פָּתחו את הצוהר

6 kashrut
יזמת הכשרות החדשה של ארגון צהר גרמה ל"ישראל חופשית", לתנועה הקונסרבטיבית ולעמותת חדו"ש לחבק אותם חיבוק דב * רבנים רבים, ובהם אפילו ראש מערך הכשרות של צהר לשעבר, מתנגדים למהלך * עם זאת, תמיכה מפתיעה מגיעה מכיוונו של הרב אליעזר מלמד * הרב רפי פוירשטיין, מרבני צהר, מסביר שהמהלך נועד לקדם בסופו של יום את הרבנות הראשית, וטוען: 85 אחוזים משומרי הכשרות יסמכו על הכשרות של צהר * מנגד, הרב שמואל אליהו רואה זאת כהריסת הרבנות הראשית, ולראיה מביא את התשואות של הרפורמים

אילת כהנא

משפסק בג"ץ שאפשר להציג מצג כשרות בבית עסק שלא נושא את המילה "כשר", השיקו השבוע בארגון רבני צהר את מערך הכשרות הפרטי שלהם, תחת הכותרת "צהר - פיקוח מזון".

הרב יעקב אריאל - עד לא מכבר נשיא צהר - יצא בחריפות נגד המהלך: "מה שהם עושים הוא חורבן ויגרום הרס ובלבול הכשרות בישראל... הם רוצים להוריד את רמת הכשרות ולהרוס את מערכת הכשרות בישראל". מהצד השני, קולות תמיכה דומיננטיים הגיעו משלושה מקומות מאוד לא מחמיאים לארגון האורתודוקסי – אורי קידר, מנכ"ל 'ישראל חופשית' ("גם בצוהר הבינו שהרבנות היום פחות ופחות רלוונטית"), ד"ר יזהר הס, ראש התנועה הקונסרבטיבית בישראל ("תיקון יחסי הדת והמדינה בישראל ייעשה רק מחוץ לממסד הקיים"), ועמותת חדו"ש הכריזה בחדווה שמדובר ב"מסמר נוסף בארון הקבורה של הרבנות" – כך בלשון התגובה שפרסמו.

באופן תמוה מעט נמסר שהרב דוד סתיו, שעומד בראש ארגון רבני צהר, אינו מתראיין בנושא מכיוון שלדבריו הוא אינו קשור למערך הכשרות וכי מדובר במעין "חברה-בת" של הארגון. אפילו ברמה הטכנית, דווקא בעת ההשקה יצא הרב סתיו לעיסוקיו בחו"ל. על דברור המהלך הופקד הרב רפי פוירשטיין.

הרב, כיצד הארגון מרגיש עם ברכות שמגיעות מהרפורמים ומהקונסרבטיבים? האין זו הוכחה כי צעד כזה מגמתו להביא לניתוקה של מדינת ישראל מהרבנות הראשית?

"אנחנו לא נבנים ממחיאות הכפיים האלו וצריך להתעלם מהן. הרי אנחנו מכירים את ההפחדות הללו, הדביקו לנו טענות על רפורמיוּת גם בפרויקט הנישואין. חשוב לי לציין שלא באנו לחטוף עסקים לרבנות. באנו להוסיף עוד מקומות שעד היום נמנעו מלתת כשרות לבתי העסק שלהם, ומדובר כמובן על כשרות אורתודוקסית.

"בנוגע לטענה על שאיפה לפירוק הרבנות הראשית ממדינת ישראל - בטווח הארוך, הכשרות של הרבנות תהיה מדהימה וזה מה שאנחנו מכוונים אליו. אנחנו לא רוצים להחליף את הרבנות הראשית, לא מסוגלים ולא מעוניינים להחליף אותה, אבל לבנו נחמץ מהמציאות שהמוסד המפואר הזה נתון בה. במקום שהכשרות שלו תהיה מקובלת על כולם, יש עליו טענות גדולות; חלק מהרבנויות נותנות כשרות פנטסטית, אבל בחלק נכבד מבתי העסק אני יודע שאני צריך להתקשר למשגיח ולבדוק מתי בפעם האחרונה הוא היה כאן".

הרב רפי פוירשטיין: "אנחנו הולכים להשקיע במיזם הרבה מאוד כסף פילנתרופי וחלק ממנו יוקדש גם למערך פיקוח הדוק. אנחנו מודעים לגודל האחריות; יהיו מפקחים על המשגיחים, מפקחים שיאתרו הונאה בכשרות ועוד. אנחנו לא יודעים להגיד מה יהיה סדר הגודל של מערך הפיקוח, המיזם הושק רק השבוע ונלמד את הדברים"

איך הפעולה שלכם מסתדרת עם הטענה שהמטרה היא לחזק את הרבנות ולא להחליף אותה?

"למדנו את הדבר על בשרנו כאשר פרויקט הנישואין גרם לכך שברבנות שיפרו את השירות, וצהר היום עובד יד ביד עם המועצה הדתית בתל אביב שפעם הייתה אויבת שלנו כביכול. הרבנות הראשית היא של כולנו ואנו רוצים לשפר אותה, וזה יבוא לצערי רק בתחרות ובהעמדה ממשית של דגם אחר מולה. ברגע שישתפר מה שצריך להשתפר - באותו מפתח שפתחנו את המיזם גם נסגור אותו. וזה בהתחייבות. ברגע שנשתכנע שהכשרות הממלכתית שינתה את פניה נסגור את המיזם".

ללכת על זה

הרב פוירשטיין מכיר היטב את הטענה שהנהלת ארגון צהר משתמשת בהצלחה הוותיקה של מיזם הנישואין להובלת מהלכים שלא תמיד עולים בקנה אחד עם דעותיהם של רבנים רבים שתומכים בעיקר פעילותו בתחום הוותיק. ולכן הוא מבקש להדגיש: "ההחלטה על הקמת המערך לוותה בחיבוטים ודיונים רבים של מועצת רבני צהר".

האם בדיונים שהזכרת השתתפו כל מאות הרבנים של צהר? הרב ראובן הילר לדוגמה, חבר מועצת הרבנים של צהר, חתם על מכתב מחאה נגד הקמת המערך.

"לצהר יש מועצת רבנים המכוונת את דרכו של הארגון ובה יושבים רבנים מרכזיים כמו הרב הילר, הרב יהושע ויצמן ועוד. בתוך המועצה התקיימו דיונים במשך לא מעט שנים בנושא הזה ובסופו של דבר החליטו רוב הרבנים ללכת על זה".

כששוחחנו עם הרב ויצמן הוא אמר לנו שלא היה מעורב בקבלת ההחלטה הזו ולא עסק בה ושאינו מעוניין לנקוט עמדה על ההחלטה עצמה.

קול נוסף ומשמעותי שיוצא נגד המיזם הוא של מי ששימש בעבר ראש מערך הכשרות של צהר, וגם חבר מועצת הרבנים של צהר בעבר, הרב משה ביגל. לדבריו, הוא לא היה שותף לדיונים בנושא. "אני כואב מאוד את ההחלטה ואני חושב שזה לא מתאים להם", הוא אומר לנו. "הלוא כל גופי הכשרות הפרטיים פועלים או ממניעים אנטי-ציוניים או מטעמי בצע כסף. ואנשי צהר הם לא כאלה ולא כאלה. צהר הוא גוף נפלא, ואני גאה להיות שותף בו, וחבל לי שהוא הלך לנישה הזו שפועלת נגד הרבנות הראשית".

בג"ץ החליט לפתוח את השוק

אחד החששות שמתעורר כעת הוא כי המיזם לפרוץ גדר ולתת לארגונים מפוקפקים לגיטימציה להיכנס לשוק הכשרות. על כך אומר הרב פוירשטיין: "אני שומע את הטענה הזו כל הזמן והתשובה לזה פשוטה מאוד. ההחלטה על פתיחת השוק הגיעה מבג"ץ, ואותו - לא צהר הגישו. בג"ץ הוא זה שמאפשר לכל מי שרוצה לעשות מה שהוא רוצה. כלומר הפרצה הזו קיימת אתנו ובלעדינו. אדרבה, אם לא נהיה יש מקום לחשוש מזליגה של הרבה בתי עסק לכיוון הרפורמי, שאנחנו בידיים שלנו נאפשר להם לגדול. ואנחנו לא מעוניינים בזה.

"אני גם חושב שהציבור לא מטומטם ושהצרכן הוא נבון", הוא מוסיף. "מסקר שערכנו, 85 אחוז מהאנשים שאוכלים היום כשר יאכלו את הכשרות של צהר. צהר הוא ארגון מוכר שקיים כבר 21 שנה ורבניו אורתודוקסים. אנשים יודעים מהי התנועה הקונסרבטיבית, ומי שירצה לצרוך כשרות אורתודוקסית ידע איפה הוא יכול לאכול".

הרב שמואל אליהו, חבר מועצת הרבנות הראשית: "עד שארגון צהר לא עשה מה שעשה, אף אחד לא היה נותן אמון בארגון שהוא לא הרבנות הראשית. צהר פורצים כאן פרצה תודעתית חמורה שאומרת שאפשר לסמוך גם על ארגונים אחרים. ברגע שהם יפתחו את המיזם הם לא באמת יוכלו לסגור אותו, וגם אם כן – זה יהיה כמו לסגור את השער אחרי שכל הסוסים ברחו מהאורווה. זו הסיבה שבגללה כל הרפורמים מוחאים להם כפיים ומעודדים אותם"

השבוע פורסם כי מערך הכשרות של ארגון 'השגחה פרטית' עובר לידיו של ארגון צהר, על משגיחיו ועל בתי העסק שלו, וכך גם הרב אורן דובדבני שעמד בראשו.

מה ההבדל בין מערך הכשרות החדש של צהר לזה של 'השגחה פרטית'?

"אני מכיר את הרב אהרון ליבוביץ מ'השגחה פרטית', ואין ספק שהוא היה נחשון שהלך לפני המחנה. אני לא מספיק מכיר את המודל של 'השגחה פרטית', אני יודע להגיד מה המודל שלנו. הוא מבוסס על משגיחים ומשגיחות כשרות שעברו הדרכה מדוקדקת ומדווחים בעזרת אפליקציה על השגחתם - מבית העסק. הם לא יכולים לשלוח דיווח ממקום אחר. כמו כן, המשגיחים של צהר יקבלו משכורתם מצהר ולא מבית העסק וכן תהיינה ביקורות פתע גם על המשגיחים. לפי המודל שלנו המשגיח הוא זה ששוטף את החסה ומנפה את הקמח ובורר את האורז, ולפי גודל העסק נגדיר כמה שעות המשגיח צריך לבלות בבית העסק".

כלומר לא תהיה השגחה יומיומית?

"ההשגחה של הרבנות היא יומיומית? אם אני משגיח על מלון וגם אם אני נמצא שם כל הזמן, מדובר במקום ענק שאי אפשר לראות מה קורה בקצה השני של המטבח למשל. כך שבנוסף לכללים, השגחה מבוססת על אמון".

על החשש שצהר יעניקו תעודה לעסקים הפותחים בשבת, כפי שלטענת גורמים מסוימים נעשה ב'השגחה פרטית', מבהיר הרב פוירשטיין: "בעל עסק שפתוח בשבת לא יקבל את הפיקוח של צהר. אנחנו לא כפופים לסטנדרטים שלהם. אמנם לקחנו את בתי העסק שלהם, אבל הם כמובן יעברו בחינה מחדש של צהר".

מהמעט שלמדנו, למרות הבעיות שקיימות ברבנות הראשית, מנגנון הפיקוח שלה חזק, ערני, מרושת בכל הארץ ומלא בכוח אדם. וכשהשווינו את מערך הפיקוח הממלכתי לזה של 'השגחה פרטית' נוכחנו שהפיקוח שלהם לא התקרב ליכולות הפיקוח שהרבנות מפעילה. אך גם כאן הרב פוירשטיין מאמין שיצליחו: "אנחנו הולכים להשקיע במיזם הרבה מאוד כסף פילנתרופי שחלק ממנו יוקדש גם למערך פיקוח הדוק. אנחנו מודעים לגודל האחריות. יהיו מפקחים על המשגיחים, מפקחים שיאתרו הונאה בכשרות ועוד. אנחנו לא יודעים להגיד מה יהיה סדר הגודל של מערך הפיקוח, המיזם הושק רק השבוע ונלמד את הדברים.

"אני מקווה שנהפוך את הכשרות לתו איכות רצוי ומקובל. המטרה היא לקדש שם שמים ולהרבות כשרות בישראל ובסופו של דבר לשנות את הממלכה ולא להחליש אותה", מסכם הרב פוירשטיין.

מחיאות כפיים רפורמיות

חוץ מהרב יעקב אריאל שיצא באופן ברור נגד המיזם של הגוף שבראשו עמד בעבר, קבוצה משמעותית של רבני הציונות הדתית פרסמה השבוע מכתב מחאה נגד הקמת מערך הכשרות של ארגון צהר: "כל פגיעה בבלעדיות של הרבנות הראשית, משמעותה נזק בלתי הפיך למערכות הדתיות במדינה", נכתב שם. "מערכת הכשרות היא אחת המערכות החשובות המנוהלות ע"י הרבנות הראשית. אם יש רצון לשפר, כל תהליך כזה יכול לבוא אך ורק תחת סמכותה של הרבנות הראשית". בין החותמים היו הרב דב ליאור, הרב אליקים לבנון והרב שמואל אליהו.

"בג"ץ לא באמת פתח את השער", מוחה הרב שמואל אליהו בשיחה שערכנו איתו על העמידה מאחורי בג"ץ. "הוא הרי לא התיר לשום ארגון לתת 'תעודת כשרות'. הוא רק נתן לעסק רשות להצהיר על עצמו כעומד בתנאי הכשרות. כמו כן, בזמנו נוכחנו לראות שרוב צרכני הכשרות לא נתנו אמון ב'השגחה פרטית'. מדובר היה על עסקים בודדים שנתנו בהם אמון. עד שארגון צהר לא עשה מה שעשה, אף אחד לא היה נותן אמון בארגון שאינו הרבנות הראשית. כלומר צהר פורצים כאן פרצה תודעתית חמורה שאומרת שאפשר לסמוך גם על ארגונים שהם לא הרבנות הראשית.

"דבר נוסף, ברגע שהם יפתחו את המיזם הם לא באמת יוכלו לסגור אותו, זה כבר לא יהיה בידיים שלהם. עוד גופים שייכנסו באותה פרצה בוודאי לא יסגרו. גם אם צהר יסגרו את המיזם שלהם בסופו של דבר, זה יהיה כמו לסגור את השער אחרי שכל הסוסים ברחו מהאורווה. זו הסיבה שבגללה כל הרפורמים מוחאים להם כפיים ומעודדים אותם".

מה ההבדל לכאורה בין היזמה של צהר לבד"צים השונים?

"יש הבדל גדול ביניהם. כל ההכשרים האחרים נותנים כשרות רק למקום שיש לו תעודת כשרות של הרבנות. לכן הם לא מערערים על סמכות הרבנות. ארגון צהר נותן כשרות למי שאין לו תעודה של הרבנות, וזה לא בסמכותו".

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה:

"הרבנות הראשית לישראל פועלת לספק כשרות לעם ישראל ומתמקדת בימים אלו ביישום רפורמת הכשרות המקיפה במערך הכשרות הארצי, תוך הטמעת עקרונות של שקיפות ואחידות. חבל שבמקום להירתם למלאכת שיפור פניו של מערך הכשרות הממלכתי, אצה הדרך לארגון צהר לנקוט צעד שעלול להחליש את הכשרות הממלכתית, והכול באצטלה של דאגה לכשרות ולציבור.

"מערכת הכשרות של הרבנות היא מערכת הכשרות הממלכתית של מדינת ישראל והפגיעה בה היא פגיעה במערכת הממלכתית. ההכרזות על הקמת מערך כשרות פרטי שייסגר אם מערך הכשרות הממלכתי ישתפר, הן ריקות מתוכן".

מארגון 'כושרות' נמסר בתגובה:

א. מיזם כשרות של צהר אינו חוקי אפילו לשיטת בג"ץ.

בג"ץ אפשר רק לבעל העסק להציג מצג אמת על הפעולות שלו בתחום הכשרות. אולם לא אפשר להקים גוף כשרות אלטרנטיבי ולא תעודות שארגון צהר ינפיק בעבור בעל העסק.

ב. מערכת הכשרות הממלכתית ביחד עם מומחי הכשרות וחברי כנסת מסיעת הבית היהודי דורשת זה כמה שנים להעביר תיקוני חקיקה שיהפכו את מערך הכשרות לאמין יותר, שקוף יותר ומקצועי יותר. באופן עקבי אחד מהבלמים העיקריים ליישום התיקונים הנדרשים בשנים הללו הוא לא אחר מאשר ארגון צהר. כך שבאופן אבסורדי דרישת הארגון להבראת הרבנות הראשית לא אפשרית כל עוד ארגון צהר לא מאפשר לרבנות הראשית לישראל להעביר את התיקונים הנדרשים וליישמם.

ג. בפועל, מחומרים שפורסמו ע"י מחלקת ההונאה הוכח שארגון כשרות עצמאי כמו 'השגחה פרטית' לא הצליח למנוע הונאות כשרות.

ד. ממחירון הכשרות של צהר עולה כי החברה לא יכולה להחזיק את המערכת באופן עצמאי ללא תרומות מקרנות שהציבור טרם יודע למי הן שייכות ומה מטרותיהן.

ה. החשוב מכול, האוכל הוא דבר שמחבר בין אנשים, והרב קוק הגה את הקמתה של הרבנות הראשית לישראל כדי לאחד את האומה בתחילת תקומתה בארץ ישראל. מצער לשמוע כי גוף רבני לא ייתן יד לאחדות האומה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם