מניין ראשון באוורסט

11 everest9

רועי אהרוני

נכון שאין כמו ארץ ישראל, אבל תסכימו שכשמניין מטיילים מחליט לטפס על היעד עם הכי פחות חמצן בעולם, מצוידים בספר תורה, טלית ותפילין ועותק של הדף היומי, זה כבר משהו שקשה להתעלם ממנו

לאחרונה הגיעה קבוצה מיוחדת אל האוורסט, ההר הגבוה ביותר בעולם. פסגתו מתנוססת 8,848 מטר מעל פני הים והוא נמצא בחלק המזרחי של רכס הרי ההימלאיה. העובדה שפסגת ההר היא הנקודה הגבוהה בתבל, הנופים המרהיבים הנשקפים ממנה ובדרך אליה והאתגר שבטיפוס אליה, הביאו את המקום להיות אבן שואבת לאלפי מטיילים בשנה מכל קצוות תבל.

החבורה המיוחדת כללה אנשים לא צעירים במיוחד, בגילאי 50-60, ישראלים שומרי מצוות דוברי צרפתית. אחרי כמה טרקים ברחבי העולם, החליטה החבורה הזו לעשות את הטרק שהוא, לדבריהם, שיא כל הטרקים. אל האנשים הללו הצטרפו גם חמישה עשר סבלים נפאלים, מדריך מקצועי לטיפוס הרים ואחת מבנות המשתתפים שהייתה ממונה על הלוגיסטיקה.

ד"ר מיכאל קוג'ינסקי הוא אחד המשתתפים במסע, הגם שלא יצא עם החבורה הזו לטרקים בעבר. "שני חברים שלי מבית הכנסת אמרו שהם נוסעים והחלטתי להצטרף", הוא משחזר. "הייתי בטרקים עם אשתי ורציתי לחזור לעשות טרקים. זו הייתה הזדמנות פז בעבורי – כולם שומרי כשרות, מביאים ספר תורה, מתפללים במניין".

קוג'ינסקי מספר שאף שחברי הקבוצה מתורגלים בטרקים ושומרים על כושר גופני, הם היו צריכים להתאמן במשך כמה חודשים לקראת הטיול הזה. "כולנו מתאמנים כל הזמן, אבל כשיש לך מטרה, אתה מתאמן בצורה קצת יותר רצינית. אתה צריך גם כושר גופני טוב וגם כושר מנטלי, כי מדובר באתגר לא קל, שעושים בו דברים שאתה לא רגיל לעשות".

היעד של החבורה הייתה נקודה על ההר בשם "איילנד פיק", שנמצאת בגובה 6,200 מטר. פסגת ההר, 2,000 מטר מעל הנקודה הזו, לא באה בחשבון. "אפשר לספור על שתי ידיים את הישראלים שהגיעו עד לפסגה", אומר קוג'ינסקי. "זה מאוד יקר וזו סכנת חיים שאסורה על פי ההלכה. בקטע האחרון של העלייה לפסגה מוטלות יותר ממאתיים גופות של אנשים שמתו שם, וגם אי אפשר לחלץ אותן. בקטעים האחרונים אתה ממש הולך בין גופות. גם כאלו שהגיעו לשיא, לא תמיד נשאר להם כוח לרדת – והמדריך נאלץ להשאיר אותם מאחור.

"המטרה שלנו הייתה קודם כול להגיע למחנה הבסיס שממוקם כ-5,500 מטר מעל פני הים. זה המקום שממנו מתחילים המטפסים שרוצים להגיע אל הפסגה, ומתאמנים שם בהדרגה כדי להתרגל לאקלים. לאחר מכן, אם יהיה כוח, להמשיך הלאה לאיילנד פיק".

החבורה טסה עד קטמנדו, שם עשתה שבת עם הרב של בית חב"ד, "רב נפלא שעוזר לכולם ונותן הדרכה", מספר קוג'ינסקי. "הוא בקשר טלפוני עם מטיילים רבים, ומציל חיים כמעט כל יום". בבוקר יום ראשון לקחה החבורה מטוס קטן בן חמישה-עשר מקומות כדי להגיע לעיירה קטנה בשם לוקלה, הנמצאת בגובה 2,860 מטר ומשמשת שער כניסה עיקרי למטפסי ההימלאיה. "שדה התעופה בלוקלה ידוע כשדה התעופה הכי מסוכן בעולם", הוא אומר. "יש לו רק נתיב אחד, ואתה לא יכול לעשות שום טעות. אם אתה לא פועל כמו שצריך, זה נגמר בהתרסקות על הסלעים. אין ניסיון שני".

הנחיתה עוברת בשלום והחבורה מתחילה לעלות בשביל מהעיירה לוקלה. בכל יום של המסע הם מתפללים שחרית בסביבות שש בבוקר, אוכלים ארוחת בוקר ויוצאים למסע. בכל יום יש נקודת יעד שונה, גבוהה יותר מאמש, באחד הכפרים שבהם יש בתי הארחה בעבורם.

מלבד האוכל והביגוד, לקחה אתה החבורה ציוד רפואי. "מכל הצוות היינו שישה רופאים, כך שמבחינה רפואית היינו מכוסים", אומר קוג'ינסקי, רופא ילדים בעצמו. "אבל אתה חייב לקחת חמצן. אתה יכול להיות בשיא הכושר, ועדיין ללקות במחלת גבהים. במצב שכזה, אתה חייב לרדת מיד ולקבל טיפול רפואי, אחרת זו סכנת חיים".

יין "חרמון" על הרכס המושלג

תושבי המקום הנפאלים, כמו גם הבהמות הטיבטיות, לא היו רגילים לחבורה המיוחדת שהסתובבה להם בין הרגליים. נראה שמדובר בפעם הראשונה שהיו על האוורסט תפילות מאורגנות במניין. "הרב מקטמנדו טוען שלא היה כדבר הזה, והוא מכיר כל מה שנעשה באזור", אומר קוג'ינסקי. "תפילות מסודרות במניין עם ספר תורה על האוורסט? אין לזה תקדים. סחבנו ספר תורה קטן על הגב, והקפדנו שאותו יישאו רק היהודים".

"ערכנו קבלת שבת מדהימה. נהגנו כמנהג האר"י ז"ל ויצאנו החוצה. שרנו 'לכה דודי' מול נופי ההימלאיה המדהימים. היה קשה לשיר בגובה כזה, כשהחמצן דליל בכמעט 30 אחוזים"

אבל לא רק תפילות: מדי יום הקפידו החברים על לימוד תורה בחבורה. "מדי יום היינו מגיעים בסביבות השעה 16:00 למקום הלינה שלנו, כי כבר בשעה 17:00 יש חושך מוחלט – מלבד כוכבים שאתה לא יכול לראות בשום מקום אחר. אחרי שהתארגנו במקום, היינו לומדים כל יום את הדף היומי, ולאחר מכן החברים היו מוסרים שיעורים בכל מיני נושאים. אחר כך מדברים עוד קצת ונרדמים מרוב עייפות.

"לימוד תורה על האוורסט יוצר תחושה מיוחדת. המקום הזה שורץ עבודה זרה – אתה רואה אנשים משתחווים לפסל ומקדשים שבהם עובדים עבודה זרה, וזו האווירה שיש במקום. כשאתה מגיע עם דברי תורה, אתה מרגיש הרגשה נפלאה של קדושה".

ביום שישי הגיעה החבורה לכפר צ'וקונג (4,750 מטר), "ושם עשינו את השבת הכי גבוהה שנשמרה אי פעם בעולם", מכריז קוג'ינסקי. הם הזמינו מראש את המקום, שם סידרו להם אולם עם חדר אוכל, מטבח וחדר שישמש בית כנסת מאולתר. "אפינו חלות, הכנו קוסקוס עם ירקות, מרק, בשר מיובש, דג מעושן וקרקרים. קידשנו על יין חרמון משובח – צרפתים אוהבים יינות", הוא צוחק. את האוכל הם חיממו על תנורים, שחומר הבערה שלהם הוא – במחילה מכבודכם – צואה מיובשת של יאקים, הבהמה המקומית.

כשנכנסה השבת החליטה החבורה לערוך את קבלת השבת דווקא בחוץ, למרות הקור והאוויר הדליל. "ערכנו קבלת שבת מדהימה", מספר קוג'ינסקי. "נהגנו כמנהג האר"י ז"ל ויצאנו החוצה. שרנו 'לכה דודי' מול נופי ההימלאיה המדהימים. היה קשה לשיר בגובה כזה, כשהחמצן דליל בכמעט 30 אחוזים. גם הקור היה חזק מאוד – בערב היה מינוס 20 מעלות, ובחדר האוכל ובשאר החדרים לא היה חימום. אבל שרנו ואמרנו דברי תורה והייתה חוויה מרוממת".

בקרוב: הסרט

אחרי השבת התפצלה החבורה לשתי קבוצות. "עשרה חברים חזקים החליטו להמשיך עד ה'איילנד פיק', ושבעת האחרים, ואני ביניהם, לא היינו מסוגלים לעלות עד לשם, אז המשכנו עד אחד האגמים שהיה בגובה 5,000 מטר", הוא מספר. "היינו כל כך עייפים, שירדנו חזרה ללוקלה במסוק. תוך עשרים דקות במסוק עשינו את הדרך שבטיפוס לקחה לנו שבוע".

רק שניים הגיעו בסוף אל "איילנד פיק" והצטלמו שם עם דגל ישראל, אחד מהם עם דלקת ריאות קשה. בסופו של דבר הקבוצה כולה חזרה לארץ בשלום. עתה הם בעיקר מתרפקים על הזיכרונות, וצופים בסרט שהכין המדריך שלהם על המסע המיוחד – סרט שעתיד להיות מוצג בפסטיבלים ברחבי העולם.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם