ת"א בודקת גבולות

6 Zeitlin High School Ilan Costica
 
זה היה רק עניין של זמן עד שהתרבות הלהט"בית תנסה למצוא את דרכה גם אל מוסדות החינוך הדתיים * סערה מתחוללת בתיכון המיתולוגי צייטלין בתל אביב בשל הניסיון להכניס לתפקיד בכיר מחנכת העומדת בראש קהילה דתית שבה זוגות חד-מיניים וקוראת להכיר בהם כמשפחה חדשה * אבל הסיפור האמתי בצייטלין קשור דווקא בהתנהלות עיריית תל אביב, שנראה ששמה לה למטרה לחנך מחדש את הנהלת בית הספר הדתי, ולמרות התנגדות ההורים מנסה בכל דרך לקדם את המינוי, כולל איומים בהחלפת הנהלת בית הספר הנוכחי * האם החינוך החד-מיני יקבל דריסת רגל בחינוך המסורתי, המעוז היחיד שעוד לא התקרנף?

יוסף רוסו

הסערה שמתחוללת סביב כניסתה של מנהלת חדשה לחטיבת הביניים של תיכון צייטלין המיתולוגי בתל אביב, שגידל על ברכיו אלפים מבני הציונות הדתית ומבנותיה, מוגבלת ברובה לדיונים סגורים בשלב הזה, אבל לכולם ברורות כבר כעת ההשלכות המשמעותיות של תוצאותיה. האם לצד מדיניות ההכלה הרחבה של החינוך הממלכתי-דתי מציבים בהנהלת החמ"ד גם גבולות, או שאולי תל אביב תהיה העיר הראשונה שתצליח לכפות על החמ"ד להכיל גם אידיאולוגיות קונסרבטיביות?

הדמות שעומדת בעין הסערה היא ד"ר חנה פרידמן, שאין כמעט מהרהר אחר כישוריה הפדגוגיים. לפרידמן יש דוקטורט בתלמוד והסמכה כמורת הלכה מטעם בית מורשה, ויש מי שאומרים שהיא עילוי של ממש מבחינה מקצועית. וככל מחנכת טובה, היא עוסקת גם בהנחלת ערכים ותפיסות עולם.

הגברת פרידמן אמנם לא תגדיר את עצמה בשום אופן כקונסרבטיבית, אבל אם לשפוט לפי דעותיה, בטח בכל הקשור לקריאותיה הפרוגרסיביות להכרה הלכתית בכל הגרסאות של מה שמכונה 'המשפחה החדשה', הרי שמדובר לכל הפחות בזהות אידיאולוגית שרחוקה מרחק רב ממסורת ישראל ובטח מעולם ההלכה. ונדייק: השפה שלה הלכתית לגמרי, אך המקום האידיאולוגי רחוק ממנה מרחק עצום.

החומרים הפשוטים יותר בתפיסת העולם שאליה מחנכת פרידמן הם המניינים השוויוניים, כולל עליית נשים ציבורית לתורה בברכה, אבל המקומות שהיא אינה מהססת להרחיק לכת אליהם הם בדיוק הקריאות לשינויים שנעשו בתנועה הקונסרבטיבית לפני פחות מעשור.

בפאנל ב'בית הלל', שעם רבניו היא נמנית, ייצגה פרידמן את הצד הקיצוני שדרש "להכיר במשפחה החד-מינית", לדבריה, ואף למצוא את הדרך לשנות את העמדה ההלכתית בעניין הזה, אך עמדה זו לא התקבלה על רבני בית הלל. בריאיון באתר אנרג'י סיפרה פרידמן על קהילת 'יחד' שהיא נמנית עם מייסדיה – קהילה שמאגדת אליה זוגות חד-מיניים דתיים: "מוסד המשפחה מתפורר בכל העולם, ודווקא הומואים ולסביות עושים את הקרב המאסף על קיום המשפחה".

גם בעיתון 'הארץ' אהבו מאוד את תפיסת העולם שהיא מנסה לקדם, וציטטו מדבריה: "הבעיה המרכזית בהתמודדות עם התופעה אינה חוסר המוסריות שבה, אלא עצם העובדה שהתורה אסרה עליה".

לפני כמה שבועות הבאנו כאן את דבריה של ד"ר עינת רמון, שעזבה את התנועה הקונסרבטיבית בגלל הכרת התנועה בנישואים חד-מיניים, ואילו הדברים שכתבה פרידמן באתר 929 מעלים חשש שהיא צועדת בכיוון ההפוך. פרידמן כתבה על איסורי העריות שאנו קוראים ברטט ביום הכיפורים, וזו הייתה מסקנתה מהם: אמנם מילותיה החריפות של התורה על איסורי עריות הן ששמרו על המשפחה המסורתית, אולם הזמנים השתנו ונוצרו "הרכבים משפחתיים חדשים ומפתיעים: חד-הוריות, משפחות חד-מיניות, הורות משותפת שלא למטרות זוגיות ועוד כהנה וכהנה". היא מנתחת שהחברה לא תחזור ל"תבניות הישנות", ולכן מה שנותר לדבריה לקחת מפרשת העריות הוא רק "נקיות ואחריות". כך ממש בשם הקדושה היא הופכת את התורה על פיה ומבקשת להכיל גם את הזוגיות החד-מינית בתנאי שתהיה נקייה ואחראית.

בעיריית תל אביב המשיכו בעקשנות לקדם את המהלך. בשיחות סגורות הובהר להנהלת בית הספר שהמינוי הזה אינו נתון לדיונים, ובכוונת אגף החינוך לבצע אותו על אף ההתנגדות בחמ"ד. הם אף הבהירו להנהלה שאם יהיה צורך יחליפו את ההנהלה כולה כדי להעביר את הרפורמה בדרכו של בית הספר
רבת בית הספר

למרות דעותיה הידועות, בהתאם למדיניות החמ"ד להתאים את עצמו לרוח הקהילות השונות ולצורכיהן פתחו בצייטלין המסורתי את מסלול 'צופייה', שהוא מעין שלוחה של מוסדות פלך, וקראו לפרידמן להוביל את התכנית. כיתת הבנות מבית פלך מיועדת למשפחות שמעוניינות בחינוך ליברלי ופמיניסטי יותר, אך גם כאן בדגש ברור של שמירה על גבולות ההלכה.

עד כה השידוך הזה עבד היטב. אפשר לומר שאפילו באופן מרשים למדי הגברת פרידמן העבירה פעילויות ותכנים שונים – לעתים אף שונים מאוד – מצביון בית הספר, אך על פי הגבולות הברורים שהציב לה מנהל בית הספר מר שמעון אש.

בהנהלה אף הצליחו להכיל את התעקשותה של פרידמן להמיר את סיורי בית הספר המסורתיים בסיור באווירת שלוש הדתות בירושלים, כולל סיור במסגדים ובמנזרים (אמנם בלי להיכנס אליהם), או את המרת יום גוש קטיף המסורתי בבית הספר ללימוד שני הנרטיבים: הכרת עמדת המגורשים לצד המצדדים בגירוש. גם פרידמן קיבלה בהבנה את הסירוב לבקשתה לשמש בתפקיד רב בית הספר(!) והבינה שעליה לחסוך מתלמידותיה את הקריאות בתורה הנשיות שהיא יוזמת כדי להתאים את עצמה לכללים ההלכתיים של בית הספר. היו ניסיונות נוספים לחצות את הגבול: פרידמן ארגנה מפגש עם הגברת הדסה פרומן, שאליו הגיעו גם 'נשות שלום' כולל אישה פלסטינית שישבה בקהל, אף שבית הספר הסביר שמדובר בפעילות הגובלת באנטי-ציונות. ובכל זאת, חרף כל המתח והפערים, בסך הכול הצליח בית הספר להתנהל.

שרית עדני, יו"ר ועד ההורים: "לצד ההערכה הרבה שלי לחנה צריך גם לומר את האמת: אנחנו מגיעים מבתים אורתודוקסיים מסורתיים כמסורת אבותינו, ולצערנו זה לא ממש בא לידי ביטוי בתפיסת העולם של חנה. התבקשתי לעשות כל שבאפשרותי על מנת למנוע את המינוי הזה, מתוך הבנה שאם היא תשמש מנהלת היא תכניס לכיתה השקפות עולם המנוגדות למסורת"
הורים מתנגדים לתכנים לא אורתודוקסיים

לפני ארבעה חודשים קיבלו בבית הספר צייטלין מכתב רשמי מהנהלת החמ"ד. לפי המכתב, החל מהשנה הבאה תחל הגברת פרידמן לנהל את כל חטיבת הביניים, ובמקביל ביקשו כבר כעת מהנהלת בית הספר למצוא תפקיד חדש למנהלת חטיבת הבנות הגברת אביבה איטח.

למרות ההערכה והכבוד שרוחשים בבית הספר לגברת פרידמן, צוות המורים והורי התלמידים הבינו שמישהו בעיריית תל אביב החליט לחנך אותם מחדש, ובשורת המינוי החדש הקימה סערה רבתי.

בתה של גברת שרית עדני, יו"ר ועד ההורים, לומדת במסלול שבהנהלת הגברת פרידמן והיא אפילו מרוצה למדי. "הבת שלי קיבלה מהמסלול הזה המון דברים. מעבר לכך אני מאוד מעריכה את חנה פרידמן. אני חושבת שהיא אדם מדהים ושיש הרבה מה ללמוד ממנה", היא מבקשת להדגיש. "אבל כשעיריית תל אביב יזמה להכניס אותה כמנהלת של כלל החטיבה הבנו שמשהו כאן לא בסדר. הורים פנו אליי בתביעה שנביע את קולם על התנגדותם למהלך.

"לצד ההערכה הרבה שלי לחנה צריך גם לומר את האמת: אנחנו מגיעים מבתים אורתודוקסיים מסורתיים כמסורת אבותינו, ולצערנו זה לא ממש בא לידי ביטוי בתפיסת העולם של חנה. התבקשתי לעשות כל שבאפשרותי על מנת למנוע את המינוי הזה, מתוך הבנה שאם היא תשמש מנהלת היא תכניס לכיתה השקפות עולם המנוגדות למסורת".

עדני נפגשה עם אנשי מנהל החינוך בעיריית תל אביב וכמובן עם הנהלת בית הספר, והביעה באופן ברור את עמדת ועד ההורים בסוגיה. בשיחות לא רשמיות עם הנהלת החמ"ד ניסתה עדני להסביר מהי חציית הקו האדום שמינוי מהסוג הזה עלול לייצר, והנהלת החמ"ד החלה להבין את הטעות שנעשתה מאחורי גבה.

ואולם במקום שבעיריית תל אביב יבינו שהרחיקו לכת בניסיון לכפות על החינוך הדתי עולם ערכים שמנוגד ליהדות ההלכתית, המשיכו שם בעקשנות לקדם את המהלך. בשיחות סגורות הובהר להנהלת בית הספר שהמינוי הזה אינו נתון לדיונים ובכוונת אגף החינוך לבצע אותו על אף ההתנגדות בחמ"ד. עוד הגדילו שם לעשות ואף הבהירו להנהלת בית ספר שאם יהיה צורך יחליפו גם את ההנהלה כולה כדי להעביר את הרפורמה בדרכו של בית הספר.

לפני כשבוע, לנוכח העמדה הנחושה שגילתה הנהלת החמ"ד, ניסו בעירייה להנמיך את הלהבות והודיעו לצוות בית הספר שהגברת איטח תמשיך לנהל את חטיבת הבנות בפועל, אך לא באמת הרפו: כדי שהגברת פרידמן תקבל מעתה אוטונומיה משלה, פתחו לה תקן מיוחד לתפקיד ניהולי. אם הדברים יימשכו על פי התכנון, היא אמנם לא תנהל את כלל חטיבת הבנות, אך בהחלט עתידה כעת לעשות כרצונה, ללא המגבלות הניהוליות והערכיות שהטילה עליה עד עתה הנהלת בית הספר.

התנערות העירייה

כשפנינו לעיריית תל אביב כדי להבין את פשר המהלך הסבירו לנו שמעולם לא נאמר שבכוונתם לכפות את מינויה של הגברת פרידמן, ושהדברים בסך הכול עלו לדיון. גם כשהצגנו בפניהם את פרוטוקול הדיון בעניין שהופץ בקרב הנהלת בית הספר וועד ההורים הם דבקו בעמדתם.

עדני מצרה על ההתכחשות: "עיריית תל אביב בפירוש ניסתה להניע את המהלך", היא טוענת. "השתתפתי בפגישה עם הגברת רותי אנזל בנוגע לעתיד ניהול החטיבה, ואין יותר מדי מקום להתבלבל.

"עיריית תל אביב בהשקפתה מנסה להכניס דברים חדשניים והיא מצאה בחנה חדשנות. מבחינה דתית ורוחנית הדרך שלה לא מתאימה לכלל האוכלוסייה שמגיעה לצייטלין. לדעתי, לצד הרצון בחדשנות ניסו גם כאן לעשות איזה איגוף שמנסה להחליט מה טוב בעבור ההורים. במקרה שלנו הצלחנו לשים לב לזה בזמן ולא לאפשר לגורמים חיצוניים לנסות לשנות את הצביון המסורתי של בית הספר.

"אני חושבת שהורים חייבים לקחת את המקרה שלנו לתשומת הלב ולהיות ערנים בכל מה שקשור למה שנכנס לחינוך הילדים שלהם. אני לא יכולה להיות בטוחה שלא ינסו שוב להכניס שינויים מהותיים, ולכן אני שמחה על הערנות של ההורים ועל אחריותם שבאה לידי ביטוי באופן נחרץ בצייטלין".

כל מועמד נידון לגופו

משיחות פנימיות על ההתנהלות עם עיריית תל אביב הצליחה דמותו המכילה והשוחרת שלום של ראש מנהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ דווקא להקשיח עמדות באופן מרשים. בשיחה אתנו הוא מסרב לדבר על המחלוקת הזאת: "כל מועמד נידון לגופו", הוא משיב לשאלה אם הנהלת החמ"ד מתכוונת להכניס לתפקידי ניהול דמויות שתומכות בחינוך להכלת זוגיות חד-מינית. "יש כללים שמועצת החמ"ד מובילה, ואנחנו עובדים על פיהם".

גם בעניין פתיחת תקן ניהול חדש למסלול 'צופיה' הוא מעדיף להישאר מעומעם ברמה הציבורית: "צייטלין כמוסד חינוכי מרכזי וחשוב בתל אביב ימשיך לתפקד בהצלחה רבה בהמשך לשנים הקודמות. בצייטלין יש שני מסלולים – האחד הוא כיתות 'מופת' וכיתות עיוניות נוספות והשני הוא מסלול 'צופיה'. רכזי המסלולים ימשיכו בתפקידם בעזרת ה' גם בשנה הקרובה. חשוב לציין שהחמ"ד שמח לתת פתרונות מגוונים למגוון האוכלוסיות בתל אביב". אם אחרי שתשכך הסערה ייפתח בפועל תקן הניהול לפרידמן (מה שמכונה 'סמל מוסד'), הרי שהוא נתון לסמכות החמ"ד.

גם הרב אברהם גיסר, יושב ראש מועצת החמ"ד, מגבה לחלוטין את ההחלטה להפריד הפרדה ברורה בין התאמתה של הגברת פרידמן להובלת מסלול 'צופיה' לבין שיבוצה בתפקיד ניהול בבית הספר צייטלין, בהתחשב בהרכב אוכלוסיית התלמידים כולם ובצורכיהם.

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "בבית הספר צייטלין פועלים כמה מסלולים מקבילים. בשל קשיים בניהול כלל המסלולים, עיריית תל אביב-יפו ומשרד החינוך נמצאים זה למעלה משנה בשיח שכחלק ממנו נשקלו כמה אפשרויות והתקיימו מספר התייעצויות פנימיות, בנוכחות ראש מנהל החמ"ד מר אברהם ליפשיץ והרב אבי גיסר, והוחלט כי הנכון ביותר בעבור כל תלמידות ותלמידי בית הספר הוא שמירה על המצב הקיים. קרי, חט"ב בנים, חט"ב בנות ותיכון משותף.

"בחט"ב הבנות ימשיך לפעול בהצלחה מסלול 'צופיה', אשר פונה לקהל דתי-לאומי פלורליסטי וליברלי, בהנהלת ד"ר חנה פרידמן, לכלל שכבות ז' עד י"ב. משרד החינוך ועיריית תל אביב יפו מאמינים כי בניהול נכון בית ספר צייטלין יוכל להוות מודל לבית ספר המכיל מגוון דעות וזרמים בציונות הדתית".

לראשונה בחמ"ד: חינוך חד-מיני?

כל הגורמים מבינים היטב שיהיה תקדים בכל איוש משרת ניהול בחינוך הממלכתי-דתי לגווניו הרחביםעל ידי דמויות המחזיקות בתפיסות עולם שקוראות להכרה בזוגיות חד-מינית. מקצת ההורים אף ציינו שבית ספר מסוג כזה יתאים פחות לתפיסתם הערכית והדתית מבתי ספר חילונים שלפחות לא עושים זאת בשם ההלכה. אנחנו נשתדל לעקוב אחר תוצאות המאבק בצייטלין, ונראה אם החמ"ד יחווה לראשונה פירוק זהות או שיצליח לשמר את זהותו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם