רוצים לחזור לאיזון

7karov

הרב זאב קרוב, רבו של קצין החינוך הראשי הבא תא"ל צביקה פייראיזן, משוכנע שהוא האדם הנכון להפוך את צה"ל לצבא מאוחד ולאחות את השברים. "הקו שמנחה אותו הוא טובת עם ישראל"


רועי אהרוני


לאחרונה התבשרנו על מינויו של תא"ל צבי-יהודה (צביקה) פייראיזן לתפקיד קצין החינוך הראשי החדש של צה"ל. על רקע המאבקים הרבים על אופיו של הצבא ועל פי המגמות המקוממות שאנו מבחינוך הצבאי, המנוהל בעיקרו על ידי חיל החינוך – המינוי החדש הוא משב רוח מרענן ואף מפתיע. נראה שהרמטכ"ל איזנקוט, אחרי שהחליט להוציא את תודעה יהודית מידי הרבנות הצבאית, מנסה במינוי זה לאזן את החינוך הצה"לי.

פייראיזן הוא אב לחמישה המתגורר ברחובות, בעל תואר שני בהצטיינות במדעי החברה. הוא שירת כנווט בטייסת 69 ומילא תפקידים בלהק האוויר, בלהק המודיעין וכמפקד חטיבת אמצעים מיוחדים באגף המבצעים. בקיץ הבא, כאמור, הוא עתיד לשבת באחד הכיסאות החמים בהווה הצה"לי – כיסאו של קצין החינוך הראשי, הקברניט שמנווט את ספינת החינוך הצה"לי שחווה טלטלות רבות, ובמקרים מסוימים אף נדמה היה שאיבדה את הצפון.

קצין החינוך המיועד למד בישיבת ההסדר בקרני שומרון ומאז שמר על יחסים קרובים במיוחד עם רבו, הרב זאב קרוב. ביקשנו מהרב קרוב לספר לנו על הקשר המיוחד שנוצר בין השניים. "יש בינינו קשר הדוק של יותר מ-30 שנים", מספר הרב. "צביקה הוא אדם נפלא עם הרבה אמון ואמונה בעם ישראל. הוא מלא בעשייה לטובת עם ישראל, מדינת ישראל וצבא ישראל. הוא נאמן ומסור לכך. הוא איש אמת הרואה מולו את האחריות לכל עם ישראל, וזו אולי הבשורה הגדולה בכל הסיפור הזה".

המלחמות על זהותו של צה"ל לא נעלמו מעיניו של הרב קרוב. "אנו נמצאים היום במהלך של צחצוח חרבות, בניסיון של כל אחד מהצדדים להראות מה לא בסדר אצל האחר", אומר הרב. "אין לי ספק שהרוח שצביקה רוצה להביא, ויצליח להביא בחכמתו, היא רוח האחדות. צה"ל הוא הצבא של עם ישראל, ולכן צריך לקחת את נקודות החוזק שיש בכל צד כדי לבנות משהו מאוחד. בצבא זה הכרח".

המינוי הזה הוא איתות מהרמטכ"ל איזנקוט?

בעד עצמה. זו הייתה בחירה אמיצה, שהלכה נגד מועמדים שהיו בטוחים שיתמנו, ועוד בחירה בקצין חובש כיפה. נראה שבחירה במועמדים אחרים הייתה מצמיחה עוד מאבקים ומלחמות. אין לי מידע מודיעיני פנימי, אבל בראייה שלי הרמטכ"ל הכריז בבחירה זו על הכיוון שהוא רוצה לקחת אליו את הצבא – עם כל המלחמות והבעיות, לחפש מישהו שיצליח לחבר ולהעלות אותנו בחזרה לקומה של עם אחד וצבא אחד. לא צבא של פלנגות הנלחמות זו בזו, אלא שימוש בכוחות החיוביים של כל אחד".

איזה כיוון בוחרים?

בתהליך אטי אך מבהיל הפך חיל החינוך לזרוע המבצעת של עיתון 'הארץ' והעביר את חיילי צה"ל שלל סדרות חינוך מדאיגות – מיחידות על "המדרון החלקלק" שחיילי צה"ל נמצאים בו בדרך להיות נאצים, דרך שיחות מאנשי שמאל מובהקים להחלשת רוח החיילים ועד ביקורים במרכזים רפורמיים, כנסיות ובתי הקהילה הלהט"בית. הרוח המנשבת במסדרונות החיל נראית כרוחה של דת השוויון הפוסט-מודרניסטית, ומשום כך קשה לראות איך אפילו אדם כמו פייראיזן יוכל לנווט את הטיטאניק הזו לבל תתנגש בקרחון.

"אין ספק שיש כאן בעיות יסודיות בתפיסה של זכותנו על מדינת ישראל", אומר הרב קרוב. "אולם רוב החיילים והקצינים הם אנשים ציונים הרוצים בטובת עם ישראל, והם בעלי יושר ואמת – גם אם יש בלבולים. הבעיות הדתיות הן שוליות בשאלה הזו; השאלה העיקרית היא לאן אנחנו מובילים את מדינת ישראל ואת חיילי הצבא.

"אני לא דובר של הרמטכ"ל, אבל הבחירה צועקת בעד עצמה. זו הייתה בחירה אמיצה, שהלכה נגד מועמדים שהיו בטוחים שיתמנו, ועוד בחירה בקצין חובש כיפה. בראייה שלי הרמטכ"ל הכריז בבחירה זו על הכיוון שהוא רוצה לקחת אליו את הצבא"

"זו באמת סוגיה מורכבת, אך אני חושב שצביקה הוא האדם הנכון במקום הנכון. קיימת אצלו השאיפה הגדולה לחבר מבלי לוותר בכל דבר. ברור שיהיו בעיות וקשיים, ולא כולם תמיד יהיו מרוצים – אבל כולם יצטרכו לתת לזה מקום אם הם רוצים שהדברים ייעשו בצורה חכמה, מחברת ומאחדת עד כמה שאפשר.

"הבעיה היא שאנשים היום בטוחים שרק הם צריכים לשלוט, רק הקו שלהם והכיוון שלהם. בגישה כזו בונים שטעטל, לא בונים עם. הצבא הוא של עם ישראל, לא של פלוני או אלמוני. לכן גם אם מגזר מסוים יפנה לצביקה, הוא ידחה זאת כי הוא לא טיפוס מגזרי. הקו שמנחה אותו הוא טובת עם ישראל".

הרב קרוב בטוח שפייראיזן יוכל לעשות את השינויים הנדרשים, אף שנראה שהחיל צועד כרגע בכיוון אחר לחלוטין. "לצביקה יהיה כוח לעשות זאת, כי עם ישראל זקוק לזה. רובו של העם גם רוצה בזה. הרמטכ"ל רוצה בזה, והוא בעל הבית של הצבא. רבים רוצים להגיע בחזרה לאיזון נכון במערכת הכללית הזו.

"צביקה נמצא במערכת הצבאית שנים רבות ועשה תפקידים חשובים ומורכבים מאוד בעבור עם ישראל. לא סתם הצניחו אותו, קצינים בכירים רבים מכירים היטב את צביקה. כדי להצליח בזה נצטרך סייעתא דשמיא, עזרה של אנשים ועין טובה, כדי שלא יחפשו אותו בפינות. נראה שהקצונה הבכירה מבינה שזה הזמן לנסות לרפא את השברים, לאחד ולהחזיר את צבא ההגנה ישראל ואת חיילי ישראל להיות עם אחד".

אם קצין החינוך הראשי החדש יצליח במשימתו, זה ייתר את הצורך של מדור תודעה יהודית בצבא?

"אני לא יודע מבחינה פרקטית לאן הדברים ילכו. כרגע אני לא רואה צורך לייתר. הגופים יכולים להתחבר ולהשלים זה את זה, אם כל אחד יביא את נקודות החוזק והיתרון שלו לצבא. יכול להיות שאם הדברים ילכו בצורה כל כך נפלאה ומבורכת, אולי יגיעו גם לזה. אבל זו לא נקודת המוצא.

"קיימת אצלו השאיפה הגדולה לחבר מבלי לוותר בכל דבר. ברור שיהיו בעיות וקשיים, ולא כולם תמיד יהיו מרוצים – אבל כולם יצטרכו לתת לזה מקום. אנשים היום בטוחים שרק הם צריכים לשלוט, בגישה כזו בונים שטעטל, לא בונים עם. הצבא הוא של עם ישראל, לא של פלוני או אלמוני"

"שאלת המוצא היא איך פועלים עם מה שיש בצורה טובה, כמה שיותר מסונכרנת וכמה שיותר תורמת לעם ישראל. איך בדיוק תהיה הדינמיקה של התהליכים? ימים יגידו. אני אופטימי לגבי הכיוון שצה"ל יתחיל ללכת אליו מעכשיו, ואני מעריך שעוד נכונו לצביקה תפקידים רבים וטובים. כבר בישיבה ראיתי שזה הולך לשם – אתה רואה לאן האדם מכוון, שהוא לא מתבלבל ולא מזגזג, שהוא יודע את תפקידו ואת מקומו בענווה, בחכמה ובמסירות".

הרב ראה שהוא נועד לגדולות כבר כשהיה בישיבה?

"מאז שהגיע בשיעור א' ידעתי".

 

צילום: דו"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם