לראשונה: שיח נטיות הפוכות

b 6 kenas

נדב גדליה

בדיוק השבוע כינסה עמותת 'כמוך' רב-שיח יוצא דופן של אנשי מקצוע, כולם בעלי ניסיון רחב והתמחות בטיפול בנטיות הפוכות * מתברר שלצד הוויכוחים שהיו ביניהם בגישות הטיפול ובמרחב השינוי, איש מהם לא פקפק בקיומו * גם ביחס לעובדה נוספת הייתה שם תמימות דעים – מחקרי האקדמיה כיום נגועים בהטיה ברורה, וקשה מאוד להסתמך עליהם * מחיפוש לא מעמיק שערכנו באתרים הגדולים והקטנים שבדרך כלל אוהבים מאוד אייטמים על חד-מיניות – רב-השיח הזה פשוט לא הוזכר

כנס ייחודי של עמותת 'כמוך - הומואים דתיים אורתודוקסים', שציינה השבוע שש שנים להיווסדה, כלל גם רב-שיח בנושא ההתמודדות עם נטיות הפוכות, והוא שפך מעט אור על עולם הטיפול בנטיות ההפוכות. עצם קיומו של הדיון היה פריצת דרך פומבית ראשונה ומתן במה לאלו התומכים במתן טיפול שכידוע זוכים למתקפות צורמות בשיח התקשורתי.

מנחה הדיון היה הרב ארלה הראל, ובשולחן ישבו שלושה אנשי מקצוע – כולם, חשוב להדגיש, דתיים, מתוך תפיסה כללית של העמותה שיש לגשת לנושא במקצועיות אך גם מתוך יראת שמים. עם זאת, רב-השיח היה מגוון וייצג תפיסות שונות - מבעלי התפיסה הליברלית ועד האוחזים בדעות שמרניות. ישבו שם ד"ר אבינועם דאר – פסיכולוג קליני, מנהל שירותי הייעוץ לסטודנט ומרצה במגמה הקלינית באוניברסיטה בר אילן; ד"ר צבי כרמלי – פסיכולוג קליני, קנדידט במכון הפסיכואנליטי, מרצה באוניברסיטה העברית ולשעבר ראש המסלול לחינוך מיוחד במכללת הרצוג, ואליהו אקרמן – פסיכולוג חינוכי בכיר, ראש מרכז 'בקדושה' העוסק גם בתחום הנטיות ההפוכות במגזר הדתי.

השאלה המרכזית בפאנל הייתה "האם אפשר לשנות הומואים ומה משקל ההטיה הפוליטית במחקרים בעניין". הפסיכולוג אליהו אקרמן אמר כי המיניות בכללה בקרב בני האדם היא גמישה ונתונה להשפעות. "עד כמה גמישה? מודה שאיני יודע", אמר. "אבל ראיתי אנשים הומוסקסואלים מוצהרים במשך שנים, עם משיכה רק לגברים, שיום אחד החליטו לטפל בעצמם - והיה לי הרבה יותר קל לטפל מהם, בגלל כוח הרצון שלהם, מאשר בבחור מתבגר שבכלל לא חי את החיים ההומוסקסואליים, כי הנטייה מגיעה ממקומות של התניה, טראומה מהעבר וכדומה". מעבר לכך הוא הוסיף כי "המילה 'שינוי' לא שייכת ליהדות, זה שייך להורוסקופ. ביהדות יש 'התחדשות', 'צמיחה'".

גם ד"ר אבינועם דאר הסכים כי כל הנושא של נטייה מינית מונח על רצף שכל אחד נמצא בו באזור אחר: חלק מהאנשים נמצאים באזור שאפשר לאבחן מדעית וחלק מצוי במרחב אחר לגמרי, כך שהזהות המינית שייכת למכלול גדול הרבה יותר של דברים בנפש. אשר למחקרים בנושא הסביר ד"ר דאר כי "הרבה פעמים תוצאת המחקר תלויה במי מימן אותו ומהי התיאוריה שעמדה בפניו של החוקר". ברמה הפרקטית הוסיף כי "להיכנס לטיפול מתוך תאוריה זו בעיה, כי המטופל לא פתוח לתנועה גדולה יותר בנפש, וחבל - כי כל מטופל הוא עולם בפני עצמו ולא סטטיסטיקה".

את העמדה המסויגת יותר ייצג ד"ר צבי כרמלי: "המונח הומוסקסואליות אינו מתייחס לקבוצה אחת אלא לקבוצה מגוונת מאוד של אנשים, והטעות היא לתחום את כולם תחת קורת גג אחת. מרחב השינוי הוא בשיטת ה'הרחבה' - במקרים מסוימים, לא בכולם, אפשר שתהיה בעצם הרחבה של הנטייה גם לבנות, כך שהנטייה עשויה להישאר. אני פחות מאמין בהכחדה של הנטייה, ובפירוש איני יכול לומר בבירור שלכל אחד זה יכול להשתנות". גם הוא דיבר על בעייתיות בתחום המחקרי: "קיימת הטיה פוליטית משני הצדדים - מהצד השמרני ומהצד הליברלי; שני המקומות צריכים לקרוא את כל המחקרים, שעליהם אפשר לומר ששם המחבר הוא זה שמנבא את המחקר".

ברב-השיח עסקו המשתתפים גם בשאלה 'האם הומוסקסואליות היא מחלה או סטייה?' "למילים האלו יש קונוטציה שיפוטית כי כביכול צריך להחזיר את האדם לדרך הישר", אמר ד"ר דאר. "גם המילה 'מחלה' - כשזה מגיע לבריאות הנפש יש איזושהי עמדה שמנסה לנרמל, לכפות משהו על מנת שהאדם ייקרא למה שאני מכנה 'סדר חברתי'. אני לא מרגיש שהתפקיד שלי הוא לתקן מישהו או לשנות אותו במישור החברתי, לכן אני לא משתמש במילים הללו". גם יתר המשתתפים לא אהבו את המינוח וטענו שהוא אינו תורם בכלום לעזרה הדרושה למתמודדים הרוצים לעשות שינוי.

הרב הראל ביקש לחדד נקודה חשובה: "חשוב שרבנים ידעו שהם אינם מטפלים, ומנגד שמטפלים ישאירו לרבנים את השאלות ההלכתיות".

mod markitizm2

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם