מצעד המחנכים הצבאי

b 8 martzim


את הסוגיה התמוהה המובאת כאן אנחנו מפרסמים באיחור בגלל גורמי הצבא ששוחחנו עמם והבטיחו שהעיוות יתוקן אם רק נמתין. בפועל, גם שבועות אחרי פנייתנו לא קרה דבר עד שעת הירידה לדפוס * את הידיעה על הרחקת הרב יגאל לוינשטיין מהצבא בעקבות תפיסת עולמו באשר לקהילה הלהט"בית קיבל הציבור בשוויון נפש, מבלי לדעת שהצבא התעקש להוציא 'צו הרחקה' מביש לרב שכבר עשר שנים ויותר לא דיבר בפני אף לובש מדים אחד! * מעבר לכך, אתם מוזמנים להתרשם מההתבטאויות של מרצים שדווקא כן משמשים באופן סדיר בצה"ל, שלא רק שלא זכו לצו הרחקה אלא גם ממשיכים להרביץ בצבא את משנתם
הוקעה ציבורית חסרת תקדים

בתחילת טבת שלח מנכ"ל משרד הביטחון האלוף במיל' אודי אדם מכתב לרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם-צבאית 'בני דוד' בעלי. הנידון: התבטאויות הרב יגאל לוינשטיין, שותפו של הרב סדן לראשות המכינה. ההתבטאויות שהיו במוקד הכתבה לא היו קשורות לאמירותיו של הרב לוינשטיין על המתחולל בצבא או בפוליטיקה; הדברים שמנכ"ל משרד הביטחון לא יכול לעבור עליהם לסדר היום היו "הערותיו החמורות כלפי הקהילה הגאה" מכיוון שהן "סותרות את ערכי צה"ל, ובראשם כבוד האדם".

הרב לוינשטיין שלח בתמוז האחרון מכתב הבהרה למנכ"ל משרד הביטחון וכתב שדבריו שנאמרו בכנס הרבנים "התפרשו על ידי רבים בצורה שלא התכוונתי אליה, כאילו אני מבקש להדיר מצה"ל חלק כזה או אחר מן האוכלוסייה, או לפגוע בערך הרעות שכולנו אמונים עליו. לכולם יש מקום בצה"ל, ללא קשר לרקע שלהם, להשקפת עולמם או לנטיותיהם האישיות". עם זאת הבהיר הרב: "מחאתי הייתה מכוונת רק לניסיון לגרור את צה"ל למלחמת הדעות המתחוללת בחברה ביחס לשורה של נושאים, ביניהם גם היחס למבנה המשפחה בעם ישראל. בסוגיה זו תהום פעורה בין השקפת העולם הליברלית לבין ההולכים בדרכה של תורת ישראל. טענתי ואני עדיין טוען כי מקומו של המאבק בין השקפות אלו הוא החברה האזרחית, ולא בתוך תוכו של הצבא היקר לכולנו". לדבריו, "הביקורת שהשמעתי לא ביטא אובדן אמון אלא נבעה מלב אוהב וכואב".

האלוף במיל' אדם אינו מכחיש שקיבל את מכתב ההבהרה מהרב לוינשטיין, אך מוסיף: "הועברו אלינו דיווחים לפיהם הרב לוינשטיין שב והתבטא בגנות הקהילה הגאה... הרב לא הכחיש כי אכן התבטא באופן פוגעני כלפי הקהילה הגאה לרבות השימוש בתיאור 'סוטים' וזאת על אף מכתבו אליי". הוא מדגיש כי "מערכת הביטחון לא תהא מוכנה לקבל התבטאויות המייצגות גישה פוגענית כלפי אוכלוסיות המשרתות בצה"ל ומחרפות את נפשן בהגנה על המדינה". משום כך הנחה האלוף אדם את "הגורמים הרלוונטיים במשרד הביטחון ובצה"ל כי לא יקיימו כל קשר מקצועי או אחר עם הרב לוינשטיין בכל הקשור למכינה הקדם-צבאית בני דוד", וכתב לרב סדן כי "מעתה מערכת הביטחון תראה בך כגורם הניהולי ונקודת הקשר היחידה עבור מערכת הביטחון במכינה".

בעקבות מכתב זה של משרד הביטחון יצאה החלטה מלשכת הרמטכ"ל אייזנקוט אל ראש אכ"א, ולפיה "חל איסור להזמין את הרב (=לוינשטיין) להרצאות כל שהן בצה"ל". ההחלטה הזו נשלחה בתפוצה רחבה בדוא"ל הצבאי לקציני החינוך ולרבנים צבאיים. כששאלו בעיתון 'הארץ' על המשך פעילותו של הרב לוינשטיין בצבא, הגיב דובר צה"ל כי "על פי הנחיית משרד הביטחון חל איסור להזמין את הרב יגאל לוינשטיין להרצאות או לכל פעילות אחרת בצה"ל. ההנחיה הופצה לסגלי החינוך והרבנות בצה"ל כאשר תוקף ההנחיה הוא מידי".

הבחירה לשלוח מכתב כזה בתפוצה רחבה ותגובת דובר צה"ל מעידות לכאורה כי עד עתה הוזמן הרב לוינשטיין השכם והערב להעביר שיחות לחיילי הצבא, לכן נדהמנו לגלות שהרב יגאל לא דיבר לפני חיילים כעשר שנים לפחות. נראה שהמכתב הזה לא היה עדכון טכני מעשי אלא הוקעה ציבורית של רב שהעמיד אלפי חיילים וקצינים המשרתים בכל היחידות הצבאיות. גורם באכ"א טוען כי היחידים שהודחו הדחה רשמית מהעברת שיחות בצה"ל הם הרב אליעזר מלמד והרב יגאל לוינשטיין, זאת אף על פי שדברי הרב לוינשטיין לא נאמרו במסגרת צבאית או תקשורתית.

 

8 orit

ד"ר אורית קמיר

מרצה בצה"ל על 'כבוד האדם'

על מתנחלי חברון: "פורעים אלימים, גזענים, פורקי עול וחסרי גבולות".

תמיכתה בחרם על ההתנחלויות: "לא רק שאין כל פסול בחרם צרכני כזה, אישי או קבוצתי, אלא שאני חושבת שזהו כלי חשוב ביותר שיש להשתמש בו יותר".

על שר הביטחון: "מסית ימני קיצוני".

על בחירת ליברמן לשר הביטחון: "בעת הזאת כולנו צריכים להיות ברחובות, לחסום את הפשיזם בגופנו; כמו באוסטריה. כן, ההשוואה מצמררת, אבל אקטואלית... זה הזמן להתגייס בישראל כדי למנוע את ההשתלטות של ליברמן על כוחות הביטחון ועל תחזוקת הכיבוש".

על חיילי צה"ל: "ילדים וילדות שמופקרים כרגע על ידי ראש ממשלה נושא וציני... ילדים וילדות שיישלחו לבצע מדיניות שעלולה להיות בריונית, אכזרית ורצחנית".

סטטוס נוכחי: מרצה בצה"ל

 

 

8 eran

ערן ברוך

מנכ"ל מכון 'בינה', פעיל פוליטי

על תודעה יהודית: "אורתודוקסית-שוביניסטית-ימנית-משיחית"

כתב לרמטכ"ל אייזנקוט: "כמו שהוא שומר את גבולות הארץ מן האויבים כך הוא יצילנו מצבאות השם. אמן".

על מתתיהו החשמונאי: "בהסתכלות המודרנית, מתתיהו הוא סוג של דאע"ש קטן".

על המתנחלים: "הציונות וגואלי הארץ של הקרן הקיימת קנו בכספם ובכספי המוסדות הלאומיים את אדמת הארץ ליישב בה יהודים. אבל לא כך נוהגים היום יהודים במקרים רבים, כמו למשל ביהודה ושומרון. הפועלים כך בגזל ובמרמה הם תלמידי לוט ודרכם היא סדום ועמורה".

על הרב יגאל לוינשטיין: "לוינשטיין מדבר על זה שהניסיון שלו לקחת את הבוגרים שלו ולשים אותם כמפקד חיל אוויר וכרמטכ"ל, הניסיון הזה נכשל. הפיקוד הבכיר... עצר אותם. לא בגלל שמישהו מהם למד בעלי, אם הוא לא הצליח לגבש תפיסת עולם מורכבת, להבין שיש פלורליזם, שיש נרטיבים, שיש רפורמים, שזה חלק מעם ישראל – הוא כנראה לא יהיה מפקד חיל האוויר".

סטטוס נוכחי: מרצה בצה"ל

 

 

8 noam

נעם דן

ראשת המכינה הקדם-צבאית של 'בינה'

על מגילת אסתר: "מגילה שערורייתית, שכולה דוויה".

על המוחים כשמוזכר שמו של המן: "ברברים".

על תליית עשרת בני המן: "מעשה טבח".

על מרדכי היהודי: "עסקן, פוליטיקאי, נבוב וקטן שניסה לעשות לעצמו לובי באמצעות זה שהוא מוכר את בת הדודה שלו".

על ברית המילה: "מנהג ברברי, פגאני ודוחה".

על מכות מצרים: "מכות הניתכות באכזריות על העם המצרי. למה? מה היה חטאו"?

סטטוס נוכחי: ראש אכ"א הורה להשעותה, אך לאחר תחקיר הוחלט לאפשר לה להמשיך להרצות בצה"ל

 

 

8 lior

ליאור טל

ממייסדי 'בינה'

על שר הביטחון: "איש קיצוני שלא מקבל את ערכי רוח צה"ל. זה האיש הכי קרוב למאפיינים פשיסטיים שישב אי-פעם על כיסא שר הביטחון".

על פשעי מלחמה: "מרחפת סכנה לבצע פשעים בשם קידוש האומה וציות לפקודות... האמת צריכה להיאמר – ביצענו ואנו מבצעים מעשים קשים בשם לאומיותנו ובצלו של הכיבוש".

השוואה בין המפקדים הנאצים לרבנים: "עלינו לזכור כי גם הכפפת האדם לסמכות של רבנים ופוסקים היא מסוכנת ופסולה. הנה התשובה המוחצת והקשה לעיכול לשאלה שהציקה לי מנעוריי: אנשים רגילים הופכים לרוצחים כשהם מוותרים על חירותם והופכים לממלאי פקודות. השיעור שלימדו אותי הזוועות – לעולם אין לו לאדם להכפיף עצמו לחלוטין לסמכות כלשהי, בין אם זה אל, אדם או מדינה. אין סמכות קדושה".

סטטוס נוכחי: מרצה בצה"ל

  

8 heliger        

ד"ר משה הלינגר

מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן

חייב את תלמידיו לכתוב במבחן: "ישראל מנהלת דיקטטורה בשטחים הכבושים מאז שנת 1967".

סטטוס נוכחי: מרצה בצה"ל

 

 

8 yagil 

פרופ' יגיל לוי

מרצה באוניברסיטה הפתוחה

על הציונות: "התגייסתי לצבא ב-1976 כשמאלני טהור, שמאלני מחוץ לקונצנזוס. הנרטיב האישי שלי הוא נרטיב של פרויקט ציוני שעוסק בנישול, בהדרה, בגירוש, באכזריות".

על פעילויות חינוכיות בצה"ל: "מנגנוני סוציאליזציה ספק מנגנונים תועמלניים, שלוקחים אנשים לכותל אחרי שבוע של מסע ישראלי או לגבעת התחמושת או למפגשים מאוד טוענים בפולין שבו הצבא מוצג כנציג האומה".

על הציונות הדתית: "שיח הנאמנות של הציונות הדתית הוא פשוט בלוף".

סטטוס נוכחי: מרצה בצה"ל בפני מפקדים בכירים ובמכללה לביטחון לאומי

 

 

 

8 levinshtein

הרב יגאל לוינשטיין

ראש המכינה הקדם-צבאית 'בני דוד' בעלי

על הלהט"בים: "יש פה תנועה מטורפת של אנשים שאיבדו את הנורמליות של החיים. הקבוצה הזו מטריפה את המדינה ונכנסה לצבא בכל הכוח ואיש אינו מוכן לצפצף... בבה"ד 1 יש הרצאות של סוטים... קורס טיס הלך להתנדב במועדון של הסוטים בתל אביב וגם שמע את תפיסת עולמם... קצין חינוך ראשי אמר בגלוי כי הם הדגל הכי חשוב בתחום קבלת האחר".

סטטוס נוכחי: אמנם אינו מרצה בצה"ל זה כעשור, ובכל זאת הוחלט להוקיע אותו בריש גלי מכל קשר עם הצבא על ידי מכתב רשמי

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם