אמאל'ה, חופש

10ima
 
הן ללא ספק הגיבורות של החודשיים האלה. ועם כל התלונות על חופש ארוך מדי ועל כך שהבוסים האמיתיים של הקיץ הם חבורה של חרפנים-עד-עשר-בבוקר – אנחנו נפלנו על כאלה שדווקא מרוצות מהחגיגה * 6 שיחות אמצע-חופש-גדול עם אמא
נדב גדליה

*

פתאום יש יותר מחמש דקות שיחה
חני זילברברג, אם לשלשה, פתח תקווה.

zilberg1

 

 

zilberg2

 

zilberg23

חני זילברברג מתחזקת חיים של מורה לחינוך מיוחד מה שמניח אותה גם בחופש הגדול כאם במשרה מלאה לשלשה ילדים חמודים בפתח תקווה. כשאנו שואלים איך מתמודדים עם עצבי החופשה שלא נגמרת היא משיבה בפשטות ובשלווה; "בסופו של דבר הם הילדים שלנו ואת זה לצערי אנו לפעמים שוכחים, רגע זיכרון אחד מספיק כדי להירגע, להבין את הידוע - שהאהבה בליבנו היא אין סופית. יש נטיה לשכוח את זה ברגעים הקשים עם הילדים".

ובכל זאת, על מה את חושבת ברגעים האלה שצריך "לספור עד עשר"?

"ברגעים האלו שנראה שקשה מאוד להתמודד אני חושבת שצריך לצאת לרגע מהקונכייה של אותו המקרה. מסתכלת על הילדים שלי בעיניים. מזכירה לעצמי שהכל עובר ואנו אלו שבחרנו בילדים לפני שהם בחרו בנו".

 "בסופו של דבר הם הילדים שלנו ואת זה לצערי אנו לפעמים שוכחים, רגע זיכרון אחד מספיק כדי להירגע, להבין את הידוע - שהאהבה בליבנו היא אין סופית. יש נטיה לשכוח את זה ברגעים הקשים עם הילדים".

רגע לעצמך בחופש.

"יש לנו מנהג, לעשות חופשה זוגית לי ולבעלי לפני החופשה עם הילדים, וזה מוכיח את עצמו כל שנה מחדש כאחלה רעיון. אנחנו מתפנקים, נרגעים מסערות השנה ומכיוון שכך מה שקורה לאחריה שייך אך ורק לילדים"

רגע יפה לנצור מהחופש.

"איכשהו הבנות הגדולות יותר מדברות ומפתחות שיחה של מעבר ליומיום, דיסקוס של יותר מכמה דקות ואז אני מבחינה יותר בסקרנות היפה שלהן. אנחנו יושבות יחד באיזו מקום שקט כמו גינה ציבורית ודנות לעומק באיזה נושא יותר מ5 דקות... אלו ממש רגעים של לגזור ולשמור".

גבולות בחופש הגדול.

"אצלנו זה חוברות הלימוד וזמן האוכל הקבוע מראש. גם זמני המסכים מוגבלים כמובן".

בקשה של ילדה או ילד בחופש שהפתיעו אותך.

"הבת שלי פעם ביקשה שנצרף בן משפחה רחוק יותר לחופשה המשפחתית שלנו. היא אמרה שנראה לה שהוא סובל בחופש. זה ריגש אותי ואת בעלי'".
חיבור לרוח.

"לדעתי אלו הם דווקא הרגעים שכל המשפחה 'עוצרת לתפילה' בדרך. זה משהו שמחבר את הילדים למה שחשוב לנו באמת. בשביל מה אנחנו עוצרים? בשביל תפילה שאבא מתפלל עכשיו!".

אל תירדמו עם הילדים
צפירה כהן, אם לארבעה, שילה.

 

kohen1

 

kohen2

 

kohen3

 

צפירה כהן העובדת כמנהלת פרוייקטים בארגון 'ראש יהודי' מחזיקה במקביל לעבודתה ארבעה ילדים מתוקים, מה שמאתגר עוד יותר את התימרון בין ימי העבודה לחופשת הילדים.

"גידול ילדים ובפרט בחופשה זה משהו שהוא מעצים וכיפי אבל בוודאי שיש גם רגעים קשים", היא אומרת.

כשאנו שואלים את צפירה על מה היא חושבת כשצריך 'לספור עד עשר' מול הילדים ולקחת נשימה ארוכה, היא אומרת בפשטות: "לא מגיע לי כלום, הילדים הם הברכה שלנו וזה ממש לא מובן מאליו. איזה כיף לי שזה מה שקשה לי - הילדים ולא חלילה משהו אחר. דור חדש".

בפרקטיקה איך זה עובד, נגיד כשהחבורה מתחילה לצרוח...

"כשאני רואה שאנחנו נכנסים לפינות של מצבי רוח קשים עם הילדים או התקפי זעם ועוד אירועים 'מכוננים' בחופש הגדול' - אני משתדלת להעביר נושא, להחליק את זה ולתפוס איזה משהו מעניין אחר שיסיח את דעת הילדים, זה עובר במיוחד בגילאים הקטנים, אבל לא רק. לדוגמה; בנסיעה ארוכה יש תמיד שלב בו מתחילות צרחות בלתי פוסקות, זה חלק בלתי נמנע בנסיעה משום מה", מחייכת צפירה, "אז מיד אנחנו מעלים לאוויר איזה 'משחק רכב' כלשהו שמשתיק את יושבי האוטו גם אם לא לארבעים שנה, לפחות לזמן מסויים".

"לא לשכוח שאנו כאימהות חייבות "להיטען", ודווקא בימים שזקוקים מאתנו לייתר הטענה....אני מקפידה ללכת לבריכה או לעשות הליכה עם חברה, לא לוותר על חוג, ספר טוב וכדומה. אם לא נדע לפרגן לעצמנו, יהיה לנו יותר קשה להאיר פנים לסביבה. בהזדמנות זו נודה לארגון "רבני קהילות" על שידעו לפנק את "נשות הרבנים" ביומיים של כיף ותוכן בירושלים. אלו היו יומיים שנתנו לנשים הרבה כח!".

יש המלצה ל'משחק רכב'?

"'משחק החיות'. כל אחד צריך לספור כמה שיותר חיות הנראות במהלך הדרך. וזה לאו דווקא חיות אמיתיות, כן? זה יכול להיות סמל האריה באוטו פג'ו הנוסע ממול או גמל אמיתי שבדיוק עובר מול החלון. פרס, אפילו קטן, מגביר פלאים את שיתוף הפעולה. הילדים מפגינים יצירתיות ומפעילים את הראש והשקט שב למקומו. זמנית כאמור".

רגע לעצמך

"הרגע הזה שהילדים נרדמים, גם אם הוא מגיע אחרי חצות... אני חשה שיורדת שלווה לעולם, מעין שקט ממכר כזה. אני אפילו לא צריכה יציאה למסעדה או משהו כדי ליהנות, רק להקשיב לשקט הזה. עצה קטנה לאימהות: כדאי להקפיד לא להירדם מיד עם הילדים, תנו לשקט של 'אחרי הילדים' לחלחל".

רגע לנצור

"הילדים שלי והילדים של השכנים בנו מחנה (במלעיל, נ"ג) מטווורף, זה מאוד מעסיק אותם שזה הכי חשוב, והם עושים שם פעילויות לילדי השכונה. אין, אין עליהם! השיא היה כשבאו מעל 20 ילדים לסרט שהוקרן שם. הילדים מכרו שם ארוחת ערב שהכינו. זאת הזדמנות לומר תודה לבלייכרים שלקחו חלק מרכזי בעניין".

יש גבולות בחופש הגדול?

"יש ויש. אם זה מבחינת שינה אז אנחנו זורמים עם הילדים; בלילה הם ישנים בדרך כלל מתי שהם בוחרים וגם ביום - קמים מתי שנכון להם. שם הם מרגישים את החופש היטב...", מספרת צפירה. "בדברים אחרים אנחנו משתדלים שהכל יילך כרגיל. החל מגבולות בזמן המשחקים במחשב, שמירה על צניעות, ממתקים במידה סבירה, ושמירה על סדר והנקיון".

אל תשכחו את הטעינה שלכן

חמדה סיינה, נשואה לרב מרדכי סיינה ואמא לחמישה, רחובות.

syenh1

 

 

syenh2

 

חמדה סיינה משמשת כיועצת חינוכית, מנחת קבוצות והשתלמויות מורים המתגוררים בקהילה השייכת לאיגוד "רבני קהילות" על שם הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

"השאלה שכנראה חוזרת אצל כל משפחה היא מה עושים היום....?" – היא פותחת – " כאימא צעירה תמיד נלחצתי מהשאלה הזו, חשבתי שצריך כל יום לחשוב על איזו אטרקציה יוצאת דופן... במהלך השנים למדתי שאפשר לעשות "חגיגה" גם מהדברים הקטנים וליהנות מהם, כמו ללכת לפארק ולעשות פיקניק משותף, לרכב יחד על אופניים ועוד".

רגע לעצמך

"לא לשכוח שאנו כאימהות חייבות "להיטען", ודווקא בימים שזקוקים מאתנו לייתר הטענה....אני מקפידה ללכת לבריכה או לעשות הליכה עם חברה, לא לוותר על חוג, ספר טוב וכדומה. אם לא נדע לפרגן לעצמנו, יהיה לנו יותר קשה להאיר פנים לסביבה. בהזדמנות זו נודה לארגון "רבני קהילות" על שידעו לפנק את "נשות הרבנים" ביומיים של כיף ותוכן בירושלים. אלו היו יומיים שנתנו לנשים הרבה כח!".

גבולות בחופש הגדול.

"מצד אחד צריך לזכור שמותר לילדים ליהנות מחופש, פשוטו כמשמעו. אך מצד שני חייבים להיות בשיח מתמיד עם הילדים ולברר איתם מה חשוב להם בחופש, ממה ייהנו ועוד, ומצד שני לומר להם מה אנו כהורים מצפים מהם! ככל שנעשה את השיחה איתם בצורה מסודרת וברורה כך יהיו פחות חיכוכים. בע"ה".

חיבורים לרוח

"אני חושבת שיש בהקשר זה לקהילה כח גדול מאד. צריך לזכור שחופש זה חופש. הילדים מצפים לחופש, מצפים לפעמים לא לעשות כלום, רוצים לפעמים לקום מאוחר וזה בסדר. לא צריך להתרגש מזה, אך יחד עם זאת ליצור מסגרות "לטעינה רוחנית" שיתאימו לצרכים שלהם. צריך לארגן מניינים לנוער בשעות שיאפשרו להם גם להתפלל במניין, וגם יתנו תחושה למתבגר "שלא קם כ"כ מקדם". אצלנו בקהילה יש מניינים בשעות: 8-00, 8-30 ו 9-00 וכל מתבגר יכול לבחור לאיזה מניין להצטרף. בעלי מרדכי, כרב קהילה, ארגן לנערים לאחר התפילה שיעור קבוע וחוויתי. הנערים למדו יחד לאור דף מקורות, קבלו ארוחת בקר וגם זכו לימי כיף בבריכה. השנה הפעילות התרחבה ברחובות, וקרוב ל-100 נערים ונערות (מסיימי כתות ה'-ח') השתתפו בפעילות חוויתית וערכית במהלך שבועיים. א"א לצפות שההורים לבדם יוכלו לספק תעסוקה כ"כ רציפה לגילאים אלו, זה הכח של הקהילה, ליזום פרויקטים שיתנו מענה לגילאים אלו.כך בדיוק נראינו גם אנחנו

נתי לוי, אם ל-11, טל מנשה
נתי לוי מחזיקה במשפחה הגדולה ביותר עימם שוחחנו. 11 ילדים (בן פורת יוסף!) הנעים בין הגילאים שנה וחצי ל-19.

נתי עובדת כמשרטטת גרפית והחופש הגדול מהווה אצלה, כפי שניחשתם, אתגר לא פשוט, אך הנסיון הרב עושים את שלהם.

על מה היא חושבת כשצריך "לספור על עשר" מול הילדים: "לזכור את זה שגם אנחנו היינו ילדים. אין כף זכות גדולה יותר מלהסתכל על עצמך בעצם. ובוא נאמר שגם אנחנו עשינו דברים שהיום נראים לי לא תמיד נכונים. המחשבה הזו מצליחה להרגיע בהחלט".

יש לך 11 ילדים, האם יש רגע לעצמך בחופשה הגדולה?

"יש את החופש הזוגי שאנחנו מאוד מקפידים עליו, אני לוקחת ימי חופשה מסודרים והכל כבר סגור מראש שאני ובעלי נצא בעזרת השם לחופשה אחרי החופש הגדול, בלי הילדים. זה נותן אופק".

רגע לנצור.

"הטיולים. הם הכי נשמרים בזיכרון".

גבולות בחופש גדול

"עם הקטנים פחות או יותר אנחנו שומרים על שיגרה רגילה. לכל היותר אנחנו מאפשרים להם ללכת לישון קצת יותר מאוחר מאשר בשאר ימות השנה. עם הגדולים המצב יותר קשה, אני מודה", מחייכת נתי, "ובכל זאת אנחנו מנסים ליצור גבול לבנים הגדולים שאומר ש'צריך לקום לתפילה בבקר', לצערי זה לא תמיד עובד, אני יכולה להבין".

רוח בחופש

"אחת החוויות החזקות שלדעתי ישארו לכל החיים לילדים זה שחלק מהבנים מצליחים לקום לעיתים ללמוד דף יומי עם אבא שלנו בחמש בבוקר. משימה לא פשוטה גם למבוגרים. באופן כללי, הילדים יודעים שכל בוקר מתחיל בתפילה ואחר כך יש לימוד יומי קבוע כל אחד לפי גילו; חלק מהילדים רשומים לפרויקט של משרד החינוך שבו קיבלנו חוברת לימוד המחולקת לפרקים ובסוף כל שבוע מקבלים פרס ובסוף הקיץ יש חידון על החומר שהם למדו, ככה שהכל עובד באופן דיי מסודר".

את האמא הכי טובה
מוריה זעירא, עם לשמונה, מעלה חבר

 

zeira1

 

 

zeira2

 

 

zeira3

 

אם יצא לכם לראות תמונה של חברי כנסת או מפורסמים אחרים בביקור מפתיע בעיר האבות, כדאי שתדעו מי עומדת מאחורי זה. מוריה זעירא היא האחראית על סיורים וביקורי אח"מים בחברון, כך שאם נותרו לכם כמה ימי חופשה פנויים ממעש, אתם מוזמנים (גם אם אתם לא אח"מים עדין...) לחשוב על סיור חיזוק לעיר האבות שלא מזמן דיממה עקב רצחיתו של הרב מיכאל מרק הי"ד.

מוריה הנשואה לישראל, מנכ"ל חברת הבניה 'באמונה' מגדלת שמונה ילדים מגילאי 7 ועד 23 ביישוב מעלה חבר המקום לא רחוק מקרית ארבע. "כל אמא צריכה להפנים שהיא האמא הכי טובה ואין כמותה", היא אומרת לנו לפני הכל, "זה המפתח. אמא, תמיד, עושה את המקסימום בשביל הילדים. וכשאת זוכרת שאת הכי טובה שאת מסוגלת ולא אכולת רגשות אשם - את יכולה לגדל את הילדים, גם בחופש, בשמחה".

על מה חושבים כשצריך לספור עד עשר.

"אני חושבת שלכל אמא יש רגעים קשים לא מעטים, זה גם בהיבט הפיזי של לדאוג לרווחתם של הילדים והבית, בישול, סדר ונקיון. וגם בהיבט הנפשי והריגשי הלא פחות חשוב - להיות אוזן קשבת לילדים לדאוג שכל ילד יקבל ליווי לימודי מתאים, ישנן התמודדות לא צפויות עם בעיות כאלה ואחרות, וברגעים כאלה ובפרט בימי בין המצרים אני חושבת לעצמי שבניית בית זה כמו לבנות בית מקדש קטן, לא פחות, במיוחד בדור גדול שכזה. אני חושבת; אשרינו שזכינו לכך בכלל. כשזה ניצב מולי - הדברים מקבלים אור אחר לגמרי מסתם עוד קושי מעצבן שצריך לעבור בחיים, כי המטרה היא ענקית ותכליתית".

זה אפשרי כל הזמן לחשוב על זה גם בחופש גדול כל כך, זה לא מעייף?

"זה אולי ישמע מוזר, אבל אני ממש אוהבת את החופש הגדול. כשכל ילדיי מסביבי, יש רעש, יש בלאגן, יש התמודדויות אבל כל הנחת נמצאת לידי בתוך הבית וזה כיף. גם אם הייתי יכולה לא הייתי מבטלת את החופש הגדול".

רגע לעצמך

"אני נוהגת לנסוע ממעלה חבר מרחק של כעשר דקות לקרית ארבע ושוחה בבריכה, שעה אחת של שחיה ואני חוזרת רגועה ושלווה הביתה".

רגע לנצור

"יצאנו בט"ו בתמוז השנה, ליל ירח מלא לטיול משפחתי בנחל חוווארים, חשבנו שנהנו מהלבד המשפחתי אבל קלטנו כ-100 (!) משפחות שגם חשבו על זה... התחלנו ללכת לאור הירח המדהים עם הילדים אחרי כמה קבוצות של ידענים שידעו את הדרך היטב מאיתנו והפכו לנו למעין עמוד האש... רק שפתאום מצאנו את עצמנו על צלע הר, מול שמיים זרועי כוכבים, ירח ענק ועוד כמה קבוצות כמונו שאיבדו את הדרך, מתברר. בהחלטה של רגע התיישבנו, בתי הוציאה גיטרה והתחלנו לנגן שירים שכולנו אוהבים. המשפחות האחרות נעלמו אט אט עם השירים ונשארנו שם עם המשפחה שלנו בלבד, לנגן ולשיר לאור ירח. רגע פשוט של טבע, בלי אטרקציות מפוצצות שהילדים בעלי ואני ננצור לעוד הרבה שנים".

יש גבולות בחופש הגדול?

"בחופש זה המבחן שלי כאם, יש יותר לחץ חברתי 'לשחרר' ואני חשה שהמשימה מורכבת יותר; למצוא איזון בין חופש לגבולות, לשחרר, לכווץ, להרפות, ולשמור על שמחה ושפיות בכל 'חווית החופש הגדול'. כהורים אני ובעלי מנסים להעביר את המסר שחופש זו לא בטלה. יש לוח חופש עם צבעים ויודעים מה הולכים לעשות כל יום".

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם