תיאטרון האבסורד

4 avichay

רועי אהרוני

הן קבוצת משפחות בגדלים, איזורים ועיסוקים, מכל מה שאפשר לדמיין, והן מחליטות שהן רוצות, ממש רוצות להקים ישוב. אבל רק בדלת קדמית: עם כל האישורים, ועם המדינה. ממש כמו פעם * כשזה לא הולך, הן הולכות ליישב את מצפה אביחי שעל פי תכניות משרד השיכון אמור להיות מאוכלס ב300 משפחות אבל תקוע כבר ארבע שנים בגלל בעייה משפטית של... שטח שמהווה גישה לשכונה * ברצח של הלל אריאל הי"ד כולם כולל ראש הממשלה, הגיעו למקום והבטיחו שסוף סוף יהיה בסדר * בינתיים, ניחשתם נכון, הם ממתינים באוהלים בכניסה לשכונה עד שמישהו שם למעלה יחליט שהגיע הזמן להפסיק לעשות צחוק מכולנו

 

אם הסוכות הן זכר לסוכות המלחמה שבהם ישבו אבותינו בכיבוש הארץ, אז בימים אלו הסוכות שנמצאות ליד שער קריית ארבע דומות מאוד לסוכות העתיקות ההן. אם קצת חם לכם בסוכה או שהזבובים מציקים, תזכרו שיש כמה נשים בהריון ויולדות טריות שאין דרך פחות דרמטית מלתאר זאת מלבד לומר שהן מוסרות את הנפש ברגעים אלו ממש כדי להקים יישוב חדש בארץ ישראל.

כבר 25 שנים שמדינת ישראל לא בונה יישובים חדשים ביהודה ושומרון. אבל בעשר השנים האחרונות אפילו שכונות חדשות לא נבנות. זו הסיבה שה'אנשים המוזרים' של נעמי שמר חזרו לגור בסוכות ובאוהלים.

אנחנו מדברים עם אריאל סולומון (43), שעובד בתחום ההיי-טק וגר כרגע בנחלאות, ועם צבי אלימלך שרבף (30), שלומד תורה ופעיל בענייני ארץ ישראל, נכדו של הרב לוינגר המנוח. שניהם חברים בגרעין של משפחות שהקימה תנועת "נחלה" לפני שנה, כדי לנסות ולהבקיע את המחסום בן ה-25 ולהקים יישוב חדש, ולו אחד, ביהודה ושומרון.

"הצטרפנו לפני כארבע שנים לפעילות עבור בניית מבשרת אדומים המכונה E1", מספר סולומון. "בהמשך עברנו לגרעין של מחדשי ציון שחרת על דגלו להמשיך את התנועה הטבעית של המשך ההתפתחות והחיים בארץ ישראל בהקמת יישובים. המטרה אינה להיכנס לנקודות קטנות במשחקים מתחת לשולחן, אלא להניע תהליך בו הממשלה עצמה תקים את היישובים מתוך ההכרה בצורך הלאומי שלהם".

שרבף פעיל כבר מעל עשור בתחומי ארץ ישראל ומנסה להקים יישובים חדשים ביהודה ושומרון. "בשנה האחרונה התחלנו פעילויות להקמת יישוב בשומרון", הוא מספר. "עשינו אירועים במקומות שיש בהם פוטנציאל להקמת יישוב. לאחר הרצח המזעזע של הלל אריאל בקריית ארבע, הגרעין קיבל על עצמו לעלות למצפה אביחי".

שכונת מצפה אביחי נמצאת צפונית לקריית ארבע, ממש בסמוך לביתה של משפחת אריאל, במקומות בהם הייתה אמורה להיות השכונה עבר הרוצח בדרכו למיטתה של הלל הי"ד. "שכונת 'מצפה אביחי' נמצאת בתוך הקו הכחול של קריית ארבע", אומר סולומון, "ועל פי תוכניות משרד השיכון מתוכננות להיבנות בה כ-300 יחידות דיור. מועצת קריית ארבע-חברון התגייסה לעזור בהנחת תשתיות לשכונה ולעזור לתנועת 'נחלה' ולגרעין בהפעלת לחץ על הממשלה ועל משרד הביטחון לאשר את הקמת השכונה".

תושבי קריית-ארבע מספרים שאחרי הרצח של הלל המחשבה המיידית הייתה לחזור אל מצפה אביחי, ממנו גורשו לפני ארבע שנים. בשבעה עלו ראש הממשלה, שרים וח"כים לבית משפחת אריאל, והמשפחה ביקשה מהם לבנות את מצפה אביחי. עמיחי בן דוד, מחברי מזכירות הגרעין, מעיד כי שמע את השר ישראל כץ מבטיח לתת את התקציב לסלול דרך למצפה, לא משנה כמה שיעלה.

בינתיים עלה הגרעין אל הנקודה והחל לחיות שם מעין חיי קומונה משותפים – ארוחות שבת גדולות של כל הגרעין, המשפחות שגרות במצפה וגם אלו שעדיין לא. גם החיילים ששמרו על המצפה היו מצטרפים אל הארוחות הרבות, והתפתח קשר חם ביניהם לבין המתיישבים. זאת עד לפני כחודש, אז המנהל האזרחי החליט לפנות אותם ומאז הם בשער היישוב.

"ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן הבטיחו בשבעה כי לא ישאירו את משפחת אריאל לבד", אומר שרבף, "ואף רמזו שיאפשרו הקמת שכונה. כל התוכניות כבר היו מאושרות במשרד השיכון, וגם בשתי העתירות קבע בג"ץ שמותר לבנות. עד שהגיעה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, שגרעה בסך הכל חלקה אחת מהתוכנית – הדרך אל הגבעה. זו הייתה הכשלה מכוונת, שנובעת מכך שאנשי המנהל הם אנשי שמאל שהפסידו את הבחירות. תוכנית משרד השיכון נשארה בלי דרך הגעה למקום, והשכונה נותרה שוממה. בינתיים אנחנו ליד השער, מקווים לעלות לשם שוב בהקדם ולחדש שם את היישוב".

לדברי השניים, כל שרי הממשלה תומכים במהלך, ואף השר בנט דרש ביום הרצח לבנות את המקום באופן מיידי. הם מספרים כי השרה שקד הכניסה את העניין לוועדת ההסדרה, אולם לטענתם זה לא יעזור. "לצערנו, לשרה שקד אין עדיין את האומץ והיא לא מצאה את הכלים לבצע את הפעילות", אומר שרבף. "ההסדרה שמנסים לייצר קשורה לבתים שכבר נבנו", מוסיף סולומון. "כדי להמשיך ולהתפתח צריך הסדרה הכוללת גם טיפול בהתפתחות עתידית, למשל מימוש דו"ח אדמונד לוי".

כיום חלק ממשפחות הגרעין נמצאות בסוכות ובאוהלים ליד השער, כאשר מדי יום מגיעות משפחות נוספות מהגרעין כדי לחזק ולתמוך במשפחות הקבועות. משפחת חסנו, שאביהם נרצח לפני כשנה על הדרך שבין קריית ארבע ועתניאל, עושים שם את כל הפעילויות לזכרו. משפחת אריאל קיימה לפני שבועות ספורים הכנסת ספר תורה לבית הכנסת "נופי ממרא", כאשר על ההזמנה היה כתוב שמדובר במקום זמני, שכן "ספר תורה זה מיועד בע"ה לבית הכנסת במצפה אביחי". שתי המשפחות מלוות את התושבים שנמצאים ליד השער על בסיס יומיומי ודואגות לכל מחסורם.

"הישיבה בסוכות ליד שער היישוב זו אמירה ערכית", מסביר סולומון. "אנשים ויתרו על הרבה מאוד וחיים בתנאים לא פשוטים, כי הם מאמינים בזה. יש אנשים מיואשים כי יש הרגשה שדברים רבים בתחום ההתיישבות לא עובדים, אבל אני חושב שזה דווקא סימן טוב – שאנחנו עומדים לפני פריצת הסכר, שאנו רגע לפני ההכרעה מה היחס של עם ישראל לחבל הארץ הזה. את הבירור הזה לא יעצרו עוד הרבה טריקים ושטיקים. הקדוש ברוך הוא מגלגל שההכרעה הזו תגיע מתוך העם".

גם שרבף טוען כי הם לא מאבדים תקווה, "כמו כל תולדות הציונות", הוא אומר. "הדור של סבא שלי ושל הרב חנן פורת התחילו את חמישים השנה הראשונות, בעוד חמישים שנה אנחנו נראה את יהודה ושומרון פורחים בעוד הרבה יישובים, ערים ושטחים חקלאיים. זה מה שאנחנו יוצרים כאן, ליד השער הנעול של מצפה אביחי".

הגרעין מזמין את הציבור לחזק ולהשתתף בשמחת בית השואבה במצפה אביחי שתתקיים ביום רביעי, י"ז בתשרי (19.10) בשעה 16:30. לפרטים: 1-700-550-070


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם