המדריך ליום הפתוח

m 12 yom patuach
המוסדות האקדמיים כבר נערכים לשנת הלימודים הבאה ומציעים את מרכולתם בימים פתוחים צבעוניים ומפתים ומבלבלים... כדי שלא תסתנוורו ותצליחו להחליט בראש שקט אם ומה ואיפה מתאים לכם ללמוד, ליקטנו כמה פנינים מבעלי ניסיון

חן בן שלום

לקראת השנה האקדמית החדשה כל אוניברסיטה ומכללה מכריזות על 'יום פתוח' והלחץ עולה: איפה כדאי לבדוק קודם? האם כדאי בכלל להתחיל ללמוד או שמוטב לחכות או לשפר ציונים? ואם כן, באיזה מקצוע לבחור? היום הפתוח יכול לעזור לסטודנטים העתידיים לראות את המקום, להתרשם מהמרצים ומהאווירה הסטודנטיאלית, אבל לפעמים הוא גם עלול להטעות. כדי שתגיעו מוכנים ככל האפשר אספנו בעבורכם כמה טיפים חשובים:

  1. 1.להרגיש את הווי הלימודים – לא ביום הפתוח
  2. 2.בדקו את מספר ימי הלימוד בשבוע ואם תוכלו לעמוד בעומס
  3. 3.לכו ליום הפתוח!
  4. 4.קחו את הזמן ותקשיבו לעצמכם
  5. 5.כדי להימנע מחור בכיס: בדקו את רמת האנגלית שלכם
  6. 6.אחרי הכול, בדרך כלל לומדים משהו כדי לעסוק בו בהמשך

מור חורי (26), סטודנטית בשנה ג ללימודי הנדסת תכנה במכללת כרמיאל, החליטה שהיא רוצה לרכוש מקצוע מיד לאחר השירות הלאומי. היא נרשמה ליום הפתוח במכללה מסוימת, התרשמה וסגרה שם, אבל מהר מאוד "ברחה מהמקום", כלשונה. "הווי של מקום לימודים אפשר לבדוק רק ביום רגיל של לימודים, כי ביום פתוח כולם עסוקים בייפוי הדברים, לדוגמה: הדוברים הם המרצים הכי טובים, ולך תדע אם באמת הם אלו שילמדו אותך. גם לוחצים עליך להירשם מהר ולקבל הנחה בדמי הרישום או אפילו להירשם בחינם. אני סגרתי, וכשהתחילו הלימודים מהר מאוד הבנתי שעשיתי טעות. הפרופסור שדיבר אתנו עזב את המחלקה, וזה שינה את כל האווירה במקום".

תהילה לוטווק (22.5) היא סטודנטית בשנה ב לעבודה סוציאלית באוניברסיטת אריאל. שנה לפני שהתחילה ללמוד עבודה סוציאלית היא למדה בכלל תיאטרון במכללה אחרת, אך הפסיקה את לימודיה כי הרגישה שהלימודים לא מתאימים לה. "אני חושבת שלפני שמתחילים ללמוד צריך לבדוק לא רק את המקצוע אלא גם כמה ימים בשבוע אני לומדת ואם אני בנויה לעומס או לחלופין לחוסר העומס הזה. חשוב לבדוק עם סטודנטים שלומדים את המקצוע ולא רק ללכת ליום הפתוח, כי זה יום שעסוק בלנסות לשכנע לסגור במקום ולהציג את הדברים לפעמים לא באמת כמו שהם".

למרות החסרונות שציינו יש גם מי שחושב אחרת: "מומלץ להגיע ליום הפתוח כדי לדבר עם המרצים עצמם. הם יכולים לתת מידע הרבה מעבר למה שסטודנטים יכולים לתת", אומר אושריאל בן עמרם, דובר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת אריאל. "ביום הזה אפשר לבדוק לעומק את תנאי הקבלה ואם אתם עומדים בהם, וגם לראות את האווירה וההווי במקום. זה מבורך אבל לא קריטי, את ההווי אפשר גם לבדוק בכל יום אחר".

גם יאנה מלניקוב, מנהלת שיווק ומרכז קריירה במכללה האקדמית צפת, מאמינה ביתרונות היום הפתוח: "יום פתוח הוא יום חשוב, אבל חבל להציף את עצמכם במלא ימים פתוחים מיותרים", היא ממקדת. "מה שאפשר לסנן דרך המחשב בבית – עדיף. כך תגיעו לימים פתוחים במקומות שמתאימים לכם בלבד. לפני שמגיעים ליום הפתוח חשוב לבדוק כמה פרטים מראש", היא ממליצה: "האם צריך לקבוע שיחה אישית עם ראש החוג מראש? האם יש הסעות שקרובות לאזור מגוריכם? אצלנו במכללה בצפת ובעוד מקומות בימים הפתוחים ניתנת הטבה כספית למי שנרשם ללימודים במהלך היום הפתוח. אם אתם מגיעים ליום הפתוח אחרי סינון ובחירת מקום ספציפי, כדאי להביא אמצעי תשלום ומסמכים רלוונטיים לרישום, כמו תעודת זהות, תעודת בגרות וכו', כדי לזכות בהנחת דמי הרישום".

יאנה מעניקה לנו טיפ נוסף ליום הפתוח: "כדאי לבדוק ביום הפתוח או לאחריו מידע שישתלם לכם בהמשך, כמו למשל מידע על מלגות, מעונות ומיזמים לרווחת הסטודנטים".

"הרבה פעמים אנשים יגידו לכם מה כדאי לכם ללמוד, אבל חשוב קודם כול להקשיב לעצמכם", אומרת תהילה. "בסופו של דבר רק אתם יודעים מה מתאים לכם. קחו את הזמן לחשוב על הדברים עד שתבינו מה נכון לכם, חבל להחליט מלחץ ולהתחרט אחר כך", היא אומרת מניסיון.

מור: "הייתי ממליצה למי שלא יודע מה ללמוד לקחת שנה, לעבוד, לקרוא המון על מקצועות שמעניינים אותו ולברר תוך כדי השנה הזאת מה באמת הכי מושך אותו. לא הייתי ממליצה לדבר עם יועץ לימודים על ההתחלה, כי הוא לרוב לא עשה את התואר שהוא ממליץ לך עליו..." היא מלמדת, "לכן הוא לא תמיד יודע אם הדרישות של המקצוע מתאימות לך. אם אתה מתכוון ללמוד במכללה חשוב לבדוק שהיא עומדת בדרישות המל"ג, כי לפעמים תשלם שכר לימוד גבוה פי שלושה מסכום שכר לימוד אוניברסיטאי, ואם היא לא עומדת בדרישות לא בטוח שהתואר יתפוס בכל מקום כשתרצה לעבוד אחר כך. כמובן, אף מכללה לא תגיד את זה על עצמה, ולכן חשוב לברר היטב עם סטודנטים שם ועם אנשים שמבינים בזה".

"כדאי מאוד לפני שמתחילים ללמוד לבדוק אם רמת האנגלית שלכם מתאימה לתואר שאתם לומדים", אומרת מור. "אצלנו בלימודים הכול באנגלית: מצגות, מאמרים, עבודות. אנגלית ברמה טובה היא פשוט חובה. חוץ מזה, בלי קשר, כל סטודנט צריך לעבור קורסים באנגלית כדי לקבל אישור לתואר. חשוב לדעת שהקורסים לא מלמדים אותך אפילו לא מילה אחת יותר מאוצר המילים שהיה לך לפני כן, אבל כמובן עולים המון כסף: מי שמתחיל מרמת 'טרום בסיסי' באוניברסיטאות מסוימות יכול להגיע למעל 10,000 שקל עד שיגיע לפטור. לכן הייתי ממליצה למי שיודע שהרמה שלו נמוכה לדחות את הלימודים בשנה או אפילו בסמסטר ולקחת קורס פרטי שיעלה הרבה פחות כסף, ישפר את האנגלית בצורה משמעותית ויפטור מכל הקורסים היקרים והמיותרים".

תהילה: "חשוב לברר כמה ביקוש יש לתואר בחוץ מבחינת תעסוקה. מבאס ללמוד משהו לפחות שלוש שנים ואז לגלות שהתואר שלך לא באמת מעניין מישהו ואין לך עבודה בתחום. יש מקומות שהמרצים או האוניברסיטה עוזרים לסטודנטים שלהם להשיג מקומות עבודה אחר כך, ושווה לבדוק גם את זה עם סטודנטים שלמדו במקום".

חוי ארנפלד, מנכ"לית ומייסדת 'ארנפלד לימודים בע"מ – הנגשת השכלה אקדמית לנשים חרדיות', מתמחה בהכוונה למקצוע שיניב פרנסה מכובדת: "האקדמיה היא כרטיס כניסה לעולם התעסוקה. כמעט כל מקום עבודה דורש מינימום תואר ראשון.

"יכול להיות שמישהי לומדת משהו ותוך כדי רואה שהלב שלה לא נמצא שם. חשוב מאוד שלא לחשוב על זה כבזבוז זמן. אז נתת לעצמך עוד הכשרה, עוד ידע שנוסף לך. לפעמים קורים מקרים הפוכים: אפילו אם למדת משהו שבאמת התאים לך, אחרי עשר שנים תרגישי שהוא כבר לא נכון לך. הייתי מורה הרבה שנים וזה היה לי מדהים, ובשלב מסוים כבר התאים פחות. אין איזו נוסחה איך להצליח ללמוד משהו שתעסוק בו כל החיים", היא מלמדת על המציאות. "ההשתדלות שאפשר לעשות היא לשאול אנשים שעוסקים בתחום שיגידו מה עושים ביומיום בצורה פרקטית, ואז תדעי אם זה מתאים לך באמת. הלימודים זה יותר תאוריות ופחות עשייה, תכלס. זה אחד החסרונות שלהם".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם