סערות ליל קיץ

6 sufa

הסופה "אירמה" הוכתרה השבוע בתואר המרתיע "ההוריקן החזק ביותר בהיסטוריה". רגע לפני שהסופה ששככה נשכחת, ראוי לנצל את ההזדמנות כדי להכיר מקרוב את התופעה ולהבין כיצד היא מתרחשת * וגם אי אפשר בלי דרישת שלום מיהודים

איתמר מור

הוריקן, ציקלון וטייפון – מה ההבדל בין השמות?

הוריקן, ציקלון וטייפון הם שמות נרדפים לתופעה זהה שבה נוצרת סופה טרופית רבת-עצמה מעל האוקיינוס. סופות אלה נוצרות רק באזורים הטרופיים של כדור הארץ, והבדלי השמות נובעים מהאזור הגיאוגרפי שבו הסופה נוצרת. סופה טרופית באוקיינוס האטלנטי מכונה הוריקן. כשהתופעה מתרחשת באוקיינוס ההודי או בזה האטלנטי היא מכונה ציקלון, ואילו בצפון מזרח האוקיינוס השקט היא מכונה טייפון.

כיצד נוצרת סופת הוריקן?

הוריקן מתחיל להתהוות כאשר גוש משמעותי של ענני סערה נסחף מעל לאזור חמים באוקיינוס. בנקודת ההשקה שבין האוויר החם שעל פני הים לאוויר הקר שנושא את ענני הסערה, מתחיל סחרור של אוויר כלפי מעלה. תנועה זו יוצרת לחץ נמוך בגובה פני המים, ורוחות בכיוונים שונים מוסיפות עצמה ומהירות לשאיבת האוויר כלפי מעלה. מכיוון שגם אוויר קר ויבש מהגבהים נשאב פנימה, נוצרת סופה שהולכת ומתעצמת. עצמת הסופה תגבר ככל שהסערה תשהה מעל פני האוקיינוס. סערת הוריקן מלאה יכולה להתגבש מעל הים תוך ימים אחדים ולעתים אפילו תוך שעות ספורות. כשהסופה עוזבת את פני הים ופוגעת ביבשה היא מתחילה לאבד מעצמתה עד לשכיכתה הסופית. תהליך זה עשוי לעתים להימשך שבועות אחדים, ובמהלכם הסופה גורמת הצפות, זורעת הרס ונזקים בנפש וברכוש.

מאז שנת 1953 ניתנים לסופות הטרופיות שמות פרטיים בסדר עולה של האלפבית הלטיני. עד לשנת 1979 ניתנו לסופות אך ורק שמות של נשים. לאחר מכן הוכנסו למחזור גם שמות של גברים. ישנם 126 שמות והשימוש בהם הוא מחזורי וסירוגי. המשמעות היא שיכולים להיות כמה הוריקנים בעלי שם זהה בשנים שונות. שמן של סופות קיצוניות הזורעות אחריהן הרס רב מוצא ממחזור השמות כדי שלא ייעשה בו שימוש חוזר.
כיצד מודדים את עצמת ההוריקן?

ישנם שני מדדים לקביעת העצמה של סופות הוריקן: מדד החיזוי ומדד הנזקים בפועל. המדד הראשון הוא סקאלת "Saffir Simpson" האומדת את מהירות הרוחות ובהתאם לכך את הנזק שהסופה צפויה לחולל. הסקאלה נעה בין דרגה 1 – הנמוכה ביותר, ל-5 - החזקה ביותר. המדד השני נובע מהיקף הנזק שהסופה הותירה אחריה בנפש וברכוש. לדוגמה, אם הוריקן שהוגדר ברמה 5 מבחינת הרוחות יפגע באזור לא מיושב ויחולל נזק מועט יחסית, יוגדר כהוריקן חלש. הוריקן "אירמה" נחשב העצמתי ביותר שנמדד מעולם בסקאלת Saffir Simpson, אולם הוריקן קאתרינה שפגע בניו-אורלינס בשנת 2005 נחשב הקטלני ביותר לאור המספר הגבוה של הקרבנות בנפש שהוא גבה.

מדוע יש לסופות הוריקן שמות?

מאז שנת 1953 ניתנים לסופות הטרופיות שמות פרטיים בסדר עולה של האלפבית הלטיני. השמות ניתנים מטעמי נוחות, לצורך תיעוד. עד לשנת 1979 ניתנו לסופות אך ורק שמות של נשים. לאחר מכן הוכנסו למחזור גם שמות של גברים. ישנם 126 שמות והשימוש בהם הוא מחזורי וסירוגי (שם נקבי, לאחריו שם זכרי וכך הלאה). המשמעות היא שיכולים להיות כמה הוריקנים בעלי שם זהה בשנים שונות. שמן של סופות קיצוניות הזורעות אחריהן הרס רב מוצא ממחזור השמות כדי שלא ייעשה בו שימוש חוזר.

מהי סופת טורנדו?

טורנדו הוא סופה הנוצרת ממפגש של אוויר חם וקר על פני היבשה (בשונה מההוריקן הנוצר מעל פני הים). סופת טורנדו היא בעלת היקף קטן (הטורנדו הגדול ביותר הוא בעל היקף של כשני קילומטרים) ולרוב איננה גורמת נזק משמעותי. אף שעצמת הרוחות בטורנדו גדולה, מדובר בסופה הנודדת במהירות ולרוב איננה שוהה בתא שטח יותר מכמה דקות. הוריקן לעומת זאת הוא סופה המתרחשת מעל תא שטח בהיקף של מאות קילומטרים, מתקדמת לאט ויכולה לשהות מעל אזור מסוים במשך ימים ואפילו שבועות ומכאן נובע פוטנציאל ההרס האדיר שלה.

האם סופת הוריקן יכולה להגיע לישראל?

לא. כדי שהוריקן ייווצר דרושים ממדים מסוימים של ים, והים התיכון אינו גדול מספיק. בנוסף נדרשת מערכת לחץ תואמת מלמעלה. אזור המזרח התיכון מתאפיין ברמה סוב-טרופית שדוחפת את האוויר למטה ומונעת מהאוויר לעלות למעלה ולהתפתח לסופה.

האם ההתחממות הגלובלית גורמת להיווצרותן של יותר סופות הוריקן מבעבר?

אין תשובה חד-משמעית לשאלה זו. המדענים חלוקים ביניהם בנוגע להשלכות ההתחממות על היווצרותן של סופות. כמו בסוגיות רבות אחרות, גם בעניין הזה התשובות מוטות בשל אינטרסים כלכליים ופוליטיים. ישנם הקושרים בין הקרחונים הנמסים בקטבים ועליית פני הים והטמפרטורה שלו לסופות. אולם אין מודל מדעי מוסכם שהוכיח קשר שכזה.

העולם היהודי והוריקן אירמה

הקהילה היהודית שביוסטון טקסס קיבלה את רוב הכותרות בהקשר היהודי של הוריקן אירמה, בעיקר בשל הנזק הרב שספגה הקהילה לרכוש ציבורי ופרטי והחלטת הממשלה בישראל להעביר לקהילה סיוע של מיליון דולר. רוב המוסדות היהודיים של הקהילה ביוסטון נפגעו בסופה וגם חלק נכבד מהבתים. יותר מ-70 אחוז מחברי הקהילה גרים באזורים שהוצפו, ורבים מהם נמצאים עדיין בבתי ספר, במרכזים קהילתיים או אצל קרובי משפחה באזורים שלא נפגעו. בית חב"ד בטקסס הקים מחסן אוכל, לאחר שכל המרכולים הכשרים הוצפו ונפגעו ונוצר מחסור באוכל כשר. "כמות הגשם שנחתה עלינו היא בסדר גודל תנ"כי", אומר דוד קרון, החזן של בית הכנסת "ברית שלום" ביוסטון. "זה היה מבול בלתי סביר שנמשך ימים ולילות שלמים וסחף אתו כל מה שנקרה בדרכו".

הסופה אירמה סיפקה עוד כמה כותרות יהודיות, כמו למשל סיפור הצלתם של משפחת צ'נוביץ - הרב משה, רעייתו חנה וחמשת ילדיהם, הנמצאים בשליחות מטעם תנועת חב"ד באי הקריבי סנט מרטין. בית חב"ד המקומי, הבנוי בצלע ההר, מחוזק בדלתות פלדה וחלונות משוריינים, בשל ההיכרות של המקומיים עם הסופות הטרופיות. כל זה לא עזר הפעם מול עצמתה של הסופה אירמה שהחריבה את האי, פשוטו כמשמעו. לפחות שמונה אנשים נהרגו בסופה שהכתה באי ברוחות בעצמה של 180 קמ"ש, תוך שהיא עוקרת עצים, משליכה גגות ומעיפה מכוניות ממקומן.

"בארבע לפנות בוקר, כשהדלת הקדמית של הבית עפה ממקומה, הבנו שהפעם מדובר במשהו אחר", סיפר הרב צ'נוביץ לסוכנות הידיעות JTA. "הלחץ באוזניים היה נורא והתחושה הייתה שהקירות עומדים להתפוצץ עלינו. כשהבנו שזה מה שעלול לקרות אספנו את הילדים והתכנסנו בחלק הכי פנימי של הבניין שבו נמצא המקווה. סגרנו את הדלת של המקווה וחסמנו אותה עם מקפיא מסחרי. למפרע התברר שזה מה שהציל אותנו. הבית חרב, אבל המקווה נשאר עומד על תלו. הבתים באי נבנים כך שיהיו עמידים בפני סופות, אבל הדבר הזה היה מחוץ לתרשימים. הנזק הוא בלתי ייאמן, אבל אנחנו נבנה את הכול מחדש".

כותרת נוספת שבישראל כמעט לא שמעו עליה, אבל בארה"ב הכתה גלים, הייתה פסיקתו ההלכתית של הרב יעקב קנייבסקי מבני ברק כי יהודים הגרים בפלורידה באזורים הצפויים להיפגע מהסופה יתפנו מבתיהם מבעוד מועד ואפילו בשבת, מטעמי פיקוח נפש. פסק ההלכה גרר הדים רבים בקרב הקהילות החרדיות במיאמי. ועם סופות מהסוג הזה, גם ישראלים יכולים בהחלט להזדהות.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם