לו"ז חינוך בקורס נגדים

יע

6armi

  

לו"ז חינוך בקורס נגדים בכירים בצה"ל: כנסייה, מרכז רפורמי ו'הבית הפתוח'
לו"ז סדרת החינוך בקורס לנגדים בכירים בצה"ל מהשבועיים האחרונים חושף סדרת תכנים מקוממת, שנמשכת בה מגמת עיצוב התודעה הפוסט-מודרנית בצבא למרות הביקורת הציבורית שנמתחה עליה * חברת 'סקיוריטיץ'', חברה ששכר חיל החינוך, תכננה יומיים עמוסים ובהם ביקור במרכז רפורמי, מפגש עם הקהילה הלה"טבית וביקור בכנסייה. ומה עם יהדות? בשיבוץ הקפידו להכניס גם שיחה שנושאה 'העולם החרדי'. הכול שווים * דובר צה"ל: "משתתפי הסיור אינם מחויבים לבקר במקומות המוזכרים"
רועי אהרוני

המלחמה על רוח צה"ל בעיצומה, ונראה שתחת פיקודו של רא"ל אייזנקוט ממשיכה לנשב רוח הנושאת אג'נדה ברורה. לשולחן המערכת הגיע לו"ז של קורס לנגדים בכירים בצה"ל. הנגדים עוברים בקורס יום שלם של 'קורס חוקר', הכולל גם מפגש הכנה ביום שלפניו ומפגש 'עיבוד סיור חוקר'. ומה חוקרים הנגדים? ובכן, מעדות שהתקבלה במערכת התברר כי כחלק מהסיור החוקר הנגדים מבקרים בכנסייה, במרכז רפורמי ו'בבית הפתוח' של הקהילה הלהט"בית.

כמובן, העדות הזו מצטרפת לסיפורים ששומעים בכל יום על סדנאות חינוך המשלבות מפגש עם נצרות ואסלאם, כנראה הרבה מעבר לאחוז בני הדתות הללו באוכלוסייה ובטח בהשוואה לכמות לימודי היהדות בקורס. בתכנית שמציע חיל החינוך לסיור בירושלים יש "הליכה לכנסיית הקבר בתוך הרובע הנוצרי העתיק" ולאחריו "סיור בכנסיית הקבר", וכן "תצפית איסלאם" מתובלת בסיור ברובע היהודי וזמן חופשי בכותל "לכל חייל להתייחס לכותל כרצונו".

מי את, חברת 'סקיוריטיץ''?

גם התכנים המועברים בקורס מעוררים תרעומת בלשון המעטה, ולא ברור היאך הם מחזקים את רוח הלחימה בצה"ל. בלו"ז יש שיחות שמעבירה חברה ששמה 'סקיוריטיץ''. החברה הזו מנסה להכיר לחברה הישראלית את העולם המוסלמי, לדבריה כדי "להכיר השוני שבין התרבויות במטרה לגשר ביניהן, מקנה כלים מקצועיים במטרה ליצור ולשדרג שינוי תודעתי ביחס ובהתייחסות אל האוכלוסייה הערבית והמוסלמית ולשפר האינטראקציה... ההכשרה עוסקת בנקודות חיכוך ומגע שבין כוחות ביטחון לאוכלוסייה אזרחית, מהן: מחסומים, חיפושים, מעצרים, תצפיות, תחקורים ופעילות מבצעית לוגיה, ברמת המפקד, הלוחם והמתשאל הקרבי, זאת במטרה לאפשר מיצוי והפקת מודיעיני טקטי עדכני.... ההדרכות מקנות ידע רב לצד כלי עבודה יישומיים לצמצום תקלות וחיכוכים שמקורם בתקשורת לקויה ואי-הבנות על רקע תרבותי, שיפור יכולת הפקת מידע איכותי בזמן אמת, קיצור זמן הטיפול, צמצום נזקי תדמית ושיפור תחושת הבטחון העצמי של בוגרי ההכשרה".

קשה לדעת במה הנגדים מחויבים להשתתף. מקורות שלנו טוענים שבקורסים הקודמים היו הביקור בכנסייה ובמרכז הרפורמי בגדר חובה, בעוד בקורס האחרון הלכו כולם לכנסייה ולמרכז הרפורמי, אך מי שלא רצה להיכנס הורשה לחכות בחוץ. 'הבית הפתוח' של הקהילה הלהט"בית היה ביקור חובה, לטענתם, אולם הוא בוטל בשל ההכנות למצעד
 

חברת 'סקיוריטיץ'' נזכרת בלו"ז פעמיים, פעם בהרצאה 'מבוא לאסלאם', שבאתר החברה קוראים לו גם 'האסלאם הוא הפתרון', ופעם תחת הכותרת 'ירושלים – ללכת שבי אחרייך'. כשקוראים את הכותרת האחרונה חושבים שמדובר בסיור לימודי על 3,000 שנות היסטוריה יהודית בירושלים, שבהן העם למוד הגעגועים הלך שבי אחרי העיר, סיור שיכול לחזק את רוח הלחימה של החיילים, אך לא היא. לפי החברה, מדובר ב"ירושלים מנקודת מבט שונה... מאבק דתות, תרבויות והשקפות... עבר והווה הכרוכים יחדיו, בדרך לעתיד עלום. סיור מרתק בסמטאות ירושלים המזרחית... הסיור נע במקומות מיוחדים בעיר העתיקה שבהם בא לידי ביטוי העימות הבין-דתי בעיר. הסיור יעסוק במורכבות ורגישות תהליכי קבלת החלטות הקשורות בירושלים". פנינו לחברת 'סקיוריטיץ'', ושם ענו לנו כי אין הם רוצים לדבר על התכנים שהם מעבירים לצבא ללא אישור של בית הספר לנגדים, ושמדובר בתכנים שונים מהתכנים המועברים לאזרחים המבקשים סיור דומה.

חתירה לפלורליזם

מלבד זה יש בלו"ז עוד כותרות: 'קווים אדומים בדמוקרטיה', 'סדנה בנושא ממלכתיות', 'צבא העם'. אחד המרצים בקורס הוא עודד הכהן, המרצה בדרך כלל לפני קצינים וצוערים הרצאה ששמה 'ערכים ודמוקרטיה'. חוץ מזה יש סיור במוזאון ישראל ובבית המשפט העליון. מהלו"ז עולה כי השיחה היחידה הקשורה ליהדות היא שיחה על 'העולם החרדי' מפי הרב אורי מילר. שיחות על רוח לחימה או על חתירה לניצחון קשה למצוא בלו"ז.

קשה לדעת במה הנגדים מחויבים להשתתף משלל השיחות והסיורים שהוזכרו לעיל. מקורות שלנו טוענים שבקורסים הקודמים היו הביקור בכנסייה ובמרכז הרפורמי בגדר חובה, וגם הנגדים הדתיים חויבו ללכת אליהם, בעוד בקורס האחרון הלכו כולם לכנסייה ולמרכז הרפורמי, אך מי שלא רצה להיכנס הורשה לחכות בחוץ. 'הבית הפתוח' של הקהילה הלהט"בית היה ביקור חובה, לטענתו, אולם הוא בוטל בשל ההכנות למצעד.

ברם גם אם ניתנת האפשרות שלא להשתתף בחלק מהפעילויות, אין לדעת עד כמה הסביבה באמת יכולה לאפשר לנגד להחליט בלב שלם להימנע מהשתתפות בלי שיסתכלו עליו בעין עקומה ובלי מורא שההחלטה תפגע בו. עצם ההחלטה להעמיד נגד בדילמה כזו, שלעתים כרוכה באיסור הלכתי ככניסה לכנסיות, מקוממת.

פנינו לדובר צה"ל כדי לברר מדוע הצבא בונה את הקורסים לנגדים בכירים כך שחלק נכבד מהלו"ז מושקע באג'נדות ליברליות ורק מעט ביהדות, איך הנושאים הללו קשורים לרוח הלחימה והאם מכריחים את החיילים להשתתף בפעילויות מעין אלו.

 

לפי החברה, מדובר ב:"ירושלים מנקודת מבט שונה... מאבק דתות, תרבויות והשקפות... עבר והווה הכרוכים יחדיו, בדרך לעתיד עלום. סיור מרתק בסמטאות ירושלים המזרחית... הסיור נע במקומות מיוחדים בעיר העתיקה שבהם בא לידי ביטוי העימות הבין-דתי בעיר. הסיור יעסוק במורכבות ורגישות תהליכי קבלת החלטות הקשורות בירושלים"

דובר צה"ל מסר בתגובה: "הכשרת הנגדים הבכירים בצה"ל נמשכת כשבוע ומטרתה להעמיק את היכרותם עם החברה הישראלית. בניגוד לטענות הכתב, משתתפי הסיור אינם מחויבים לבקר במקומות המוזכרים בכתבה אם אינם מעוניינים בכך". התעקשנו ואמרנו להם: "בתגובתכם לא התייחסתם משום מה לטענות העיקריות בדברים שעלו, והם שמרכיב מרכזי מהלו"ז הוא סיורים בעקבות הדתות, שיחה על אסלאם, סיור במרכז הרפורמי והבית הלהט"בי, דברים שאין עליהם קונצנזוס בחברה הישראלית ומונעים מאג'נדה מסוימת, בעוד אין כמעט רכיבים הקשורים לזהות יהודית", אך הם בחרו שלא להגיב לטענות הללו.

תגובת פורום רבנים צבאיים במיל': "תפקידו של צבא יהודי וממלכתי: לנצח במלחמה, להכריע את האוייב ולהגן על מדינת ישראל כמדינה יהודית. מכח דבר זה נגזרות משימותיהם של שאר זרועות הצבא. איננו רואים כיצד תכני חינוך בכנסיות, מסגדים וסיורים בבית הפתוח מועילים למטרה זו. מעבר לאיסור הלכתי ברור בכניסה לכנסיות; העיסוק בנרטיבים, זהויות וערעור על מוסכמות חברתיות, תוך כניסה למחלוקות עמוקות בחברה הישראלית עלולה להחליש את כוחו של צה"ל לנצח במלחמה. הרמטכ"ל גדי אייזנקוט דיבר לאחרונה על הצורך לעסוק רק בתכנים שעוסקים בחיזוק רוח הלחימה ובנצחון במלחמה. אנו מחזקים מגמה זו ומצפים להתממשותה".

גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מתקומם על הסדרה המדוברת: "בחודשים האחרונים הולכות ונחשפות רוחות זרות שחודרות ומשפיעות על צה"ל בכל הרמות ומחדירות ללוחמיו ולמפקדיו ערכים בעייתיים ומסוכנים, שבסופו של יום פוגעים ללא כל ספק בלכידות וברוח הלחימה וביכולתו של צה"ל לבצע את תפקידו ולהגן על ביטחונה של מדינת ישראל", הוא קובל. "החובה לשמור על צה"ל מחוץ למחלוקות הציבוריות מחייבת להוציא את הגופים הללו מצה"ל. הבעיה נעוצה בהשפעות הזרות על צה"ל מבחוץ, ואני משוכנע שכאשר האחריות על הכשרת המפקדים תחזור לידי צה"ל פנימה המערכת תבריא את עצמה ותחזור לבריאות הטבעית והישרה". את דבריו הוא חותם בפנייה ישירה לשר הביטחון: "זו אחריותו של שר הביטחון החדש ואני מצפה שהוא יממש אותה ללא דיחוי".

גם סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן נדרש לעניין. באופן אירוני פנינו אליו בדיוק כשסיים לטפל בידיעה שהתפרסמה על איסור על הכנסת ספרי תורה לבסיסי צה"ל, ובעניין זה אמר סגן השר שבשיחה שלו עם ראש אכ"א הבהיר ראש אכ"א כי "לא היה איסור כזה ולא קיים איסור כזה, ולאור האירועים שהתרחשו לאחרונה בבסיסים שונים, ייכתב בימים הקרובים נוהל מסודר בנושא".

אשר לקורס הנגדים ולתכניו מסר הרב בן דהן: "איני מכיר לעומק את הנושא. כידוע, שר הביטחון הוא האחראי לצבא ובכוונתי להביא בפניו את הנושא לדיון".

צילום: חיים זך, לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם