משחקי חם קר

s10weather

 

משחקי חם קר


מעל גובה העננים ומתחת למפת המשקעים, קיימת תעשיית פריקים של תחזית מזג האוויר * איך זה עובד, מה זה בכלל מטאורולוגיה ומדוע התחזיות האלה אוהבות לאכזב אותנו * בעז נחמיה, חוזה מזג אוויר פרטי, מספק הצצה מרתקת על התחום * ואי אפשר בלי דני רופ לסיכום


נדב גדליה


תחזיות מזג האוויר ברדיו ובטלוויזיה הפכו ממזמן ללעג ולקלס ואין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמים. אז מה עושים בכל זאת, כשרוצים להרגיש שליטה על העניינים? מתברר שקיימת סצנה שלמה של חוזי מזג אוויר חובבנים. אחד המרכזיים שבהם הוא האתר 'ירושמיים' - אתר חיזוי פרטי שכבר צבר מאות אלפי גולשים.


מקים האתר הוא בעז נחמיה (43), אב לשניים המתגורר ליד הגן הבוטני בירושלים. נחמיה הוא בעל תואר במדעי האטמוספרה ועובד כמתכנת, מה שהוביל בסוף לקום ולעשות מעשה – להקים תחנת חיזוי מזג אוויר פרטית על גג ביתו ואתר אינטרנט המפרסם תחזיות מדויקות למדי. "יש אנשים שמתעניינים בספרות ובציור ויש אנשים שמתעניינים במזג אוויר", הוא מסביר. "זה פשוט מעניין. בדרך כלל מחוברים לתחום אנשים שמתעניינים בטבע, כמו בני אדם שהולכים לראות שיטפונות. זה מרתק, כי כל ענן וסערה שונים זה מזה. ממש כמו בני אדם".

איך חוזים את העתיד


לצורך חיזוי מזג האוויר לטווח קצר המטאורולוגים נעזרים במכ"ם עננים, שמראה להם היכן יש עננים, לאיזה כיוון הם נעים ובאיזו מהירות. המכ"ם עוזר לחזות גשמים, שיטפונות וסופות. מערכת לאיתור ברקים עוזרת גם היא בחיזוי סופות, ומשמשת גם לאיתור הוריקנים צפויים. בתחזית לטווח ארוך המדענים נעזרים במידע שהם מקבלים מתחנות תצפית בכל רחבי העולם. את המידע הם מעבדים בעזרת תכנות מחשב משוכללות, ומפיקים ממנו מפה מיוחדת שנקראת מפה סינופטית. את המפה הסינופטית החזאים מפענחים על פי מודלים מתמטיים מורכבים מאוד, ונעזרים גם במידע המתקבל מלוויינים מטאורולוגיים. שילוב המידע עוזר לחזאים להכין תחזית מדויקת יותר. עסק מורכב ללא ספק.


בעז הגיע לעיסוק הזה לפני כ-17 כשעבד בשירות המטאורולוגי. "בשלב המעבר בין החיזוי לתִכנות, מצאתי את עצמי בבית חצי שנה. קניתי תחנה מטאורולוגית, שמתי אותה על הגג בשביל הכיף והעליתי את המידע לרשת באתר באנגלית, כדי לשתף". קניית תחנה כזו, אגב, היא לא משהו יקר - בין 500 ל-1,000 דולר לדגם בסיסי. "אחרי כמה שנים הפכתי את האתר לעברית, ובאחד מהשלגים ב-2008 התחלתי לכתוב תחזית לאזור ירושלים".


במה התחנה שלך עדיפה על התחזית ברדיו ובעיתון?


"הם לא מזכירים בתחזית את ירושלים, אלא לוקחים אזורים של צפון-מרכז-דרום. פיזית, ירושלים נמצאת במרכז אבל יש לה נטייה למזרח, כך שהתחזית לא מדברת כל כך לירושלים. וזה מה שאני עושה - כותב למשל שהגשם יגיע לירושלים רק בשעות אחר הצהרים. מדייק אותה. בנוסף אני נותן לאנשים כלים להבין את מזג האוויר בצורה פרקטית יותר".
למשל?


"התחנה שלי מספקת נתונים שנמדדים כמו מד קרינת שמש, ומד קרינה אולטרה-סגולה של השמש, אבל לקחתי את זה צעד קדימה: כשאומרים לאנשים שיהיו 16 מעלות הם לא יודעים אם זה קר או חם, אז החלטתי להביא תיאור של מה זה אומר לגביהם עד הרזולוציה של מה ללבוש ואם תהיה רוח חזקה או חלשה, אם לקחת מעיל או לא. חילקתי את המעלות לתשע דרגות שנעות בין 'קור של שלג' שזו הדרגה הכי קרה ומעליה 'קור כלבים', שזה קור שמצריך כפפות וצעיף, ובקצה השני ניצב התיאור 'חם כמו בגיהינום' שמופיע בשרבים קיצוניים".


איך בעצם פועלת תחנת חיזוי ביתית וממה היא מורכבת?


"תחנת חיזוי פרטית מורכבת מכמה חיישנים שמראים מדדי טמפרטורה, לחות, גשם, רוח, קרינה, קרינה אולטרה-סגולה ולחץ אוויר. לפי כל המדדים הללו אני יכול לדעת את הנתונים העכשוויים בחוץ. אני עושה ניתוח של הנתונים הללו לפי היסטוריה של אתמול ומצבים דומים. החכמה היא להציג את מה שקורה עכשיו בדיוק ומה יקרה ממש עוד מעט על פי היסטוריית מזג האוויר ומה שלמדתי בלימודי המטאורולוגיה, כך שתחנת חיזוי לבד לא תספיק לחזאי המתחיל".


נחמיה מפעיל לבדו את האתר, דף פייסבוק בעל 17 אלף העוקבים וחשבון טוויטר שאליו מחוברים הרבה אנשי תקשורת המתעדכנים בנתונים המתפרסמים. מעבר לכך מפעיל נחמיה פורום לשאלות גולשים המתעניינים במזג האוויר הצפוי, וכאן הוא נעזר בכמה עוזרים העונים אף הם לקהל הגולשים מהארץ כולה. "בפורום, בניגוד לאתר הבנוי על מערכת החיזוי שנמצאת בירושלים, אפשר לקבל מענה גם לערים כמו פתח תקווה או תל אביב".


אתה אדם עובד, כמה זמן לוקחת לך ההתעסקות בחיזוי מהצד?


"החיזוי עצמו דורש לא מעט זמן, משהו כמו חצי שעה בבוקר, חצי שעה בערב, וחוץ מזה לשלוח עדכונים והתראות באפליקציה, לענות לשאלות בפייסבוק, בטוויטר וכמובן בפורום, באתר ובמיילים האישיים שאני מקבל - שזה יכול להיות עשרות ביום באמצע החורף. בעונה הזאת תפוצת האתר גדלה מאוד ויכולה להגיע ל-330 אלף כניסות ביום. לפעמים אני לוקח חופש מהעבודה בימי שלג שהם עמוסים בעבודת חיזוי. הישראלים מאוד מפחדים שהגשם או השלג ישבשו להם את התכניות, קשה להם להסתגל ולחיות אתו, ובגלל זה אנשים רוצים לדעת מה יהיה בשעות הקרובות ובימים הקרובים".


אתה מרוויח מזה?


"המניע הראשוני שלי להקמת התחנה הוא ללא ספק אהבה, אני אוהב גשם ומאוד אוהב שלג. מה שכן, מכיוון שיש לי הרבה אחריות כי המון אנשים תלויים בעדכונים, זה מאלץ אותי ליהנות פחות ממזג האוויר, לכן אני מכניס גם שיקולים מסחריים לאתר ומפעיל מערך פרסומות".

ומה אומרים המקצוענים


כשאנו פונים לחזאי הוותיק דני רופ הדברים נשמעים קצת אחרת. "האינטרנט פתח אופקים חדשים אבל גם עושה נזק", הוא מצנן את ההתלהבות. "האינטרנט נותן לאנשים להתחפש למה שהם רוצים. כל אדם שמבין בבורסה יכול להפוך ליועץ השקעות, ואותו דבר במזג אוויר. במדינה קטנה עם הרבה אזורי אקלים, ואין הרבה תצפיות מסביבנו בגלל אויבינו – תחזית אמינה היא עד ארבעה ימים, כל יום מעבר לזה - הסיכוי לדעת את מזג האוויר פוחת. את אתר 'ירושמיים' מפעיל אדם מקצועי, אבל העובדה שהוא נותן תחזית לטווח ארוך היא עדיין חוסר אחריות ודבר לא נכון ולא הגיוני בארץ".


מה האינטרס של חזאים חובבנים לפרסם תחזיות כאלה?


"הם חולי חורף ומוסיפים את המרכיב של הפינטוז על כך שיהיה גשם", מסביר רופ ברצינות. "אני לא צוחק, לחלקם קורים דברים בגוף, ריגוש של ממש - כשיש גשם, ואתה יכול להבין לאן זה מוביל. זו ממש סוג של מחלה, אובססיה, אקשן של מזג אוויר, כמו שאנשים - ואני בתוכם - חולים על טכנולוגיה, ככה הם במזג אוויר. עובדים אצלי אנשים כאלה ואני מכיר אותם מקרוב, ממש לא להאמין. והם – בגלל שהם עובדים בטלוויזיה ונותנים כעת תחזית לחצי מיליון איש, התרפאו מזה, התמתנו, גם אם אני מציץ על כל אתרי מזג אוויר הפרטיים האלה - זה מעניין, אבל אי אפשר לסמוך על ההתלהבות שלהם".


מה ההסבר לטעויות של החזאים? גם אצלכם בטלוויזיה הן קיימות, למרות המקצוענות.


"מדע המטאורולוגיה הוא לא מדע מדויק כמו חשבון, מסביבנו יש מדבר וים ואין הרבה תצפיות של מה קורה עכשיו מסביבנו, אין הרבה נתוני אמת אז המודלים המטאורולוגיים שאני מאמין בהם לא יכולים תמיד לתת רזולוציה מספיק טובה, ודאי שלא לתחזית ארוכת טווח. זה כמו רפואה: שני רופאים רואים את אותו צילום רנטגן וכל אחד מחליט שישנה בעיה אחרת בגוף. אבל בגדול, אתה מנתח את האטמוספרה לפי גבהים, תמונות מכ"ם, תצפיות בעולם, ולפי מודלים שונים של מטאורולוגיה על פי נוסחאות של מה שהיה בעבר, על הסתברות ועל הניסיון מהעבר. בסוף אתה רודף אחרי כוחות טבע שחזקים מאתנו".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם