השביל הזה ממשיך כאן

5 shvil

חולמים לעשות את שביל ישראל? תשכחו מזה. השביל החדש המתוכנן הרבה יותר שווה, וגם הולך לטייל במחוזות נוספים שבהם טיילו אבותינו – בירושלים, ביהודה ושומרון וברמת הגולן * השביל החדש: חברתי יותר, יהודי יותר, ישראלי יותר

נדב גדליה

שביל ישראל הוא גאווה ישראלית; "הטרק של המדינה". משנת 1995 שבה נחנך, הספיקו רבבות ישראלים לתור את הארץ דרכו לאורך כ-1,030 קילומטרים מדן ועד אילת. חרף היותו אחד המקומות המפורסמים והמטוילים בישראל על ידי תיירים מהארץ ומחו"ל, השביל לא עבר עד היום במקומות ייחודיים מסוימים.

קל לנחש במה מדובר: רמת הגולן, יהודה ושומרון והחרמון לא היו חלק מתוואי השביל. למרבה האבסורד, אף ירושלים הבירה לא נכללה בסימוניו. עסקנו בעבר בנושא ב'עולם קטן' ודיווחנו כי יש מי שפועל להוספת קטעים בשביל שיעברו גם דרך המקומות הללו. והנה, לשמחתנו, יצאה לדרך תכנית חדשה להקמת שביל ישראלי חדש ושלם יותר.

השבוע אישרה הממשלה את הצעת שר התיירות יריב לוין להקמת השביל שייקרא 'שביל חוצה ישראל'. השביל החדש יימשך לאורכה ולרוחבה של הארץ ויעבור גם ביהודה, שומרון, ירושלים, החרמון ורמת הגולן.

משרד התיירות יעמוד בראש צוות הפיתוח של השביל החדש שיתוקצב בעשרה מיליון שקלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על היזמה ואמר: "לשביל ישראל השלכות תיירותיות והיסטוריות. זה הדבר המתבקש מבחינת פוטנציאל תיירותי". ראש הממשלה אף הוסיף בנימה אישית וסיפר כי הוא עצמו צעד כבר קילומטרים רבים בשביל ישראל הקיים. "אין דבר שמחבר יותר לאהבת המולדת מללכת בפסוקי התנ"ך, בתולדות בית שני ותולדות הקמת המדינה. יש לנו טבע יפה והיסטוריה אדירה. אשתדל ללכת בחלק מהשביל החדש. זהו מפעל יוצא מן הכלל".

תיירים לפריפריה

"ההחלטה להקים שביל תיירות שיעבור לאורכה ולרוחבה של ישראל היא החלטה חשובה", אומר שר התיירות יריב לוין. "היא באה על רקע שבירת שיא כל הזמנים בתיירות הנכנסת לישראל והמאמצים להוסיף אטרקציות תיירותיות שישרתו את המבקרים והמטיילים בארץ. השביל יחשוף למטיילים ולתיירים את נופיה של ישראל ואתריה, ויביא את המסיירים בו לכל חלקיה, גם לאזורי הפריפריה".

הפוטנציאל הכלכלי בשביל העובר גם דרך הפריפריה הוא משמעותי מאוד ויש בו כדי להביא לפריחה של חדרי אירוח, מסעדות, אטרקציות תיירותיות וכדומה דווקא במקומות הנחשבים מתוירים פחות, ולייסוד הפריפריה כתשתית תעסוקתית ומקור הכנסה מרכזי לתושבי אזורים שבהם רמת האבטלה גבוהה.

לפי משרד התיירות, ההוצאה של תייר בישראל עומדת על כ-1500 דולר בממוצע. הכסף נכנס בדרך כלל לכיסיהם של בעלי אטרקציות תיירותיות בערים גדולות כמו תל אביב וירושלים. השביל החדש צפוי לשפר ולחלק את ההוצאות התיירותיות גם לפריפריה.

השינוי מתחיל ברגליים

"אין הסבר רשמי למה השביל לא עבר עד היום בירושלים, ברמת הגולן, ביהודה ושומרון ובאזור החרמון", אומר ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון שפעל להקמת 'שביל חוצה ישראל' החדש. "נראה שפשוט לא רצו להסתבך. זה בלגן מבחינה מדינית, פוליטית, בינלאומית".

מה השתנה דווקא עכשיו?

"החלטנו לפני שנה וחצי, אחרי שקבוצת מטיילים שלנו סיימה את השביל וביקשה עוד הצעות לטיולים, ליזום מהלך להרחבת השביל. חשבנו שכדאי לעשות שביל שלא הולך רק בחלקים המערביים של הארץ כפי שהיה עד היום ב'שביל ישראל', אלא גם במזרחיים – כמו אזור החרמון, עמק המעיינות, בקעת הירדן, ירושלים ויהודה ושומרון".

רוזנטל מספר על התהליך שהצליח בסופו של דבר להכניס את משרד התיירות לתמונה ולהחליט על הקמת השביל החדש. "דבר ראשון פנינו לציבור והוצאנו קבוצה ראשונה שתלך במקומות האלה, שבהם השביל טרם סומן", הוא משחזר. "הנחנו שלפני הכול, אם קבוצה אחת תלך ביהודה, שומרון, ירושלים, רמת הגולן והחרמון - נגרום בסוף למדינה לאמץ את האזורים האלו ולסמן אותם בצורה רשמית. אחרי שהבאנו קבוצה ראשונה, באו עוד קבוצות שרצו לטייל באזורים האלה.

"עשינו קמפיין ציבורי, הבאנו את זה לידיעת התקשורת וציבור חובבי ידיעת הארץ ומשם זה הגיע למשרד התיירות, ולשמחתנו הוא החליט לאמץ את האזורים האלה מבחינה רשמית ולהכניס אותם לשביל ישראל החדש".

באילו מקומות ביהודה ושומרון עתיד השביל לעבור?

"עדיין לא ידוע", אומר רוזנטל, "רק עכשיו הוקמה הוועדה והשביל עצמו צפוי להיפתח רק בעוד כמה חודשים. סביר להניח שלא ייקחו בדיוק את התוואי שאנחנו הצענו, אבל זה לא משנה. המטרה שלנו היא שיטיילו באזורים האלה.

"אין ספק, מי שאוהב לטייל – מטייל גם ככה ביהודה, שומרון וירושלים, ברמת הגולן ובחרמון, אבל הסימון של השביל יגרום לעוד הרבה אנשים שלא טיילו באזורים האלה לטייל בהם, וזה מה שחשוב".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

לידים

שר התיירות יריב לוין: "ההחלטה להקים שביל תיירות שיעבור לאורכה של ישראל ולרוחבה היא החלטה חשובה. היא באה על רקע שבירת שיא כל הזמנים בתיירות הנכנסת לישראל והמאמצים להוסיף אטרקציות תיירותיות שישרתו את המבקרים והמטיילים בארץ. השביל יחשוף לפני המטיילים והתיירים את נופיה של ישראל ואתריה, ויביא את המסיירים בו לכל חלקיה, גם לאזורי הפריפריה"

ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון: "אין הסבר רשמי למה השביל לא עבר עד היום בירושלים, ברמת הגולן, ביהודה ושומרון ובאזור החרמון. נראה שפשוט לא רצו להסתבך. זה בלגן מבחינה מדינית, פוליטית, בינלאומית"

ירון רוזנטל: "הנחנו שאם קבוצה אחת תלך ביהודה ושומרון, בירושלים, ברמת הגולן ובחרמון - נגרום בסוף למדינה לאמץ את האזורים האלו ולסמן אותם בצורה רשמית. אחרי שהבאנו קבוצה ראשונה, באו עוד קבוצות שרצו לטייל באזורים האלה. עשינו קמפיין ציבורי, הבאנו את זה לידיעת התקשורת וציבור חובבי ידיעת הארץ, ומשם זה הגיע למשרד התיירות. לשמחתנו הוא החליט לאמץ את האזורים האלה מבחינה רשמית ולהכניס אותם לשביל ישראל החדש"

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם