ההצגה חייבת להיפסק

 

 s5 hinuch

רועי אהרוני

ההצגה חייבת להיפסק


כחלק מתכנית התרבות של צה"ל, לוחמים ביחידות מובחרות נחשפים באורח קבע לשתי הצגות הכוללות עירום וגסויות. כשאחד המפקדים קבל על כך בפני קצינה בחיל חינוך, היא כעסה עליו וטענה: "זו התרבות שלנו" * דובר צה"ל: כל התכנים מפוקחים ומותאמים לחיילי צה"ל. בוצעו שינויים בהצגות המדוברות


בעקבות ביטול מדור תודעה יהודית של הרבנות הצבאית, הולכים ומצטברים במערכת 'עולם קטן' עדויות של חיילים ומפקדים על פעילויות החינוך שהם נאלצים להשתתף בהן. התמונה המתקבלת משיחות עם החיילים היא שבעקבות ההסדר החדש, בשל החשש מהתגברות המגמה שהחלה כבר לפני שנים, מרגישים עוד ועוד אנשי צבא צורך להציף את החומרים המועברים בצבא מטעם חיל החינוך. בתחושת ההגמוניה על תכנים שנוצרה בצבא, החיילים והמפקדים לא מוצאים כתובת לתלונותיהם וחלק מהם חוששים להתלונן – פן ייענשו בריתוק לשבת ואף בהדחה מקורס.
למרות ריבוי המקרים החלטנו שנפרסם כאן רק תלונות שנצליח לבססן באופן משמעותי. כאלה הן השתיים המובאות להלן.


מדובר בשתי הצגות שאליהן הצבא לוקח את חייליו באופן שיטתי. הצגה אחת כזו היא "גטו" מאת יהושע סובול, שככל הנראה חיל החינוך אוהב במיוחד. הצגה זו מתארת הקמת תיאטרון בתוך גטו וילנה, ונשמעת כמו הצגת שואה שכל מחנך יחתום עליה. כך חשבו גם החיילים של הגדודים 101 ו-890 של חטיבת הצנחנים כשסיפרו להם לפני כחודש שהם הולכים לראות את ההצגה.
"לקחו אותנו להצגה 'גטו' במסגרת יום השואה הבינלאומי", מספר אחד החיילים מגדוד 890. "לא אמרו לנו לפני כן שההצגה כוללת תכנים פרובוקטיביים. חשבנו בתמימות – מה יכול להיות לא צנוע בהצגה על השואה?"


החיילים התמימים לא שיערו בנפשם שבהצגה על השואה הם ייחשפו לריקודים אירוטיים ולסצנות מין בין נאצים ליהודיות - ניסיונו של סובול להראות שבסוף כולנו בני אדם בעלי יצרים, משהו כמו "אמא היא אמא היא אמא".


"כבר בתחילת ההצגה היינו צריכים לשמוע את ניבולי הפה של השחקנים", מספר אותו חייל. "השחקניות מרימות את החצאיות שלהן מולנו, אחת מהן עושה תנועות פרובוקטיביות על הבימה. אחד השחקנים קרא לעבר השחקניות – 'תעשו מה שאסתר המלכה עשתה כדי להגן על עם ישראל'". כשהשחקניות היהודיות החלו מפתות במיניות את החיילים הנאצים ומקיימות אִתם יחסים, כמה מהחיילים קמו ויצאו מההצגה, כשמאחוריהם הם משאירים זעקות אונס של אחת הדמויות על הבימה וקולות בעלות אופי מיני.


התיאטרון הקאמרי מארח כבר כמה שנים לא מעט חיילים בהצגה הזו. הוא עצמו התהדר כי בערב יום השואה תשע"ג, למשל, הוא אירח "מאות חיילי צה"ל לצפות בהצגה 'גטו'". ב', קצין ביחידה מובחרת, זוכר שכבר לפני כמה שנים לקחו אותו להצגה 'גטו'. "יש שם ניסיונות ברורים לדחוף אקטים מיניים שמצדיקים או לא מצדיקים את הגורם הנאצי בסיפור", הוא טוען. "זה לא ממקום של סטירת לחי לקהל, אלא ממקום של האדרת הצד האפל. האונס לא מורגש שם כמשהו כואב ואכזרי. למזלנו, המפקד הרשה לנו לצאת בחופשיות".

"לקבל את האחר"


עברו כמה שנים מאז שב' יצא בחמת זעם מאולם תיאטרון, אך הוא שוב חזר אליו, והפעם הוא נאלץ לצפות בהצגה "לחנך את ריטה" עד סופה. "לחנך את ריטה" הוא גרסה מודרנית של המחזה "פיגמליון", ומספר על צעירה ממעמד הפועלים שעוברת סדרת חינוך אצל מרצה שלוקח אותה כפרויקט חינוכי ובסוף מתאהב בה. חיל החינוך החליט שחיילי היחידה זקוקים אף הם לסדרת חינוך, והפעילות הראשונה שנבחרה הייתה ההצגה הזו.


"כבר מרגע הכניסה לאולם נתקלנו בתפאורה חריגה, הכוללת תכנים פורנוגרפיים ותמונה של אישה בעירום מלא. באותו רגע היו כמה חיילים שהחלו לשאול את עצמם האם זה אירוע ראוי. ניגשנו לשאול פעם נוספת את המפקדים בעקבות התמונה, אולי היה כאן פספוס בענייני בקרת התוכן, אולם נענינו שאין לנו מה לדאוג ושההצגה בסדר גמור".


ההצגה התחילה והחושך השתרר באולם, תרתי משמע. "כל ההצגה מלאה בתכנים מיניים – גסויות וקללות רבות כל כך שאינך יכול להתעלם מהן, ניסיון בלתי פוסק לייצר מתח מיני בין שתי הדמויות, ניסיונות פיתוי, לבוש חושפני ומבזה, מגע פיזי חושני בין השחקנים. החיילים פשוט נעו באי נוחות בכיסאות. חלק מהחיילים הורידו את ראשיהם, חלק ביקשו לצאת. מפקד שיצא קיבל נזיפה, כי לטענתם מפקד אמור לשמש דוגמה ולכבד את ההצגה".


כשההצגה נגמרה, ב' החליט שלא לעבור על זה בשתיקה. הוא ראה שם קצינה בדרגת רס"ן מחיל החינוך, שלדבריו היא האחראית לפיתוח התרבות והכלים החינוכיים בחיל החינוך, ובאה כנציגתו. "אמרתי לה שגם אם חשוב לחיל החינוך לחשוף את חיילי צה"ל לתרבות, אין מקום לתרבות שלילית שכזו", מספר ב'. לטענתו, נציגת החיל אמרה לו: "אתה צריך להבין שזו המציאות שלנו, זו התרבות שלנו. אתה צריך ללמוד לקבל את האחר".


כשנציגת חיל החינוך העלתה מול ב' את הטענה של קבלת האחר, ענה לה הקצין – "למה את אינך מקבלת את האחר, שבמקרה זה הוא חיילים שאינם רוצים להיחשף לדברים הפוגעים בכבודה של האישה, שהורסים את ערכי הצניעות?" ב' מספר שנציגת חיל החינוך אמרה לו שעליו לדעת כי חיל החינוך מבקר את כל ההצגות ונותן להן אישור חינוכי.


או אז עשה ב' טעות תמימה של מפקד שאינו מעורב בסכסוך המתמשך שבין הרבנות לחיל החינוך, ושאל את נציגת החיל האם חיל החינוך מאפשר גם לרבנות לחוות את דעתה על התכנים הניתנים לחיילי צה"ל. "בן רגע הפרצוף שלה השתנה", הוא מספר. "'סליחה?!' התקוממה, 'על מה אתה מדבר? אין שום סיבה שזה יקרה. הם צריכים להתעסק בדברים שלהם, ואנחנו צריכים להתעסק בדברים שלנו'. לא הבנתי מדוע חיל החינוך והרבנות הצבאית לא יכולים לשתף פעולה ממשקית בבחינת התכנים, אבל היה לי ברור שאני לוחץ על נקודה רגישה ועזבתי אותה".


חשוב לב' להדגיש שהיחידה שלו התגלתה כקשובה ואחראית. כבר באותו ערב הוא ניגש למפקד היחידה, שהיה קשוב לדבריו, התנצל בפני החיילים וקבע כי מעתה רס"ר המחנה צריך לערב גם את נציגות הרבנות כדי לאשר באופן פרטני כל תוכן ותוכן.

לא רואים בעייתיות בתכנים


התלונות שהגיעו למערכת שלנו מצאו הגיעו גם לאוזניו של חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי, והוא הגיש שאילתא בנושא לשר הביטחון לפני שבוע, אך טרם קיבל את תשובתו. כשדיברנו עם ח"כ יוגב השבוע, הוא אמר כי "בחיל החינוך יש קצינים וקצינות שבוחרים את רפרטואר ההצגות, והם אינם רואים בגילוי עריות ובמראות לא צנועים בעיה, אלא סיטואציות של אהבה. מובן שזה לא מחזק את החיילים וחבל שכך הדברים עובדים. כשסיפרתי זאת השבוע לראש אכ"א הוא אמר – זו תקלה שתטופל וההצגות האלה יוסרו מרשימת ההצגות שאליהן הולכים חיילי צה"ל. אם אכן יהיה כך, מודה ועוזב – ירוחם".


דובר צה"ל מסר בתגובה כי "פעילויות החינוך בצה"ל מאושרות ומפוקחות על ידי מערכת החינוך הצבאית ובהתאם לכללי האתיקה. ישנן פעילויות חינוך המהוות תוכן מחייב בכשירות החייל וישנן פעילויות הווי המתקיימות בהתאם לשיקול דעת המפקד. באשר להצגות, צה"ל מחויב להתאים את תוכניהן לכלל משרתיו. ההצגות עוברות תהליך מוסדר של אישור והתאמה לקהל היעד בהלימה לערכי צה"ל. לדוגמה, בהצגה 'גטו' התבקש התיאטרון לבצע שינויים באחת הסצנות".
אנחנו מבטיחים להמשיך לעקוב.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם