עוד שבת של כדורגל?

9 shbat

דודי סלע הפתיע באמצע רבע הגמר כשפרש מהמשחק כי יום הכיפורים בפתח * מיקי ברקוביץ' ביקש לדחות את קבלת הפרס למוצאי היום הקדוש * נקודות אור אלו מופיעות בימים שבהם המאבק על הספורט בשבת עומד בפני הכרעה * מאות שחקנים כבר חתמו על עצומה נגד המצב הקיים * מאמן הפועל נצרת עילית: "מדובר בקבוצה גדולה מאוד של שחקנים ומאמנים שומרי שבת שנאלצים לחלל אותה" * ובינתיים לבג"ץ נמאס שהמדינה מחכה לדקה ה-91 ומקדשת את הסטטוס קוו* שופט העליון נעם סולברג: "אתם באים בשם עשרות שנות כדורגל והעותרים באים בשם 5,777 שנות שבת מאז בריאת העולם" * האם בג"ץ יכריע בעד השבת היהודית?

אילת כהנא

שני אירועים משמעותיים בספורט הישראלי ליוו את יום הכיפורים תשע"ח. הראשון שבהם הוא עלייתו של הטניסאי דודי סלע לרבע הגמר בטורניר ה-ATP שנערך בשנזן שבסין. לבקשתו, המשחק הוקדם ונערך ביום שישי, ערב החג, אך מכיוון שהמשחק שלפניו התארך, סלע חשש שהמשחק שלו ייכנס לתוך יום הכיפורים. בהפתעה גמורה בעבור הסינים, הודיע סלע במהלך המערכה השלישית, כשהוא כבר השווה ל-1:1, שהוא לא מתכוון להמשיך לשחק. "דודי נמצא בטופ העולמי כבר יותר מעשור". כך כתב עופר אחיו בפוסט שהעלה לפייסבוק. "הוא לא היה חייב לפרוש, אך עשה זאת לא בשביל מישהו, לא כי נתבקש לעשות כך ולא כדי למצוא חן. הוא עשה זאת אך ורק בגלל שהוא מכבד את יום כיפור ואת המדינה שאת דגלה הוא מייצג".

בעקבות הרעש החיובי סביב האקט היהודי של סלע, נדחקה אולי לשוליים הידיעה על האירוע השני: מיקי ברקוביץ', שחקן העבר האגדי של מכבי תל אביב, נכנס לאחרונה ל"היכל התהילה" של FIBA (פיב"א), הפדרציה הבינלאומית של הכדורסל. הטקס להענקת הפרס שנערך בשווייץ נקבע לעיצומו של יום הכיפורים. אתר nrg דיווח שברקוביץ' ביקש לדחות את הטקס למוצאי יום כיפור וכי בקשתו נענתה.

שני האירועים האלו גילו לנו שיש בין אושיות הספורט בישראל כאלה שבאופן פרטי בוחרים לא לשמור מצוות כאלו או אחרות, אך זוכרים כי הם מייצגים שרשרת ארוכה של מסורת יהודית.

אנחנו התרגשנו, אבל לצערנו התאחדות הכדורגל הישראלית קצת פחות. כידוע, משחקי ליגת-העל הסדירים נערכים בעיצומה של השבת, וחלק ממשחקי הליגה הלאומית נכנסים אל תוך השבת. לכאורה זה הסטטוס-קוו, והוא נשמר במשך שנים ומשרת גם את רשתות השידור השונות שנהנות מאחוזי הצפייה.

לפני כשנתיים עתרה התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית לבג"ץ בטענה שמשחקי הכדורגל בשבת אינם חוקיים מתוקף חוק שעות עבודה ומנוחה שאינו מאפשר עבודה בשבת. שופטי בג"ץ קיבלו את העתירה וקצבו לממשלה שלושה חודשים למצוא פתרון: או להסדיר את המעמד החוקי של המשחקים או להפסיק אותם בשבת.

לצורך העניין הוקמה ועדת רגב למציאת פתרון שיאפשר מצד אחד לשחקנים המבקשים לשמור שבת לא לחללה, ומצד שני שהמשחקים ימשיכו להתקיים. בדו"ח הביניים שנערך באפריל אשתקד נקבע מתווה ולפיו שחקנים בליגות המקצועיות יוכלו להימנע מחילול שבת, קבוצות בליגות תחתונות לא ייאלצו לשחק בשבת, וכלל קבוצות הכדורגל התחייבו להעמיד פתרונות נקודתיים לשחקנים שיבקשו זאת. עם זאת, המתווה לא התרומם לכדי הסכם סופי, בעיקר בשל חוסר שביעות רצון של שני הצדדים.

התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית: "אנו עומדים לפני הכרעה של בית המשפט העליון לטובת חוק שעות עבודה ומנוחה. 320 שחקני כדורגל מהליגה הלאומית ומליגת-העל חתמו על עצומה שבה הם מבקשים מראש הממשלה שלא לחתום על תקנה שתחייב אותם לעבוד בשבת"

הזמן עבר והממשלה ביקשה הארכה על הארכה, ובדיון האחרון שנערך לפני כשבועיים, הממשלה ביקשה הארכה נוספת של חודשיים על מנת ליישם מסקנות דו"ח, שעדיין איננו קיים. שופטי בג"ץ לא חסכו את שבטם מהתנהלות הממשלה בנושא. השופט נעם סולברג ביקר את הממשלה גם על רצונה לשמור על ה"סטטוס קוו" הזה: "אחרי שנתיים אומרים לנו שיש עשרות שנים של כדורגל. זו תמצית תשובתכם. תניחו לנו, לא משנה חוקי או לא חוקי, יש סטטוס קוו של עשרות שנים של כדורגל בשבת... אינני מזלזל בכך... אבל אתם באים בשם עשרות שנות כדורגל והעותרים באים בשם 5,777 שנות שבת מאז בריאת העולם וזה מה שעומד על הפרק".

"שופטי בג"ץ הודיעו שלא יאפשרו עוד הארכה, כלומר אנו עומדים לפני הכרעה של בית המשפט העליון לטובת חוק שעות עבודה ומנוחה", כך אומרים בתנועה למדינה יהודית ודמוקרטית. "בפועל, 320 שחקני כדורגל מהליגה הלאומית ומליגת-העל חתמו על עצומה שבה הם מבקשים מראש הממשלה שלא לחתום על תקנה שתחייב אותם לעבוד בשבת". בינתיים, חלק מהשחקנים הללו שוכרים מלונות בקרבת מקום כדי שיוכלו להגיע לאצטדיון ברגל. ביניהם אפשר למצוא את שיר צדק מהפועל באר שבע, ואת איתי שכטר וחן עזרא מבית"ר ירושלים.

"בכל הנוגע לליגה הלאומית הבעיה יכולה לבוא על פתרונה בלי שום בעיה", אומר לנו ירון הוכנבוים, מאמן הפועל נצרת עילית מהליגה הלאומית, "כי המשחקים מתקיימים בימי שישי או שני. אם בשעון חורף רק יקדימו את המשחק מהשעה שלוש לשעה שתיים זה יכול לפתור את הבעיה. בעבר באמת היה כך. מדובר בקבוצה גדולה מאוד של שחקנים ומאמנים שומרי שבת והעובדה שהמשחקים נמשכים אל תוך השבת או נגמרים סמוך לכניסת השבת, גורמת להם לחלל שבת שלא מרצונם או למצוא מקום לינה סמוך למגרש ולא לחזור לביתם".

ירון שומר שבת כבר חמש שנים, ומודה שהוא איכשהו מסתדר עם המשחקים בשבת. "האינטרס שלי הוא שבכלל המשחקים לא יתקיימו בשבת והעובדה היא שלמשחקי ליגת-העל והלאומית שמתקיימים בימי החול, מגיעים הצופים בהמוניהם".

אבי אבגי, שוער הפועל נצרת עילית, הוא ממובילי המאבק לצדו של עידן טל, שחקן עבר וכיום מאמן כדורגל. אבגי חזר בתשובה לפני כשמונה שנים ולמד עם הזמן להסתדר.

"אנחנו נחשבים עובדים במשק, וכמו כל עובד שמקבל את המנוחה שלו בשבת גם אנחנו רוצים את המנוחה", הוא אומר. "מובן שלחלק גדול מהשחקנים שמתנגדים למשחקים בשבת יש סיבה אמונית - הם מעדיפים לשמור את השבת, אבל חלק לא מבוטל מהשחקנים גם רוצה לנוח בשבת, לאו דווקא מטעמי דת. הרוב מאוד החלטי ורוצה את השינוי". אבגי מודה כי מצד שני הוא מודע לכך שהרגלים קשה לשנות ולכן ההתנגדות להזזת המשחקים משישי או שבת היא גדולה, "אבל אם אנו מסתכלים על המצב במדינה - כל מי שרוצה לשפר את התנאים שלו הולך וחוסם כבישים ובכנסת פותרים לו את הבעיה. אז אנחנו לא חוסמים כבישים אלא באים בדרכי שלום וטוענים שגם לנו מגיע השינוי הזה שישפר את התנאים שלנו".

יש מי שרואה בעתירה הזו מאחורי הקלעים הזדמנות בעבור ראש הממשלה: לטענת גורמים מסוימים, ראש הממשלה ניסה לגבש עסקה שבה יכשיר את המשחקים בתמורה להפסקת עבודות הרכבת בשבת; אם ראש הממשלה יציג לסיעות החרדיות כי עבודות הרכבת יופסקו בשבת תמורת הוצאת היתר מיוחד במסגרת חוק שעות עבודה ומנוחה עבור שחקני הכדורגל, ההפך הגמור יקרה – החרדים לא יסכימו להיתר עבודה בשבת, ועבודות הרכבת יימשכו בטענה שהחרדים טרפדו את המתווה.

תרחיש נוסף צופה שראש הממשלה יציע למפלגות החילוניות את הפסקת עבודות הרכבת בשבת תמורת היתר מיוחד למשחקים בשבת. אך ייתכן שבג"ץ, שכבר שבע מבקשות אלו של הממשלה, יביא להכרעה כי הדבר אכן נוגד את החוק ולא יאפשר משחקים בשבת, כלומר - לא יהיו משחקים בשבת ולא יהיו עבודות ברכבת בשבת, מה שיאפשר לכאורה לראש הממשלה להטיל את כל ה"אשמה" על הכרעת בג"ץ.

בכל מקרה, לפני הקלעים מסתמן ששופטי בג"ץ יכריעו לטובת שמירת השבת – חיזוק לאומי חיובי בעל חשיבות עצומה למסורת היהודית במדינת ישראל.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם