המערכה הראשונה

m72
 
 
המחזה הזוכה בתחרות הזו יזכה להפקה מלאה על במת תאטרון 'אספקלריא' * מוזיקה עם שורשים יש וגם קולנוע התחיל להתפתח, אפילו תאטרון יהודי צמח כאן. אבל מסתבר שכותבי מחזות – אין מספיק בעולם היצירה המחובר למסורת * תאטרון 'אספקלריא', בשיתוף 'עולם קטן', מזמין אתכם לקפוץ למים וליצור מחזה משלכם בתחרות הראשונה לכתיבת מחזות * בהצלחה
איילת כהנא

כדי ליצוק תוכן עמוק ופנימי יותר לעולם התאטרון הישראלי וכדי להוציא את דמות המתנחל מהסטריאוטיפ שלו היא 'זוכה', הכריז תאטרון 'אספקלריא' על פתיחת תחרות לכתיבת מחזות שהנושא הנבחר שלה הוא: מתנחלים.

"מתנחלים זה קודם כל סיפור מעניין" מסביר חגי לוֹבר(הזדמנות לתקן את השורוק שאנשים נוהגים להכניס בטעות לשמו), מקים ומנהל התאטרון, את הבחירה בנושא התחרות. "הוא מעניין בגלל שזה הציבור אולי הכי מושמץ במדינה, מה גם שזה נושא שלא נכתב עליו מספיק מבפנים. כותבים עליו ומציגים אותו המון מבחוץ, ולכן המתנחל הבימתי מקבל סטריאוטיפ מאוד ספציפי. קחו למשל את ההצגה 'חברון' – היא משתמשת בדמויות סטריאוטיפיות של מתנחלים, כמו אישה בהיריון או מתנחל שרוצה להרוג ערבים. דמות המתנחל בתאטרון הישראלי מאוד מקבילה לדמות של החרדי, היהודי כפי שהוצג פעם – קונילמל כזה. מבט פנימה על מתנחלים לא קיים. לא בטלוויזיה, וודאי שלא בתאטרון".

אז מדוע לא לבקש מכותבים מנוסים להוציא את המתנחל מדמות הקונילמל?
"הבעיה עם כותבים מנוסים היא ששנאה כזו או אחרת למתנחלים תעביר אותם על כתיבתם. אני חושב שבמובן הזה כתיבה מבפנים היא לפני הכול כתיבה מעניינת, כי היא מביאה זווית חדשה על המתנחלים בתאטרון הישראלי".

כפיים לשרת התרבות

חגי לוֹבר הקים את תאטרון 'אספקלריא' לפני 17 שנים כדי להביא את יסודות היהדות גם לבמה. "'אספקלריא' מאפשר לעולם של יסודות היהדות לבוא לידי ביטוי בימתי, ולא רק בצורה של דיבור או של כתיבה כפי שנהוג כבר אלפי שנים. אנחנו מנסים בעדינות, בענווה ובזהירות לכתוב את 'התורה של הבמה', שהיא בעצם קרובה מאוד לתורת חיים.
"התאטרון הוא עולם של דימויים", מסביר לוֹבר את היומרה, "כמו שחז"ל משתמשים בדימויים באגדות ובדרשות, כך גם העולם שלנו הוא עולם של דימויים על הבמה. הרי זו ההגדרה של תאטרון: חיים בתנאים מדומים". לוֹבר מתייחס גם למי שֶפחות מצדד בעולם הבמה: "במשך 2500 שנה, מאז שהתאטרון קם ביוון העתיקה, יש יחס של שלילה והסתייגות של היהדות מהעולם הזה. אני חושב שזה נובע משום שבהתחלה היה מאוד קשה להפריד את הכלי מהתוכן שלו. התאטרון שימש להצגת תוכן של רצח, ניאוף ועבודה זרה. היום, לעומת זאת, יש ההפרדה של כלי התאטרון מהתוכן שהיה נהוג בו, דבר שמאפשר לנו צורת ביטוי נוספת, ואולי מוחשית יותר, ליסודות היהדות".

לדבריו של לוֹבר, בעקבות שינויים שהובילה שרת התרבות, מירי רגב, זוכים התאטראות לתקציבים שמעולם לא קיבלו: "ב'אספקלריא' אנחנו פועלים בשלושה תחומים: אחד הוא התחום של פיתוח הצגות; השני הוא פיתוח יוצרים; והשלישי הוא גיוס תקציבים הולמים מהמדינה. היום יוצר דתי יכול לקבל סכומים שבעבר היו נחלתם של שלושת התאטראות הגדולים בלבד". מיזם התחרות נפתח במסגרת תחום פיתוח היוצרים בבית הספר.

כיצד יסודות היהדות יכולים לבוא לידי ביטוי על הבמה?
"אנחנו מאמינים שהעולם הפנימי של כל מי שגדל בעולם הדתי הוא עשיר, כיוון שבעולם הזה יש שיח עמוק על אלוקים ועל דברים שהם מעבר לכאן ועכשיו. כעת אנחנו מנסים 'לצוד' את האנשים שיש להם יכולת לתרגם את העולם העשיר הזה לכתיבה. אנו נמצאים בצומת שמאפשר לנו לתת הזדמנות לאנשים נוספים וליוצרים נוספים להביא את העולם הזה לידי ביטוי".

אז הנה, לתכל'ס

למי מיועדת התחרות? לכל סוגי הכותבים: ותיקים, חדשים, צעירים, מבוגרים, כותבים למגירה ומנוסים.
מה צריך להגיש? יש לשלוח קובץ המורכב מסינופסיס ומדיאלוגים.
1. סינופסיס הוא תקציר מפורט של העלילה ובו מפורט מה יעשו הדמויות בכל שלב. בתקציר זה לא יבואו דיאלוגים. אלה יגיעו בשלב הבא.
2. טקסט המחזה – אחרי הסינופסיס אנחנו מבקשים טקסט של כ-2000 מילה, שזה בערך שליש ממחזה ממוצע. יודגש שבקובץ המוגש לא חייב להיכתב כל המחזה מתחילתו ועד סופו, אבל חייבות להיות בו לפחות שלוש מערכות עם דיאלוגים בין הדמויות.

מיון ראשוני:
המחזות שיישלחו ייבחנו על ידי כעשרה לקטורים, והם יחליטו על שמונה מחזות שיעלו לשלב הגמר.
בערב הסיום של התחרות יתקיים תאטרון קריאה. שחקנים מקצועיים יקריאו את הטקסטים של שמונת המחזות שיעלו לשלב הגמר בפני חבר השופטים והקהל, שיבחרו את המחזות הטובים ביותר. בסיום ההצבעה יוכרזו שלושת המקומות הראשונים.

הפרס הראשון עומד על חמשת אלפים שקלים. נוסף על כך, הזוכה יקבל ליווי של כותב מקצועי בכתיבת המחזה, שבהמשך יופק על ידי התאטרון. כמו כן תינתן לזוכה מלגת לימודי מחזאות בבית הספר 'אספקלריא'.
הפרס השני עומד על אלפיים שקלים וכן תינתן לזוכה מלגת לימודי מחזאות בבית הספר 'אספקלריא'.
הפרס השלישי הוא מלגת לימודי מחזאות בבית הספר 'אספקלריא'.

חוקי התחרות

• בתחרות משתתפים מחזות חדשים מקוריים, בשפה העברית, שלא הוצגו על במות מקצועיות.
• המחזה לא הוגש לתחרויות אחרות ולא פורסם בעבר.
• זכויות היוצרים של המחזה שייכות רק למגיש ולא לאיש או לגוף אחר.
• עם המחזה יש לשלוח טופס הרשמה עם הפרטים הבאים: שם, תאריך ומקום לידה, השכלה, מקצוע, ביוגרפיה מקצועית קצרה, כתובת, מספר טלפון ודואר אלקטרוני. ללא פרטים אלה לא יוכל המחזה להשתתף בתחרות.
• השולח יחתום על הצהרה המאשרת שהוא כתב את המחזה בעצמו, שהמחזה לא עלה על במה מעולם, ושהזכויות הן שלו.
• המחזות ייבחרו על פי קריטריונים של מקוריות, שפה בימתית, שפת דיבור ודיאלוג, עיצוב הדמויות ומבנה המחזה.

איך ניגשים לכתוב מחזה וכיצד כותבים אותו נכון?


"בעניין הזה צריך בהחלט להסתכל על מחזות קיימים", אומר לוֹבר ולא נותן הנחות. "צריך פשוט לקרוא ספרים. מי שלא מכיר את עולם המחזאות – חייב לקרוא כמה מחזות ולראות איך הם כתובים ובאיזה אופן מוגשים החומרים. נוסף על כך, המשתתפים יוכלו להיעזר בטיפים של כותבים מקצועיים שנפרסם כאן בכל שבוע".

לפני שניגשים למלאכת הכתיבה, כיצד בוחרים רעיון ומפתחים אותו לסיפור?
"קודם כול בדקו עם עצמכם אם יש לכם מה להגיד, ורק אחרי כן תלבישו את זה על סיפור. נכון שבעולם האמִתי הרעיון לפעמים מגיע מסיפור, שהוא מתעורר מדיאלוג. אבל גם אם התעוררתם מזה, בסופו של דבר תצטרכו לשאול את עצמכם על מה המחזה שלכם ומה אתם רוצים להגיד באמצעותו. אחרי שגיבשתם את הדבר הזה אתם יכולים לספר את הסיפור, שמורכב, כמו כל דבר בחיים, מעלילה, מדמויות ומאירוע מחולל".

את המחזות אפשר לשלוח עד א' באלול לכתובת: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
יש לכתוב בשורת הנושא: השתתפות בתחרות.
אירוע הסיום ייערך באמצע חודש אלול.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם