האומות המאוחדות חוגגות

6 un

 
בזמן שבארץ המובטחת רבים על מתווה הכותל ועל עתיד הר הבית, וחיל החינוך מנחה לדבר על "איחוד" ולא "שחרור" – דווקא באו"ם חוגגים את חגה של ירושלים * מול כנסים לציון חמישים שנות "כיבוש", שגרירנו באו"ם דני דנון הרים אירוע שנותן תשובה ציונית הולמת * שירי ירושלים, שרית חדד שרה "שמע ישראל" ודיפלומטים מכל העולם חגגו לעיר שחוברה לה יחדיו

רועי אהרוני

בעוד בארץ ישראל כל חגיגה לשחרור ירושלים היא חבית נפץ פוליטית, באו"ם חגגו השבוע חמישים שנה לאיחודה של עיר הקודש. ביזמת השגריר באו"ם דני דנון, משלחת ישראל לאו"ם ציינה את חגיגות היובל באירוע מיוחד במטה האו"ם בניו-יורק.

בשיחה עם 'עולם קטן' מספר השגריר דנון איך עלה הרעיון להפיק אירוע כזה: "אנחנו מתמודדים פה עם גל אירועים של הפלשתינים שמציינים חמישים שנים לכיבוש ומסיתים נגד ישראל", הוא אומר. "לוועדת האו"ם לנושא הפלשתיני יש תקציב של שישה מיליוני דולרים, והם מכינים השבוע אירועים וכנסים, אליהם הם מזמינים את חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן מהרשימה הערבית המשותפת ועוד גורמים עוינים שידברו נגד ישראל.

"התשובה שלנו היא להראות את הפנים האמתיות של ישראל, לחגוג ולשמוח בשחרור ירושלים. לכן החלטנו לעשות אירוע שהוא לא רק בעל תוכן, נאומים וסרטונים, אלא חגיגה של ממש עם שירי ירושלים. האירוע היה מדהים, דיפלומטים מכל העולם השתתפו בו. הם נחשפו לירושלים האמתית, שכל אחד יכול לחגוג בה, להתפלל ולשמוח. מבחינתנו, זה המסר – נמשיך לבנות, להתפלל ולשמוח בירושלים, גם בזמן שאחרים מסיתים נגדנו".

דנון מספר שכל אירוע שהם מארגנים נתקל בקשיים, קל וחומר כשמדובר באירוע שהנושא שלו הוא ירושלים. "כל דבר זה מאבק", הוא מעיד, "אבל אנחנו לא מוותרים. כבר ערכנו אירועים רבים בנושא המאבק ב-BDS. אנחנו מצליחים להרגיז את המערכות כאן באו"ם כשאנחנו יוצרים רצף של אירועים, ובהחלט דואגים להעביר את המסר שלנו.

"מבחינתנו, אנחנו מדינה שווה לשאר המדינות באו"ם, ואנחנו נאבקים על זכותנו לקיים את האירועים הללו ולהגיד את הדברים שאנחנו מאמינים בהם". דנון אומר שהוא לא נבהל מהחולקים עליו מבית ומחוץ: "יש לנו האמונה שלנו והתמיכה של הקהילות היהודיות, ואנו עומדים בראש מורם".

דנון מספר שבאירוע השתתפו כאלף איש, ביניהם שגרירים ודיפלומטים מכל העולם, ומאות תומכי ישראל ונציגים מהקהילה היהודית בארצות הברית. "באו דיפלומטים מדרום אמריקה, מאסיה ועוד", מספר דנון. "היו שדולות יהודיות וראשי ארגונים ומנהיגים מהקהילה היהודית. בהחלט מפגן כוח מרשים שלנו באו"ם. בעבר גם ראינו נציגים של מדינות ערביות שנכנסו בשקט לירכתי האולם ונהנו מהאירוע, גם אם הם לא יעשו זאת בצורה פומבית".

"אנו גאים לחגוג באו"ם את איחודה של בירתנו הנצחית, ירושלים", אמר דנון באירוע. "אנו עומדים כאן בראש מורם ואומרים – ירושלים הייתה בירתו של העם היהודי מאז ומתמיד, וכך היא תישאר, בירתה המאוחדת של מדינת ישראל".

גולת הכותרת של האירוע היה מופע מלא של הזמרת שרית חדד, ששרה משירי ירושלים. בין השירים היא גם שרה את המנון המדינה ואת שירו של הרב עדס, "אבי שבשמים". רגע השיא היה כשחדד התעטפה בדגל ישראל ושרה את שירה המפורסם "שמע ישראל". "חשתי היום גאווה גדולה להופיע במעמד המרגש הזה על בימת האו"ם ולחגוג את איחוד ירושלים", אמרה חדד. "זו הייתה הופעה מיוחדת שהעבירה מסר חזק, וזה היה כבוד גדול בשבילי להציג את הצד היפה של ישראל".

גם דנון בוחר ברגע הזה לשיא האירוע. "שרית חדד מאוד התרגשה", מספר דנון. "היא אמרה שהיא הופיעה בהרבה מקומות בעולם, אבל להופיע בפני דיפלומטים בתוך האו"ם ולשיר את 'שמע ישראל' כשהיא עטופה בדגל ישראל – זה בהחלט היה רגע מרגש".

צילום: Mark Von Holden.


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם