איש הגולן מאשים

m 9 harel

איילת כהנא

הדרך לקונצנזוס חבר הכנסת לשעבר ואיש רמת הגולן יהודה הראל 'מאשים' את ההתיישבות הדתית-לאומית ביהודה ושומרון באי הרחבת ההתיישבות: "צריך לגרום ליהודים לבוא ולהתיישב שם גם במחיר הרחבת הצביון של מקומות היישוב מצביון דתי-לאומי לצביון לאומי כללי יותר". הראל מסביר כיצד בעזרת 'מודל' הגולן אפשר ליצור קונצנזוס ישראלי על יו"ש וטוען כי חוזקה של מדינת ישראל התגלה דווקא ב-1973 ולא ב-1967

בחמישים השנים האחרונות היה שותף יהודה הראל בבניית הקונצנזוס הישראלי על רמת הגולן, שאת שטחה כבשה ישראל במלחמת ששת הימים. כחבר ופעיל מרכזי בוועד מתיישבי הגולן וממקימי הקיבוץ מרום גולן הראל טוען כי זו הייתה אסטרטגיה של ממש ועבודה קשה: "לכל אורך התקופה במלחמה על החלת החוק הישראלי על הרמה היה רוב גדול נגד נסיגה מהגולן", הוא נזכר. "הפעולה שלנו, מתיישבי הגולן, הייתה לשמור על הרוב הזה, שהתבטא בפירוש בסקרי דעת קהל. הדרך לשמור עליו, וזה חוק מתמטי בטבע, היא להשיג את האמצע", הוא מפרט. "כל עניין מתחלק לשלושה מחזיקי דעה: שליש שמה שלא יגידו לו הוא יהיה נגד, שליש שמה שלא יגידו לו הוא יהיה בעד ושליש שמתלבט באמצע, והוא שקובע את התוצאה".

האופן שבו השיגו תושבי הגולן את דעת המתלבטים היה בהשתלטות ועד יישובי רמת הגולן, לדבריו של הראל, על מיעוטים קיצוניים בשמאל ובימין: "הפעלנו עליהם לחץ כזה שהם לא פתחו את הפה כלפי חוץ וכלפי התקשורת. יש לנו ברמה שני יישובים של השומר הצעיר שלא הפריעו לנו, ויש לנו יישוב אחד של גוש אמונים שגם לא הפריע לנו. כולם קיבלו את המדיניות.

"אנשי האמצע לא אוהבים קיצוניות, אז לא דיברנו בשפה קיצונית. ראי את עיתון 'הארץ'", הוא מדגים. "יש לו עמדה שמאלנית קיצונית ביותר, אנטי ישראלית, ואני חשוב שהוא הנזק הכי גדול לשמאל. בדיוק כמו ש'הארץ' הוא הנכס של הימין, נוער הגבעות הוא הנכס של השמאל. הקיצונים מבודדים אותנו.

"באשר לגולן הייתה לנו אסטרטגיה: שמרנו על האחדות בזכות ההחלטה שוועד יישובי הגולן מדבר רק בעניין הגולן, ובעניין הזה הוא החלטי – לא תהיה נסיגה של סנטימטר אחד. עם זאת הוא לא הביע את דעתו בעניינים אחרים, כלכליים, חברתיים ופוליטיים. כך יכלו לשבת בוועד שמאלנים וימנים יחדיו, וזו תוצאה של מנהיגות. ביהודה ושומרון למשל חסרה המנהיגות הזו. מועצת יש"ע היא לא מנהיגות שמקובלת על כלל התושבים היום, וזו כשלעצמה בושה גדולה", הראל מוכיח. "ואם אין מנהיגות אי אפשר לדבר על אסטרטגיה".

אם נשליך את המודל הזה על יו"ש, איך נביא את אנשי המרכז לתמוך בהתיישבות?

"צריך ליצור אהבה של הציבור לאזור – ליצור הרבה תיירות, ליצור חקלאות, לאפשר לאנשים להתיישב. זו עבודה קשה. בזה היינו עסוקים 50 שנה בגולן ואנו עדיין עסוקים. אמנם אין לנו אוכלוסייה ערבית כמו ביהודה ושומרון, וזה יתרון גדול, אבל החיסרון שלנו הוא שאנחנו רחוקים מאוד ממרכז הארץ. באריאל, בלב יהודה ושומרון, יש 20 אלף תושבים ואוניברסיטה. אנחנו לא הצלחנו לעשות את זה. למה? כי אריאל היא 25 דקות מפתח תקווה.

"לפני חמישים שנה היה לנו עוד חיסרון", הוא מוסיף, "אף אחד לא ראה ברמת הגולן חלק מארץ ישראל. קראו לזה בזמנו 'הרמה הסורית'. זה לא הופיע במפה של האצ"ל וגם בגין לא ראה בה חלק מהמדינה. גם לא הציונות הדתית! זה פרויקט שאנו עשינו: שינינו את הנוף, הילדים כולם מטיילים היום בגולן – זה לא הושג מעצמו.

"אני יודע שהאסטרטגיה שלא לדבר באופן קיצוני ולא לעסוק בדברים מלבד ההתיישבות באזור אינה מקובלת כל כך על החבר'ה ביו"ש", הוא אומר, "אבל ההוכחה היא שבגולן ככה הצלחנו. יש לנו גם חוק סיפוח, גם חוק יסוד משאל עם ואין אצלנו שום מגבלות על ההתיישבות".

"לפני חמישים שנה אף אחד לא ראה ברמת הגולן חלק מארץ ישראל. קראו לזה בזמנו 'הרמה הסורית'. זה לא הופיע במפה של האצ"ל וגם בגין לא ראה בה חלק מהמדינה. גם לא הציונות הדתית! זה פרויקט שאנו עשינו: שינינו את הנוף, הילדים כולם מטיילים היום בגולן – זה לא הושג מעצמו"

נקודה בולטת באסטרטגיה שמציג הראל היא שיש להתמקד בדעת הקהל ולא לבנות על הממשלה: "יש לי השקפה שהתפקיד הכי חשוב של הממשלה הוא שלא להפריע. המון אנשים היו רוצים להתיישב ביו"ש אם הממשלה לא הייתה מפריעה – הקרקע שם זולה, לא צפוף, ומאריאל אתה מגיע לגוש דן בפחות מחצי שעה. הכביש הדו-מסלולי מצומת קסם לאריאל תרם יותר מאשר כל הפוליטיקות".

הטרור איננו איום קיומי

הראל עומד על התהליכים שעברה החברה הישראלית במהלך חמישים השנים האחרונות: "מדינת ישראל המשיכה להתפתח, נגמר שלטון תנועת העבודה ושני דברים נוספים חשובים קרו: נולד העם הפלסטיני, שלא היה קיים לפני המלחמה, ונכנסנו למלחמת יום כיפור".

בדיון על אופוריית הניצחון של ששת הימים מלמד הראל שאת תשומת הלב צריך להפנות דווקא למה שקרה שש שנים אחר כך: "בששת הימים ניצחנו ניצחון מוחץ מאחר שהפתענו אותם ובזכות החולשה שלהם. אבל החוזק הצבאי של מדינת ישראל התבטא דווקא כשהם הפתיעו אותנו ב-1973 ובכל זאת ניצחנו. זה אמנם גבה הרבה קרבנות וארך יותר זמן, אבל ההישג הביטחוני שלנו הושג דווקא ביום כיפור. האויבים שלנו התייאשו מהאפשרות לנצח אותנו ניצחון צבאי, וייאושם הביא אותנו למצב של היום, שבו הם מתרכזים רק בטרור ובטילים. אם הם לא הצליחו בתנאי פתיחה טובים כל כך, הם יודעים שאין להם סיכוי להצליח".

אבל אתה כן מציין את הטרור המאיים על האזרחים.

"כן, אבל אילו הפסדנו ביום כיפור לא היינו קיימים. טרור איננו איום קיומי".

אם כך, מה הושג בששת הימים?

"ראשית, הם ניסו להחריב את המדינה ולא הצליחו. שנית, הרחבנו את הגבול בגולן ואני מאמין שנרחיב את הגבול גם ביו"ש. יש אפשרות, רק צריך לעבוד קשה בשביל זה".

כיצד לדעתך התגלגל השיח הישראלי מאופוריית הניצחון של ששת הימים לטרמינולוגיית הכיבוש?

"קודם כול, הטרמינולוגיה של הכיבוש מאומצת על ידי כמה עשרות אחוזים בודדים מהציבור ולא על ידי הרוב. שנית, כל מקום שנשלוט בו ולא יהיה בו רוב יהודי לאורך זמן, הוא ייכלל תחת ההגדרה של כיבוש. כלומר אם הכיבוש אינו מלווה בהתיישבות של יהודים עד כדי כך שהם יהיו רוב, ההגדרה לשטח כזה היא שטח כבוש. לעומת זאת אם נוודא שהרוב יהיו תושבי מדינת ישראל, זה יפסיק להיקרא כיבוש".

הראל מציין שקשה מאוד לייצר רוב דווקא ברצועת עזה: "קשה מאוד לייצר שם רוב יהודי, ולכן לפחות בעתיד הנראה לעין, רצועת עזה, אף שהיא חלק מארץ ישראל, לא תהיה חלק ממדינת ישראל".

לעומת זאת, כפי שטען, ביהודה ושומרון זה יכול לקרות: "צריך לגרום ליהודים לבוא ולהתיישב שם גם במחיר הרחבת הצביון של מקומות היישוב מצביון דתי-לאומי לצביון לאומי כללי יותר. זה בולט במיוחד במקום שיש עליו את הקונצנזוס הרחב ביותר בחברה הישראלית, אבל יהיה עליו פחות קונצנזוס בגלל שהוא נשאר דתי-לאומי: גוש עציון. אם יתחילו להכין את הקרקע לקליטת קולות המרכז המתלבטים, גוש עציון הוא אחד המקומות הראשונים שיש להכין".

צילום: colorize-il.com

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

מצדד בממשלה החדשה

  מאמר מאת עמיחי אתאלי

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם