מתי גורל עמונה יוכרע?

5 amona

איילת כהנא

בעוד כמה ימים אמור להתחיל פינוי היישוב עמונה וההערכה היא שהביצוע יחל עוד לפני 8 בפברואר - כלומר בתחילת השבוע הקרוב. מאז הדיווח האחרון ב'עולם קטן', התפתחויות נוספות הובילו לכך שחלקה אחת מבין הארבע שיועדו לבנייה לתושבים המפונים נפסלה, בעקבות השגות שהגישו עותרים ערבים למנהל האזרחי. העתירה של הטוענים לבעלות על הקרקע הביא את בג"ץ להקפיא בצו ביניים את התהליכים בהוצאה לפועל של פירוק השיתוף בחלקות המיועדות.

ביום שלישי האחרון אמורה הייתה להתפרסם תכנית הכשרת החלקות. עליה אפשר לערער תוך 48 שעות ולטעון לבעלות על הקרקע בפני המנהל האזרחי, ובכך למעשה להפיל גם את שלוש החלקות הנותרות. בינתיים, המדינה ביקשה מבג"ץ הבהרה על צו הביניים שהקפיא את התהליכים, והשופט ג'ובראן הבהיר כי הצו לא מונע מהמדינה להמשיך בהליכי התכנון של השטח. לדברי גורמים המעורבים בפרטי מתווה נכסי הנפקדים, אם נדמה את המצב להליך רפואי, אפשר לומר שהמצב קשה אך לא סופני. "העובדה שהעותרים הערבים הגישו בג"ץ מוקדם מהצפוי, מראה על חולשת הטענות לבעלות על החלקות. אם טענותיהם היו חזקות הם היו משיגים במנהל כפי שעשו על חלקה 54, שנפלה".

טווח הזמן הקצר – כשבוע בלבד – נראה לא סביר להכשרת השטח גם אם זו תאושר, אך הגורמים אומרים כי אם תושבי עמונה יבינו שיש אפשרות להישאר בהר ויסכימו להתפנות לכמה שבועות, בעוד כחודש הם יוכלו לחזור לשטח, וכי יש תכנית מגירה להכשיר את המקום למגורים כמה שיותר מהר.

לדברי ראשי המאבק, מדובר בחלום ורוד שלא עתיד להתגשם. להערכתם, השגות על התכנית יוגשו גם יוגשו על ידי עותרים נוספים, והם "יהרגו" את שלוש החלקות הנותרות. לטענתם אין סיכוי שאם ירדו מעמונה הם גם יחזרו לעמונה. הם קוראים לציבור להגיע מידית ליישוב ולחדש את המאבק.

אפשר להעריך שהסיכוי שבג"ץ יפסול את המתווה גבוה, הודות להרכב השופטים שכביכול מכריע את הדין מראש: השופט סלים ג'ובראן, השופט יורם דנציגר והשופט ניל הנדל. אם בג"ץ יאשר את המתווה, ישנם קרוונים המוכנים לעלייה לשטח תוך 24 שעות, ושאר התשתיות יטופלו בהמשך. אם בג"ץ לא יאשר את המתווה צפוי ככל הנראה פינוי קשה, ואת המחיר הפוליטי ישלמו ראשי הבית היהודי.

גורמים בבית היהודי המעורבים בהתפתחויות האחרונות אומרים כי הם ניסו בימים האחרונים בדרכים יצירתיות להמציא פתרונות "מתחת לבלטות", כדי לדאוג שהמתווה יעבור והחלקות לא ייפסלו. מצד שני הם טוענים כי העובדה שהתהליך נתקע בבג"ץ מאפשרת למדינה בתשובתה לשים הכול על השולחן ולעשות סדר בטיעונים לכשירות השטח. כרגע בכל אופן, קשה להכריע מה עתיד לעלות בגורל עמונה.

לדבריהם, הבעיה הגדולה היא גרירת הרגליים של המנהל האזרחי ש"מתנהל לעצמו". בנוסף עולה החשד כלפי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהבדיקות המתמשכות שלו נועדו לתקוע את המתווה מלהגיע לבג"ץ כדי שלא ייאלץ בסופו של דבר להגן על המתווה בבית המשפט וכביכול להתבזות.

"אחרי התמוססות תוצאותיו המרשימות של המאבק, שהביא את הממשלה לנקודת מפנה ביחס להתיישבות, נראה כי אין ברירה אלא לאזור שוב את כל אותם כוחות ולחזור אל ההר", אומרים במטה המאבק.

"שוב אנחנו עומדים בפני מציאות בלתי נתפסת: ממשלה לאומית הולכת לעקור ולמחוק יישוב ותיק, בן 20 שנה, שנבנה והתפתח על ידה בעצמה. שוב הולכים מאות תושבים– אנשים, נשים וטף – להיות מגורשים מבתיהם באישון לילה, נזרקים לרחוב, כשהפעם הכאב גדול כפליים: על החמצת ההזדמנות, על הזלזול באזרחים ועל הקלות שבה התחייבות שלטונית מופרת. כולנו עמונה".

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם