שקט בקבוצות הוואטסאפ

b 10 grouple

 

נדב גדליה
חרדית מירושלים, סרוג מיד בנימין והיפי חילוני מקיבוץ בגולן התעלמו מחוסר הקשר ביניהם וחברו יחד לחברת סטארטאפ שמתיימרת לתת אלטרנטיבה שפויה לוואטסאפ שלא מפסיק לצפצף * ישבנו לשוחח אתםעל הבדלי הצריכה בין המגזרים השונים, על שמירה על שפיות בעולם אפוף התראות ועל איך מפתחים סטארטאפ, ולמדנו גם למה מתכנתי יישומונים חושבים שכולנו עדר של טיפשים

תכנת הוואטסאפ יצאה לאור לראשונה בשנת 2009 וגרמה להמוניישראלים להיבלע במסך הסלולרי.

באמריקה, כך מספרים, הוואטסאפ עובד חלש יותר משהוא עובד בארץ הקודש.מתברר שהתכנה מרובת ההתראות והקבוצות המקשקשות ללא הרף מתאימה יותר לאופי הישראלי הלחוץ ותאב העדכונים, ופחות לזה האמריקאי השם מבטחיו ב'סנאפצ'ט' הבידורית וב'טוויטר' הרצינית.

גולת הכותרת של וואטסאפ, שנמכרה לפייסבוק ב-2014, הייתה הקבוצות שאפשרו לראשונה התכתבות נוחה בצ'אט עם בני משפחה,חברים נוסטלגיים, קולגות לעבודה ועוד, כיד הדמיון הטובה על הישראלי המשתוקק להיות במרכז העניינים בכל אתר ואתר. אך אליה וקוץ בה: דווקא הקבוצות הללו יצרו לא מעט בעיות המעיבות על קלות התפעול ונוחות התקשורת בין בני אדם.כולנו מכירים את ההתראות הרבות המגיעות מדי יום היישר לכיסנו,כשרובן המוחלט לא באמת מעניינות אותנו, למען הכנות הכואבת.

 

שי בוקובזה (37), נשוי ואב לארבע בנות, בוגר הישיבה התיכונית 'קריית נוער' ובהמשך 'עטרת כוהנים' וישיבת ההסדר 'היכל אליהו' בכוכב יעקב, למד במכון לב מדעי המחשב עם התמחות בביו-אינפורמטיקה. לקראת סיום הלימודים הוא פנה לעבוד בתחום המחשוב בהנדסת מערכות ואינטגרציה.בהמשך השלים תואר שני במנהל עסקים ויזמות, מה שפתח לו את התשוקה הישנה - המאפיינת צעירים רבים מהציונות הדתית - לצאת במלוא העוז ולנסות לסייע לעולם במה שאפשר. "שואלים את זה הרבה: למה היהודים כל כך חכמים, אור לגויים, תמיד יוצרים ומגלים חידושים בעולם. התשובה פשוטה: זה העניין שלנו כיהודים - לתקן את העולם מתוך ציווי אלוקי ולא מכורח של לפתור בעיות שצצות, כמו שמקובל בעולם הרחב".

כשחילוני למהדרין מתאהב בשבת

בעוד בוקובזה עובד כשכיר בתחום המחשוב וחושב איך ישנה את העולם ויהפוך אותו לטוב יותר, הוואטסאפ הפך במהירות מיישומון נחמד לקבוצות משפחתיות עולזות, למפלצת נטולת מעצורים. הקבוצות גדלו משמעותית. מקבוצות המוגבלות ל-50 איש ניתנה האפשרות לצרף לקבוצה אחת עד 250 איש. בעקבות זאת הגיע שטף מידע עצום שרובו לא רלוונטי למשתתפי הקבוצה.בזמן שכולנו התרגלנו לרעשים הקבועים, נכנסו ויצאנו לשפופרת שבבועה הירוקה בלי להביע אכזבה מבזבוז הזמן, בוקובזה קם ועשה מעשה.

דרך אתר המחבר בין יזמים ומתכנתים הוא חבר לאמיר פוגל (30) מרמת הגולן ("חילוני מקועקע") ולרחל מוזס ("בחורה חרדית ירושלמית, שחיה בסגנון מאה שערים"), שאותה הכיר דרך אחותו. השלישייה המורכבת הרימה יחד את 'גרופל' (grouple): אפליקציה השואפת לעשות סדר בבלגן הקבוצות דהיום. איך? באמצעות סינון התכנים והמידע העובר בקבוצה על פי מדדים שונים המתאימים למשתמש, והתאמות נוספות.

"אני החוליה המקשרת בין אמיר ורחל", אומר בוקובזה. "חילונים וחרדים חיים בבועה שלהם וחובשי הכיפות הסרוגות מודעים לשני המגזרים.למשל, תקופת 'בין הזמנים' - זמן שרחל החרדית לא עובדת בו, היא מושג שחילוני כמו אמיר לא יבין ואני כן. מצד שני יש גם תקלות. למשל, אמיר רצה לעבוד בשבת כי ככה הוא היה רגיל, אבל ויתר ברגישות".

איך היה לוותר על העבודה בשבת?

"בכנות, בהתחלה זה היה די בעייתי מבחינתי", עונה אמיר. "אבל ידעתי שבוקובזה רוצה, אז ניסיתי לעשות מאמץ בשבילו, והאמת שהיה דווקא נחמד. לקחתי פסק זמן מעבודה בשבת ומאז אני לא עובד על שום פרויקט בשבת. הייתי 'וורקוהוליסט' שמנצל את השבתות לעבודה, ובזכות שי עשיתי פאוזה קבועה בחיים. זה התאים לי, בלי שום קשר לחזרה בתשובהשזה דבר שאני הכי רחוק ממנו בעולם. למדתי להעריך את ההפסקה הזאת.

"אם אתה מבקש ממני להגדיר את עצמי, אז אני חילוני מאוד. בשנים האחרונות אני לא שומר כמעט כלום. דברים ששמרתי בעבר הפסקתי לשמור.החיבור הוא בין בני אדם. בעולם ההייטק אני נמצא כבר עשור והמתחים האלה בין הנגזרות של הציבור הישראלי פשוט אינם.זה מדהים. בעולמות אחרים זה אחרת, אני יודע, אבל פה הדבר המשותף ביננו הוא לתת מוצר מוצלח". ל'גרופל' הגיע אמיר אחרי שפיתח מאות אפליקציות, "מרציניות ועד שטותיות", כדבריו.

רחל מוזס, מעצבת האפליקציה מבחינה חזותית, היא חרדית, נשואה ואם לארבעה המתגוררת בשכונה חרדית בירושלים.בתיקה היא אמנם מחזיקה טלפון כשר אפילו ללא אפשרות לשליחת הודעות SMS, אך היא עוסקת שנים רבות בתחום הדיגיטל המודרני. "עבודה עם מגזרים שונים ממני היא דבר מאוד טבעי בתחום שלי", היא אומרת."ברגע שכל אחד מכבד את השני ומכירים את האחר, אין בזה שום בעיה. זה ממש לא כמו שהדבר מוצג בתקשורת היום – שאין תקשורת בין המגזרים. לי אישית יש חברות במגוון מגזרים, וברגע שיש נכונות להבנה לצרכים של האחר - מסתדרים".

לוקחים ללב את הקבוצות

"אני לא חושב שננצח את הוואטסאפ", בוקובזה מנטרל יומרנות-יתר. "המטרה שלנו היא לחיות ליד וואטסאפ ולתת את המענה לעניין הקבוצות, שם אנחנו נותנים פתרונות למה שוואטסאפ לא נותנת". אבל האתגר מבחינתם בהחלט שואף למרחב הבינלאומי והם מכוונים להגיע ל-50 מיליון משתמשים. "יש אנשים שיגלו את 'גרופל' תוך כמה חודשים, יש כאלה שתוך כמה שנים". לא רבים מודעים לכך אבל אפילו לוואטסאפ לקח כמה שנים להגיע לממדיו הנוכחים.

מה גורם לאדם לקום בבוקר ולרצות לתת בראש לוואטסאפ, למען השם?

"הרעיון התחיל להתבשל אצלי כשהייתי בהרבה קבוצות וואטסאפ וחשתי החמצה. מצד אחד - הרבה אנשים מתאגדים למעגלים וזה יפה, ומצד שני מעליבים זה את זה. לדוגמה: נוצרה קבוצה להרשמה לגן.ומישהי שואלת: 'האם יש בייביסיטר להיום בערב?' ומיד משתיקים אותה: 'זה לא המקום'.ובסופו של דבר מישהו או מישהי נפגעים מהתגובה המייבשת, ואז ואתה רואה 'משה עזב את הקבוצה'. בום. מאוד חרה לי שיש לאנשים הרגשת בעלות על הקבוצה. זה פוגע, כן. יש אנשים רגישיםשנעלבים שמשתיקים אותם.

"אשתי פרסמה בקבוצה של תרבות מודעה על השכרת דירה של אחותה. רצתה לעזור לה. אחד החברים בקבוצה כעס עליה על כך שהיא מנצלת את קבוצת התרבות לפרסום, ואז אחרים ניסו להגן עליה והחל דיון של קרוב ל200 הודעות על הסיפור הזה. והופ, אנשים יוצאים מהקבוצה וזה הופך לוויכוחאידיאולוגי האם אנחנו פתוחים לעזור לאחרים גם בקבוצות שאינן של סיוע. דיון שלם. נהייתה איזו קנאת פינחס - שבשם הנוהל של הקבוצה אפשר לדבר איך שרוצים.זה מותיר טעם לפגם בכל הגיבוש היפה שיש בקבוצות.

"תמיד ראיתי את הסיטואציות האלה ולבי נחמץ. יש פה אי-נעימות גדולה מאחורי הקלעים, ואמוציות.לעזוב קבוצה זה לטרוק דלת באופן מודרני".

אמיר: "ידעתי שבוקובזה רוצה, אז ניסיתי לעשות מאמץ בשבילו, והאמת שהיה דווקא נחמד. לקחתי פסק זמן מעבודה בשבת ומאז אני לא עובד על שום פרויקט בשבת. הייתי 'וורקוהוליסט' שמנצל את השבתות לעבודה, ובזכות שי עשיתי פאוזה קבועה בחיים"

הקש שדחף את היזם היה דווקא שו"ת ממדור ה-SMS של 'עולם קטן'. "שאלה קטנה בשו"ת דחפה אותי להוציא את הרעיון מהכוח אל הפועל ולהקים את 'גרופל'", מגלה בוקובזה. "מישהי שאלה: כבוד הרב שלום, אני לומדת במכללה ופתחו קבוצת וואטסאפ לקורס שליויש שם הודעות חשובות אבל גם לשון הרע, מה עושים?'הרב ענה לה: 'לבקש מחברי הקבוצה לא לדבר לשון הרע, אבל אם את חייבת - תישארי בקבוצה,כי אין בררה'. ב'גרופל' היא יכולה לקחת פשוט צעד אחד אחורה ולא להיות חלק בשיח הלשון הרע או הפטפטת אבל להיות מעודכנת בהודעות מנהל שמעדכן בדברים החשובים ואחראילעקוב ולפרסם את ההודעות החשובות ולא רק להוסיף או להסיר אנשים מהקבוצה.בעתיד המנהל יוכל גם לתייג הודעות של חברים כחשובות ברמת מנהל, ובא לציון גואל.אתה מעודכן בכל הדברים בלי להתקשקש".

אפשרויות מתקדמות שאין בוואטסאפ

מעבר ליכולת לשלוט על הפטפטת, החבר'ה מ'גרופל' לקחו את הרשת שלהם לעוד כמה מקומות. כדי להיכנס לקבוצת ווטסטאפ שדרושה לך, גם אם לא מדובר במעגלי חברים שלך, אפשר להיעזר במנוע חיפוש ייעודי ולמצוא קבוצות רלוונטיות לתחומי העניין. למשל, אם בבית כנסת הגבאי צריך היה לחפש את המספרים של כל המתפללים ולהזין אותם, ב'גרופל' המשתמשים מחפשים את הקבוצה ולמנהל נותר רק לאשר אותם - גם אם לא כל מספרי הטלפון של המתפללים שמורים אצלו.

"יש דבר כזה גם בפייסבוק", מאשר בוקובזה, "אבל אני פחות מתחבר לסגנון הזה של הרשתות חברתיות, סגנון ה'לייק'. בעובדה שכולם יכולים לראות מה כתבת פעם ולהעיר יש יותר מדי חטטנות. שם השיח הוא פומבי מדי,כולם מדברים על כולם.

"מעבר לעניין סינון המידע בקבוצות, יש ב'גרופל' כלי חביב נוסף של הצבעה. בלחיצת כפתור אפשר ליצור בקשה לחוות דעתם של המשתמשים, הנתונים מצטברים – בלי לשמוע צפצופים על כל הבעת דעה - ובסוף אפשר לקבל החלטה על פי הרוב או סתם להיעזר בנתונים להתייעצות.

"דבר נוסף הוא תזכורות לאירועים: מספיק שהמנהל קובע אירוע וכל אחד מוסיף את האירוע לעצמו, והתכנה פותחת לו תזכורת אישית - במקום שיתחילו הדיונים המייגעים או החיפוש מחדש על מההזמן והמיקום המדויק של האירוע ומה הלו"ז".

ישנה אפשרות גם לסנן מידע, ע"י השתקת תכנים ספציפיים שפחות מעניינים את המשתמש. לדוגמה, אם תמונות של חברים לא מעניינות אותך וטקסטים שלהם כן - אתה יכול לבחור שלא תקבל התראות על תמונות. "יש קבוצה של ילדי הגן של גיל שלוש למשל", מדגים בוקובזה, "ומי שלא רוצה להיות מעורב בכל הפעילויות האחרותשלא קשורות לגננת ולא בא לו על המתכונים של האימהות - פשוט משתיק ומגדיר שיקבל רק את ההודעות של הגננת.

"פיתוח נוסף שתוכנן בעבור קבוצות עבודה הוא ה'משימות' - שבו אפשר ליצור באופן שקט למשל את המשימה שההורה צריך לעשות בעבור המסיבה בגן - בלי לשגע את כולם".בהמשך, מתכננים ב'גרופל' להוסיף מגוון פיצ'רים מעניינים לאפליקציה, ביניהם אפשרות לאסוף כסף בין חברי הקבוצה בלי לצאת לתכנה חיצונית להעברת כסף ועוד.

משה כבר לא 'עזב/ה את הקבוצה'

"הרבה אנשים נשארים בקבוצה רק כדי שלא יראו שהם יצאו ממנה", מוריד בוקובזה עוד סטירה מצלצלתלמה שכולנו חווים ומדחיקים. "בגלל זה עשינו שרק המנהל רואה מי עזב את הקבוצה.אמנם כולם יכולים לחטט בפרטים של הקבוצה ולגלות מי עדיין חבר בה,אבל ההודעה הדרמטית הזו של 'משה עזב את הקבוצה' לא קיימת. זה הרבה יותר חיובי בעיניי,תן לאנשים לחיות ולעזוב קבוצות בשקט, בלי לעורר הדים על למה הם עשו את זה".

אפרופו שקט, לדעת אמיר, מפתח האפליקציה, ביחס למדיה ולסלולרי יש הבדל בין הציבור החילוני לדתי, ולא נהרוס לו את התמימות. "אנחנו משועבדים לטכנולוגיה", טוען אמיר. "אני יושב עם חברים ואפילו עם המשפחה וכולם בטרנס עם המסכים. דווקא בעולם הדתי-לאומי, שמתחבט בין טכנולוגיה לשמרנות, יש יתרונות ופתרונות נפלאים שמאזנים. בציבור הדתי עדיין יש מפגש של פנים מול פנים. לציבור החילוני אין גבולות בשום דבר, כמו בעבודה שהייתי עובד בשבת, ככה גם במדיה.וכשאין גבולות - אתה נשאב הרבה יותר פנימה לדברים. במיוחד למסכים. עם זאת, אם לא נעצור את השאיבה הטוטלית הזאת, היא תגיע גם לציבור הדתי", מזהיר אמיר."אני כמפתח לא עושה הפרדות בין דתיים לחילונים, אלא מייעד את האפליקציהלכל אדם בעולם שרעש הוואטסאפ מפריע לו בחיים והוא מעוניין בשליטה בתוכן ובפרטיות שלו.

"המדיה המודרנית לא מאפשרת לך להחליט על החיים שלך", הוא מחדד. "היא באה ואומרת לך - אתה תחיה לפי הכללים שלנו.אתה רוצה לשלוח תמונה בוואטסאפ ולמחוק אותה מהרשת מחר? אין מצב. אתה לא יכול.התפיסה שלהם גורסת שהמשתמש הוא טיפש, אני לא אתן לא לחשוב מה טוב בשבילוואשאב אותו כמה שיותר עמוק לתכנה שלי. יש אמירה אצל מפתחים שככל שתתייחס למשתמשים כיותר טיפשים - יהיו לך יותר לקוחות.בוקובזה עזר לי לצאת מהתפיסה הזו. כאן זה עובד בדיוק הפוך: אנחנו מאמינים שהמשתמש רוצה להיות חכם יותר והתפקיד שלנו הוא לאפשר לו לבחור ולבנות לעצמו את רמת השימוש בעצמו".

כמי שנמצא עשור בתחום האפליקציות, פייסבוק תרד מתישהו מסדר היום?

"לא. מדובר במפלצת טכנולוגיה. היא מפתחת מציאות שלמה, ומערכות אינטרנט ומיליון ואחד דברים. כמו גוגל. הרשת החברתית היא רק פסיק מכל מה שהם עושים שם. עוד עשר שנים פייסבוק תיראה אחרת, אבל עדיין תהיה קיימת, לצערי, וכולנו נהיה שם".

למה לצערך?

"לא הייתי רוצה שהילדים שלי יחיו במציאות כזאת. בגלל זה בחרנו אשתי ואני לגור ברמת הגולן - כדי שישחקו כדורגל בחוץ וגם יקבלו מכות בברכיים. וכן, מיקום המגורים עוזר לי להוציא אותם החוצה לקהילה, בהחלט".

אם פוגל היה צריך לקחת את הילדים עד רמת הגולן כדי שישחקו בין ארץ ושמים, הרי שמוזס מעצבת האפליקציה חושבת, למרבה ההפתעה, שהשלווה מגיעה ממחוזות אחרים לגמרי ולאו דווקא מניתוק מהסלולרי."חיים שלווים באים מבפנים", היא אומרת. "גם אדם שיש לו הסחות דעת מבחוץ - זה לא באמת מהטלפון. יכולים להיות לבנאדם שלשה טלפונים והוא שלו יותר מאדם בלי טלפון או עם טלפון כשר אחד.יש הרבה חרדים לא רגועים ואין להם בכלל טלפון חכם! אז שם זה עיתונים או רדיו. אני למשל הולכת עם 'מסננת' באוזניים, לא מקשיבה לרדיו שמטריד אותי ולא נחשפת לחדשות כמעט.הרי מה שחשוב בחדשות מגיע אליך בסופו של דבר".

פוגל: "חיים שלווים באים מבפנים. גם אדם שיש לו הסחות דעת מבחוץ - זה לא באמת מהטלפון. יכולים להיות לבנאדם שלשה טלפונים והוא שלו יותר מאדם בלי טלפון או עם טלפון כשר אחד. יש הרבה חרדים לא רגועים ואין להם בכלל טלפון חכם"

את הילדים שלה מוזס לא מפגישה עם מסכים כמעט בכלל, ולאו דווקא ממניעים דתיים. "אני לא רוצה שיתמכרו לזה, ובעיניי ההתמכרות מתחילה מגיל אפס ומאז אי אפשר בלי זה.אבל כדי שהם לא יהיו להוטים למסכים וירצו כל הזמן ללכת לחברים בשביל לראות סרטים – יש לי מחשב ומדי פעם אנחנו רואים סרטונים משפחתיים בכיף, אבל לא מעבר לזה.החברה החרדית שאני חיה בה עוזרת לי מאוד לשלוט בפועל בהחלטה הזאת,כי הלחץ החברתי לטובת המסכים כמעט לא קיים".

כסף מנלן?

רבים שואלים את עצמם איך עושים את זה ובגדול בעולם ההייטק והאפליקציות הנוצץ. האם אפשר באמת 'לעשות את המכה' על פי רעיון מהפכני? מאיפה מתחילים, ואיך מגיעים להגשמת הרעיון בפועל? בוקובזה מתנדב לספק לנו מדריכון קצרצר שיעשה לכם סדר בדברים. "כשיש לך רעיון לאפליקציה, התהליך הנכון הוא לקחת מעצב/ת ולעצב את הרעיון מבחינה גרפית. לעשות כמה עמודים שמגדירים יפה באופן חזותי מה הרעיון שלך.אחר כך מחפשים מפתחים שמבינים מבחינה טכנולוגית על מה אתה מדבר כי הכול נראה ברור בזכות הגרפיקה. לאחר מכן מאפיינים את המערכת ברזולוציה גבוהה, אילו אפשרויות יהיו בדיוקבכל לחצן ומה יהיו האופציות שהאפליקציה תיתן למשתמש.

"מגדירים אבני דרך כמו מתי יצאו הגרסאות השונות של התכנה, המפתח מתחיל לעבוד על קוד התכנוּת וממשיכים הלאה.עושים עוד גרסה ועוד אחת. עושים בדיקות מערכת לראות שהכול תקין, עד שיש גרסה סופית שאפשר לשווק. גם לה, כמובן, תמיד יהיו שדרוגים בהמשך".

בוקובזה, שמימן את התשלום לעיצוב ולפיתוח מכיסו, נמצא כעת בשלב שבו האפליקציה מונחת בכיסו כמוצר מוגמר,ובכל זאת הוא מחפש משקיעים כדי לפתח ולשווק את האפליקציה עוד יותר.כזו היא הטכנולוגיה. גם השמים אינם הגבול.

כמה עולה להכניס אפליקציה כזאת לשוק?

"המקרה שלנו חריג", אומר בוקובזה, "כי הצוות שלנו שבנה את 'גרופל' בנוי משלושה אנשים שמאמינים ברעיון ולכן כל אחד תרם את חלקו ועשה את זה בחצי התנדבות. ככה שבסופו של דבר יצא לנו מוצר בעלות של כ-100 אלף שקל בלבד".

ויש תכנית להרוויח מ'גרופל' כסף?

"חוץ ממשקיעים, אנחנו חושבים להציע אפשרויות מתקדמות בתשלום ואולי לייצר מודל כלכלי רווחי, כך שתהיה גרסה בסיסית בחינם וגרסה מתקדמת יותר בתשלום, למשל, עם פיצ'ר של מכירת כרטיסים לאירועים באפליקציה בעבור מתנ"סים וכדומה. אבל בכנות, המטרה היא בסופו של דבר לעשות טוב לעולם. לא עשינו את 'גרופל' ממקום שחסר לנו כסף. כולנו אנשים עובדים שבסך הכול מרוויחים יפה, אבל רוצים לגרום לשיח בריא יותר בין אנשים ע"י פתרונות יצירתיים".

להורדה: חפשו grouple (זמין לאייפון ולאנדרואיד).

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם