אנשים טובים באמצע הכנס

m 14 tipusim

 
אל רשימת הכנסים המתארכת מגיעים בזה אחר זה שפע צעירים ומבוגרים חדורי מוטיבציה להחזיק ראש עד סוף השיחה. חדי העין מזהים כמה טיפוסים בולטים. והרי איך תוכלו להמשיך בחייכם בלי לדעת במי מדובר? בדיוק בשביל זה שלחנו את את אביטל צור לתצפיות סוציולוגיות פסיכולוגיות
 

אביטל צור

 

איור: אלחנן בן אורי

 
א.      המורים
 

כל השנה הם מדברים, מרצים, מספרים ומנחים, ומובילים את השיח בכיתותיהם.

 

אין נחת יותר גדולה בעבורם מאשר להתיישב בכיסאות הכי רחוקים באולם ההרצאה, להוציא את הסריגה או את הענבים החתוכים, להתרווח במושבם ולהקשיב למישהו אחר מדבר. כל זה נמשך כעשר דקות, כי התענוג השני בדרגתו הוא לטעום טעמו המתוק של הצד השני, ולפטפט במרץ עם היושבים סביבם, עד שהמרצה תופס אותם במבטו המבין אך נוקב ("אני-יודע-שאת-מורה-ואת-רוצה-לפרוק-אבל-בכל-זאת-הכנתי-פה-מהלך-אז-קדימה-ששש").

 

ב.      הרוכשים ברינה

 

תורה ושכרה זה יפה מאוד, אבל יש גם עולם הזה. ובעולם הזה יש תכשיטים שאי אפשר להתעלם מהם, מטפחות שהן המילה האחרונה, ומתנות לכל מי שיתמזל מזלו לציין אירוע סמוך לכנס המבורך. אז פה ושם, כשמתעייפים מהמדידות וצריך לצבור כוח לסיבוב הבא, מבקרים באולם הממוזג ומתבשמים מקצת תכנים. אבל לא כדאי להפריז, כדאי לשמור על התקציב לקראת שנה הבאה.

 
ג.       המסכמים
 

יש אנשים רציניים בעולם. ברצינות. אנשים שעושים דברים עד הסוף גם אם אף אחד לא מכריח אותם, גם אם אין דו"ח להגיש בסוף היום, גם אם אף אחד לא יבחן אותם על החומר. הם יגיעו בזמן ויתפסו מקום טוב, יגיעו עם עיפרון מחודד, בקבוק מים ותפוח. הרציניים ישמרו על ערנות מלאה לכל אורך ההרצאה. הם גם אלה שעונים כשמרצה שואל "איפה הייתי?" הם מסכמים כל מילה וגם מקליטים ליתר ביטחון. כשיחזרו הביתה יתייקו את הסיכומים בקלסר "כנס קיץ תשע"ח" שיונח אחר כבוד לצד כנס קיץ תשע"ז, תשע"ו וקודמיו, וכולם לא ייפתחו כנראה לעולם. אבל הסיכומים הבהירים משמחים אותם, ובכל שנה לקראת פסח הם יחליטו להשאיר אותם במקומם. אם אתם כאלה – עשו טובה והשאירו את פרטיכם אצל המרצה, אולי יום אחד הוא יזדקק לכם.

 
ד.      הלא-החלטיים
 

זה מתחיל בחוסר הוודאות לאיזה כנס ללכת. להיכן שהלכתי בשנה שעברה? לחדש? לאן החברים הולכים? לאן שהחברים לא הולכים? ואז זה נמשך: לאיזה יום של הכנס? לאילו שיעורים להירשם? ללכת למשהו קליל כדי לנשום או לנצל את המומנטום וללכת לתותחים הכבדים? הרב שאני מכיר מהישיבה או רב חדש? השמות הנוצצים שכולם נוהרים אחריהם או דווקא המסתוריים? רוחני או שכלי? מרומם או מעשי? מוזיקלי או תיאטרלי? חינוך ילדים או קשר עם ההורים?

 

ואיזה סנדוויץ' לבחור לארוחת הצהריים למען השם?

 
ה.      נולד לכנס
 

הטיפוס האחרון הוא יציר ה"מפלצת" עצמה. נוצר על ידי כנסי הקיץ ויתפוגג בתומם.

 

זה האדם שכנס הקיץ הוא משאת נפשו, הוא מחובר במייל ומקבל ראשון את התאריך ואת לו"ז ההרצאות. הוא נרשם ראשון, מקבל הנחה, ותופס את המקומות לכל השיעורים שהוא רוצה. לא לפני שהוא קורא על כל מרצה, חושב היטב על כל משבצת זמן – מה הכי רלוונטי בעבורו ועל מה אפשר לוותר. הוא מתארגן על היום הזה מראש מכל ההיבטים, אם זה להודיע לבוס, להודיע להורים, לקחת חופש, לדאוג לפתרון לילדים, למצוא טרמפ. שום פינה לא תיוותר לא מכוסה. בבוקר הוא יקום מוקדם ויחתוך ירקות ויכין אייס-קפה ביתי.

 

הוא יגיע מוכן וגם ייהנה מכל רגע. כי בתוך הסערה של החיים הכנס הזה הוא אי של שלווה בשבילו. ואחר כך הוא יחזור הביתה לחייו ויחכה בסבלנות עד הכנס הבא.

 
ו.        ההוא מכפר אז"ר
 

הטיפוס המשעשע הזה הגיע לכנס לאחר שהגיע גם אתמול לכנס, וגילה שטעה בתאריך.

 

את ספח ההרשמה הוא איבד (הדפסתי אותו בכלל?) ואין לו מושג לאילו שיעורים הוא נרשם. וגם אחרי שהוא מגלה את זה, הוא מתחרט על הבחירות שלו ולא ממש זוכר שעשה אותן. הוא מבלה את החלק הראשון של ההפסקות בחיפוש אחר השירותים ואת החלק השני בחיפוש אחר האולם הנכון.

 

וכשהוא סוף-סוף מתיישב בהרצאה הנכונה, ומתענג על המשפטים החכמים שמופקים מפי המרצה, הוא מאבד את האחיזה ומחשבותיו מתחילות לטייל. עסקאות ייסגרו, החלטות יתקבלו, תכנונים יתוכננו וצעדים נועזים יוכרזו, כל זאת בראשו, בזמן שהקהל שמע חצי-סוגיה על חינוך לצריכת תקשורת נבונה בעידן הפוסט מודרני לגיל הרך.

 

הוא חוזר הביתה באותו ערב עם המון מסקנות, תובנות והחלטות מרגשות. כל קשר ביניהן לבין מה שנאמו מולו כל אותו היום – מקרי בהחלט. אבל הוא מאושר. אז גם אנחנו.

 

לא משנה מי אתם ולאיזה כנס אתם הולכים, הדבר הכי חשוב שאתם צריכים לדעת בנוגע לכנסים האלה הוא שאולי קוראים להם "כנסי קיץ", אבל ממש לא כדאי להגיע אליהם בלי סוודר.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם