חמישים מקומות בארץ ישראל

m 10 50

 

חלקם קלאסיים ועל חלקם אולי אפילו לא שמעתם. יש מהם שמגיעים אליהם ברכב, ואחרים שצריך להזיע ולכבוש- קבלו את הבחירה שלנו (חלקית כמובן) מתוך הטוב הגדול של הארץ הזו והמקומות שכל בן נוער ישראלי חייב מתישהו לגעת בהם, להריח, לצעוד ולראות מהם את האינסוף. המעט שתספיקו כבר החופש- ברכה גדולה * לפניכם המידע הראשוני בלבד, את היתר תשלימו מהמפות ומהמרשתת כמובן

אבישג קליין, בית ספר שדה כפר עציון

חלקם קלאסיים ועל חלקם אולי אפילו לא שמעתם. יש מהם שמגיעים אליהם ברכב, ואחרים שצריך להזיע ולכבוש – קבלו את הבחירה שלנו (חלקית כמובן) מתוך הטוב הגדול של הארץ הזו והמקומות שכל בן נוער ישראלי חייב מתישהו לגעת בהם, להריח, לצעוד ולראות מהם את האינסוף. המעט שתספיקו כבר החופש – ברכה גדולה * לפניכם המידע הראשוני בלבד, את היתר תשלימו מהמפות ומהמרשתת כמובן

1. עין עקב, חוד עקב - מסלול יפהפה שעולה על אחד ההרים הגבוהים באזור נחל צין שבנגב. ממנו נשקפת תצפית על כל האזור. מהחוד יורדים לעין עקב שהוא נווה מדבר מקסים ומלא מים כל ימות השנה. מקום מדהים. מעין עקב אפשר להמשיך לכיוון מצד צין או לחזור לשדה בוקר. מתאים למשפחות ולנוער מטייל.

2. הר ארדון - הצ'ופצ'יק של הלב של מכתש רמון, מסלול שעולה על ההר לתצפית יפה על המכתש ואז יורד אל תוכו בחזרה. המראה שווה את הטיפוס. אפשר להשאיר רכב בחאן בארותיים.
3
. הר רמון - ההר השלישי בגובהו במדינת ישראל נמצא באזור שכמעט לא מגיעים אליו - הר הנגב הגבוה. תצפית מזווית מיוחדת על המכתש הגדול, עם אפשרות לרדת לקניון הפריזמות היפה. דרגת קושי קשה-בינונית.
4
. מעלה עלי- מסלול שיורד למכתש הקטן וחוצה אותו עד שער אשמדאי. המכתש הקטן יפהפה ומהתצפית בראש מעלה עלי רואים את כולו, זהו המקום היחיד שממנו אפשר לראות מכתש בצורתו השלמה! דרגת קושי בינונית, מתאים למשפחות. לא מעגלי.
5
. ימין­–חתירה - אלה שני נחלים יפים בנגב, נחלי אכזב שגבים מקסימים בתחילתם ובסופם. המסלול יורד מנחל ימין ומתחבר לנחל חתירה, וממנו עולים במעלה פלמ"ח - מעלה שנפרץ ע"י פלוגה ג' מהפלמ"ח במהלך סיור שלהם בנגב - ומגיע עד עין ירקעם, גב שמלא מים רוב השנה. למיטיבי לכת. דורש הקפצה בסוף/תחילת המסלול.
6
. מנחל מדור לנחל עפרן - עולים במדור, הולכים קצת על שפת המכתש ויורדים בעפרן. נוף משגע, על השפיץ שבין המכתש לבין בקעת צין באזור מזרח רמון. מתאים למיטיבי לכת.
7. תקוע–ים המלח - מסלול שבדרך כלל הולכים בו בליל ירח מלא, מתחילים באזור תקוע ומסיימים בזריחה בים המלח. כך מרגישים באמת מהו מדבר יהודה. מומלץ להצטרף לקבוצה מאורגנת או לפחות למישהו שהלך במסלול הזה בעבר.
8
. תצפית להר עיבל מאלון מורה - ההיסטוריה מדברת מהנוף. תצפית של 360 מעלות, אחת היפות בשומרון.
9
. מכתש רמון - יופי עוצר נשימה, ובלילה מצטרפים גם הכוכבים. לא צריך מילים.
10
. ואדי קלט -טיול שיש בו הכול: מעיינות גדולים ומפכים, מדבר פרוע, מבנים עתיקים, רועי צאן ונוף מהפנט. להרגיש מנותק מהעולם במרחק רבע שעה נסיעה מירושלים.
11
. ראש הנקרה - כי כמו גלים אנחנו מתנפצים...
12
. הרודיון - היכל קברו של המלך הורדוס הגאון ופרי יצירתו. מה שמעניין באתר הזה הוא שהגילויים הארכיאולוגיים לא נפסקים לרגע. כל הזמן האתר בחפירה וכל הזמן נחשפים עוד ועוד אוצרות. אתר שלא מפסיק לחדש ולרגש.
13
. גבעות עולם - חוות בודדים על גג השומרון. מרחבים ושקט. שווייץ של הארץ!
14. נחל שורק ההררי - מסלול מוכר בהרי ירושלים היפים שלנו. הדבר הכי דומה לאירופה שיש לנו. והכול נגיש למשפחות ולרכב.
15. נבי סמואל - ציון קברו של שמואל הנביא. אחת התצפיות הכי יפות שיש בצפון ירושלים. שווה לדעת שבמקום התרחשו גם קברות קשים במלחמת העצמאות. מתאים למשפחות ולפק"ל קפה של שקיעה עם חברים.
16 הר כביר - המפנה הצפוני הכי תלול בארץ. צופה לעמק תרצה, אחד המקומות היפים ביותר בשומרון ובלי ספק תצפית עוצרת נשימה! ("יפה את רעייתי כתרצה נאוה כירושלים" אמר שלמה המלך... תשפטו בעצמכם).
17
. מצדה - סיפור גבורה יהודי מימי הרומאים מתגלה אל מול הים המלוח. המקום השלישי הכי מתויר בארץ. לגלות סודות באדמה! מתאים למשפחות. בַמקום מוזאון מרשים בנוסף לאתר עצמו.
18
. הר צפחות - סיום שביל ישראל אל מול ים סוף, מעל העיר אילת. אפשר ללכת במסלול בצורה מעגלית מהחופים הדרומיים של אילת. מתאים למשפחות.
19
. סיור שקיעה בצפת העתיקה - סמטאות לוחשות סוד ותחושה מיוחדת של קדושה. אורות גבוהים. באזור מסלולים רבים שאפשר לשלב עם ביקור בעיר, כמו ברכות שכווי ונחל עמוד. מתאים למשפחות ולנוער שרוצה קצת להרחיק.
20
. עין כחל למרגלות החרמון - אולי המעיין הכי קר בארץ. למי שמחפש אתגר וחושב שכבר ניסה הכל. מתאים למיטיבי לכת.
21. עין סג'מה וברכת דובק בגוש עציון - לגלות סוד מעיין פועם בהרי חברון. ממש בין כפר עציון לבת עין. באזור בית ספר שדה פעיל עם שלל פעילויות לקיץ, מסלולים מונגשים וגישה ברכב. מתאים לנוער ולמשפחות.
22
. ואדי פוכין - ברכות ענקיות וחקלאות עתיקה, ממש כמו בימי התנ"ך. הברכות נמצאות בסמוך לחוסאן ליד ביתר עילית וצור הדסה. דרוש נשק.
23. גגות גליציה - בירושלים מעל השוק המוסלמי (הולכים ברחוב חב"ד שברובע היהודי מעל הקארדו כמה מטרים לכיוון השוק המוסלמי, ורגע לפניו תראו מדרגות שעולות לגג מימין). 300 מטר מהר הבית! אחת מפינות הסוד היפות ביותר ברובע היהודי. ירושלים מזווית שלא הכרתם, מפולגת על ידי תושביה אך מחוברת על ידי גגותיה.
24
. נחל מיצר בגולן - מסלול פשוט יפה שמקבל צבע אחר בכל עונה בשנה. עין שוקו שנמצא בקרבתו מזמין מאוד. מתאים למשפחות מיטיבות לכת ולנוער שרוצה לטייל בגולן מול הנוף הכי יפה שיש. לא מעגלי אבל מסלול ברור מאוד שתחילתו וסופו סמוכות יחסית.

25. נחל צלמון - מסלול קצר שמתאים למשפחות. מים זורמים בו כל השנה ויש בו פינות צל רבות לפיקניק משפחתי. שווה להגיע בסוף הקיץ לפריחת החצבים.
26
. שביל נורמן על יד היישוב כפר ורדים -נורמן הוא אמן המתגורר בכפר ורדים. יום אחד, לפני לא מעט שנים, הוא החליט להפוך את גבעת הענק המיוערת שמדרום ליישוב למעין מגרש שעשועים מרומז – הוא יצר פה שבילים קטנים ושלטים קטנים, לעתים כמעט בלתי נראים, המובילים אל מחוזות הדמיון ואל רמזים נהדרים מעולם אגדות הילדות. כך למשל תוכלו להיתקל ב"בית של מיץ פטל" – שהוא בעצם סלע ייחודי, או ב"ביתה של שלגייה".
אחרי שיוצאים מהרכב מחפשים את שביל הטיול, המסומן בסימון כחול, ומטפסים לאורכו מעלה, אל החורש. אחרי זמן קצר (אולי אפילו קצר מדי), תראו שביל צהוב, שאינו שביל מסומן רגיל אלא שביל שנורמן סימן. הוא יוביל אתכם אל סלעים אדירי ממדים הצצים כך לפתע, אל מחילות קטנות וצמחייה, אל מנהרה קטנה הקרויה "מנהרת גמדים", לשביל המכונה "שביל האוהבים", ולשאר כיופים טבעיים. מתאים למשפחות עם ילדים קטנטנים.
27
. מצפה אופיר – תצפית יפהפייה על כל הכנרת מזווית מיוחדת, מרהיב ברמה שאי אפשר לתאר בכלל... פשוט סעו לשם. לא תתאכזבו. נמצא בסמוך ליישוב שדות יואב. מכאן אשפר לצאת למסלול בנוף יפהפה אל קרן עין גב. יש גישה לרכב, מתאים למשפחות, ברמה קלה-בינונית.
28
. המונפורט - לא לתצפית אלא למונפורט עצמו. תעלו, תראו ותבינו. היזהרו לא להתאכזב כשתבינו שאתם לא יכולים לעוף... המבצר הזה שובר את הלב בעניין הזה.
29. עין ידידיה - ברכה נסתרת בגולן בין עצי האקליפטוס, בסמוך ליישוב יונתן. מה צריך יותר מזה? מתאים למשפחות וכחלק מטיול קיץ בגולן. למעיין מגיע שביל מכביש הגישה ליונתן ואפשר להגיע עד אליו גם ברכב.
30
. עין מוקש - בצפון הארץ, בסמוך לעין זיוון, מצפה לכם עין מוקש. אחד המעיינות הייחודיים בארץ. עמוק מאוד, גדול מאוד, בסיומה של הליכה בת 350 מטר. מתאים למשפחות ולמטיילים עצמאיים (מומלץ להביא מחצלות, מזרנים ופק"ל קפה).
31
. המפל ליד כפר יהודייה - הליכה של 15 דקות בחצי מישור חצי ירידה, ומגיעים למפל חמוד ושקט (אולי כשנפרסם אותו הוא כבר לא יהיה שקט...), מים קרים והכול בצל. בסיום עולים בחזרה באותה דרך.
32
. תצפית הארטיס בבית אל - על גג העולם. מומלץ לעצור אם אתם חוצים את אזור בנימין. התצפית בלב בית אל הסמוכה לציר 60 ויש אליה גישה ברכב. גם זה מקום מעולה לפק"ל בשקיעה. כל חצי שעה יש קו אוטובוס שמגיע ממש עד לתצפית.
33
. המעיין של אניעם (הפנימי)- עמוק. לא להסתמך על טרמפים, המצב קשה שם מהבחינה הזאת. גם אין הרבה צל, ובכל זאת זהו אחד המעיינות השווים.
34. חזורי–גובתה ציר 5 - מנבי חזורי לקופות החרמון:מסלול שמזכיר קצת את הנופים באירופה. מזג אוויר חלומי ומרחבים אדירים של מרעה - והתחושה המדהימה לעלות להר הכי גבוה בארץ.

35. מצפה דובי וערן שמיר בגלבוע - מצפה יפהפה לרגלי טורבינות הרוח בגלבוע עם נוף לגליל התחתון ולהרי עבר הירדן. על שם אב ובנו.
36
. המרפסת של המדינה - בפדואל. התצפית הרשמית של ישראל. מדובר בתצפית מסודרת ומרהיבה שממנה אפשר לראות עד כמה השומרון חולש על אזור המרכז שלנו. חובה להכיר.
37. מערות הזחילה של תל עזקה - חוויה מטורפת למחפשי אטרקציות, עם פיתולים, זחילה על הבטן וקפיצות מתחת לאדמה. מחזיר אותך אחורה בזמן לתקופה של מרד בר כוכבא והמלחמה ברומאים.
38. שביל המעיינות בהרי ירושלים - מתחיל בחניון לילה חרבת סעדים ליד "יד קנדי" ומסתיים בעין שריג שליד אבן ספיר והדסה עין כרם. שביל נפלא שמתאים למשפחות ובו כמה מהמעיינות היותר מרשימים שיש להרי ירושלים להציע: עינות עוזי, ברכת תמר ועין שריג. רק לקחת בגד ים ולצאת. לחובבי האתגרים מומלץ להתחיל את הטיול ערב קודם, בלינה בחניון חרבת סעדים - מלון 1000 כוכבים.
39
. עין לבנה - מעיין קסום ומתאים לטבילה, למרגלות בת עין ב'. במקום חניה לרכב ושביל של 10 דקות הליכה אל היישוב. מתאים למשפחות עם ילדים ולכל מי שאוהב מעיינות.
40
. נודד מזרח הרמון - הנודד האולטימטיבי. תא שטח פראי עם מגוון מסלולים שמציע כמה אפשרות לטיול נודד יוצא מהכלל. נופים מטריפים וכמעט ללא מפגש עם מטיילים נוספים. לא מומלץ לעונות הקיץ אבל מי שמחפש את האזור בה"א הידיעה לטיול נודד עם החבר'ה, זה שם. למיטיבי לכת.
41. נחל גוש חלב - תענוג של מעיינות ובית כנסת עתיק בגליל העליון.
42
. שביל הפסגה הר מירון - חורש ים תיכוני מכושף בהר השני בגובהו במדינה.
43. יודפת העתיקה - אתר היסטורי שבו נלחמו אנשי יודפת עד חרמה בכובש הרומאי בימי המרד הגדול. במקום בור מים, מערות ודגמים של כלי המצור עם לוחות הסברים חדישים. הכניסה מצומת יודפת המובילה ליישוב יודפת שבגליל התחתון. מתאים מאוד למשפחות עם ילדים שרוצות להרוויח גם טבע וגם סיפור היסטורי בלתי נשכח. חניה צמודה לאתר עצמו. הכניסה חופשית!
44
. מעיינות אדורה: מעיינות תלם-אדורה (עין פרעה) - מעיין שופע למרגלות היישוב אדורה שבדרום הר חברון ובאפיקו של נחל גוברין עילי, במעיין מים צלולים ונקיים. במקום שתי ברכות, אחת מקורה והשנייה פתוחה, ושתיהן בעומק שני מטרים. הגעה: נוסעים על כביש 35 לכיוון היישוב אדורה, לפני העלייה האחרונה לאדורה נמצא על הכביש משמאל שער אדום צהוב. נוסעים ישר עד לצומת, פונים שמאלה וממשיכים ישר עד המעיין. יש צורך בנשק

בימי שישי המעיין פתוח ומאובטח בין השעות 12:00 ל-16:00.

45. מערת חריטון - הרפתקה בבטן האדמה במערה הקרסטית הארוכה בארץ. נמצאת בסמוך ליישוב תקוע שבגוש עציון. אפשר להחנות רכב בחניה מסודרת ליד תקוע ד' וללכת כ-300 מטר לערך מעל נחל תקוע האדיר בנוף הדרמטי ביותר באזור. שביל מסומן שחור הלוך לפתח המערה הנחבאת בסלע. יש להצטייד בפנסים ולעקוב אחר הסימונים במערה (גולה לבנה - פנימה, גולה צהובה - החוצה).
46. גב החלון - בלב שמורת הטבע של עין גדי שוכן גב החלון. גב יפהפה שמביט מגבוה על עין התכלת של ים המלח. אפשר להגיע לגב דרך שלל מסלולים שמספקת השמורה, ורובם ככולם מכילים עוד אפשרויות לטבילה במים בלב המדבר. טיול ברמה קושי בינונית עד קשה, תלוי באיזה שביל תבחרו. מומלץ לנוער ולמשפחות שאוהבות לטייל ולהרוויח את נקודות הנוף שלהן. זה שווה את זה.
47. מהארבל לכנרת - טיול כיפי של יום שאפשר לעשות גם ללא מבוגרים, פשוט לצאת עם כמה חברים וללכת. מתחילים במצפה שעל יד טבריהומקיפים את היישוב כפר חיטין עד שמגיעים לארבל. משם אפשר לרדת בסימון כחול דוך עד לכנרת. נוף עוצר נשימה, רוח בפנים ומסלול נגיש בתחבורה ציבורית.
48. עין הנצי"ב - אחד המעיינות היפים והשופעים בעמק בית שאן נמצא בתוך קיבוץ עין הנצי"ב. זה מעיין הנאגם לברכה ענקית ומקפצה הישר למים הכחולים. מתאים למשפחות ובכלל לנוער מטייל. לאוהבי המעיינות - אסור לפספס!
49. עין סוכות ליד מחולה - מעיין שהוא בעצם ברכה עמוקה עם סוּף מסביב, כרבע שעה נסיעה ממחולה. אם אתם בדרך על כביש 90, חובה לעצור שם.
50.
אתר המורשת הלאומי בסוסיא -
אתר סוסיא העתיקה הוא אחד מאתרי העתיקות החשובים ביותר למורשת היהודית וייחודי באזורו. בסוסיא העתיקה התגלה בית כנסת מהמפוארים והגדולים בבתי הכנסת שהתגלו בארץ. לצד בית הכנסת נמצאו שרידי עיר יהודית גדולה ומסודרת שהתקיימה לאחר חורבן בית שני ואוכלסה בידי קהילת כוהנים גדולה שהגיעה לאחר חורבן בית שני וביססה חיים על אף החורבן במדבר הפרוע. מיקום: על כביש 317, בקרבת היישוב סוסיא, 25 דקות מבאר שבע. באתר מתקיימות חפירות קהילתיות.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם