רציו חזק

10 arachim
אתר חדש בשם "רציו", העוסק בשאלות האמונה המנסרות בחלל העולם, הוקם בידי צוות מומחים מיוחד * הייחודיות שלו הוא בסיפור של אנשיו: רבים ממנו היו חילונים, חלקם אף חזרו בשאלה בעברם והיו חברים בעמותות שסייעו לחוזרים בשאלה * מדוע לדעתם דווקא הם יכולים לתת תשובות לדורשי האמת, איך הנוער מגיע לתוכני כפירה באינטרנט וכיצד המחזירים בשאלה מנצלים את האבולוציה לטובתם?

נדב גדליה

בשלהי שנות התשעים בלט הלהיט 'לא קשה לחזור בתשובה' שהתנגן ב'ערוצי הקודש' זצ"ל. מאז, נפלו אלי קבר הערוצים הפיראטיים ותחנות רדיו דתיות תפסו את מקומן, ופני המושג 'חזרה בתשובה' היטשטשו לבלי היכר. נדמה שאפילו ארגונים שנועדו 'להחזיר בתשובה' החלו להסתיר את המטרה שלשמה נתכנסו ומעדיפים הגדרות קלות יותר לעיכול כמו 'קירוב רחוקים' או 'קירוב'. ברוח התקופה וזעקות ה'הדתה', אפילו 'קירוב' הפכה למילה גסה מדי והמובילים יהודים לזרועות המסורת נזהרים מכל כותרת העלולה להחזיק אלמנטים יהודיים, רחמנא ליצלן. 

גם המושג 'חזרה בשאלה' מאבד את משמעותו וארצנו מתמלאת במהירות ביהודים שאין להם תשובה ברורה בנוגע לאמונתם. בעבר הם כונו 'פוסחים על שתי הסעיפים', אך לא עוד. מרוץ החיים השוצף מאפשר חיים מלאים ללא טרדת אמונה המחייבת שמירת מצוות. ובינינו, את מי אפשר לשאול בכלל, סתם כך באמצע החיים, על ספקות באמונה? תנו לעגלת היומיום לנסוע, עזבו אותנו מתסבוכות.

בדיוק לשם כך הוקם האתר החדש 'רציו', בעלות של מאות אלפי שקלים. הוא אמנם הוקם בידי ארגון 'ערכים', אך לא מתעסק בשאלות הנוגעות לציונות ולפולמוס הדתי-לאומי–חרדי עתיק היומין. 'רציו' מאגד בתוכו את שאלות הבסיס הקיומיות שכל יהודי שאל את עצמו במגוון תחומים: אמונה ומדע, מקרא, היסטוריה, מוסר, ערכים, מתייחס לפולמוסים וביקורות על היהדות ומשיב להיות אחת לאחת בטוב טעם ודעת.

ללא ספק, זהו אתר חובה לכל יהודי המתלבט בנוגע לאמונתו, אך לא פחות מכך גם ליהודי המקיים מצוות כ'מצוות אנשים מלומדה', והן נעשות בעיניו נטל מכביד.

הרב מאיר קלמוס, מרצה בנושאים תורניים ומחשבת ישראל ב'מכון מאיר' וב'ערכים', וממייסדי האתר, מספר על החוויה שהובילה להקמת אתר "רציו":"לפני כמה שנים נוכחתי בכנס ייסוד של ה'אגודה האתאיסטית'. מטרתי הייתה להבין טוב יותר מה הם הטיעונים של הנוער האתאיסטי, הן ברמת ההיגיון והן רגשית.

"בדרך חזרה – בחור חביב שחזר בשאלה מדקלם לי הוכחות של כפירה מתוך סדרה ביוטיוב שהכרתי בעל פה. אז הבנתי כמה חשוב לתת מענה חכם לטיעונים שנשמעים בהתחלה כ'אמינים' – אך בפועל ניתן לפרקם בהיגיון פשוט ובחשיפת נתונים שקריים. כך נולד אתר 'רציו'".

הרב דניאל נשיא: "בעשור האחרון מתחילה תופעה: קמים אתרים שעוסקים בענייני כפירה שמפרסמים מאמרים פסאודו-מדעיים ובאים להתנגח עם עולם האמונה היהודי. באים דתל"שים וחילונים ומתחילים לדקלם סיסמאות שהם ראו באתרי כפירה. דברים שאין בהם כלום; ציטוטים ארכאיים, ישנים, לא רלוונטיים"

 

מאחורי האתר עומד צוות המורכב מרבנים מומחים, דוקטורים ואנשי אקדמיה. לא מעט מצוות האתר הם חוזרים בתשובה בעצמם, חלקם חזרו בשאלה וחזרו בתשובה, ואחד מהם אפילו היה בעברו חוזר בשאלה שהקים עמותה המסייעת לחוזרים בשאלה.

"כבר ארבעים שנה שאנחנו נמצאים בחזית ההתמודדות של תורה מול מדע", מסביר הרב ד"ר דניאל נשיא, אחר מבכירי המרצים והחוקרים של ארגון "ערכים". "אנו עורכים הרצאות שבהן אנחנו מביאים את עמדת היהדות בצורה שתתיישב עם העולם המודרני, הממצאים המדעיים, פיזיקה, היסטוריה וארכאולוגיה. למרבה ההפתעה, ככל שהמדע מתקדם, העמדה של היהדות רק מקבלת עוד חיזוק ועצמה.

"בעשור האחרון מתחילה תופעה: קמים אתרים שעוסקים בענייני כפירה שמפרסמים מאמרים פסאודו-מדעיים ובאים להתנגח עם עולם האמונה היהודי. באים דתל"שים וחילונים ומתחילים לדקלם סיסמאות שהם ראו באתרי כפירה. דברים שאין בהם כלום; ציטוטים ארכאיים, ישנים, לא רלוונטיים. 

"אין כיום מסגרת שמתמודדת עם הכפירה בבחינת 'להעביר ממשלת זדון מן הארץ'. יש לנו פה שליחות להגדיל את שם ה' בעולם ולתת מענה באותה שפה, כולל קמפיינים ויראליים ברשת כדי להגיע לאנשים רלוונטיים שמחפשים תשובות טובות לשאלות יסוד.

"לשיטתנו אין סתירה בין תורה ומדע. אתה יכול להיות איש רציונלי, איש מדע, ועם זאת איש מאמין. ב"ה יש לנו תקציב גדול מאוד, צוות מקיף של חוקרים, אנשי אקדמיה, הכול בשביל שזה יהיה אפקטיבי. האתר מתעדכן כל הזמן וכולל גם התייחסות ספציפית לאנשים שמפיצים כפירה או לערוצים ופרסומים של אנשים שבאים ללעוג לאמיתות התורה. אנחנו מביאים מולם אנשי מדע מהעולם, זוכי פרס נובל, שאומרים אחרת".

האם עלו חששות שאדם מאמין ייכנס לאתר ויצוצו לו שאלות אמונה שלא קיימות אצלו?

"זו באמת הייתה התלבטות קשה. הרי כדי להילחם באתרים ובסרטי כפירה – אתה חייב להציג אותם. זו גם הסיבה שלא הקמנו אתר שכזה עד היום – אבל נוכחנו לדעת שבעולם של התפרצות מידע כה קיצונית – כבר אין בררה וחייבים לשים את הדברים במקום ולהראות שאנו לא מפחדים משאלות.

"הדור, ובמיוחד הנוער שלנו, הוא דור חכם ומחפש אמת – ומגיעה לו התייחסות מקצועית ועניינית.

לכן האתר מנוהל ע"י מחלקת מחקר ופיתוח של "ערכים" – והעורך הראשי – הרב יהושע ענבל – (שהשתתף בכתיבת האנציקלופדיה התלמודית, חבר מערכת הקובץ התורני 'ישורון', מחברם של ספרים ומאמרים רבים) מנהל את הערוץ כדי לשמור על רמה גבוהה ואקדמית.

"אדם שמאמין ייכנס לאתר כדי לקבל חיזוק באמונה ויבין שהיהדות היא היחידה בעולם שמדברת על הסבר רציונלי לאמונה. הדתות האחרות נתמכות במיסטיקה וכדומה. אנחנו רואים את זה בקרב אנשים שהיו בדתות אחרות והגיעו ליהדות".

עד כמה השכנועים ב'ביסוס האמת' מצליחים?

"חצי מיליון איש עברו עד היום תהליך של התקרבות ממודל ההוכחות וביסוס האמת ש'ערכים' פיתחו, על בסיס דברי חז"ל, ספר הכוזרי, ראשונים ואחרונים. בסך הכול הצגנו את הנתונים והעובדות שהתורה היא תורת אמת והיא מסתדרת לוגית, ומכוח זה אנשים שינו את העמדה שלהם".

פריצות? הבעיה ברשת היא הכפירה

"אנשים חושבים שהבעיה ברשת היא פריצות, וזה לא נכון", אומר הרב נשיא. "הבעיה העיקרית היא כפירה. יש כאלה שנחשפים לפריצות ברשת, דבר המוביל להתרחקות וכדי לחפש מענה להתרחקות מהיהדות הם מוצאים את אתרי הכפירה. ככה זה עובד. הרשת הפרוצה היא אחד הניסיונות הקשים. אני מאמין שחמישים אחוז נוטשים את הדת בגלל זה.

"אדם לא מוריד את הכיפה בלי הצדקה כפרנית לעניין. היכולת לחטוא יורדת אחרי שמבינים שהתורה ניתנה ע"י בורא עולם ויש הוכחות מדעיות לזה. אני לא מכליל, אבל להרבה הורים אין מענה לשאלות יסוד ומוסדות החינוך לא תמיד מלמדים את זה. ואתה שומע על צעירים בני 16 שמדקלמים את מה שכתוב באתרי הכפירה".

אפשר באמת לנצח מול החלטה של נער או נערה לעזוב ולהתמכר לתאוות?

"יש כאלה שבאמת רוצים לבדוק מהי האמת. הניסיון מוכיח שאין ייאוש ויש בורא שמנהל את העולם, וגם אם הנער לא מקיים מצוות – בתשובות טובות אתה מכניס לו ספק בכפירה. ואם יש בסיס לוגי - אז הוא חוזר חזרה אחרי שהוא ממצה.

"קרו מקרים שאדם כבר עמד לזרוק את התפילין לים. הם באים אלינו ועושים 'אחורה פנה'. יש כאלה שכשאתה יושב אתם אתה קולט תהליך של התנגדות וספקנות בדרך ה'חדשה' שלו, ואז טיעונים הגיוניים יחזירו אותם חזרה. אם נער נמצא בעימות עם ההורים והמוסד ובבסיס שלו הוא יודע שהאמת נמצאת שם, אבל נפשו סוערת והוא במשבר ועוזב - אז מספיק שיתיישרו ההדורים והוא יחזור בחזרה. האלמנט של 'אני חי בשקר' חשוב מאוד אחרי שהאמוציות נרגעות. המודעות היא שהוא חי באורח חיים לא נכון ותמיד יהיה דיסוננס". 

ולמרות הכול, קשה לקיים מצוות.

"נכון, אבל אם אותו אחד נחשף שוב ושוב ושומע הרצאות והולך לשיעורים - הידע מתרחב וזה יכול לגרום שינוי גם במעשים. מתי יש קושי? כשאדם מרגיש שהוא עושה משהו מיותר וחסר משמעות. לדוגמה: תגיד לאדם דתי לא להניח תפילין תמורת מיליון דולר. אני לא מכיר אדם שיסכים לזה. מה אתה רואה מזה - שאדם מרגיש זכייה במיליון דולר כל יום כשהוא עושה את זה. אדם מוכן ללכת שלושה ימים ברגל על קוצים כדי להגיע לקחת צ'ק ממפעל הפיס. אותו דבר פה, אם אדם מודע למה שהוא עושה כשהוא מקיים מצוות, הוא חש משמעות וקל יותר לעשות אותן". 

אנשי חינוך, להתעורר

הרב נשיא מספר כי שיתוף פעולה בינם לבין משרד החינוך כבר מתקיים. "התכנית היא לעשות השתלמות בשם 'עומקא דליבא', שבה ניתן לאנשי חינוך כלים לביסוס האמונה בעבור התלמידים. מפקחים במשרד החינוך אמרו לנו שיש לזה מקום. אנחנו עובדים על תכנית מדף שבה כל מוסד יוכל לקחת אם ירצה תכנית לימודית בנושאי אמונה לשנה שלמה".

חשבתם על זה שיהיו 'ציונים' שיחששו מאתר שנוצר בידי תנועת 'ערכים' המאופיינת כחרדית?

"האתר לא עוסק בענייני השקפה, רק בנושאים של מדע, אמונה ורציונליות. התוכן באתר לא מזוהה עם המגזר החרדי, יש בו תכנים ששייכים גם לאנשי מחקר ומדע מהציונות הדתית. אין התייחסות לשאלה אם לעמוד בצפירה או להגיד הלל ביום העצמאות. האתר מתעסק בעקרונות יסוד של היהדות וזה נוגע לכולם".

עד כמה העובדה שצוות האתר מורכב מאנשי מדע שהיו חילונים מוסיפה לאתר?

"זה מאוד אפקטיבי. אתה חייב ידע מדעי ובטח חייב להכיר את הצד השני. זה מוסיף המון, למרות שזה לא מחייב, כי מעבר לזה שהוא איש מדע והדברים שלו מתקבלים יותר - צריך את השפה הנכונה. כשאתה עונה לאדם בשפה של הציבור שממנו הוא בא - כי היית שם - מקבלים אותך יותר". 

אנשים מפחדים לברר את האמת

הרב ד"ר שלום סרברניק הוא בין הבולטים באנשי הצוות של 'רציו'. הוא מבכירי המרצים של 'ערכים' ובעל דוקטורט בכימיה תיאורטית מטעם הטכניון. עד היום הספיק לפתח מודלים בפסיכולוגיה המבוססים על עקרונות היהדות וחיבר ספרים בתחום המדע והיהדות. כשלמד בכיתה י"ב עזב את הישיבה התיכונית לבית ספר חילוני, ואחרי שחקר כתות ועשה חיל באקדמיה בחו"ל ובארץ, בגיל 28 חזר בתשובה. מאז הוא משלב בהרצאותיו מדעים ויהדות.

מה השאלות הנפוצות ביותר ששואלים אותך?

"השאלה היא מה השגיאה הנפוצה, משם הכול מתחיל", מפתיע הרב סרבניק. "השאלות נובעות מאי הבנה בסיסית, לא מחוסר ידע. השגיאה הכי מפורסמת היא שבני נוער מבינים את האמונה במובן הנוצרי של 'אני מאמין'. במקום אמת יש אמונה. מה הבסיס למה שאתה עושה? כי אני מאמין. וזו בעיה קשה. הייתי נער בישיבה תיכונית והאמונה נהרסה לי. הרגשתי כאילו אומרים לי 'תאהב את האישה הזאת'. זה רגש. איך אפשר להחיות רגש מחדש?! אמונה אינה רגש. אם הבסיס הוא אמונה - איך אתה יכול לצוות עליי להאמין? הרי אני לא אקבל את הציווי כי אני לא מאמין.

"לכן אומרים 'אמת ואמונה' - אלו שתי מערכות. האמת היא הוכחות פשוטות על 'חוזה' שיש לנו עם אלוקים. אמונה זה שאני סומך עליו ומקיים את החוזה".

איך מתבצע תהליך השרשת האמונה ע"י המודל 'אמת ואמונה'?

"יש כמה שלבים. השלב הראשון – אני יודע שיש אלוקים. לא מאמין – יודע. ע"י הוכחות. השלב השני – אני יודע שהוא נתן את התורה. אם הדרך היחידה שלי היא האמונה, והאמונה התקלקלה – אני אבוד. אבל אם האמת נמצאת, אפשר לחזק את האמונה שנהרסה. בעזרת האמת שאני יודע - אני מחיה את האמונה. הרצון ל'אמת' הוא המנוע לדעת. אמונה היא רגש וקשר עם אלוקים. אי אפשר להתפלל רק על סמך ידיעת האמת כי תפילה דורשת רגש".

והשאלה המתבקשת - איך מפתחים רגש במצוות?

"צריכים לדעת שמצוות לא ניתנו אלא כדי 'לצרף בהן את הבריות'. זאת תכנית אימונים. אדם בא, מנסה לעשות מצווה וכואב לו כי השרירים מנוונים. למשל שבת: השבת דורשת כוח רוחני של שלוות נפש. וכשהכוחות הנפשיים נפגעים האדם סובל. הבעיה היא לא במצווה אלא בי. 'לא דבר ריק הוא מכם' - אם מצווה כלשהי לא מדברת אליי - משהו פגוע בי. ולכן צריך מדריך טוב כדי שנוכל להתאמץ, נפשית. זו אחת הבעיות הקשות כי כדי לחזק אמונה צריך מאמין רגיש שיודע איך לבנות מחדש את הרגישות".

הרב ד"ר שלום סרברניק: "באתרי הכפירה אוהבים לטעון שמעמד הר סיני הוא לא מעמד ייחודי בהיסטוריה במה שנוגע להתגלות המונית, ושבנצרות, באסלאם ואפילו אצל האינדיאנים ישנן מסורות של התגלויות כאלו. זו כמובן מניפולציה ברמה נמוכה שמבוססת על בורות לכל מה שנוגע למעמד הר סיני, מטרתו וכן שיטת ההנצחה שבו"

חייבים מדריך לחיזוק אמונה? לא מספיק ספרי אמונה או האתר שעכשיו פתחתם?

"לידיעת האמת לא הכרחי מדריך, אך לאמונה זה הכרחי. הגמרא מדריכה להידבק בתלמידי חכמים. אם אין לך אדם שאתה מאמין בו – קשה מאוד לשקם את האמונה. אומרים שבפרקי אבות דברי המוסר נאמרו ע"י חכמים שהיו הדוגמה האישית הטובה ביותר לאותו עניין מוסרי. התורה יורדת לעולם רק עם דוגמה אישית ולכן לשקם את הקשר לתורה צריך מדריך".

איך נוצר הציבור המסורתי שאינו שומר מצוות?

"תרבות כיום אומרת שאפשר להיות דתי שטחי, בלי לימוד תורה ובלי לרצות להתקרב וליצור קשר עם אלוקים. לעשות מצוות כ'מצוות אנשים מלומדה'. וברגע שזה נוצר המצוות גורמות סבל לאדם שלא מחובר אליהן וקשה לעמוד בהן. בישיבה תיכונית היינו במשבר: 'מה, נקיים את כל המצוות - בטח יהיה עוד יותר קשה'. ההפך! כשזה 'שלם' זה תענוג וכשזה 'חצי' זה סבל. גם החינוך היום אומר שאפשר לשמור 'חצי', והוא גורם לזה".

מה 'התירוצים' של עוזבי קיום המצוות?

"התירוצים מעניינים. אחד אמר לי למשל שהוא עושה חלק מהמצוות אבל מרגיש שהוא עושה 'חילול השם' כי חלק הוא לא עושה. ולכן צריך להחליט או הכול או כלום, וכדי למנוע חילול השם הוא בוחר בלא לעשות מצוות בכלל...".

כיצד חזרת בשאלה אחרי שחווית את המצוות כסבל בנערותך?

"נורא פחדתי לחזור בתשובה, כי התהליך הנפשי היה קשה מאוד אחרי שהתרחקתי. חששתי שלא אצליח ואז אפול שוב. הרגשתי כמו בני זוג שנפרדו ולא התגרשו וכעת הם רוצים לעשות שלום בית. אתה סוגר את הלב וחושש לפתוח אותו שוב. הלכתי לרב שלמה וולבה זצ"ל וסיפרתי לו בכנות על הפחד הזה. הוא אמר לי שלא קיימתי את המצוות בצורה נכונה ושאם אעשה אותן כעת בצורה נכונה – אין חשש שאפול, וכך היה".

מה גרם לך לרצות לחזור בתשובה?

"זה היה אצלי רדום כל הזמן, ובסופו של דבר חזרתי בתשובה ביום שאבא שלי נפטר. לדעתי, זה חסד גדול של הבורא שזכיתי לרגישות הזו, אולי מכיוון שאהבתי מאוד את אבי אז קיבלתי התעוררות פתאומית כזו. אלוקים נותן הזדמנויות, אבל זה דבר אישי, זו לא הבנה שמתאימה למישהו אחר. לכל אחד יש הזדמנות להתעורר מהשינה".

הנושא המרכזי בשאלות אמוניות מתחיל מבריאת העולם. תוכל לעשות סדר בנושא?

"אבולוציה היא דבר מבלבל. יש שלושה דיונים באבולוציה. 1. גיל העולם. 2. האם בכלל יש אבולוציה, האם רואים התפתחות שיצור אחד בא מיצור אחר. 3. המנגנון של האבולוציה: השאלה לגבי אקראיות והאם מוטציות אקראיות מצטברות. אם מציגים את הדברים כמקשה אחת ומביאים ראיות לנושא אחד - זהו, סימן שהכול נכון. יש ראיות חזקות מאוד לשני הדברים הראשונים: גיל העולם והקשר בין היצורים. אנשים קונים את זה כמקשה אחת וזה מספיק להם לומר שההסבר הלא יהודי - צודק.

"אני מסתכל כאיש מדע אובייקטיבי ויודע ששלושת הדברים נפרדים לגמרי: המנגנון האקראי הוא רמאות ויש הוכחות שאינו נכון".

נושא נוסף שהרב סרברניק מזכיר הוא שאלת גיל העולם. "מה זה 'זמן'? ויהי ערב ויהי בוקר - איך ייתכן שזה נאמר לפני שהיו שמש וירח? מה שיוצא מתוך זה הוא שלא מדובר בזמן שלנו. איך ייתכן? זמן אינו דבר מוחלט, זמן תלוי בחוקים לפי תורת היחסות, בחוקי הכבידה, בחוקי הטבע. בזמן הבריאה היו חוקים מסוימים, וכעת אחרי הבריאה יש חוקים אחרים. אין שום אפשרות שבזמן הבריאה היה אותו זמן שאנחנו מכירים.

"בספר 'המדע והא-ל' אומר ד"ר ג'רלד שרודר: הייתה בריאה, 'ויהי אור', מפץ גדול והעולם מתפשט. מבחינת הזמן הייתה נקודת הבריאה. האם הזמן בנקודה שהעולם החל להתפשט הוא אותו זמן בזמן הבריאה? לא. אנחנו נעים במהירות עצומה. מה ההבדל בין הזמן שלנו לזמן שלהם? מכיוון שאנחנו יודעים את המהירות, בנוסחה מדעית יצא ש-15 מיליארד אצלנו, בזמן של היום, הם שישה ימים בנקודת הזמן של הבריאה. אני לא בטוח שזה ההסבר הנכון, אבל זה הסבר מקסים.

"גם אם לא נדע איך נוצר העולם, בסופו של דבר זה לא אחד מ-13 עיקרי האמונה. כאיש מדע, אנחנו יודעים שתשעים אחוז מהיום הם החומר האפל ולא יודעים מהו, ובכל זאת אנחנו חיים. איזו שחצנות זה לרצות לדעת את הכול. רק למי שלא למד מדע יש אשליה שאפשר להבין הכול".

מודל המכתב והמעטפה

ד"ר סרברניק מוסיף: "יש הבדל בין לדעת שזה נכון לבין להבין. למדתי בחיי על הרבה כתות ודתות. ניסיתי להבין איך אנשים ממציאים 'אמת' וגיליתי שהעולם מלא המצאות. אי אפשר לחקור לעומק כל דת. אפילו את הספרייה כולה אי אפשר לקרוא, אז בנינו מודל: מכתב ומעטפה. מכתב - זה התוכן ומה הבורא רוצה. ומעטפה - זו ההוכחה והאמינות שהוא באמת נתן את זה.

"לגבי המעטפה, הבדיקה מאוד קצרה - למי יש ראיות שאלוקים נתן את התורה? האם אפשר לזייף את התורה? ואת זה יש לנו, אבל כשאתה צריך לבדוק את המכתב - אתה לא תגמור. הבנתי שאם אנסה להבין את הדברים בתורה לעולם לא אגמור, אבל זה לא קשור להוכחה לתורה. רק כשהבנתי את זה, פתאום הכול היה הרבה יותר קל. אני שופט לפי המעטפה וההוכחות לאמיתות נותן התורה.

"לגבי המכתב, תוכן התורה - אני תלמיד, מה שאני לא מבין היום אבין מאוחר יותר. אם אלוקים נתן אותה - אני לומד, צריך ענווה, לא הכול מבינים. הכול לפי הדרגה הרוחנית והמסירות".

ומה באמת שואלים על ה"מעטפה" הזו?

"באתרי הכפירה אוהבים לטעון שמעמד הר סיני הוא לא מעמד ייחודי בהיסטוריה במה שנוגע להתגלות המונית, ושבנצרות, באסלאם ואפילו אצל האינדיאנים ישנן מסורות של התגלויות כאלו.

"זו כמובן מניפולציה ברמה נמוכה שמבוססת על בורות לכל מה שנוגע למעמד הר סיני, מטרתו וכן שיטת ההנצחה שבו. באתר ישנה התייחסות עניינית לכל זה. בסמינרים של 'ערכים' אנו מרחיבים את הנושא עם קבוצות דיון וכו'".

למה כל כך חשוב לך להפיץ את האמונה?

"במעמד הר סיני הגדירו לנו 'ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש'. גוי קדוש - מצוות. ממלכת כוהנים - לעשות קידוש השם בעולם. הרמב"ם אומר שכשאתה אוהב את ה' אתה רוצה שכולם יאהבו אותו. אנשים מתרכזים בלהיות קדוש ושוכחים את החצי השני של קידוש השם. ברגע שהבנתי מהי היהדות, הבנתי שאני רוצה להצליח ולתרום כמה שיותר ולעשות קידוש השם".

rationalbelief.org.il

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם