אחר כך אני מזמין ללביא אצלנו להעביר הרצאה כשהרב לא נמצא, אז אנחנו מתפצלים בהרצאות ואח"כ נפגשים לארוחת צהרים, בהמשך היום. כל שנה אנחנו באים למשך יומיים-שלשה לכנס", מספר מנחם. "יש לנו חברים באלון שבות ואנחנו ישנים אצלם. באותו אזור יש לנו גם אחייניות שגרות כפר עציון ועוד מספר חברים באזור ככה שביום אנחנו שומעים הרצאות ובערב נפגשים עם המשפחה והחברים, יושבים במסעדה חלבית כמובן, כיאה לתשעת הימים, נהנים ואחר כך ישנים אצל חברים. תמיד זו חוויה טובה. אני מתרגש כל שנה מחדש לראות כל כך הרבה אנשים שבאים ללמוד תורה. אי אפשר לעשות הרבה דברים בתשעת הימים, אבל למהדרין בתשעת הימים, לדעתי, זה חופש מצויין. בילוי לגיטימי בתשעת הימים', ככה אנחנו מתייחסים לזה. פוגשים הרבה מכרים, משוחחים, נהנים מהצד החברתי והנופש שמעבר הרצאות והולכים לבקר בהזדמנות הזו קרובי משפחה מהאזור שבמשך השנה המרחק מפריד בינינו.

יוצא שיש לנו גם למידה וגם חווית נופש בבת אחת".

ד"ר חנה קטן מוכרת לנו בתור כהנת הזוגיות והמשפחה, אך מעבר לכך רואה בכנס 'בנין שלם' הזדמנות פז לנפוש פעם אחת בשנה ולהירגע מכל עיסוקיה האינטנסיביים בענייני רפואה. "זה דבר נדיר שאני לוקחת ימי חופש מהמקצוע שלי", אומרת ד"ר קטן, "אני לא נוסעת לחו"ל או בתי מלונות, אבל בימי הכנס אני מקפידה להתנתק ולקחת בשבילם חופש מוחלט, פעם בשנה. אלו הימים הכי יפים בשנה אצלי. אני מזמינה את כל הבנות והכלות ואנחנו יוצאות יחד לכנס. יש פאן, אני קורא לזה פאן חינוכי. אנחנו רואות יחד הרבה יצירה, הצגות, מופעים, מבקרות יחד ביריד, השופינג יחד נחמד. למרות שאני לא שומרת את כל הקניות לימי הכנס, שם זה נוח. הכל מרוכז במקום אחד ויש מגוון שאפשר לבחור מתוך המון אפשרויות של כיסויי ראש, למשל. לא תמיד קל להשיג כיסויים יפים ושם זה המקום.

מעבר ליריד ולכיף עם הבנות והכלות, אני מאוד נהנית מהדברים מסביב, מעבר להרצאות שאני נכנסת להקשיב להן.

אני חווה פעם בשנה מפגש עם הרבה חברות וידידות שבדרך כלל אני פחות פוגשת ויש בזה הרבה כיף. בכלל, בעיניי, הנושא של אשה שלוקחת לעצמה את הזמן - הוא מבורך. בכנס האשה נכנסת לבועה שלה, נמצאת עם עצמה. עוברת משהו חוויתי, רוחני. כל המפגש הזה עם כולן. הכל יחד. הקניות, החברתיות, זה הרבה מעבר להרצאות. אני יכולה לספר לך שכשאני חוזרת מהכנס אני ב'היי' כל כך גדול כאילו הייתי בהרי הגולן. אני חוזרת משם עם כל כך הרבה השראה, יושבת לכתוב ומסוגלת פתאום לכתוב בבת אחת חצי ספר. זה מדהים".

גם ריקי לאופר, מקפידה לבקר כל שנה במגוון הכנסים השוטפים את מגזרנו. בין הייתר אהוב עליה במיוחד כנס התנ"ך בגבעת שמואל.

"הכנס בשבילי הוא ניקוי ראש והתרעננות", אומרת ריקי. "אני הולכת בדרך כלל לנשום קצת אווירה נשית. ככה אני מגדירה את זה. יש מקומות שאני הולכת עם בעלי בתור בילוי זוגי מעצים. אנחנו חווים יחד את אותו שיעור. עושים לנו כזה 'יום זוגי משותף' שכולל את הנסיעה הארוכה יחד, יושבים לשוחח ולשתות קפה בין ההרצאות. ככה יוצא לנו שזו גם למידה וגם כיף. באופן כללי, כזוג, אנחנו רואים את זה כמשהו שתורם לבית. הנה, אבא ואמא יוצאים להתאוורר, לקבל כלים כדי להיות הורים ובני זוג טובים יותר, וגם מחזקים את הקשר האישי שלהם. אני גם מאוד בעניין של שופינג, לא קונה המון", מחייכת ריקי, "אולי קצת מטפחות, אבל זה שאני יכולה לראות מגוון עצום ממנו אני בוחרת לי כמה דברים מתוך כל הדוכנים - זו חוויה קניות נחמדה".

צילום: דוד שטיין, מתניה אופיר

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם