"הרכב השופטים – בנפשנו"

b 3 shoftim

רועי אהרוני

אם לא יהיו שינויים, ביום רביעי הקרוב תחליט הוועדה למינוי שופטים על ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון * ההחלטה הזו מסעירה את עולם המשפט כבר חודשים ארוכים, לא מעט בשל הדמות היושבת על כס שרת המשפטים * פרופ' נחום רקובר, המשנה ליועהמ"ש לשעבר וחתן פרס ישראל, סבור שזו שעתה הגדולה של השרה איילת שקד וקורא לה להפעיל את מלוא חכמתה ונחישותה ליצירת שינוי אמתי למען הצדק והאמת במדינת ישראל

פרופ' נחום רקובר, המשנה ליועהמ"ש לשעבר וחתן פרס ישראל, סבור כי בניית ההרכב החדש של שופטים בבית המשפט העליון, שצפויה להתרחש השבוע, היא נושא קריטי. משום כך הוא סבור שהשיטה הנוכחית, שלפיה לשופטי העליון בוועדה יש זכות וטו לפסול מינויים, היא פסולה בעצמה: "השיטה הזו יוצרת מכשלות במינוי הוגן של שופטים הראויים לפי דעת רוב חברי הוועדה", הוא טוען.

עם זאת, לדעתו יש לשרה שקד מספיק צעדים טקטיים שביכולתה לנקוט כדי להוביל לבחירת המועמדים הנכונים. "אני מניח שאם השרה תהיה נחושה בדעתה, ייתכן שהיא כלל לא תצטרך להיעזר בצעדים טקטיים", אומר רקובר, "אבל אם יהיה צורך, יש באמתחתה אפשרויות שונות. ייתכן שיש צורך לשנות את החוק כדי לאפשר את המינוי של השופטים הראויים, כמו חזרה למתכונת שהייתה עד לפני שנים אחדות, שבה לשופטים בוועדה לא הייתה זכות וטו".

הזהות היהודית של שופט מובילה אותו להשקפה חברתית שנובעת מהמקורות היהודיים. אתה מסתכל היום על בית המשפט העליון ושואל – היכן עקרונות הצדק, היושר והחמלה?

רקובר סבור שמלבד המזג השיפוטי ואישיותו של המועמד, התנאי החשוב ביותר של מינוי השופטים הוא הבקיאות במשפט העברי. "תנאי זה מתחייב מחוק יסודות המשפט, שבו נאמר שעל השופט להכריע לפי המשפט העברי כל אימת שאין תשובה בחוק לשאלה משפטית, והועצם ב'חוק יסוד כבוד האדם וחירותו', שקבע שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ועל יסוד אמירה זו קבע נשיא העליון לשעבר אהרן ברק, שהמשפט העברי הפך לערך חוקתי.

3 shoftim2

"בעוד שאצל כל אדם מישראל חסרון הידיעה הוא חור בהשכלה בלבד, חור שאותו מערכת החינוך לא מנסה כלל למלא, הרי שאצל השופט מדובר בבעיה חמורה הרבה יותר: חסרים לו כלי האומנות שאתם עליו לעבוד. איך יכול לפעול שופט עליון אם אין לו מודעות לאוצר הגדול הזה או אם אינו יודע איך להשתמש בו?"

לדבריו, הוועדה חייבת לבחור שופטים שהמקורות היהודיים הם נר לרגליהם. "הזהות היהודית של השופט היא קריטית", הוא אומר. "הזהות היהודית מובילה את השופט להשקפה חברתית שנובעת מהמקורות היהודיים. אתה מסתכל היום על בית המשפט העליון ושואל – היכן עקרונות הצדק, היושר והחמלה? לא ראינו את הדברים הללו בפסקי הדין שניתנו לאחרונה בבית המשפט העליון. בית המשפט העליון לא נמנע מלהוציא מתחת ידיו פסקי דין שהתוצאות שלהם הן אכזריות".

אחת הביקורות הגדולות על בית המשפט העליון מאז תקופת הנשיא ברק היא על היותו אקטיביסטי ועל כך שנטל לעצמו חירות פרשנית מרחיקת-לכת. רקובר דווקא רואה את האקטיביזם כתופעה יהודית אופיינית למשפט העברי, אבל טוען שבית המשפט העליון משתמש באקטיביזם לרעה: "הבעיה אינה באקטיביזם, אלא בשאלה לפי אילו ערכים הוא פועל", הוא מסביר. "במסורת היהודית השופטים הם בעלי סמכות אקטיביסטית עם יכולת פרשנית יוצרת יוצאת מן הכלל, שאני מסופק אם יש כמוהן בשיטות משפט אחרות.

גם אחרי המינוי של הארבעה, זה לא יאזן לגמרי את המצב הנוכחי של בית המשפט העליון. עדיין השופטים שאמונים על הדרך היהודית יהיו במיעוט. אולם ארבעה שופטים נוספים לחיזוק יהיו מיעוט ניכר יותר ולא מיעוט שבטל ברוב גדול

"דא עקא, היום השופטים משתמשים באקטיביזם כדי לפעול על פי עקרונות שאינם יהודיים. מכיוון שכך, האקטיביזם שלהם אינו ראוי. אין לתת לשופטים את הכוח לעצב מכוח עצמם ומדעתם את הערכים שהם פעמים רבות סותרים את ערכי היהדות".

ארבעה מינויים עומדים כרגע על הפרק, מתוך חמישה-עשר שופטים המכהנים בבית המשפט העליון. במסגרת מאבקי הכוחות בתוך הוועדה, יש המציעים לשרה שקד לבחור בדרכי פשרה כדוגמת שני מינויים "שלה" ושני מינויים של שופטי העליון. רקובר סבור שראוי שהשרה תצליח למנות את כל הארבעה. "גם אחרי המינוי של הארבעה, זה לא יאזן לגמרי את המצב הנוכחי של בית המשפט העליון", הוא טוען. "עדיין השופטים שאמונים על הדרך היהודית יהיו במיעוט. אולם ארבעה שופטים נוספים לחיזוק יהיו מיעוט ניכר יותר ולא מיעוט שבטל ברוב גדול כל כך. לדעתי ראוי שהשרה תעמוד על דעתה וגם תביא תוצאות".

מי ינצח בכיפוף הידיים הזה?

"זה תלוי במידה רבה בנחישות של שרת המשפטים. זה בנפשנו. כשאני אומר 'בנפשנו' אני לא מתכוון בדרך מליצית, אלא במלוא מובן המילה. לא מדובר רק באיכות חיינו, במקרים רבים כל חיינו תלויים בזה. חיים ומוות נחרצים בפסקי דין שנותן בית המשפט העליון, ובידי הוועדה לקבוע איזו פרשנות תינתן מכאן ולהבא בפסק הדין – פרשנות יהודית או פרשנות הסוטה מן הדרך ומכופפת עצמה למושגים אחרים הזרים לנו, כמו מוסר נוצרי או מוסר אחר שאינו יהודי".

לסיום, רקובר מקווה מאוד שהשרה שקד תצליח לעשות היסטוריה במינוי השופטים: "אני מקווה שהשרה שקד תפעיל את כל עצמתה ואת כל חכמתה, ויש לה משתיהן לרוב, כדי להשיג את התוצאות הראויות", הוא אומר. "אני מכיר את השרה שקד, ואני מאמין שהיא תעמוד במשימה".

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם