זמן דרום

mu15tiyul

נדב פרנקל, בי"ס שדה כפר עציון

ימי הסוכות פותחים באופן לא רשמי את עונת הטיולים לדרום. למי שהתגעגע בקיץ הארוך לקצת חום- צהוב של מדבר, לקניונים וצוקים נישאים, שלטים של מע"צ המודיעים על גמלים בכביש, ל-לא לעמוד בתור בכניסה לוואדי, לצפלין של הכור האטומי ובעיקר לשקט שאופף את המסלול - קבלו שלושה מסלולים בניחוח דרומי.

אגם ומכתש

בשנים האחרונות ירוחם פורחת. נכון שהרבה אפשר לזקוף לזכות עיר הבה"דים המרשימה שקמה בצומת הנגב - לא רחוק מכאן, אבל מתברר שלעיירה הדרומית יש לא מעט מה להציע מבחינה תיירותית. נתחיל כמיטב המסורת בתצפית מרשימה, ואז נעבור לאגם ירוחם. סוכות לארוחה רצינית יותר אפשר למצוא במסעדות בעיירה עצמה.

נצא מירוחם מזרחה ונסע בכביש 225 לכיוון המכתש הגדול. לאחר מעט יותר מקילומטר נפנה שמאלה בעקבות השילוט להר אבנון. נעלה עם הרכב עד לחניה, ומשם נמשיך רגלית עד המצפור. מומלץ להגיע בשעות הערב, כשהשמש כבר לא בעיניים, ולתפוס את אחת התצפיות המרהיבות בארץ, כשכל המכתש פרוס מתחתינו. אגב, לפני שנים מועטות שונה שמו ל"מכתש ירוחם". אמנם השם עדיין לא נקלט, אבל אין ספק שהוא ראוי יותר מ"המכתש הגדול" הסתמי משהו.

אחרי שסיימנו, צילמנו, שרנו, פק"ל קפה, נחזור למכוניות ונחצה את ירוחם לכל אורכה. בקצה העיירה, בכיכר שבה פונים ימינה לבאר שבע - נמשיך דווקא ישר לכיוון אגם ירוחם. האגם נוצר בשנות ה-50 כאשר נסכרו מי השיטפונות בנחלים רביבים, ירוחם ושועלים. בחורף, באירועי גשם, מומלץ להגיע לכאן ולראות את המים גולשים מעל הסכר וממשיכים בזרימתם בנחל רביבים. הואיל ואנחנו לא בחורף, נסתפק בישיבה רגועה על המזח ונתבונן באדוות הגלים. סוכות השנה יוצא מאוחר בלוח הלועזי, מה שאומר שיש סיכוי מסוים לראות פריחה של חלמוניות זהבהבות ברכסים שמעל האגם. נסו לחפש.

הזקן והמדבר

נמשיך עוד דרומה ונרד לאזור שדה בוקר. והפעם - מסלולון קצר ואתר מורשת. הערה: יש להקפיץ מכוניות לסוף המסלול. אורך המסלול - 3 קילומטרים. ניסע בכביש 40 דרומה, ו-2 קילומטרים לאחר הפנייה למדרשת בן גוריון נראה מצד שמאל שלט המפנה לבור חווארים. נחנה שם (אנא שימו לב שיש עוד מכוניות ומטיילים באזור, סכנת גנבה קיימת בכבישי הנגב) ונצא למסלול שעוקב אחר הסימון הכחול לכל אורכו. נתחיל מבור חווארים, שבו השתמשו הנבּטים, תושבי הנגב הקדומים, לאגור מים. נמשיך בנחל ההולך ונעשה קניוני, ובסיומו הפתעה לילדים ומבוגרים: גבעות של חוואר בצדי הנחל, שאפשר לטפס עליהן ולהתגלגל למטה. נמשיך במסלול ונגיע למכונית המחכה בכניסה לגן לאומי עין עבדת. אפשר ללכת במסלול גם בלילות ירח מלא. במקרה כזה מומלץ שלפחות אחד המטיילים יכיר את המסלול מראש. כדאי להצטייד במפת סימון שבילים מספר 15.

ועכשיו לקצת היסטוריה וציונות. נעלה בעיקולי הכביש ("סרפנטינות") אל אחוזת הקבר של המנהיג המיתולוגי דוד בן גוריון. ישיבה מול הקבר וצפייה בנוף המרהיב של בקעת צין מעלה הרהורים. אז נכון, החזון שהעלה ראש הממשלה הראשון, שטען שיש ליישב את הנגב בשני מיליון יהודים, לא קרם עדיין עור וגידים. אבל מול היופי הבלתי נתפס של הבקעה קשה לגרש מחשבה סוררת הטוענת בלהט שאולי טוב שעדיין נשארו אזורים בראשיתיים כאלה.

הצפון של הדרום

לשבים צפונה - לא נפסח על אזור דרום הר חברון, או בשמו התיירותי חבל יתיר, אזור המחבר בין הנגב להר המרכזי. נעלה לנקודת תצפית בהר עמשא, ונצפה צפונה להר חברון, מזרחה למדבר יהודה, ודרומה אל הנגב. את כלי הרכב נחנה בכניסה ליישוב הר עמשא (7 דקות מסוסיא, כ-10 דקות מצומת תל ערד). מכאן נצא בשביל העולה לראש הפסגה ומסומן בסימון שחור יחד עם סימון שביל ישראל. עצרו לרגע במנוחה, והביטו באבני השפה התוחמות את הדרך. כאן עברה הדרך הרומית מירושלים ומחברון אל בקעת ערד, ממפיס (ממשית) ואילת. לאחר כקילומטר וחצי של עלייה נגיע אל הפסגה. לא תוכלו לפספס: נוף של 360 מעלות. ירוק בצפון, צהוב בדרום ובמזרח. ביום של רוח ערה יהיה צריך לעבוד קשה כדי להדליק את הגזייה. אפשר לרדת בדרך שבה עלינו, או לרדת מערבה מההר אל שביל העפר העובר מתחתיו, ולחזור בו אל שער הקיבוץ 'הר עמשא'. כדאי להצטייד במפת סימון שבילים מס' 12.

מכאן אפשר לבחור: לבקר בסוסיא הקדומה, לעלות למצפה יאיר או לאביגיל ולראות יישוב בהתהוות, או לחזור הביתה. אני ממליץ לרדת דרומה לבקעת ערד, ולבקר בגן הלאומי תל ערד. אז נכון, גנים לאומיים תמיד נותנים לנו את ההרגשה שכבר היינו בהם, ומה אפשר כבר לחדש, אבל באמת ובתמים - תל ערד הוא אחד האתרים המרתקים בארץ. עיר בת 5,000 שנה, מערכת מופלאה לאגירת מים, מקדש עם סיפור מעניין, מכתבים שנחשפו המלמדים על ימיה האחרונים של מלכות יהודה. בקיצור - סורו לשם.

צידה לדרך לטיולי דרום

1. מזג האוויר במדבר משתנה בצורה קיצונית בין היום ללילה. אז אם אתם מטיילים בערב או לנים בשטח - יש להצטייד בבגדים חמים.

2. מים. שימו לב - אמנם עונת מעבר, אבל עדיין מדבר. נא להצטייד בהתאם.

3. בחול המועד, כאשר עם ישראל יוצא בהמוניו, תופעת הגנבות פחות חריפה, אבל שימו לב שהרכב שלכם חונה במקום בטוח.

4. מדרום לקו הרוחב של באר שבע, הזמן תופס משמעות אחרת. אנחנו לא בנחלי הצפון ולא צריך לחפש אטרקציות כל רגע. תנו להוד ולעצמה של המדבר לעטוף אתכם.

5. למידע נוסף תמיד אפשר להתקשר לבתי ספר שדה הפועלים בדרום (הר הנגב, שדה בוקר, אילת וחצבה). הם ישמחו לעזור.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם