בואו לא נבלבל

10gili

 

גיל מסמי היה התמלילן והראפר הכי בוטה בישראל. לרגל הפיכתו לחסיד ברסלב אדוק והשקת הסינגל צ', נדב גדליה ישב אתו לשיחה על בנט, על הצלחות ועל החמצות, ובירר איך נוצר הלהיט 'בלבלי' שכתב לקובי פרץ בגלגול הקודם

נדב גדליה

העיר התימנית מספר אחת בישראל ידעה מגוון של זמרים מזרחיים והם שהניחו את ראש העין על קידמת הבמה של המוזיקה הים תיכונית. אך באמצע שנות האלפיים הפציע הראפר גילי מסמי תחת הכינוי "ביגי", ושינה את חוקי המשחק לגמרי, עם שירים בוטים שלא חסכו את שבט לשונם ודיברו גם על הדברים שהצנעה יפה להם. סערת חִפצון הנשים שפרצה בזמנו הביאה את הזמרת רוני דואני להקליט שיר מחאה בתגובה לשירו של מסמי שהתכנס באותם ימים בצמד 'הישראלים' שכלל אותו ואת הראפר שורטי.


"לא היה אכפת לי מזה בכלל", מספר מסמי דהיום. "אני חושב שהקדמנו את זמננו, אם תפתח היום יוטיוב ותראה מה הולך במוזיקת הנוער, זה הרבה יותר גרוע ממה שעשיתי, ה' ישמור".


כשמסמי פולט ה' ישמור הוא מתכוון לזה ברמ"ח איבריו ושס"ה גידיו. מי שהתפרסם כזמר בעיקר בזכות שורות פרובוקטיביות שאין 'עולם קטן' מסוגל לסבול, חתך לגמרי מכל המוחצן והבוטה והפך לחוזר בתשובה מהז'אנר הברסלבי. את התמונות של הסינגל החדש שלו 'צדיק' (הנכתב צ') הוא הקפיד לצלם כשפניו אינן נראות מבעד לטלית ולתפילין. דרך כלשהי להתמודד עם ה'אני'.


אפשר לומר שאתה חוזר בתשובה בסגנון הניינטיז, מהפך של 'יאללה כיפה וציצית'.


"אני לא חוזר בתשובה, אני רק מנסה", צוחק מסמי. "אגב, ראיתי שבעקבות התמונות שלי עם הטלית והתפילין גם סאבלימינל העלה תמונות שלו בטלית ותפילין, אז פרגנתי לו בדף הפייסבוק שלי, אני שמח שאנשים כבר לא מתביישים באלמנטים יהודיים.


"אני לא מרגיש 'מהפך' ושמה שעשיתי עד היום הוא ההפך ממה שאני עכשיו, כי בעיניי הכול עניין של דעת. אדם שאין לו דעת תורה לא מבין בכלל שמה שהוא עושה זה נגד התורה, וזה מה שיפה: אני לא מתפלא על עצמי ולגמרי בקטע של 'מה שהיה היה העיקר להתחיל מהתחלה'", הוא אומר ופוצח במנגינת השיר הידוע 'אבא תחזק אותי לגמרי, תדליק לי את הנשמה'.


"הכול עניין של דעת שהצדיק רבי נחמן בן פייגה נותן לנו. כתוב 'חננו מאתך חכמה בינה ודעת', והדרך היא ללכת בעקבות דבריו של רבי נחמן שדאג לתת עצות ולימד איך לפעול בעולם המבלבל הזה".


הדברים כתובים בתורה עצמה, למה אתה חייב להגיע לרבי נחמן בשביל לקיים מצוות?


"רק רבי נחמן", אומר מסמי בנונשלנטיות, "הוא זה שהצליח לקרב את האנשים הכי רחוקים שיש, כמוני, ולהעצים אותי בעניין של רחמי הקב"ה אפילו לפושעי ישראל. זה לא שרבי נחמן הוא סגן של הקב"ה, חס ושלום. אבל אני יכול לומר לעניות דעתי שבכל דור ודור ישנו צדיק הדור ורבי נחמן הוא הרב שלי וראש כל הרבנים. אמנם הוא לא חי אבל הוא השאיר המון כתבים שמדריכים אותי איך להתנהג בדיוק. בתוך רשימת הצדיקים שנפטרו אני מאוד מאמין ברבי שמעון בר יוחאי, האר"י, רבי מאיר בעל הנס, אבל האם אני מכיר היום רב שאני יכול לקבל ממנו ברכה ומרגיש שאני יכול להאמין בו? חוץ מהרב חמדי מראש העין שלדעתי הוא אחד מל"ו הצדיקים הנסתרים - אין רב שאני מרגיש שאני יכול להתחבר אליו. אני לא אומר שאין רבנים חלילה, אבל אנחנו בדור מבולבל והלוואי שהיינו יודעים מי צדיק אמתי ומי לא".


לא פלא שמסמי מדבר על רבי נחמן בהערצה גלויה. לדבריו הוא חווה חוויה רוחנית עצמתית מאוד בציונו של רבי נחמן בראש השנה האחרון, חוויה שחוללה את המפנה שלו. "מאז הספקתי ללכת לאומן עוד שלוש פעמים", הוא מספר ועיניו בורקות. "אחרי ראש השנה עשיתי שם חנוכה, א' בניסן ושבועות, והשנה עוד לא נגמרה", הוא צוחק. "הלוואי שהייתי הולך לשם עשרים פעמים ולא רק ארבע. ואם אני כבר בעיתון דתי-לאומי אני רוצה למסור מסר לשר החינוך נפתלי בנט: בוא לאומן לראש השנה!" הוא מכריז ברצינות. הוא חדור אמונה שביקור קצר בציונו של רבי נחמן באומן תחולל בקרבו של שר החינוך פלאות. "קשה להעביר את החוויה דרך כתבה. מסובך מאוד להסביר מה שהנשמה עוברת שם. הייתי מאמין ומסורתי, בכל זאת גדלתי בראש העין כל חיי; תמיד חיפשתי את התכלית, אבל הייתי נורא רחוק מהקב"ה ולא הצלחתי להשיג אותו. אחר כך למדתי שרבי נחמן אומר שבלעדיו קשה מאוד להתקרב לה', כי ה' יתברך קשה להשגה".


יש כאלה שהולכים לאומן ולא מרגישים כלום.


"זה בגלל שהם לא באו עם הרצון להכיר באמת באמת. צריך להגיע ולבקש בכל הכוח להתקרב לה', לא להתמקד בבקשות על דברים גשמיים".


מה דעתך על העברת קברו של רבי נחמן לארץ? זה יאפשר לחוות את החוויה שאתה מנסה לתאר להרבה יותר אנשים שלא ממש מבינים על מה הרעש.
"השליח של רבי נחמן, רבי ישראל דב אודסר, הרב שגילה לנו את הסוד הגדול של אמירת 'נ נח נחמ נחמן מאומן' - הסטיקר המפורסם שמחלקים המסוגל בעצם אמירתו להביא ישועה - אומר שכוחו של רבי נחמן כה עצום עד שאם הוא היה באמת רוצה הוא היה בארץ מזמן. תכל'ס הצדיק לא רוצה לעבור. ה' ברא את העולם אבל נתן לו לצדיק את הניהול ואם הוא לא רוצה בזה - שיישאר ככה, עזוב".


אפרופו 'נ נח', אתה יודע שאנשים מתייחסים ל'ננחים' כאל הזויים הקופצים ברחובות.


"קשקוש", פוסק מסמי ומזדקף בכיסאו. "מי ששופט אחרים ודן אחרים הוא בבעיה קשה מאוד. אני לא דן אף אחד אף פעם, ואם כן - אז רק לכף זכות. יש נשמות פצועות שבלי ריקודים ברמזורים לך תדע איפה הן היו היום. תאמין לי, עדיף שהם יהיו בסוואנה. לפעמים אני בעצמי מצטרף אליהם, אמנם לא רוקד ברמזורים אבל גם בתוך הסוואנה של החברים שלי אני מרגיש 'אורות'".

להיט ברוח התקופה


גיל מסמי (33), נשוי לאסתר, מנהלת חנות אפנה, ואב לאילאי בן השנתיים. אביו איש משטרה ואמו עובדת במשרת הרווחה, והוא מתגורר כל חייו בראש העין. גם כשהיה בעומק הברנז'ה התל אביבית הוא נשאר בעיר התימנית הראשונה. "כיף לי פה, זקנים, טליתות, מנחה-ערבית. תמיד קינאתי בהם כשראיתי אותם הולכים לבית כנסת בין הערביים".
תחילת דרכו המוזיקלית, טרם הרכיב את צמד 'הישראלים' שהפך את המדינה, הייתה כנער פלא בן 17 כשכתב את הלהיט ההיסטרי 'בלבלי' שהפך את קובי פרץ למגה-כוכב עד עצם היום הזה.


אחר כך הוא התגייס ללהקת משמר הגבול אך לא הפסיק לייצר להיטים מאחורי הקלעים של המוזיקה הים תיכונית. הוא כתב את 'תיזהר ממנה' לליאור פרחי, שיר שזכה לעדנה מחודשת בזכות גרסת כיסוי עם הראפר סאבלימינל במסגרת אחת העונות של תכנית המציאות 'האח הגדול'.


בעקבות 'תיזהר ממנה' ו'בלבלי' החל מסמי לעבוד עם גדולי הזמר הים תיכוני שחיזרו אחרי נער הפלא מראש העין. וכך מסמי החל לכתוב לרגב הוד, פיני חדד, רינת בר, גל סינואני, מושיק עפיה ורבים אחרים. בהמשך פצח בקריירת ניהול אמנים ולקח תחת חסותו את הזמרת ג'ולייטה אך נפרד ממנה בעקבות סכסוך.


בהמשך פתח מסמי בראש העין מועדון הופעות על שמו - 'ביגי'ס בר', ומכר אותו לפני כמה חודשים. "זה כבר לא שייך להחזיק בר כשאני ככה", הוא אומר בפישוט כפיים, כמשלים עם המצב החדש.


כשאני שואל על פרנסתו בימים אלו הוא ממלא פיו גת. "אני לא יכול לספר לצערי, אבל אני מתעסק עם דברים מאחורי הקלעים בתחום המוזיקה והטלוויזיה. אל תדאג לשני דברים", הוא מורה לי, "לא לעבודת ה' שלי - אל תשאל אותי על נבכי ההתבודדות והלימוד שלי למשל, ותהיה רגוע לגבי הפרנסה שלי. אני מתפרנס ברוך ה' יפה מאוד".
איך כותבים להיט?


"באותה תקופה של 'בלבלי' הסתובבו ברדיו 'דוקטור תציל אותי' של ליאור נרקיס, 'איך את מסובבת אותי' של רון שובל ו'לך הביתה מוטי' של שרית חדד. כנער בן 17 שמעתי אותם ותסכל אותי שממילה אחת שחוזרת על עצמה בשיר כמו 'מסובבת' יוצא להיט כל כך גדול. אז חיפשתי לי מילה אחת שתחזור על עצמה ואז יצא לי 'בלבלי, בלבלי, בלבלי', שים לב שהמילה חוזרת מלא פעמים כמו 'איך את מסובבת אותי, את מסובבת, אותי, את מסובבת'.


"אף אחד לא רצה את השיר הזה - לא ישי לוי, לא יואב יצחק, לא אבי סינואני, לא פיני חדד, עד שבא קובי פרץ והסכים לשיר אותו", הוא מגלה. "לא תמיד אתה מזהה שיש לך להיט ביד, אבל אם באמת רוצים להיט צריך לשבת בנחת ולנסות ללכוד את רוח התקופה, מה הולך היום ומה לא, לנסות לפצח את האלמנטים של הלהיטים הקיימים ולנסות להביא אחד כזה חדש".


מכונת הלהיטים של מסמי חדלה מלפעול. הוא כמעט לא מוציא חומרים מוזיקליים משלו, והשיר החדש שלו 'צדיק' זכה לחשיפה תקשורתית בזכות יוצרו המוכר מקדמא דנא, אך במבחן מונה הצפיות ביוטיוב הוא עומד נכון לכתיבת שורות אלו על 2,463 צפיות בלבד. סכום זעום בהתחשב ביוצר המוכר כל כך. "זה שיר שעשיתי בשביל הכיף שלי, לא משהו שחשבתי שיושמע בארץ או יקרע את תחנות הרדיו", מספר מסמי וצוחק צחוק גדול כשהוא מתנסח בהומור עצמי: "כמו שאתה יודע השיר אינו חורך בימים אלו את הרדיו".


אתה מתכנן עוד שירים?


"אני לא יכול לדעת, מוזיקה היא עניין של השראה, היום זו לא בעיה בשבילי ליצור. יש לי אולפן הקלטות בבית ואם יש רעיון אז בכיף".


מסמי לא נשמע מאוכזב ממשהו. בין סיפור אחד למשנהו לא זולגים בעיניו סימני החמצה והוא אף פורץ בצחוק מפעם לפעם, מבסוט על החיים. "אם הייתי מאמין שכל מה שעשיתי זה מכוחי זה היה מבאס שעכשיו אני לא בפרונט כמו פעם, אבל אני יודע ששום דבר לא מכוחי. כל המתנות שאנחנו מקבלים - הכול מה'. זה עוזר לי לקבל את זה שהיום אני בטופ של הנשמה ולא בטופ של המוזיקה מבחינת ההכרה.


"אני לא דש במה שהיה פעם, לא מבחינה רוחנית ולא גשמית. תמיד אני דן את עצמי לכף זכות כי העצבות עצמה מביאה לידי עברות.


"לגבי הצלחה בתחום המוזיקה, אני אספר לך משהו: כשהתחלתי להצליח במוזיקה בישראל עברתי לשנתיים לניו יורק ועבדתי עם מיכאל אלמוג שהיה אחד המפיקים המוזיקליים הגדולים.

הפקנו 20 שירים והיינו במגעים עם חברת 'סוני רקורדס' הידועה לקראת חתימת חוזה. העולם היה פרוש לפניי, אבל אז מיכאל קיבל דום לב ובאותו שנה גם אבא שלי נפטר, והכול נפל. אמנם לא הייתי דתי אז, אבל כאדם מאמין ומסורתי קיבלתי את זה באהבה עם כל הצער שבדבר. הבנתי שהקב"ה אומר לי שזה לא הזמן שלי להצליח בגדול בעולם, ומי אני שאשבור לו את המילה? אני רוצה להיות יהודי כשר, זו המטרה שלי, ואם אני צריך גם להגיע שוב לטופ של המוזיקה או הטלוויזיה אני אגיע. לקדוש ברוך הוא אין בעיה לסובב את העולם לאן שהוא רוצה.


"אני אדם פשוט, תמיד הייתי פשוט. גילי מהשכונה, ראש העין, ג'חנונים, מבצר אנטיפטרוס. אני דארוויש, מדבר אמתי, מה שאתה שומע זה מה שאני. אין לי זמן לכל גינוני הסלבס האלה, ואני חושב שזה מה שמייחד אותי, זה שאין לי מנהל או יחצן".


התחזקת מהר מאוד. תוך כמה חודשים אתה כבר עם כיפה, ציצית, תפילין, שומר שבת ומצוות.


"מצד אחד אני סומך על הצדיק שאמר 'מה לכם לדאוג שאני הולך לפניכם' אבל הוא גם אמר ללכת לאט לאט בעבודת ה' וזה מה שאני עושה, לדעתי. אני לומד בספרים שלו איך לא להגיע להרס עצמי ולריבוי אור. ואני גם תמיד מתפלל שהתורה תיעשה לי סם החיים ולא סם המוות".


היית מסורתי, יכול להיות שהמושג מסורתי מונע מהרבה אנשים לחזור בתשובה כי הם מרגישים כבר חלק מהדת גם אם זה מתבטא בעשיית קידוש ואחר כך מסיבה?
"חס ושלום. כל שינוי של אדם מרע לטוב זה מבורך, לא משנה כמה. כל דבר קטן חשוב. 'סור מרע ועשה טוב'. מצדי שאדם ייסע לבית כנסת בשבת באוטו, נראה לי שזה עדיף מאשר ייסע לים".


מה החלום שלך כעת אחרי התשובה?


"חשבתי שיהיה מעניין לעשות תכנית ריאליטי שנקראת 'התשובה'. אתה שם כמה חבר'ה חילונים באומן ועוקב אחריהם כדי לראות איך כל אחד הולך ומשתנה. נראה לי שזה יכול להיות להיט גדול".

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם