הנהגת החדשה

7girloncar

 
עכשיו זה סופי: אפילו את האקט המאצ'ואיסטי האחרון של החלפת גלגל לעלמה במצוקה גוזלים לגברים. לתהילה גבאי-דויטש נמאס מבדיחות הנהיגה שמסתובבות על חשבון חברותיה, והיא פתחה קורס מזורז להשכנת שלום בין הרכב לבין המין הנשי


נדב גדליה
את החמסין של 2013 תהילה גבאי-דויטש לא תתאמץ לשכוח אף שהסצנה שבה כיכבה הייתה קשה מנשוא. אישה, נטולת חוש טכני בסיסי, תקועה בלי מצבר באמצע כביש בפתח תקווה, ובקושי יודעת שכל מה שהיא צריכה באותו רגע הם מה שגברים מכנים בהינף פה 'כבלים'. מילא חוסר הבנה טכני, אבל בפתח תקווה?! אך במקום להתלונן על החום, מחתה הגברת אגלי זיעה מפניה ואצה לעשות מהלימון לימונדה היא פתחה סדנה מיוחדת לנשים החסרות ידע טכני שבכל זאת מעזות לנהוג ברכב חרף הצפירות, בדיחות הנשים הנוהגות ועיני הנהגים המפלבלות שאפעס, מה לעשות, אישה בונה, אישה נוהגת.
"באותו יום, כשנתקעתי לראשונה בחיי עם אוטו, לא ידעתי מה זה מצבר", מספרת תהילה, "אבל מהרגע שנחשפתי למושג 'מצבר' והבנתי שהעניין לא כזה מסובך ואפילו מרתק - התחלתי להתעניין בעוד דברים הקשורים לעולם הרכב. נהניתי מהידע החדש שנחשפתי אליו דרך חברים ובני משפחה, וחשבתי שיהיה מגניב לעשות קורס מקצועי קצר כדי להכיר את הרכב שבו אני נוסעת יום יום".
לקורס המיוחל דויטש לא נרשמה מכיוון שלא היה קיים בעולם כולו קורס שמסביר לנשים איך עליהן לטפל ברכבן. נדמה ש'העולם' מתאמץ לשמור על מקומן של הנשים בחברה בכל הנוגע לתחום הרכב. חבל על כל הבדיחות-נשים-נהגות, ככה לזרוק את כולן לפח?! אבל דויטש לא אמרה נואש.
"משלא מצאתי שום קורס - התחלתי ללמוד לבד באופן מסודר על עולם הרכב, לעומק. חפרתי המון לאנשים, למדתי מהאינטרנט, הלכתי למוסכים, ואחרי שנה פתחתי את הבלוג שלי 'אוטול'ה' ובו כתבתי טיפים בסיסיים לתחזוקת רכב. דברים כמו בדיקת שמן, מילוי אוויר, אופציות לחיסכון בדלק. וכמובן... מתי ואיך להחליף מצבר", מחייכת דויטש.
"לפני זה הייתי עובדת בשיווק וכתבתי תוכן, כך שעולם הכתיבה לא היה זר לי", היא מספרת. הצלחת הבלוג, שנפתח לפני כשנה וחצי, הביאה את דויטש להגשים את החלום שהיה חסר לה: פתיחת סדנה להכרת הרכב - לנשים.
בסדנה, שסוגרת עוד רגע 100 משתתפות בדיוק, יכולה כל אם ובת ללמוד במפגש אחד בן שלוש שעות את כל התורות שבעל פה שבהן בדרך כלל בקיאים נהגים מסוג זכר.
"לנשים יש חסם בתחומים הטכניים, רכב נראה להן תחום של גברים, ואם אישה מתעסקת בזה זה כמו ללכת על ביצים. תמיד קיים הפחד שיעבדו עלינו במוסך. כל הקטע נראה משהו מאוד לא נגיש עבור אישה, אבל למרות כל זה, שלושים אחוז מקוראי הבלוג שלי הם גברים. כי הכול סטיגמות, יש הרבה גברים שלא מבינים ברכב בדיוק כמו שנשים לא מבינות. רק שהגברים, לצערי, מתביישים להודות בזה.

אני מקבלת הרבה הודעות מגברים שמספרים לי שהם קוראים את הבלוג באדיקות ושואבים ממנו טיפים, אבל לא מגיבים לפוסטים בפומבי כי הם מתביישים להראות שהם, כגברים, לא יודעים את הדברים האלה בלי הבלוג"."אני מקבלת הרבה הודעות מגברים שמספרים לי שהם קוראים את הבלוג באדיקות ושואבים ממנו טיפים, אבל לא מגיבים לפוסטים בפומבי כי הם מתביישים להראות שהם, כגברים, לא יודעים את הדברים האלה בלי הבלוג""אף אחד לא מצפה שנשים תהיינה מכונאיות רכב, צריך להודות שזה לא תחום של נשים, אבל אני מקווה שלאט לאט נשים יבינו שהתחום בבסיסו פשוט ולא מפחיד"

סדנה כזו שבאה ללמד דווקא נשים על עולם הרכב עשויה להישמע קצת שוביניסטית, כאילו את מצהירה מראש שהנשים בורות בתחום.


"אני מכירה במציאות, נקודה. יש הרבה בדיחות על נשים שלא יודעות להחנות את הרכב ולא מבינות כלום בהחלפת גלגל, אז אני חושבת שזהו, צריך לשבור את הסטיגמה ולתת לנשים את העצמאות שלהן. צריך להודות שזה לא תחום של נשים, אף אחד לא מצפה שנשים תהיינה מכונאיות רכב, אין כמעט מוסכניקיות, אבל אני מקווה שלאט לאט, וגם בזכות הסדנאות - נשים יבינו שהתחום בבסיסו פשוט ולא מפחיד".


בינינו, זה נכון מה שחושבים על נשים שנוהגות?


"אני יכולה להעיד שלגבי חניות אני מקבלת שמונים אחוז מהטענות מתוך מאה", אומרת דויטש ומשאירה בהודאתה הקלה קמצוץ תקווה להיוותרות הבדיחות-נהגות בעולמנו. "לדעתי קצת מגזימים עם הבדיחות. בעבר להרבה נשים גם לא היה בכלל רישיון, אבל היום זה לא ככה, יש נשים צעירות מאוד שיש להן רכב, ואתה יודע מה, יש כאלה שנוהגות לא פחות טוב מהרבה גברים".


נתפשר שהנהיגה היא תחום גברי כי מדובר במוטוריקה גסה.


"אם גברים יכולים לעסוק בהלחמת שבבים עדינים של אלקטרוניקה, שזו מוטוריקה עדינה בהחלט, נשים יכולות להסתדר עם מוטוריקה גסה. אני לא מסכימה שיש דברים שגברים או נשים טובים בהם יותר מהמגדר האחר. זו תפיסה מקובעת ומרובעת, פשוט קשקוש".

יפי-יסוד (כן גברים, ברור שאתם לא זקוקים להם)


1. אם את הולכת למוסך, מומלץ לבקש שכאשר מחליפים חלק ברכב יתקשרו אלייך לבקש אישור לפני ההחלפה.
2. כדאי לתדלק כאשר מכל הדלק מגיע לרבע וזאת מכיוון שבתחתית מכל הדלק מצטברים לכלוכים ומשקעים. כאשר הדלק המלוכלך נשאב זה עלול לייצר סתימות, להפריע לזרימת הדלק, ולעתים עלול לפגוע בפעילות המנוע. ולכן עדיף לא לחכות שהדלק ייגמר.
3. החלפת גלגל רק נשמע כמו פעולה מסובכת, זה בסך הכול עניין של טכניקה וכלי עבודה מתאימים. אם יש לך מפתח גלגלים טלסקופי עם ידית ארוכה תוכלי להחליף גלגל כמעט בלי מאמץ.
4. אם את רוכשת רכב, בזמן ביצוע ההעברה יציעו לך לעשות בדיקה שהרכב לא משועבד, בעלות של 70 ש"ח. אפשר לבצע לבד את הבדיקה באתר רשם המשכונות בעלות של 10 שקלים.
5. כדאי תמיד להתכונן מראש למקרי חירום, לדעת איפה ברכב נמצאים האפוד הזוהר ומספר טלפון של גרר או שירותי חילוץ.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם