ליקוי מאורות

7sun

איילת כהנא
ליקוי מאורות

עונת טיולי הקיץ עוד רגע כאן. לפני המסלולים והצהלה בואו נדבר על הצד הפחות נחמד של הסיפור: מכת החום, והיא קטלנית בהרבה מהתייבשות * ההורים של אריאל ניומן שנפטר במהלך טיול קיצי בחרו להנציח את שמו באמצעות 'אריאל צ'ק ליסט' – עשרת כללי הזהב שיוודאו שאתם, הקיץ ומסלולי ארץ ישראל תישארו חברים טובים

 אריאל ניומן מארה"ב נרשם לפני כשנתיים לתכנית מכינה בארץ עם שלושה מחבריו לתיכון. משם תכנן להמשיך לשירות צבאי קרבי. אלא שמשהו בדרך השתבש לגמרי. ככל הנראה מכת חום בטיול מאומץ גרמה למותו.

מכת חם היא מצב שבו טמפרטורת הגוף גבוהה במיוחד, עקב חשיפת-יתר לחום קיצוני שפוגע במנגנון ויסות החום של הגוף. מכת חום גורמת לפגיעה במערכת העצבים ולפגיעה רב-מערכתית בשאר המערכות בגוף. זהו מצב מסוכן אם לא מטפלים בו מידית באמצעות קירור הגוף והחזרת נוזלים בשתייה או בהזרקה תוך-ורידית של מי מלח. 

"את מכות החום מסווגים לשתי קבוצות", מסביר פרופ' יורם אפשטיין, ממכון הלר לחקר רפואי במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. "מכת חום 'קלאסית' נגרמת מחשיפה לטמפרטורה גבוהה של הסביבה, והיא שכיחה בעתות של עומס חום הנמשכות כמה ימים. הגורם להתפתחות מכת החום הוא בדרך כלל יכולתו המוגבלת של מנגנון ההזעה להפיג את עודפי החום המצטבר. הסוג השני של מכת חום נגרם ממאמץ, כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת, בדרך כלל בתנאי אקלים חם אך לא בהכרח". הוריו של אריאל מאמינים שבנם נפטר ממכת חום מהסוג השני.


ללא סימנים מקדימים


הוריו של אריאל מתארים אותו כילד חייכן שמעולם לא הרים את הקול שלו. "בקיץ שעבר אריאל יצא עם חברים לטיול מאתגר. בשלב מסוים, אריאל הרגיש שהוא כבר לא יכול להמשיך", מתאר מארק ניומן, האב. זמן קצר לאחר מכן אריאל התמוטט ואיבד את ההכרה. המדריך הזעיק עזרה ראשונה ומסוק פינה אותו לבית החולים, שם קרסו אצלו המערכות, והוא נפטר.


אחרי ההלם והכאב הרב על הבשורה, בחרו הוריו של אריאל, מארק ואלן, שלא לעסוק במרמור, ומאותו רגע החליטו לגרום למטיילים בקיץ להגיע מוכנים יותר. הכיוון הלך והתברר – הסכנה הגבוהה ביותר שהקיץ והטיולים במהלכו מזמנים היא ללא ספק מכת החום.


כשהחלו בני הזוג ניומן לברר את הנושא הם גילו שברוב המקרים של מכת חום אין סימנים מקדימים שיכולים להעיד על המתרחש ולהציל חיים. בשאר התופעות, כמו התייבשות למשל, יש בחילה, פנים אדומות ועוד. במכת חום אין סימפטומים מקדימים; צריך פשוט לדעת למנוע אותה.


פרופ' אפשטיין עזר לזוג ניומן להמשיך לחקור את העניין, שלדבריהם לא מייחסים לו מספיק חשיבות מצילת חיים, והמשיך ללוות את המיזם שלהם. "חשבנו, מה הצעד הבא? כל מי שמכיר אותנו יודע שאנחנו לא יושבים מהצד ואומרים מה שהיה היה". חברה סיפרה להם על ספר שחיבר פרופ' אטול גוואנדי - מנתח וחוקר הבריאות המפורסם ביותר בעולם - 'מניפסט הצ'ק ליסט'. בספר הוא מתאר את החשיבות שבהתארגנות ותכנון מוקדם, בייחוד בעניינים רפואיים, ועריכת רשימה מסודרת של ההכנות. "החברה הציעה שאולי כדאי שנשתמש ברעיון הזה ונבנה 'צ'ק ליסט' כזו, אותה נפיץ והיא תעזור להימנע ממקרים של מכת חום. ברגע שהיא אמרה את הדברים הרגשנו שזה מה שאנו רוצים לעשות. אם אפשר להציל חיים בשם של אריאל יצחק - מה צריך יותר?"


תחנת רענון באמצע המסלול


"אריאל'ס צ'ק ליסט - רשימת הכללים של אריאל" מונה עשרה כללים הכרחיים לפני יציאה לטיול.


1. התאקלמות של 14 יום לפחות למזג האוויר במדינה שבה מתכננים לטייל שבמהלכם אין לקיים פעילות גופנית מאומצת במצב של עומס חום.


2. אם הטיילנים הם ברמה של "מטייל מתחיל" יש להתאים את אופי הטיול ליכולת זו ולא מעבר לה.


3. הקפדה על שתיית מים.


4. ביגוד מתאים - נושם ואינו צמוד לגוף.


5. שינה של יותר משש שעות לפני הטיול בתנאים נוחים.


6. קביעת עומס החום באמצעות מדד המשלב טמפרטורה ולחות. המדד נמצא במסמך הצ'ק ליסט המורחב.


7. להקצות זמני מנוחה במהלך המסלול על פי קביעת המדד.


8. הימנעות מטיול באמצע היום.


9. הימצאות לפחות של אדם אחד בעל הכשרה רפואית בעזרה ראשונה בקרב המטיילים.


10. הקפדה על בטיחות - יש להנחות את המטיילים שעליהם לדווח על כל תחושה לא טובה במהלך הטיול.


"הכללים האלו מיועדים הן למטיילים והן למדריכי הטיולים", מדגיש מארק. "סעיף 6 מלמד על קביעת עומס החום באמצעות שילוב של טמפרטורה ואחוזי לחות. את הטמפרטורה אפשר למדוד בקלות אך כיצד מודדים את אחוזי הלחות?" הוא שואל ומוציא מתיקו מכשיר קטן. "באמריקה ישנו מכשיר שמתחבר בבלוטות' לטלפון הסלולרי ומודד את אחוזי הלחות. הדבר יכול לתת אינדיקציה אם מסוכן לטייל היום או לא. מכשיר כזה יש בישראל רק בצבא. אין אפשרות לקנות אותו באופן פרטי", הוא מוחה.


הזוג ניומן עמל כעת על הפצת רעיון עשרת הכללים להימנע ממכת חום, ואף הציג לשרת המשפטים איילת שקד הצעת חוק שכתבו בעניין.


בנוסף לכך, המציאות היא שבישראל אין מאגר נתונים של סטטיסטיקות המתעד את מספר המקרים של מוות ממכת חום. לכל בית חולים יש סטטיסטיקות בנפרד אבל הן לא מאוחדות. ולזה נוגע החלק השני של הצעת החוק – לדאוג לקיומו מאגר נתונים מאוחד.


בארגוני ההצלה ובמשרד הבריאות לא קיים רישום מדויק של מספר הנפגעים ממכת חום בכל שנה, מכיוון שמקרים שלא אובחנו בוודאות בשטח לא תמיד מדווחים. הצבא לעומת זאת מנהל רישום מדויק יותר, והסטטיסטיקה שבידיו מלמדת על ממוצע של בן עשרה ל-15 מקרי מכת חום בקרב חיילים בשנה.


כעת, הם יוצאים לפרויקט הבא: "מהמעט שאנו יודעים, החברה להגנת הטבע וקק"ל לא רוצים שיוקמו מבנים – לצורך צל ומנוחה - ברחבי שמורות הטבע, ואנו מבינים את זה. אבל אנחנו רוצים לחפור במסלול בו אריאל טייל וליצור איזשהו מבנה שבו יהיו צל ומים", מתאר מארק. "יש לנו חברה ישראלית שהיא ארכיטקטית, ועובדת על תכניות למבנה בצורת לב, שאותו יחפרו מתחת לאדמה. מעל המבנה תהיה סככה מצלה שתיעשה מחומרים טבעיים. בתוך המבנה יהיו פאנלים מיוחדים שבאמצעותם אפשר יהיה להוציא מים קרים מהאדמה".


"אנו מקווים שנוכל לקדם את הפרויקט הזה מול הרשויות", משלימה אלן. "אריאל אמנם איננו, אבל בפרויקט הזה אנו מרגישים שהוא ממשיך לחיות".


להעמקה ולהורדת המדד הקובע את עומס החום: http://ksi.uconn.edu/wp-content/uploads/sites/1222/2015/06/Ariels-Checklist.pdf [נרי צריך לשים ברקוד]

צילום: יח"צ 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם