איראן, קבלו ביטול

3 trump

"המשטר האיראני עלול לקרוס בעקבות ביטול ההסכם"

דקות ספורות אחרי הכרזתו הדרמטית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן ועל חידוש העיצומים נגדה, שוחחנו עם ד"ר מרדכי (מוטי) קידר ושמענו תובנות ראשוניות על הנושא

רועי אהרוני

עוד מוקדם לדעת, ובכל זאת ביקשנו מהמזרחן ד"ר מרדכי קידר לנסות להשיב לתהייה כיצד ישפיע המהלך של הנשיא טראמפ על יתר השחקנים בזירה הבינלאומית. קידר מעריך כי ייווצר אפקט משמעותי. "נכון לעכשיו נראה שלא תהיה בררה הן לגרמניה, הן לצרפת והן לבריטניה לצאת גם הן מההסכם, כי הן לא תוכלנה לעמוד בפני סנקציות מהאמריקנים".

נשמע שטראמפ השאיר את תגובת ארצות הברית למדינות שתעזורנה לאיראן להגיע להסכם הגרעין במצב מעורפל.

"בסופו של דבר, טרמאפ עושה מעשים, והם פוחדים מהמעשים עצמם. לדעתי זה יכניס את כל העולם למערבולת של מגעים דיפלומטיים כשהם מנסים להציל את ההסכם הזה, ואי אפשר להציל אותו. והאיראנים הם הראשונים שישלמו את המחיר.

"להבנתי, השלטון נכנס עכשיו ללחץ לא נורמלי. המטבע האיראני, הריאל, קורס. היום זה בערך 40 אלף ריאל לדולר, אתה צריך ללכת עם מזוודה בשביל לקנות דולר אחד. אנשים שם מפחדים מהעתיד ועוד לפני הכרזת טראמפ הם נפטרו מהכסף המקומי בשביל לקנות דולרים וזהב. המהלך של טראמפ עשוי להפיל שם את השלטון"

"להבנתי, השלטון נכנס עכשיו ללחץ לא נורמלי. המטבע האיראני, הריאל, קורס. היום זה בערך 40 אלף ריאל לדולר, אתה צריך ללכת עם מזוודה בשביל לקנות דולר אחד. אנשים שם מפחדים מהעתיד ועוד לפני הכרזת טראמפ הם נפטרו מהכסף המקומי בשביל לקנות דולרים וזהב".

מה עשויות להיות ההשלכות על איראן?

"זה עשוי להפיל את השלטון. ההישג האדיר של המשטר הזה היה הסכם הגרעין, ועכשיו לקחו להם אותו. אין לך מושג – זה משמעותי עד כדי כך, שזה יכול להפיל שם את השלטון".

איך זה עתיד להשפיע על המזרח התיכון, על השליטה האיראנית בסוריה?

"יש סיכוי שזה ישחרר את הסורים מהכיבוש האיראני, כי האיראנים יתחילו להתעסק בעצמם ולא באחרים".

המשטר ינסה ליצור הסכם חדש או יצא למתקפה?

"אני לא יודע, הם יכולים ללכת לכל הכיוונים. מצד אחד הם יכולים להיות אלימים ובעייתיים יותר, ומצד שני האמריקנים יאכלו אותם. קשה לדעת, אני לא נביא".

---

ישראל וארה"ב עובדות בתיאום
האלוף במיל' יעקב עמידרור במחשבות ראשונות, רגעים ספורים לאחר הכרזת טראמפ על יציאתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין

אילת כהנא

ביום שלישי השבוע, כשהאמריקנים הודיעו כי הם פורשים מהסכם הגרעין עם איראן, האיראנים הודיעו כי הם נשארים מחויבים להסכם - וכך הודיעו גם האירופים. "בראש ובראשונה חשוב להבהיר, כי הצהרתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הייתה על בסיס אינטרסים אמריקניים", אומר לנו בשיחה אלוף במיל' יעקב עמידרור, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי. "הכרזתו נובעת מתפיסת עולם אמריקנית שאומרת כי אין דרך לעצור את הגרעין האיראני על בסיס ההסכם הזה, ועל כן צריך לשנות אותו".

השאר, לדבריו, תלוי במדינות אירופה והן הודיעו כי אינן פורשות מההסכם. "ההתפתחויות הבאות תלויות במידה רבה בשאלה אם האירופים ינצלו את הזמן הקרוב על מנת להגיע להסכם חדש שיענה על חלק מהבעיות שעלו בהסכם הישן, כפי שהוגדרו בידי הנשיא טראמפ – ההסכם שהסיר את הסנקציות מעל איראן, אפשר לה לפתח טילים ארוכי-טווח ויכולת העשרת חומר גרעיני. אם מדינות אירופה לא יצלחו לנסח הסכם חדש, העיצומים יחודשו והשפעותיהם תהיינה תלויות באופן שבו יצליחו האמריקנים לכפות אותם על חברות גדולות בעולם, בלי עזרתן של השותפות האירופיות. כך לדוגמה, חברה צרפתית שיש לה עסקים בארצות הברית ושרוצה להמשיך ולעשות עסקים עם איראן, תצטרך לשאול את עצמה האם היא ממשיכה את העסקים כרגיל ומתגרה באמריקנים או שהיא נענית למשטר הסנקציות של ארה"ב ומפסיקה לפעול באיראן.

"בלי קשר להצהרות טראמפ, האיראנים מקדמים את היכולת שלהם להגיב על ההפצצות שהם טוענים שנעשו בידי צה"ל נגד בסיסים איראניים בסוריה", מוסיף עמידרור. "בשלב הזה נפתחו אמנם מקלטים ברמת הגולן אך ההוראה לעשות זאת לא נעשית כתוצאה מהכרזתו של טראמפ, אלא מהחשש שאיראן הולכת לממש את תגובתה על הפצצת הבסיסים בסוריה.

"אפשר לומר שבמידה רבה מאוד ארצות הברית רואה את הדברים בהקשר האיראני באופן דומה לראייה הישראלית. הנשיא הזכיר בנאומו את ההוכחות שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר בדבר תכנית הגרעין הצבאית של איראן. הדבר הזה בהחלט מלמד על כך שיש לישראל אוזן קשבת בבית הלבן.

"בשורה התחתונה, בשלב הזה אין לדעת אילו השפעות יהיו להכרזתו של טראמפ", הוא מדגיש. "בכל מקרה, נכון לעכשיו לא מסתמנת השפעה על התנהגות המדינות השכנות כמו טורקיה וסעודיה, אם כי הסעודים הודיעו שהם תומכים בהצהרה".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם