רב מודח

5 kustiner
הדחת הרב קוסטינר – בתיאום עם הרבצ"ר ובגיבויו
הרב צבי קוסטינר הודח מתפקידו כרב קורס רבנים צבאיים שהוא מלווה זה עשור ויותר * אנשיו טוענים כי הציגו לו את הדברים בשיחה טלפונית עם חצאי אמתות, והרב הצבאי הראשי כותב במפורש כי הרב קוסטינר הודח על רקע השתתפותו במחאה נגד השירות המשותף * דובר צה"ל בתגובה: "נאמר לו כי עליו להשאיר את דעותיו הפרטיות בנוגע לשירות הצבאי מחוץ לשיח" * ומי עוד בהמשך יושתק בשיח הציבורי?

רועי אהרוני

השבוע פורסם ב'ישראל היום' כי הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת 'מדברה כעדן' במצפה רמון, הודח מתפקידו כרב קורס הרבנים הצבאיים מכיוון שהביע עמדה נגד גיוס נשים בצה"ל. האמירות שקוממו ככל הנראה את בכירי צה"ל הן: "צבא יהודי הוא צבא בלי בנות", "אנחנו אומרים לבנות, הרבנות הראשית וכל רבני ישראל- לא ללכת לצבא", "תגידו לאחיות, תגידו לבנות בסניפים – לא ללכת לצבא, אסור ללכת לצבא. הרבנות הראשית וכל רבני ישראל – לא מתגייסים לצבא. צבא יהודי קדוש".

אנשיו של הרב טוענים כי בשיחה עם הרב לא הוזכרו האמירות כסיבת ההדחה. "אחרי יותר מעשור שהרב קוסטינר משמש ראש קורס רבנים צבאיים התקשר אליו ראש הלשכה של הרבצ"ר הרב אודי שוורץ, והודיע לו שעקב שינויים מבניים ורצון להתייעל ולחסוך ימ"מים (ימי מילואים) החליטו שהוא לא יעמוד בראש הקורס", הם טוענים. "תירוץ הימ"מים הוא התירוץ הכי עלוב שיש בצה"ל. לא מדובר בלחסוך ימ"מ של גדוד מילואים. אם הנושא היה כספי הרב היה מוותר בקלות. גם לא מדובר בכסף שהוא משתכר; תשלום המילואים הולך ישירות לישיבה".

"מדובר ברב גדול שבמשך 12 שנים מעביר קורס ולא היו עליו שום תלונות", מוחים אנשיו. לדבריהם, הדבר הונחת מלמעלה על הרבצ"ר על ידי סגן הרמטכ"ל האלוף אביב כוכבי. רבנים צבאיים במילואים מעידים: "הרב מגיע בכל בוקר ב-4:30 בבוקר לשיעור הראשון, עוד קודם התפילה, משתתף אתנו במסעות, ומעל הכול מחנך אותנו לאהבת התורה, הצבא והעם". לדבריהם, בשנה שעברה הגיע לשמש בתפקיד במסירות נפש אף שלא חש בטוב.

בעקבות הפרסום ב'ישראל היום' סערו הרוחות, ורבנים צבאיים במילואים שלחו מכתב לרב הצבאי הראשי. החלטה זו הביאה את הרבצ"ר הרב איל קרים לכתוב בתפוצת מייל של רבנים צבאיים: "במהלך השנה האחרונה הרב צבי מוביל מאבק ציבורי גלוי כנגד כמה מבכירי צה"ל: הוא נואם בכנסים, מוביל ארגונים שונים ועוד. בעקבות מעורבות פעילה של הרב צבי שליט"א במאבקים ציבוריים הנוגעים לצה"ל, החליטו מפקדים בכירים בצה"ל כי הוא לא יוכל למסור שיעורים בקורסי פיקוד ובבה"ד 1, ובכלל זה לא יוכל לשמש בתפקיד רשמי בקורס רבנים צבאיים.

אנשי הרב קוסטינר: "אחרי יותר מעשור שהרב קוסטינר משמש ראש קורס רבנים צבאיים התקשר אליו ראש הלשכה של הרבצ"ר, הרב אודי שוורץ, והודיע לו שעקב שינויים מבניים ורצון להתייעל ולחסוך ימ"מים החליטו שהוא לא יעמוד בראש הקורס. תירוץ הימ"מים הוא התירוץ הכי עלוב שיש בצה"ל. לא מדובר בלחסוך ימ"מ של גדוד מילואים. אם הנושא היה כספי הרב היה מוותר בקלות"

 

"גם אם תינתן מטעם הפיקוד הבכיר הנחיה אחרת", הוסיף הרב קרים, "החלטתי כי הרב צבי שליט"א לא ישמש השנה כרב הקורס. החלטה זו אינה קשורה כלל להתבטאויותיו ביחס לגיוס נשים לצה"ל, אלא למספר אירועים אחרים שאני מבקש שלא לפרט בפומבי, אך הינם ידועים היטב לרב צבי ולמג"ד הקורס בשנה שעברה. הרב צבי לא הודח משירות מילואים, אך לא ישמש כרב הקורס".

בדברים האלה אישר הרב קרים שהסיבה להדחתו של הרב קוסטינר אינה חוסר בימי מילואים, ויש בכך אישור שמדיחים רבנים בשל דעותיהם הנאמרות מחוץ לצבא. הרב קרים טוען שההחלטה אכן הגיעה מגבוה, אך שגם הוא מסכים עמה. לדבריו, הסכמתו זו אינה קשורה "להתבטאות זו או אחרת, ובוודאי לא להתבטאות בעניין גיוס נשים לצה"ל. פשיטא שרב בישראל נדרש להביע את דעותיו באופן צלול". הרב קרים כותב שהוא מסכים עם ההחלטה בשל "מספר אירועים אחרים, שאיני מפרט בכתב ובפומבי".

אנשיו של הרב קוסטינר טוענים: "אותן 'פרשיות עלומות' שעליהן טוען הרבצ"ר לא היו ולא נבראו. האירוע הכי גרוע שהרב מצליח להיזכר בו הוא אמירה תורנית לפני יותר ממשנה באחד מהשיעורים שלו שהיה צוער שטען שהוא נפגע ממנה, והרב לא זוכר כיום את תוכנה. על ה'תלונה' הזאת הרב זומן לשימוע אצל ראש אכ"א והסביר שם את תפיסתו שהוא לא מדבר ולא אומר שום דבר שעלול לפגוע במישהו. כך עשה וכך יעשה בעתיד, ואם היה משהו חד-פעמי כזה, ודאי שאין זאת דרכו.

"הניסיון ליצור מצג שווא כאילו היו 'פרשיות עלומות' הוא לא נכון, מטעה ומעליב, ואנחנו מאוד מאוד מקווים שהרבצ"ר יחזור בו מההטעיה החמורה הזאת".

לרב קרים לא נערך שום שימוע ולא ניתנה לו האפשרות להביע את דעתו. עוד יצוין כי כפי שפרסמנו כבר פעמים רבות, יש לא מעט מרצים בצה"ל שאמרו אמירות חריפות מחוץ לצבא ולא ננקטו נגדם שום הליכים – כולם מהצד השמאלי של המפה.

מסע צייד

שלחנו לדובר צה"ל שאילתה ארוכה בעניין. תחילה הוא מסר את הסיבות בגינן הודח הרב קוסטינר מתפקידו: "הרב קוסטינר הינו רב צבאי המשרת במילואים ויוכל להמשיך לעשות זאת. לאחרונה הוחלט כי לא יוכל לפקד על קורס רבנים צבאים. הסיבות והשיקולים להחלטה זו הוסברו לרב. יצויין כי הרב קוסטינר התבטא בעבר גם בפורומים צבאיים מספר פעמים באופן שמנוגד לעמדות הצבא. חלק מההתבטאויות הושמעו גם לאחר שנאמר לו כי עליו להשאיר את דעותיו הפרטיות בנוגע לשירות הצבאי מחוץ לשיח וזאת לאור התפקידים שממלא ברבנות הצבאית".

בנוסף, ציטטנו בשאלתנו שורה של מרצים בצה"ל שאמרו אמירות מקוממות באזרחות, וצה"ל לא מצא לנכון להדיחם מתפקידם. מפאת חוסר המקום, ניתן רק את חלקם: ד"ר אורית קמיר, שמרצה בצה"ל על "כבוד האדם", קראה למתנחלי חברון "פורעים אלימים, גזענים, פורקי עול וחסרי גבולות", ליאור טל, ממייסדי בינה, השווה בין הרבנים למפקדים הנאצים: "עלינו לזכור כי גם הכפפת האדם לסמכות של רבנים ופוסקים היא מסוכנת ופסולה. השיעור שלימדו אותי הזוועות – לעולם אין לו לאדם להכפיף עצמו לחלוטין לסמכות כלשהי, בין אם זה אל, אדם או מדינה", או פרופ' יגיל לוי שאמר הנרטיב הציוני שלו הוא של "נישול, הדרה, גירוש ואכזריות" ולחלק מפעילויות צה"ל קרא  "מנגנוני סוציאליזציה ספק מנגונים תועמלניים". הזכרנו גם את ההגנה שקיבל סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן למרות השוואתו את התהליכים שעוברת החברה הישראלית לגרמניה הנאצית.

מדובר צה"ל נמסרו הדברים הבאים: "הסייגים החלים על מרצים אזרחיים שהתבטאו באופן חריג בשורות צה״ל אינם זהים להתייחסות להתבטאויות אנשי צבא. מרצים חיצוניים בצה״ל כפופים לאתיקת ההסברה הצה״לית במהלך שהותם בצה״ל, ובמקרים חריגים נבחנת ההתקשרות מול מרצים חיצוניים שהתבטאו נגד צה״ל במישור האזרחי."

קבוצה מבוגרי הישיבה, אשר התארגנה לפעול לעצירת השתקת הרבנים, ביקשה למסור את הדברים האלה: "בחודשים האחרונים מתחולל מסע צייד לאיתור רבנים סוררים ולהדרתם מכל מגע עם חיילי צה"ל. מצב זה מעורר דאגה גדולה. יש תחושה כאילו הרמטכ"ל וסגנו מנהלים מסע ציד כנגד כל מי שלא מתיישר עם האג'נדה ה'צבאית' החדשה.

"אנו משוכנעים כי הדחת הרב קוסטינר לא תצליח להרתיע את רבני ישראל שהיו בעבר ויהיו גם בעתיד נאמנים לעמדתה של תורה ולא יוכלו לטשטש את האמתות האלו. אנו קוראים לראשי המדינה להתערב ולעצור את סתימת הפיות המדאיגה שמתרחשת בצה"ל בשנה האחרונה".

מארגון 'צו 1' נמסר בתגובה: "הרמטכ"ל איזנקוט רוצה להפוך את קורס הרבנים הצבאיים לקורס רבנים מטעם. לא זה תפקידם של הרבנים הצבאיים אלא שמירה על היהדות ואורח החיים היהודי בצה"ל. המצב ברבנות מאלץ אותנו ב'צו 1' להמשיך וללוות כל חייל וחיילת שומרי מסורת".

מאנשי הרב קוסטינר נמסר כי הרב אינו מעוניין להגיב.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם