הסכנה האמתית לצה"ל

3 yagil

מאת: אל"מ (במיל') יונתן ברנסקי, לשעבר מפקד חטיבת הנגב וסגן מפקד אוגדת עזה

לזכותו של פרופ' יגיל לוי ייאמר שהוא אינו מסתיר את דעותיו הקיצוניות. יש לקוות שהריאיון שפורסם כאן יגיע לאוזניים הנכונות ושדלת חיל החינוך תיסגר בפניו

קראתי שוב ושוב את הריאיון עם פרופ' יגיל לוי שהתפרסם ב'עולם קטן' בשבוע שעבר ושפשפתי את עיניי בתדהמה.

בריאיון עושה פרופ' לוי דמוניזציה מכוונת לדתיים בצבא, כחלק מקמפיין ארוך-השנים שלו על ה"הדתה בצה"ל".

לוי טוען שכתוצאה מהשתלבות הדתיים בצה"ל מופעלים לחצים פוליטיים על הצבא, "באופן שיוצר סטייה מתרבותו של הצבא".

אסור לנו להתנצל על החינוך שקיבלנו בישיבות ובמכינות "להיכנס מתחת לאלונקה" ולהתמסר לטובת הכלל. צה"ל אכן עובר שינוי, אך מדובר בשינוי טבעי ובריא כתוצאה מכניסת עוד ועוד קצינים דתיים לשדרת הפיקוד, קצינים שדואגים שגדרי צניעות יישמרו, שהשפה תהיה נקייה ושהצורך בצבא חזק ומנצח לא יטושטש על ידי העיסוק הכפייתי בשוויון בין המינים

הצבא, לדידו של לוי, נמצא בפני סכנה מוחשית של השתלטות הדתיים, והוא ראה לנכון לקדש מלחמה נגד השפעת הדתיים על צה"ל. לוי טוען שאין בעיה שאנשים פרטיים ישפיעו מעולם הערכים שלהם על צה"ל, אך במקרה של חיילים דתיים מדובר בסכנה של ממש, מכיוון שהם משפיעים בצורת 'כוח עבודה מאגד' באמצעות איגוד ישיבות ההסדר, הישיבות הגבוהות והמכינות.

כלומר, לדברי לוי, עובדת קיומן של ישיבות הסדר והמכינות היא בעצמה סכנה לשלום צה"ל. אין מדובר בפליטת פה. בטוריו בעיתון 'הארץ' הוא קרא לצה"ל לסגור את ישיבות ההסדר ואת המכינות. תיאוריות הקונספירציה שלו מסתירות מאחוריהן סלידה מחובשי הכיפות ומעולם הערכים שהם מייצגים.

יגיל לוי לא מסתיר את השתייכותו למחנה השמאל הקיצוני ביותר. הוא הודה בריאיון שהוא עוקף את 'שוברים שתיקה' משמאל. אין לו בעיה עם התבוללות, הוא אינו מרגיש עצמו קשור ליהודי התפוצות והמוסריות שלו מגיעה לכדי אבסורד כשהוא אומר שאסור לצה"ל לשנוא את אויביו.

בלוליינות אינטלקטואלית הוא מסביר מדוע חובה על צה"ל לתת ייצוג שווה בפעילויות תרבות לזרם האורתודוקסי ולרפורמי, אף על פי שהרפורמים הם מיעוט קטנטן וחדש בתוך החברה הישראלית. לוי מתעלם בעקביות מעמדת הרוב כשמדובר בערכים שמנוגדים לתפיסת עולמו, אך מקדש את הקונצנזוס הישראלי כשהוא מזהה הדתה או חלילה מגלה פסוק שמצוטט בידי מפקד דתי ערב יציאה לקרב.

כל שורה בריאיון מוכיחה עד כמה יגיל לוי מנותק מהציבוריות הישראלית ועד כמה ערכיו שונים מערכי רוב הציבור בישראל ומנוגדים להם.

אם היה מדובר באדם פרטי שמפיץ את משנתו השמאלנית והאנטי-דתית, לא הייתי טורח להגיב לדברים. כמו יגיל לוי קיימים לא מעט אנשים מהאליטה שחוששים שהעם בורח להם מהידיים. אך יגיל לוי איננו אדם פרטי. הוא הרוח החיה מאחורי התפיסה הערכית של חיל החינוך, באמצעות עמותת חיל החינוך והנוער. חדירת הארס והשנאה של יגיל לוי לתוככי חיל החינוך היא סכנה לצבא העם.

אם צה"ל רוצה לשמור על לכידותו ועל אחדותו, עליו להתנער מהאיש ומהקונספירציה, מהפרופסור ומהמושג 'הדתה' שמקורו בבית מדרשו של יגיל לוי. אסור לאדם שמפיץ שנאה לעצב את ערכי צה"ל או להשתתף בחינוך חיילי צה"ל. לזכותו של לוי ייאמר שהוא אינו מנסה להסתיר את דעותיו המסוכנות ולכן אני מקווה שהריאיון שהתפרסם בעלונכם יפקח את עיני מקבלי ההחלטות ויסגור את הדלת של חיל החינוך בפניו.

אסור לנו להתנצל על החינוך שקיבלנו בישיבות ובמכינות "להיכנס מתחת לאלונקה" ולהתמסר לטובת הכלל. אל לנו להוריד את הראש בגלל קומץ קונספירטורים. צה"ל אכן עובר שינוי, אך מדובר בשינוי טבעי ובריא כתוצאה מכניסת עוד ועוד קצינים דתיים לשדרת הפיקוד, קצינים שדואגים שגדרי צניעות יישמרו, שהשפה תהיה נקייה ושהצורך בצבא חזק ומנצח לא יטושטש על ידי העיסוק הכפייתי בשוויון בין המינים. אין פה ניסיון השתלטות עוין, אלא תוצאה של שינויים דמוגרפיים בהרכב האוכלוסייה והצבא. במהלך 25 שנות שירותי בצה"ל ראיתי את השינוי המבורך מתרחש לנגד עיניי, והוא מבטא את תפיסת העולם של מפקדים וחיילים רבים, עם ובלי כיפה לראשם. אין בכוונתי להסתיר שקיים מתח בין שילוב החיילים הדתיים לבין התהליך המקביל של שילוב חיילות במסלולים השונים. זהו תהליך מסוכן וזהו מתח שבהחלט מצריך דיון ומחשבה. אך רק אדם מבוהל ומנוכר לשורשיו ישתמש במתח הזה כדי לבסס את תיאוריית ההדתה רוויַת השנאה.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם