מתי יבנה המקדש?

mikdash
 

יהודה גליק


"ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" נאמר בתורה. בעקבות פסוק זה, מנו כל מוני המצוות ללא יוצא מן הכלל, מצות עשה לבנות בית מקדש כאחת מתרי"ג מצוות שבתורה.
התנ"ך וחז"ל לא העלו על דעתם אופציה של בית מקדש שנוחת משמיים.


אם יש דבר שעובר כחוט השני בהנחות היסוד של התורה –הרי זה העיקרון של "אשר ברא א-להים לעשות", העולם נברא כדי שאנחנו נהיה אלו שעושים, פועלים, יוצרים, מתקנים ומקדמים.
אם יש רעיון שמנוגד לחלוטין לרעיון הבסיסי של בית מקדש הרי הוא המחשבה על בית מקדש שנופל משמים. כל מהותה של המצוה הזו היא שהקב"ה ברא עולם, וכנגד זה תפקידנו לבנות מקדש שדרכו הוא יוכל לשכון בתוך העולם הזה, לשכון בתוכנו.

לא פלא, אם כן, שאנו מוצאים בפרשיות המשכן שבתורה למעלה מ250 פעם הטיות של השורש ע.ש.ה.

פעם אחר פעם קובעת לנו התורה "ועשית", "ועשו". מהציווי הראשון על עצם בניית המשכן "ועשו לי מקדש" עובר בכל אחד מכלי המשכן "ועשו ארון", "ועשית כפורת", "ועשית שולחן" "ועשית מנורת זהב טהור" וכן הלאה כלי אחר כלי בגד אחר בגד.

לאור זאת, הרי לשאלה "מתי ייבנה המקדש?" מתבקשת תשובה ברורה מאליה – מתי ייבנה המקדש? כשעם ישראל יבנו אותו!

נו אז מתי זה יקרה?

דומה שלו נשאלנו שאלה זו לפני מאתיים וחמישים שנה, בהחלט היינו מגששים באפילה, ולא היה בידנו אפילו בדל של כיוון לתשובה. אך כיום כאשר אנו כבר אחרי קרוב למאה וחמישים שנות פעילות ציונית וכמעט שבעים שנה למדינתנו העצמאית הרי שאנו כבר במקום אחר. אנו כבר בעלי ניסיון.

רק עיוור לא רואה שהתהליך נמצא בעיצומו. הקב"ה בחסדיו הגדולים, באמצעות שליחים רבים ונאמנים, קיים את הבטחותיו והשיב אותנו הביתה למולדתנו, החזיר אותנו לחבלי נחלת אבותינו ואף נתן בידינו את משאת נפשנו המקום אשר הוא "בחר לשכן שמו שם".

אנו בעיצומה של השיבה לציון הר קדשנו.

היש מי שרואה את תהליך שיבת תודעת הר הבית למרכז השיח הציבורי, את תופעת העלייה להר, ההולכת ומתגברת מידי יום ביומו מידי שנה בשנה, ולא חש את פעמי בניין המקדש?

היש מי שנוסע בכביש העולה ירושלימה ורואה את הכבישים ההולכים ונבנים, את המנהרות , ואת מסילות הרכבת ולא מזהה את דברי הנביאים היוצאים התוך הפסוקים ומתממשים לנגד עינינו?

היש מי שרואה את תהליך שיבת תודעת הר הבית למרכז השיח הציבורי, את תופעת העלייה להר, ההולכת ומתגברת מידי יום ביומו מידי שנה בשנה, ולא חש את פעמי בניין המקדש?
ראינו בכל המהלך הציוני שהדברים קורים באופן תהליכי, אבל במבט לאחור על מה שקרה כאן במאה שנים האחרונות היש תהליך מהיר מזה?

רכבת בניין בית המקדש יצאה לדרך – עלו אליה!

ככל שתצטרפו יותר מהר כך נזכה במהרה להגיע לתחנה הסופית – "ונהרו אליו כל העמים", "לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה" "כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים"
הר הבית – זה בידנו!

צילום: יח"צ

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

המחאה שלא תיכשל

  מאמר מאת יואל שילה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם