"אפשר לעצור את מגמת העירוב בצבא"

7 sheinwald

רועי אהרוני

הרב ואל"מ במיל' אליעזר שנוולד, שהיה חבר בוועדת "השילוב הראוי", חושף שטיוטת הפקודה החדשה לערבוב בין המינים בצבא ממתינה על המדף כשבע שנים, והמתינה לשעת כושר להחדירה * כעת הוא קורא לעבודה משותפת של כל הרבנים לפעול להחזרת הפקודה הישנה ע"י פנייה והידברות ישירים מול הרמטכ"ל

בשבוע שעבר פרסמנו כאן את פרטי הפקודה החדשה המכונה "פקודת השירות המשותף", ולפיה על המפקדים ליישם את "מדיניות השירות המשותף ככל האפשר, לא בדרך של הפרדה בין חיילים לחיילות". הפקודה משרטטת את הדרך לעירוב בין בנים לבנות ביחידות הקרביות כמשנה סדורה של הצבא בשנים הבאות.

הרב אליעזר שנוולד, ראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין ואל"מ במיל', היה חבר בצוות שכתב ב-2002 את פקודת "השילוב הראוי". "הפקודה הזו נכתבה במשך כשנתיים", מספר הרב שנוולד. "בסופו של דבר סגן הרמטכ"ל והאלוף רון-טל הביאו את הפקודה המוגמרת לרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו זצ"ל, וגם הם סמכו עליה את ידיהם".

דו"ח ועדת שגב, 2007: המודל הקיים בצבא המתייחס למין המתגייס הוא מודל ארכאי. יש לשבץ נשים גם ביחידות בדרג המסתער והמתמרן. לדעת חברי הוועדה, הסיכון לנפילת נשים בשבי או בקרב לא צריך להיות קריטריון בפתיחת תפקידים לחיילות

הרב שנוולד סבור שההשפעה של ארגונים מחוץ לצבא היא שהובילה לשינוי הפקודה ולמעבר לפקודה החדשה, פקודת "השירות המשותף": "הארגונים החוץ-צבאיים שמובילים את הגישה הפמיניסטית זיהו בפקודה הזו מכשול בפני שילוב משמעותי יותר של חיילים וחיילות", אומר הרב. "הם לחצו במשך שנים לשנות אותה. להערכתי, הפקודה החדשה במתכונת כזו או אחרת יושבת על המדף בסביבות שבע או שמונה שנים, מאז ועדת יודק'ה שגב".

הוועדה שאליה מתייחס הרב היא ועדה בראשות האלוף במיל' יהודה שגב, שהגישה בסוף 2007 את המלצותיה לראש אכ"א באותה עת, האלוף אלעזר שטרן, בדבר עיצוב שירות הנשים בצה"ל. לפי עיתון 'הארץ', הדו"ח כולל "המלצות מרחיקות לכת" שתכליתן "להביא לשינוי יסודי בשירות הנשים בצה"ל, להפכו לשוויוני לשירות הגברים ולמצותו בצורה טובה יותר".

לטענת הדו"ח, המודל הקיים בצבא המתייחס למין המתגייס הוא "מודל ארכאי, הגורם לתת-מיצוי של משאביה ותרומתה לצה"ל של מחצית החברה הישראלית וחוסם הזדמנויות רבות תוך כדי השירות ולהשתלבות בחברה לאחר השירות". לפי הוועדה, "לא יהיו תפקידים או מערכים הסגורים קטגורית לנשים או לגברים", ולכן יש לשבץ נשים גם ביחידות בדרג המסתער והמתמרן, קרי: מערך החי"ר והשוויון. לדעת חברי הוועדה, הסיכון לנפילת נשים בשבי או בקרב לא צריך להיות קריטריון בפתיחת תפקידים לחיילות.

לפי עיתון 'הארץ', סא"ל ילון פרחי ממנהלת "השילוב הראוי" טען שהוועדה התעלמה ממסמכים שהציג לה בדבר נזקי שירות קרבי של נשים.

עוד נאמר ב'הארץ' כי "הצעדים הדרמטיים שעליהם המליץ שגב, ובעיקר התנגדות של גורמים דתיים, מנעו את יישומו של הדו"ח". הרב שנוולד מאשר את הדיווח הזה: "הוועדה של יודק'ה שגב נגנזה משום שהייתה התנגדות של המערכת – גם של הרבנות הצבאית, גם של הישיבות והמכינות - שהדבר יעמיד את החייל הדתי ואת המפקד הדתי במצבים שבהם הוא ייאלץ לפעול בצבא בניגוד לאמונתו. בפועל, הפקודה החדשה דומה להמלצות של ועדת שגב".

אז מדוע היום איננו שומעים התנגדות של הרבנות הצבאית או של ראשי הישיבות והמכינות?

"שאלה טובה", מוחה הרב שנוולד. "כבר לפני שלוש שנים וחצי, כשהתחילו להריץ את הפקודה החדשה, התרעתי בפני הרבנים ודרשתי שהם ידונו בפקודה הזו ויבחנו את ההשלכות שלה. זאת, כדי שניזום הידברות עם הרמטכ"ל, מתוך האחריות המוטלת על כתפינו לעתיד ביטחון המדינה וצה"ל, על המשמעויות שייגרמו מכך. דיברו אז עם הרבצ"ר רפי פרץ, והוא אמר להם שזו אחריותו ושהוא יסדר את הכול. זה הרגיע אותם. אני אמרתי שאני לא רגוע. אני בעד הידברות ומאמין שבהידברות מוצאים את עמק השווה. לעניות דעתי, את הדברים שלרבני הישיבות והמכינות יש לומר הרמטכ"ל לא שמע מכלי ראשון, ולכן לא היה מודע באופן מלא למשמעויות הנגזרות משינוי הפקודה".

הרב שנוולד סבור שעוד לא מאוחר ויש להזדרז ולדבר עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט. "הרמטכ"ל איזנקוט איננו אנטי-דתי כפי שאולי מנסים לצייר אותו. הוא איש מסורתי ומאוד פתוח לשמוע, ורוצה בטובת צה"ל. אבל היו כל מיני גורמים שהרדימו את השטח, והיום יש תחושה שאין יותר מקום להידבר אלא לייצר מאבקים. לדעתי זה לא נכון. צריך להידבר עם הרמטכ"ל כדי להסביר את הבעייתיות שיש בפקודה הזו מזווית המבט שלנו".

בתוך כך, השבוע דיווח עיתון 'הארץ' כי צה"ל החל באחרונה בעבודת מטה לבחינת שילוב נשים בחיל השריון. בכתבה צוטט תא"ל ערן שני, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה"ל, שלדבריו "היקף התפקידים שנפתחו בפני נשים בשנים האחרונות הולך וגדל" וכי הרמטכ"ל גדי איזנקוט כבר אישר לשלב נשים כלוחמות ביחידה 669 (יחידת החילוץ של חיל האוויר). עוד נטען בכתבה כי חיילות תשרתנה כלוחמות וכמפעילות כלי הנדסה כבדים המכונים צמ"ה (ציוד מכני הנדסי). לדברי תא"ל שני, לאור הצלחת הפיילוט לפני חודשיים, החל משנת הלימודים הבאה תעבור כל שביעיסטית ריאיון כדי לקבוע את התאמתה לשירות ביחידות לוחמות. אם כך פני הדברים, נראה שהפקודה החדשה היא רק קצה הקרחון.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם