המערב הפרוע בשומרון

4 car theft

זה כבר הפך לתופעה: נהג ערבי מגיח בכבישי יו"ש, מביים תאונה עם הנהג היהודי שלפניו, משתלט על רכבו ודוהר הביתה עם עוד מכונית גנובה * חוליות שודדי המכוניות הערבים ביו"ש הן עוד הוכחה לכך שאזלת יד לאומית מביאה להפקרות פלילית * הגבול בין אירוע פלילי לאומני מעולם לא היה דק יותר

חיים קוממי

כבר חודש שכנופיה אחת מתעמרת בתושבים רבים המתגוררים ממזרח לקו הירוק. סביר להניח שלא שמעתם עליה, ועוד יותר סביר שזה גם לא יקרה בקרבת ביתכם שבגוש דן, בדרום הארץ או בצפונה. ההידרדרות באחיזה הלאומית ביהודה ושומרון מביאה גם להפקרות פלילית בידי הפורעים הערבים. לא לחינם קרו בחודש האחרון יותר מעשרים ניסיונות שוד של כלי רכב יהודיים באותו אזור, וכמה מקרי גנבה קשים בטווח של כמה שעות הפרש.

זה התחיל לפני חצי שנה בערך. כנופיה פלשתינית אחת עלתה על שיטה חדשה להשיג לעצמה כלי רכב: הם נוסעים אחרי רכב יהודי תמים באחד מכבישי יהודה ושומרון, נותנים לו מכה קלה בבגאז', כביכול "תאונה מקרית", מחכים שיעצור בצד כדי להחליף פרטים, והופ – שולפים את הנהג מהרכב בעזרת אלה במקרה הטוב או סכין במקרה הרע, ונוסעים להנאתם ברכב החדש. היהודי התמים נותר כמובן מוכה, המום וחסר-כול בצד הדרך.

הייתה אמנם רגיעה קלה בחלק מהזמן, אולם באחרונה זה קרה שוב לכמה נהגים ונהגות מכל מיני יישובים ואזורים, בעיקר באזור מערב בנימין ודרום השומרון. אם המצב יימשך כך, ייתכן שלא ירחק היום שהתופעה תתפתח חלילה לאזורים נוספים ברחבי יו"ש.

המארב הפרוע

ב' היא תושבת אחד מיישובי האזור. רכבה נגנב באחת המתקפות הראשונות של הכנופיה. "אלו היו רגעי אימה", היא משחזרת. "נסעתי על הכביש, שגם ככה לא כל כך מואר ולא סימפטי, עד שלפתע הרכב שמאחוריי סנוור אותי עם אורות גבוהים. בהתחלה חשבתי שזה משהו שגרתי – הרבה פעמים הנהגים בכבישים לא שמים לב שהם נוסעים עם אורות גבוהים ומסנוורים את הנהג שלפניהם".

אלא שהסנוור האקראי במהרה הפך לתרחיש אימה. "פתאום הרגשתי שהוא נכנס בי", מתארת ב'. "שמעתי בום קטן. החלטתי להמשיך לנסוע ולעצור במקום קצת יותר מואר, שלשנינו יהיה נוח לדבר ולהחליף פרטים. הרכב שמאחוריי כל הזמן הזה ניסה לסמן לי על ידי הבהובים לעצור בצד, אבל לא עצרתי.

"כשעצרתי ויצאתי מהרכב, הכול קרה במהירות – שני פלסטינים תקפו אותי במכות קשות, והשליכו אותי על הכביש. הרכב נשאר מונע ולכן הם התפרצו לרכבי ופשוט ברחו אתו".

כאמור, המקרה של ב' הינו אחד מני רבים. גם לכותב שורות אלה אירע מקרה דומה, רק שברוך ה' יצאתי ממנו בנס: רכב פלסטיני ארב לי באחת מהצמתים שבסביבת מגוריי. כשהגעתי לצומת ופניתי, הגיח הרכב מאחוריי. הוא נתן לי מכה קלה וניסה לעקוף אותי משמאל, במטרה להשתלט על הנסיעה ולעצור את רכבי בכוח. למזלי, התנועה בכביש הנגדי הייתה ערה והוא לא הצליח לעקוף אותי. לאחר שהתבוננתי במראה והסתכלתי לנהג בלבן של העיניים, שלפתי את האקדח האישי שלי והמנוול נס על נפשו.

ב', תושבת יו"ש: "בהתחלה חשבתי שהסנוור הוא משהו שגרתי – הרבה פעמים הנהגים בכבישים לא שמים לב שהם נוסעים עם אורות גבוהים ומסנוורים את הנהג שלפניהם. פתאום הרגשתי שהוא נכנס בי... כשעצרתי ויצאתי מהרכב, הכול קרה במהירות – שני פלסטינים תקפו אותי במכות קשות, והשליכו אותי על הכביש. הרכב נשאר מונע ולכן הם התפרצו לרכבי ופשוט ברחו אתו"

כשהגעתי לחקירה במשטרה, התברר שהכנופיה הזו מסתובבת כאן הרבה. יומם וליל נוסעת אחרי רכבים יהודיים ומשליטה אימה. נוכחתי לדעת כי הכנופיה מוכרת לרשויות והיא פועלת בצורה מגמתית נגד רכבים ישראליים: הטרף קל ונוח לפגיעה והשלל כמובן יכול לשמש את החוליה לפיגועים עתידיים ברחבי הארץ. התופעה עלולה בקלות להתפשט ממעשה שהתחיל על רקע פלילי לאירוע לאומני.

מי שפועל רבות בנושא זה, אף שהנושאים הללו לא שייכים באופן ישיר לתחום אחריותו, הוא סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן. "בשנה האחרונה דאג סגן השר לכך שיהיה תקציב מיוחד על סך עשרות מיליוני שקלים, שהופנה לטובת תאורת הכבישים ביו"ש ביותר מעשרים צמתים מסוכנים", נמסר מלשכתו.

אכן, ראש הממשלה הודיע בישיבת הממשלה השבוע כי ההשקעה המתוכננת ביהודה ושומרון ובקעת הירדן בתכנית הרב-שנתית 2018 צפויה להיות גבוהה יותר ממה שהיה עד כה – סכום עלוב של פחות מאחוז אחד בודד מסך התקציבים השנתיים. זאת, בעקבות התעוררות הציבור ביהודה ושומרון לנוכח האירועים האחרונים ובתגובה למכתב ששיגרו ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ויואב קיש, לשרי הממשלה.

תגובת המשטרה: "משטרת ישראל בשיתוף כוחות צה"ל פועלים הן במישור המודיעני והן במישור החקירתי, במטרה לסכל ולתפוס את המבצעים. משטרת ישראל עושה שימוש בכלל האמצעיים העומדים לראשותה וביניהם אמצעיים טכנולוגיים מתקדמים, שהביאו למעצר של מספר חשודים בחשד למעורבותם באירועים שאירעו לאחרונה".

תגובת דובר צה"ל: "כוחות צה"ל פועלים בשיתוף גורמי ביטחון נוספים במרחב במטרה לעצור את חוליות שודדי הרכבים מתוך הבנה כי אירועים אלו מהווים סכנה ביטחונית. בהתאם לכך, הכוחות מבצעים סיורים ומארבים בצירים במטרה לסכל את פעילות החוליות, זאת בנוסף למשאבים מודיעיניים המופעלים לאיתורן ומעצרן. בשבוע האחרון התקיימה פעילות מודיעינית ומבצעית ע"י כוחות צה"ל והמשטרה ובמהלכה נתפסה חוליית שודדי רכבים זמן קצר לאחר שגנבו רכב מתחנת דלק באריאל. צה"ל מנחה את הנהגים להקפיד על אחריות אישית ולא להשאיר את רכביהם מונעים ולא נעולים במקומות ציבוריים".

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם