חיסון נגד שפעת זה טוב?

7 assuta

איילת כהנא

מהו וירוס שאין מה להתרגש ממנו ומתי זו שפעת שממנה כדאי להיזהר. על אילו חיסונים לא נכון לוותר ועל אילו אפשר. וכמובן, איך נכון להכין את הגוף להתמודדות מול כל אלה * ד"ר אסתי לב, רופאת משפחה אינטגרטיבית, עשתה לנו סדר

בכל שנה יוצאות קופות החולים ב"מבצע חיסונים" לקראת החורף וקוראות לציבור להתחסן נגד שפעת. במשרד הבריאות אפילו גייסו את הרבנים הראשיים לקרוא לציבור להתחסן. אך אל מול אלה ניצבות הטענות של מתנגדי החיסונים הגדולים. עם בוא החורף עלינו לטובה, שוחחנו עם ד"ר אסתי לב, רופאת המשפחה של מושב מחולה שהיא גם רופאה אינטגרטיבית: מלבד הקליניקה של קופת החולים היא מפעילה קליניקה לרפואה משולבת המטפלת באמצעות תזונה, הומאופתיה ושיטות נוספות.

"המחקר הרפואי מלמד שיש מחלות שנעלמו מן העולם בעקבות החיסונים", פותחת ד"ר לב. "הכוונה היא לחיסוני הילדים כמו האבעבועות שחורות, דיפטריה וטטנוס. מצד שני יש גל חברתי של הימנעות מחיסונים ואנו רואים חזרה של מחלות כמו שעלת וחצבת. לכן, ההמלצה הגורפת באשר לחיסונים באופן כללי היא לתת אותם".

ד"ר לב מספרת על העליהום הגדול של מתנגדי החיסונים שטוענים כי אלו גורמים לאוטיזם – דבר שלא הוכח מדעית, לדבריה. "הלחץ הגדול שמפעילות מערכות הבריאות לחסן נובע מחישובים של עלות-תועלת בכל הנוגע למניעת מחלות קשות וסיבוכים לא פשוטים. את רוב חיסוני הילדים אני ממליצה לקחת. יש מקרים של ילדים חלשים במיוחד ולהם ההמלצה היא לדלל את החיסון, לקחת חלק מהחיסונים בגיל מאוחר יותר, ויש חיסונים שלא ממש נחוץ לקחת".

"אם מישהו אומר 'אני לא רוצה חיסונים ולא מאמין בטיפולים קונבנציונליים' ומהצד השני מכניס לגוף שלו ג'אנק פוד ועישון וחיים רוויי מתח, הוא לא יצליח באמת למנוע את הדברים".

לפני שניגשים לסוגיית החיסון נגד שפעת מבקשת ד"ר לב לעמוד על הבחנה חשובה: "אנשים מבלבלים בין סתם הצטננות לבין שפעת. יש הבדל בין הצטננות קלה שחולפת תוך יום-יומיים ואין לה בדרך כלל סיבוכים, לבין שפעת שהיא ארוכה יותר. נזלת, קצת כאב גרון ויום-יומיים של חום - זה סתם וירוס. שפעת נגרמת גם היא על ידי וירוס אבל מדובר בווירוס ספציפי. זו מחלה קשה של שבוע ימים לפחות עם חום גבוה, כאבי שרירים וחוסר תפקוד. בכל מקרה, לשניהם התרופה היא מנוחה. אמנם לשפעת יש תרופה בשם טמיפלו שנותנים אותה במקרים קיצוניים מאוד שמגיעים לאשפוזים, אבל בשוטף התרופה לשפעת היא מנוחה. 90 אחוז מהאנשים שחושבים שיש להם שפעת סובלים סתם הצטננות קלה. ואת זה - החיסון לא פותר".

באשר לחיסון נגד שפעת, מתברר שהצורך בחיסון נגד המחלה לא נולד ממנה עצמה, אלא בעיקר מהסיבוכים שהיא עלולה לגרור: "אחוז מסוים של אנשים, בעיקר הסובלים ממחלות כרוניות או ממחלות רקע, עלולים להיפגע מסיבוכים של שפעת כמו דלקות ריאה ואפילו עד מקרי מוות. בהחלט יש השקעה גדולה בניסיון לשכנע את הציבור לקחת חיסונים", היא מודה. "אולי אפילו קיימת תחרות בין הקופות מי מצליח לחסן יותר, אך לא מתוך שרלטנות או בצע כסף אלא מתוך מחשבה שהחיסונים אכן מונעים תחלואה קשה ומקרי מוות, חוסכים ימי מחלה וחוסר נוכחות בעבודה".

יש גם חלופות

אם בעבר החיסון הוצע רק לאוכלוסייה בסיכון, היום ההמלצה היא לחסן את כל הציבור. מדוע?

"ועוד יותר מזה. ההורים לא יודעים זאת אך במסגרת החיסונים בבית הספר לכיתה ב' הוסיפו את חיסון השפעת. כל ילדי כיתה ב' מקבלים השנה את החיסון".

האם זה חיסון שמתאים לכולם? ד"ר לב מסבירה: "אני לא חושבת שכולם מגיל 0 ועד 90 צריכים לקבל חיסון לשפעת. לפחות לא כל שנה, במיוחד כשאנו לא יודעים את כל הנזקים של החיסון. למי אני כן ממליצה? לחולים עם מחלות כרוניות, לקשישים, לחולים במחלות ריאה, לילדים הסובלים ממחלות של מערכת החיסון וכן לכאלה שחוטפים כל שנה שפעת קשה".

ממה בעצם מורכב החיסון שמתנגדיו חוששים ממנו?

"החיסון לוקח את אותו וירוס או הרכב של וירוסים שגורמים למחלת השפעת ומגיש אותם לגוף בצורה מומעטת ומוחלשת כדי שהגוף יפתח נוגדנים. אגב, גם ההומאופתיה עובדת באותה צורת חשיבה - אנו נותנים את אותו חומר שגורם לבעיה כדי שהוא ייצור את הנוגדנים".

בחיסון מעורבים כימיקלים. זה לא מסוכן?

"החיסון מוכן בצורה כימית אך אני לא חושדת בחברות התרופות שהן מכניסות פנימה דברים מזיקים. כל מה שנכנס לחיסון הם דברים נצרכים לצורך יצירתו ושיהיה עמיד ופעיל".

למי לא מומלץ לקחת את החיסון?

"לאנשים בריאים וללא מחלות רקע, אני לא ממליצה להתחסן. מעבר לזה, חוץ מהמרפאה הציבורית - יש בהחלט מה להציע בטיפול הומאופתי ובשינוי אורח החיים כדי למנוע את השפעות ואת מחלות החורף. המתנגדים להומאופתיה אומרים: 'אתם נותנים מים' אבל בשטח רואים את התוצאות".

לא לשכוח להירגע

שאלנו את ד"ר לב כיצד אפשר לשמור על גוף בריא בחורף: "קודם כול, ככל שנפחית במה שנקרא רעלים חיצוניים: צבעי מאכל, חומרי שימור, תזונה מתועשת, מזון מהיר ו'מנות חמות' למיניהן - כך נרוויח. בנוסף, בחורף באופן טבעי אנו זקוקים למזון יותר חם ומחמם כמו מרקים, קטניות שיש בהן ריכוז של אבות מזון טובים, ותבלינים מחממים כגון קינמון וזנגוויל". בכלל, חשוב להתבונן על המזון כריפוי. "הרמב"ם אומר 'יהיו מזונותיך תרופותיך'. המון דברים אפשר לרפא באמצעות שינוי תזונה".

גם שתייה היא חשובה - "לא קרה מדי, אלא בטמפרטורת החדר או חמה, כשקפה אנו לא מחשיבים לשתייה", היא מזהירה. "על כל כוס קפה יש לשתות שתי כוסות מים מכיוון שקפה הוא חומר מייבש".

לא רק תזונה, גם הרגלי חיים חשובים לבריאותנו. "חשוב לישון מספיק שעות שינה בלילה ולהתאים את עצמנו למזג האוויר: לבוש מתאים, אוורור של הבית, שלווה והורדת מתח".

מה לגבי משככי כאבים? האם הם טובים להורדת חום?

"הנטייה שלנו היא להימנע מסבל ומיד להשתיק כאב - אז אנחנו לוקחים כדור. במקום להשתיק את הכאבים מיד, צריך להקשיב לגוף. לשאול את עצמי - למה כואב לי הראש? האם ישנתי מספיק, שתיתי מספיק, האם הייתי מתוחה היום, האם נשמתי אוויר צח? משככי הכאבים לא יפתרו את הסיבה שבגללה נוצר הכאב. הם רק יסממו אותו ויגרמו לנו להתעלם מהצורך לעשות שינוי שיפתור את הבעיה".

כנ"ל לגבי הורדת חום: "החום הוא מנגנון טבעי של הגוף להתמודד עם חיידק או וירוס. מגיעים אליי ילדים אחרי שלושה וארבעה ימים שבהם כל ארבע שעות הם לקחו אקמול או נורופן. לקיחה כזו לזמן ארוך עלולה לגרום נזק גדול מאוד בכבד ובמערכת העיכול. צריך להיזהר מאוד גם בהן ולתת לגוף פשוט לנוח".

אז מה עושים כשהילד עם חום גבוה?

"קודם כול צריך להיבדק. אבל אפשר להוריד חום גם בשימוש באמצעים חיצוניים: אמבטיות פושרות, רטיות ותמיכה טבעית או הומאופתית. על ידי זה אפשר לצמצם למינימום את השימוש בתרופות מורידות חום.

"הנקודה המשמעותית ביותר היא לקיחת האחריות של האדם על הבריאות שלו", מסכמת ד"ר לב. "אם זו הקפדה על מה שהוא מכניס לפה ואם זו בחירה אם אני מעוניין לטפל בדרך קונבנציונלית או בדרכים נוספות. אם מישהו אומר 'אני לא רוצה חיסונים ולא מאמין בטיפולים קונבנציונליים' ומהצד השני מכניס לגוף שלו ג'אנק פוד ועישון וחיים רוויי מתח, הוא לא יצליח באמת למנוע את הדברים. אם בא אליי אדם שיודע שאורח החיים שלו מתוח - אני ממליצה לו שייקח חיסון. אבל בהחלט יש אפשרויות אחרות להתמודד עם מחלות החורף".

 

 atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם