כשדיבורים הופכים למעשים

m3shomer hen tamari

 
כובע, נעליים גבוהות, טלית-תפילין-סידור, כלי בישול ושק שינה – זו רשימת הציוד הבסיסית שהכינו לכם בתכנית 'מתחברים לאדמה' של 'השומר החדש' * תכנית הקיץ כוללת שלושה ימי סיוע לחקלאים במטעי זיתים, השבחת מרעה ופריצת שבילים * בין מעדר לטוריה יש מעגלי שיח על אהבת הארץ וציונות * חסרי ניסיון וכושר? הפעם זו לא בעיה
מורדי מילר

שומרים בלילה ועובדים ביוםתורנות שמירה במשך כל הלילה, שינה בשטח ועבודת צוות. לא מדובר בטירונות צבאית, אלא בתכנית מיוחדת של ארגון 'השומר החדש'. 'מתחברים לאדמה' היא תכנית שמתקיימת, זו השנה השלישית, במשך כל ימות השנה, והיא מציעה לבני נוער להצטרף לשלושה ימי עבודה בחופשת הקיץ. בשנה שעברה הגיעו בסך הכול 21 אלף מתנדבים, הכוללים סטודנטים, חיילים, דתיים, חילוניים, ואפילו כאלה שבאו במיוחד מחו"ל. השנה, להערכת הנהלת 'מתחברים לאדמה', עתידים להשתתף בתכנית בסך הכול כ-30 אלף מתנדבים.

לפני שאתם שוקעים בספה או עוברים לבהות במסך המחשב, כדאי שתשמעו מה יש לשלמה למפרט, מנהל התכנית, להציע לכם. קבוצות מתנדבים שיצטרפו לתכנית הקיץ של 'מתחברים לאדמה' יקימו מתחם אוהלים בשטח, לרוב באזור חקלאי בנגב או בגליל, והיידה – לעבודת האדמה. השנה התכנית תתמקד בשני מוקדים מרכזיים: סמוך לקיבוץ נצר (אזור פרדס חנה), וסמוך למושב חזון. ייתכן שבהמשך הקיץ יתווסף עוד מוקד.

ים רבים אינם מצליחים להסתדר לבד עם השטח שאותו חכרו מהמדינה, ואלמלא העזרה של המתנדבים העסק היה קורס, פשוטו כמשמעו. "אנחנו נותנים לחקלאים ימי התנדבות שמשנים להם את החיים", מסביר למפרט את נחיצות התכנית. "אנחנו שומרים על השטח בלילה ועובדים ביום, ועוברים הלאה לאזורים נוספים. ב'נצר', למשל, גנבו לאחרונה 12 עגלים מהעדר. מדובר במכה כלכלית של עשרות אלפי שקלים". נכון לעכשיו, כמאה חקלאים נעזרים בתכנית של 'השומר החדש'. "כל חקלאי פונה לארגון, ויש מסמך של קריטריונים שבודק אם אכן יש צורך אמִתי", משתף למפרט בתהליך בחירת החקלאים. "אנחנו, כארגון, מסייעים לחקלאי במצב כלכלי בעייתי או לחקלאי שזקוק לשמירה".


מי יכול להתנדב?


כל קבוצה מכיתה ט' ומעלה. אגב, קבוצה יכולה למנות גם חמישה חבר'ה בלבד. נכון לעכשיו "בני עקיבא הם חוד החנית של המתנדבים", אומר למפרט, "מפיצים את התכנית מפה לאוזן, ובכל יום באות קבוצות נוספות". סבב התנדבות אורך שלושה ימים, וכעת מסוגלת התכנית להכיל עד 300 מתנדבים בכל סבב. במקרים בודדים, כשמדובר בקבוצות של חבר'ה רציניים במיוחד, מאפשרים לקבוצה להישאר בשטח גם בשבת ולשמור עליו.

מה מחכה לכם בשטח?


הנה לו"ז של יום עבודה בתכנית: קפה 'בוקר טוב' על המדורה; תפילה או פעילות בוקר בהתאם לסוג הקבוצה; יציאה לשטח וארוחת בוקר בנקודת העבודה; עבודה חקלאית; לימוד במעגלי שיח על הקשר לארץ; ארוחת צהריים; חזרה לעבודה עד הערב. לאחר מכן מתקיימת במתחם האוהלים ארוחת ערב: ערב בישולי שדה – פויקה ופיתות על הטאבון. שבעתם? יופי. מחכה לכם תדריך לפני שמירה, ומיד לאחר מכן שירי ארץ ישראל מסביב למדורה. דוברת הארגון, שירי קייזר, מציינת שהשמירה היא ללא נשק, ובנוכחות מתנדב מעל גיל 18. נוסף על כך, יש שלושה מדריכים אחרי צבא בשטח. הנוכחות הערנית היא זו שמרתיעה ומרחיקה גנבים.


לפני הכול, כשרק תגיעו ותקימו את מתחם האוהלים, מצפה לכם שיחת פתיחה של כחצי שעה עם אחד המדריכים הוותיקים של 'השומר החדש'. מבחינת למפרט אין טעם להתחיל לעבוד לפני שמבינים למה אנחנו כאן. "לא מגיעים לשטח ולא מחזיקים טוריה לפני שמבינים מה זה 'השומר החדש', למה עובדים כאן ומה עושים". אחרי השיחה יובילו אתכם מדריכים מנוסים בוגרי צבא לאזור הרלוונטי, שם יתחיל יום העבודה.


במה עובדים?


"עובדים המון סביב ענף הזית. יש כרמי זיתים נטושים שלא נגעו בהם עשרות שנים ואנחנו משביחים אותם. בעונת המסיק אנחנו מוסקים, ותורמים את שמן הזית לצדקה".
תחום עבודה נוסף שבו עוסקים המתנדבים הוא השבחת המרעה. "מדובר בשטח מרעה שאין בו מספיק אוכל לפרות", מסביר למפרט. "יש שם צמחים שמזיקים לחקלאות, ונוצר מצב שבו במקום שחקלאי יוכל לגדל מאתיים פרות – הוא נאלץ לגדל רק מאה. הקבוצות מגיעות למקומות שטרקטורים לא יכולים להגיע אליהם, מטפלות באדמה עם טוריות ומכושים, ופשוט 'מפרקות' את השטח". כתוצאה מעבודת המתנדבים צומח בשטח עשב למרעה, דבר שמאפשר לחקלאי לשרוד כלכלית. "כשזה קורה", הוא ממשיך, "עשינו את שלנו".

לא רק רבאקיסטים


הניסיון החקלאי של חלקנו מסתכם בבחירת עגבניות במכולת השכונתית, והפעם האחרונה שבה עשינו כושר היה כשהלכנו למקרר במטבח. אל דאגה, ללמפרט יש מסר מרגיע עבור מי שחושש מקושי פיזי מוגזם. "העבודה מתאימה גם לרבאקיסטים וגם לעדינים יותר, שלא רגילים לצאת מהבית". אמנם למפרט "לא אוהב שאנשים יושבים סתם", אבל במקרה של קושי אמִתי "תמיד יש מחצלת בשטח ואפשר לשבת". לדבריו, "לא צריכים להיות חקלאי-על. העבודות הן פשוטות וכל אחד יכול למצוא את מקומו. כשאתה עובד בהשבחת מרעה, למשל, יהיו את אלה שייקחו מסורים ויוציאו קוצים מהסבך. הם חבר'ה שלא רואים בעיניים. לעומתם, יש את אלה שיעדיפו לקחת מגרפות. מצד אחד זו עבודה פיזית קלה מאוד, ומצד שני היא משמעותית ונצרכת".

אז למה לא אוגנדה?


העבודה הפיזית היא אמנם חלק חשוב מהתכנית, אבל היא ממש לא הכול. "אחרי שהמתנדבים הזיעו, התלכלכו ונכנסו לעניינים", ממשיך למפרט בתיאור סדר היום, "מגיע שלב התכנים". בשעות החמות של היום מתכנסים המתנדבים, "יושבים בצל העצים ופותחים מעגלי שיח". באמצעות טקסטים, כמו קטעים מספרו של מאיר הר ציון, סיפור קין והבל וכתבי אלתרמן, העוסקים באהבת הארץ, בחיבור לארץ ובחיבור אחד לשני, שואלת הקבוצה שאלות. "מה המשמעות של אדמה? האם בכלל צריך אדמה? למה צריך ארץ ישראל? אנחנו לא עונים תשובות. אנחנו יוזמים שיח ורוצים שהם יפעילו את הראש. רכזי נוער מביאים את הנוער שלהם ורוצים להעביר בעצמם תכנים".


"בעוד שיש מגזרים שלא רגילים לדבר על אידיאלים", אומר למפרט, "בציבור הדתי חשופים לאידאולוגיה. הם יודעים אותה בעל פה וזורקים סיסמאות מפה ועד תאילנד. אבל אני רוצה שיהפכו את זה למעשים, וזה קצת יותר קשה. מה שמנצח זה השילוב בין תוכן ערכי ודיונים ערכיים ובין עשייה. זו ההזדמנות להעביר למעשים את כל האידאולוגיה שצברתם".
ללמפרט חשוב לחדד שאמנם "יש הבדל משמעותי בשיח" בין קבוצות דתיות לקבוצות לא דתיות, אבל "בעשייה לאו דווקא. רמת השיח היא בדרך כלל גבוהה, אבל בצד הפרקטי זה לא תמיד שם. זה משהו אחד לדבר אידיאלים ומשהו אחר לעשות אידיאלים".

מכבדים ולא מכריחים


כשארגון התנדבותי מקיים פעילות שמיועדת לכלל ישראל, טבעי שיצוצו שאלות הקשורות לאופי ההתנדבות ולרמת התאמת המקום לקבוצות בעלות אופי שונה. לדברי למפרט, כל קבוצה קובעת את אופי ההתנדבות שלה. יש קבוצות, למשל, שרוצות להכיר מתנדבים אחרים, ויש כאלה שמעדיפות להישאר עם עצמן. "אני לא בא לחנך אף קבוצה. אנחנו מתחילים עכשיו פיילוט עם חרדים. אני לא אומר להם לאהוב את הארץ ולעבוד את האדמה בדרך שלי. אני רוצה להיות רגיש. יש קבוצות שרוצות הפרדה מוחלטת, ויש כאלה שטוב להן לעבוד ביחד".
האם למתנדבים ומתנדבות דתיים יש ממה לחשוש?


"אנחנו מכבדים את הצרכים של כל קבוצה. מי שרוצה – יש לו זמן תפילה. רוצים שהמתחם יהיה מרוחק מבנות? אין שום בעיה". עם זאת חשוב ללמפרט להדגיש ש"אנחנו לא מתעסקים בכלל ברמה הדתית של החבר'ה. אני לא שואל אם הילד שומר על הלכה מסוימת או קם לתפילה. אם מישהו בוחר לדבר עם בנות בשטח, אני לא הולך לאכוף הפרדה. האחריות היא על הקבוצה. בשנה שעברה הייתה אצלנו קבוצה מתנועת 'אריאל', והקומונרית הייתה אחראית עליה".


לקראת סוף השיחה חשוב לשלמה לומר לכל מי שחושב להתנדב ש"יכול להיות שבכיתה ט' מרגישים בלי אחריות, אבל אצלנו הנוער הזה משנה את המציאות בשטח. אין מישהו אחר שיעשה, ואם הם לא יעשו זה לא יקרה. יש כאן אופציה להשפיע על המצב של המדינה. די להתלונן, בואו לשנות".

היכנסו להגרלה השבועית


מערכת עולם קטן תקבל בכל שבוע את רשימת המתנדבים מארגון השומר החדש, ותכניס את המתנדבים שציינו שהגיעו במסגרת מיזם הקיץ של עולם קטן להגרלה השבועית.

 

צילום יחצ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם