תוצאות ההכתריאדה

B 10 hachtariyada

 

נדב גדליה

הם כתבו, תסרטו, צילמו, ערכו, הסתלבטו עד השמים – והנה הגענו לשלב הסיום של תחרות סרטוני ההכתרה הראשונה של 'מקום בעולם' – מגזין הנוער של ישראל עם החמ"ד * יש תובנות, יש הסברי השופטים ויש גם זוכים, אבל לפני התוצאות (בתחתית העמוד) בואו לסיור וירטואלי קטן על עתיד הדור היוצר הנשקף מבעד לסרטוני ההכתרה שלכם

 1

חשיבותם של סרטוני הכתרה

לפלא בעיניי איך ייתכן שאירוע 'ההכתרה' בפורים – האירוע המשמעותי ביותר בישיבות התיכוניות ובאולפנות – לא מסוקר כדבעי. האירוע, שחרג מזמן מגבולות הפורים ומתכוננים אליו במשך כל השנה, קורה בענק מדי שנה בשנה אגב שבירת שיאי הפקה שלא היו מביישים חברת הפקה מקצועית קטנה, ובכל זאת נתפס בעיני רבים כמשהו אזוטרי לחלוטין.

אז זהו, שלא. אירוע ההכתרה נלקח ברצינות תהומית על ידי התלמידים והתלמידות שלנו. השנה החלטנו להרים כאן את הכפפה ולתת את הכבוד המגיע לאירועי ההכתרה של הישיבות התיכוניות והאולפנות, וביקשנו מכם, הקוראים, לשלוח לנו את הפרומואים של ההכתרות שלכם.

אם פעם סוכמה ההכתרה באירוע רב משתתפים והצנחת רב או רבנית פורים ממסוק תוך כדי קריאת תיגר על השמינית של השנה הקודמת שהסתפקו בהרכבת רב פורים על טוסטוס, הרי שבעת הזאת, כשסרטוני וידאו הם דבר נגיש לכל כיס, מגמות התקשורת והקולנוע פורחות ואף אחד כבר לא מתרגש מזה שמצלמים אותו, לפרומו ההכתרה חשיבות גדולה לא פחות מאירוע השיא של השנה – הצגת ההכתרה עצמה – שהפרומו נועד לקדם. ואל יהיה קל בעיניכם לומר "כולה סרטוני הכתרה".

לדעתנו סרטוני הכתרה מגלמים את תמצית היצירתיות והמקוריות הנמצאת כל השנה בקרב טובי תלמידינו וטובות תלמידותינו. טובי בניה (ובנותיה) של הציונות הדתית, שרוב השנה עסוקים בדברים הנחשבים חשובים יותר: לימוד תורה, מבחני בגרות, תנועות נוער והתנדבויות לסוגיהן, מניחים לקראת הפורים את הכול מעט בצד ומראים לנו מה הם מסוגלים לייצר באמת בעולם הווידאו, שעדיין נתפס משום מה כעלמא דפאן.

בעידן הרשתות החברתיות והסרטונים הנוכחי אין ספק שיצירת סרטון עם אמירה שקולה לכתיבת מאמר דעה בעיתונות המודפסת טרם נכנסה המרשתת לחיינו. בואו נאמר שאילו אורי אורבך ז"ל היה חי, יש סיכוי שהיה משנה את קריאתו המפורסמת 'הטובים לתקשורת' למשהו בסגנון 'הטובים לסרטונים ויראליים'.

מי שהצליח כבר עכשיו, באמצעים דלים יחסית ובגיל צעיר כל כך, לייצר סרטון מקורי, משמעותי ונושא אמירה, עשוי ברבות הזמן, הניסיון וההתמדה להיות באנשים המשפיעים ביותר בצמרת השיח הישראלי. סרטונים הם כבר מזמן לא צחוק של חתולים מתגוששים.

3

גם מצחיק, גם מסר

למערכת 'עולם קטן' הגיעו במהלך השבועות האחרונים כ-25 סרטוני הכתרה שהתחרו על המקום הראשון, ורובם ככולם ראויים לשבח על היצירתיות, ההפקה וההומור (בכל זאת, סרטוני הכתרת פורים). בתחרות כמו בתחרות היינו צריכים לברור מתוך השלל הרב את שלושת המקומות הגבוהים ביותר בדירוג, שנעשה בשיתוף כמה שופטים מתחום הקולנוע והחינוך, ובהם כותב שורות אלו.

בשקלול הציון הסופי זכה סרטון ההכתרה של ישיבת נחלים, שהציג את עולם הישיבה הפנימי כמעין אמזונס המוצג בתבנית סרט טבע של נשיונל ג'אוגרפיק. בנימוקים לזכיית הסרטון המקורי הצביעו השופטים על רעיון מקורי, חוש הומור מפתיע, חשיבה קולנועית יצירתית וחשוב לא פחות – מסר חד. דבר מעניין כשלעצמו, כי הרי גלוי וידוע לכל חמשוש שבסרטוני הכתרה ובהכתרות בכלל אין מסורת ודגש על מסר... בכל זאת לרוב אווירת יאללה בלגן וצחוקים לא הולכת יד ביד עם שליחות חינוכית, וכשזה קרה בכל זאת לא יכול חבר השופטים לעצור בעצמו, שילב את הנימוקים הקולנועיים והיצירתיים והעניק לסרטון של ישיבת נחלים את המקום הראשון.

"בהתחלה כתבנו שיר כמו כולם, אבל ראינו שאין בזה משהו מיוחד. שברנו את הראש כדי למצוא משהו מקורי והרעיון על שמורת טבע עלה בישיבת התסריט", מספר אליהו שאז, שצילם את הסרטון של ישיבת נחלים וערך אותו. "רציתי להראות את הייחודיות שלנו. זה חשוב לנו", הוא אומר. "אחרי שכתבנו את הטקסט לסרטון בעברית – תרגמנו אותו לאנגלית – וצילמנו במשך שלושה ימים, שזה המון, ויום שלם ערכנו. והאמת? יצא הרבה יותר טוב ממה שציפינו".

איך התגובות מבחוץ?

"התגובות היו טובות מאוד. סוף סוף משהו גם קליל וגם עם מסר. זה הגיע להרבה אנשים, לקבוצות הורים של חבר'ה מחוץ לישיבה שהילדים שלהם לומדים עם חבר'ה מפה. יש סיכוי טוב שנזכה", אמר אליהו, שטרם ידע על זכייתו אבל היה מודע לאיכות היצירה שלו. "ראינו את הסרטונים האחרים; היו טובים, אבל רובם היו שירים בדיוק כמו שלא רצינו לעשות".

5

ויש עוד

מתוך מגוון סרטונים אחרים כדאי לציין את זה של ישיבת צביה פתח תקווה. מדובר בסרטון מגניב ביותר המשלב שיר היפ-הופ עדכני שכתב התלמיד יהונתן שטרן. בסרטון השתמשו החבר'ה בסגנון עריכה קולנועי מדויק ועקבי, לא דחפו שוטים מכל הבא ליד רק כדי להיראות מאגניבים והשימוש במצלמת רחף שבה אף הוא את לבבות הצופים, גם אם לא בחרו בו למקום הראשון הזוכה.

"שטרן יודע לכתוב סטטוסים מצחיקים גם אם הוא לא באמת מתעסק עם זה ביום יום", מספר איתמר מויאל, ממפיקי הסרטון של צביה פתח תקווה, "וכמפיק ביקשתי ממנו שיכתוב משהו על בסיס הלחן של רון נשר הראפר. עשינו הצבעה על 12 שירים ומתוכם בחרנו דווקא את זה, כי בכל שנה עושים שיר בנלי, ופה הלכנו על משהו עם יותר מילים, שיהיה אפשר להכניס בו הרבה תוכן. ככה ישבתי ליד כל משפט ומשפט מהשיר ותכננתי מה יראו בקליפ. כל משפט של שנייה צילמנו לפחות רבע שעה, ככה שיצא לנו איזה שבוע וחצי ברוטו וזמן נטו של צילום ועריכה של המון שעות, אני לא יכול אפילו לספור כמה. ערכנו בפרימייר, שהוא תכנה מקצועית שעורכים אתה בעולם הווידאו. התלמידים בכיתה אמרו שבטח יצא לא משהו כי זה לא להיט היסטרי, אבל אחרי שהקלטנו והשמענו בכיתה חבר'ה באו והודו שהם טעו", צוחק איתמר.

הלכתם על רחפן.

"זה כיף אישי שלי לצלם עם רחפן. בשנה שעברה חפרתי למנהל הפנימייה, שאוהב דברים כאלה, הוא קנה רחפן לעצמו ואני משתמש בו מדי פעם. בהכתרה כבר הייתי מאומן בזה קצת, לפחות ברמה הבסיסית. עלה לי הרעיון לעשות את הפתיחה בשוט עם רחפן שיסייר מהכניסה של הישיבה ועד החדר של השמיניסטים".

היה קשה לבצע דבר כזה עם רחפן בשטח בנוי?

"זה בעיקר עניין של זהירות, לשים לב שלא להתנגש בדברים ולקלוט את הכלי הזה. אני לא חושב שמקומות אחרים לקחו את עניין הפרומו ברצינות עד הכיוון של רחפן, והאמת היא שגם אין להם אפשרות לזה. רחפן נורמלי עולה 4,000 שקלים, זה לא מצלמה בטלפון. תכלס אפשר לומר שהיה לי מזל שהיה לי חבר עם רחפן", מחייך איתמר.

"מבחינת צילום ועריכה אהבתי מאוד את התוצאה הסופית של סרטון ההכתרה שלנו ואני חושב שיש לנו סיכוי לזכות. אבל אם מחפשים סרטון שיעביר סיפור – אז פחות. ראיתי שנחלים עשו את הקטע של הסיפור".

10

למה לא עשיתם סרטון עם סיפור?

"חבר שלי חשב על רעיון בדיוק כזה, של שמורת טבע כזאת", חושף איתמר. "הוא חשב לעבור על כל איש ואיש בישיבה ולהסביר כמו נשיונל, הוא אמר את זה ככה – נשיונל. וכשראינו את הסרטון של נחלים צרחנו עליו ושאלנו אם הוא העביר את הרעיון הזה למישהו והוא אמר שלא. ממש קטע הזוי לגמרי. תכלס, בגלל שהם עשו את זה לא עשינו כזה, שלא יחשבו שהעתקנו ושלא יהיו סתם כפילויות. ראיתי שחצי מהישיבות והאולפנות עשו את 'זהב' ו'ככה זה אצלנו'. הרבה שירים היו אותו דבר, לא היה גיוון רחב, ואני שמח שהיה לנו שיר מקורי מאוד, שגם אם היינו עושים את שמורת הטבע היינו עושים שיר, כי תמיד עושים שיר מגניב בהכתרה".

בנים, בנות וגרסאות כיסוי

עוד סרטון שמשך את לב השופטים היה הסרטון של ישיבת נווה הרצוג. המוזיקה, גרסת כיסוי ללהיט לא חינוכי בעליל (נרגילות וכו'), חבר כאן למילים ישיבתיות להפליא (דפי גמרא ומסר אנטי הברזות) בתוספת מילות הכבוד וההאדרה המקובלות על שמיניסטים – כי אין אין על המחזור שלנו וכו', עיינו שם.

לצד מצלמת הרחפן והצילומים במצלמות מקצועיות נמצאים גם החבר'ה הפשוטים שבאו לעשות כיף ותו לא. התחרות שלנו הייתה בשבילם תחנת 'על הדרך'. "זה קצת מביך, אבל צילמנו במצלמה הטלפון", מתנצלת שיר קליין מאמי"ת עירוני ו' חיפה, שהפיקה, כתבה וערכה את סרטון ההכתרה, שכלל גרסת כיסוי לסטטיק ובן אל בשירם 'סלסולים'. שיר וחברותיה לאולפנה שלחו את השיר לתחרות גם אם לא ציפו להתחרות בכרישי הרעיונות המקוריים. "אפילו בחרנו בכוונה לצלם במצלמות טלפון פשוטות כדי שהרבה בנות יוכלו לצלם, ואילו היינו שוכרות מצלמה גדולה, מקצועית, רק מישהי אחת הייתה יכולה לקבל אחריות לזה. הייתה קבוצה של בנות שלא רצו להצטלם אבל רצו לתרום בקטע של לצלם ולהקליט את השיר ולכתוב אותו".

הקליפ הפשוט הציג את בנות השכבה עושות כיף, כפשוטו. "ההבדל בין אולפנה לישיבה הוא שבנות רוצות משהו יפה יותר מבחינת הקונספט, שיהיה קליט ומגניב ושישאיר רושם שכיף להיות בשכבה שלנו כי כיף אצלנו, ובנים מחפשים לעשות משהו מתוחכם יותר", מסבירה שיר.

6

ובכל זאת, למה דווקא סטטיק ובן אל?

"זה שיר נורא כיפי וכולן מכירות אותו. היו עוד אפשרויות, אבל רצינו משהו קליט וגם שהמילים המקוריות לא יהיו בעייתיות. חוץ מזה מבחינתנו עשינו משהו שימשוך בנות להכתרה, והרי זאת המטרה בסופו של דבר".

אגב, בקרב הסמוי של ישיבות תיכוניות מול אולפנות ניצחו הבנים, שהציפו את תיבת המייל שלנו בסרטוני הכתרה, ואילו הבנות אמנם שיתפו אותנו בסרטוני הכתרה מעניינים, אך מעטים ומושקעים פחות משל הבנים. ובכל זאת, סרטון אחד שתפס את תשומת לב השופטים היה חתום על ידי אולפנת צביה הרצליה, שבה לקחו הבנות את הרעיון הקומי אינטרנטי של 'בנהאל' והפכו אותו לסרטון הכתרה שענה לשם 'צביאל'. הביצוע היה נהדר, אך לצערנו חבר השופטים שלנו חיפש את סרטון ההכתרה המקורי ביותר, שאינו מתבסס על גרסת כיסוי לסרטון או לקליפ מוכר אחר, ומי שמלכתחילה בחר ברעיון מקורי קיבל מראש דירוג גבוה.

פני הדור כפני הסרטונים

עוד תובנה שאינה שייכת לפורים ולענייני הכתרות קשורה בעבותות לדמותם של המוסדות שניבטו אלינו מסרטוני ההכתרה. מצפייה בכובד ראש לא פעם ולא פעמיים בעשרות סרטוני ההכתרה שתמצתו את המתרחש במוסד הלימודים, כל אחד בדרכו, בדקות מספר בלבד – אפשר לראות היטב באיזו סוג מוסד לימודים מדובר; מהם הערכים החשובים לו, מה סגנון ההווי בישיבה או באולפנה ועל מה מדברים בברזייה אחרי שיעור ספורט. אפשר לומר שפני הדור כפני הסרטון, וגם אם לא כל פני הדור, לפחות שמינית שבשמינית שבו.

 -------------------------------------

 

התוצאות

 

אחרי צפייה בעשרות מסרטוני ההכתרה של מוסדות החמ"ד, נדמה שאין חולק על דבר אחד: כמות הכישרון שהשפריצה על המסך, היצירתיות, המקצועיות והכישרון גרמו גם לגדולי הספקנים לבלוע את הסקפטיות של עצמם. היו סרטונים שגרמו לנו לשפשף את העיניים ולתהות האם זה אמתי ואיך נערים צעירים כל כך מצליחים להגיע לרמות יצירה מלוטשות כאלו. שמנו לב לעליית המדרגה בכל מה שקשור להפקות הבומבסטיות - מרדפים בכבישים סגורים, צ'קלקות, בומים, פצצות אש ותימרות עשן.

היכנסו לסרטון של ישיבת 'אלון מורה' - 'פרומו של הביוקר':

https://www.youtube.com/watch?v=TT92FgWVeZc

ותבינו למה הוא לא מומלץ לנשים בהיריון ולחולי לב.

 

מנגד, היו סרטונים שזנחו את הבומבסטיות לטובת הכישרון הצרוף והשנינות המתפרצת. כזה למשל היה הסרטון של 'ישיבת תורה ומדע':

https://www.youtube.com/watch?v=pjI8rnTtbkw

שלושת הסרטונים הזוכים עשו חתיכת כאב ראש לשופטים: מר רפי קפלן, מר אריאל כהן ונדב גדליה מ'עולם קטן'. כולם הביאו עמם משהו חדש ותחושה שליוותה אותנו לאחר הצפייה. הסרטון הצליח להישאר בנו רושם שגרם לנו להמשיך ולשתף אותו בווטסאפ. מעבר לכך הם לקחו את מרב הנקודות בקריטריונים שהצבנו מראש: ערכי החמ"ד, יצירתיות, תסריט, מספר המשתתפים והחוויה שנשארת בתום הסרט.

 

מקום ראשון:

האמזונס של נחלים - מחזור נ"ט - ישיבת חמ"ד נחלים

https://www.youtube.com/watch?v=pREDAj3u1VA

הסרטון שכבר מההתחלה דובר על כך שיגיע רחוק אכן מימש את הציפיות הגבוהות.

המבטא הבריטי. הרעיון. התסריט. המשחק. כל אלו גרמו לנחלים להציב רף שהיה קשה לשאר המוסדות להדביק. שורת הפתיחה: "זוהי שמורת הטבע ישיבת נחלים - מערכת אקולוגית נפלאה'. השימוש במוטיבים המדויקים ובשפת ה'נשיונל ג'יאוגרפיק'. פשוט נהדר. השאלה היחידה שנשארה היא רק מה לוופל בלגי ומכונת קפה בשמורה אקולוגית? נחלים כבוד!

 

מקום שני:

כמה טוב שבאת הביתה - פרומו מחזור כ' ד.נ.פ.ת

https://www.youtube.com/watch?v=xGZJ9ZkkeTc

בלי רעש וצלצולים אבל עם הרבה דיוק וחדות הצליח סרטון ההכתרה של ישיבת חמ"ד דרכי נועם פתח תקווה להעפיל עד למקום השני המכובד. הפרפרזה והביצוע המושלם לפרסומת המפורסמת של 'סלקום' בהחלט הרשימו את רוב השופטים והראו שוב עד כמה הכישרון נוטף מהחבר'ה של דרכי נועם. שאפו גדול!

 

מקום שלישי

פרומו הכתרה ישיבת נווה הרצוג - בשכונה של מחזור נ'

נסטי מוגז וים דפי גמרא

אין מצב שחתיכת ההפקה הזו, של החבר'ה מישיבת חמ"ד נווה הרצוג לא הייתה נכנסת לשלישייה הראשונה. להיט קצבי ברמה גבוהה שעושה חשק להדביק אותו לבוקסה ענקית ולהתחיל לעוף. המשחק ומספר המשתתפים המרשים, כמו גם הלחן הקליט ושילוב הקולות – יצרו כאן תמהיל שמח ומעיף שגורם לך להעתיק אותו לדיסק און קי ולקחת אותו אתך לעוד הרבה רגעים מתוקים. הרצוג, שיחקתם אותה לגמרי!

 

קטגוריה מיוחדת – זוכה היזמות החברתית של החמ"ד.

הכתרה תשע"ז - בי"ס אבן גבירול ואולפנת חמ"ד צביה חיפה

https://www.youtube.com/watch?v=YTFOoNI4AWM&feature=youtu.be

שיתוף פעולה מקסים ומלא השראה בין תלמידות צביה שרצו הכתרה משמעותית ועמוקה יותר והחליטו להרים הפקה עם בנות בית הספר 'אבן גבירול' שיש להן אתגרים בתחומי הלימודים ובחיים.

מדובר על יזמה מרגשת שבעצם לקחה את כל עניין סרטוני ההכתרה והעלתה אותו קומה, למקום המעצים של הנתינה והערבות ההדדית.

הסרטון שהפיקו בנות אולפנת חמ"ד צביה חיפה מהווה השראה ותעודת כבוד וראוי לו שישמש מודל לחיקוי לשאר המוסדות. בקיצור בנות, יצאתן תותחיות-על!

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם