מסלול הטיול הסודי בירושלים Featured

 6 zion
סובו ציון – מסלול סובב העיר העתיקה, מהר הצופים דרך עמק צורים ונחל קדרון עד בריכת הסולטן. טיול רגלו באזור לא מוכר, לכבוד יום ירושלים

יוסף שפייזר

לטיולנו נצא מתחנת הרכבת הקלה של גבעת התחמושת ונעלה אל פסגת הר הצופים – אחת הפסגות הגבוהות החולשות על ירושלים. הר הזיתים הוא אתר רוחני, ואילו הר הצופים משמש נקודה אסטרטגית. המסלול מסומן בסימון שבילים כחול היורד לכיוון עמק צורים. את העמק מעטרים עצי זית ואלה, ונוכחותם בולטת לאורך כל המסלול. שם המקום לקוח מפסוק מספר ירמיהו: "יֹשֶׁבֶת הָעֵמֶק צוּר הַמִּישֹׁר", המתייחס אל ירושלים העתיקה השוכנת במורדות העמק. בהמשך הדרך נגיע לעמק יהושפטהמוזכר בנבואת אחרית הימים של יואל הנביא, ולפיה בעמק יהושפט יישפטו כל גויי העולם.

אנו נמצאים בליבו של נחל קדרון. במהלך ההיסטוריה שימש ערוץ הנחל גבולה המזרחי של ירושלים. מולנו אפשר לראות את החומה המזרחית של הר הבית ומעליה את כיפת הסלע המוזהבת. מתחת למבנה כיפת הסלע נמצאת אבן השתייה, מקום קודש הקודשים. לפני כשלושת אלפים שנה קנה דוד המלך את ההר מארוונה היבוסי, ושלמה בנו בנה עליו את בית המקדש הראשון.

אנו ממשיכים בירידה בוואדי ומגיעים ליד אבשלום – אחד המונומנטים המרשימים ביותר ששרדו בירושלים מימי הבית השני כמעט בשלמותם. המסורת היהודית מייחסת את המבנה המפואר שלפנינו לאבשלום, בנו המורד של דוד המלך. נמשיך במגמת ירידה בטיילת החדשה ונחלוף סמוך לבריכת השילוח – ונוכל לראות שרידים של בריכת מים קדומה, מימי הבית השני. אפשר להבחין בשורות של מדרגות שנבנו על שפת בריכת המים הענקית. מבריכה זו העלו בימי הבית השני את המים לניסוך על גבי המזבח בשמחת בית השואבה בחג הסוכות.

בהמשך טיולנו נגיע למפגש של נחל קדרון וגיא בין הינום, העמק המקיף את העיר העתיקה מדרום וממערב. המורדות התלולים מבודדים את האזור מן העיר ומעניקים לו נופך מיוחד, נוסף על מסורות מקראיות רבות. נתחיל לטפס במעלה הגיא ובדרכנו נחלוףלליד בית הקברות הקראי הירושלמי. נסיים את מסלולינו בגשר בני ברית (הסינמטק) שמעל בריכת הסולטן.

רמת קושי: מיטיבי לכת קל.

אורך הטיול: כ-9.5 ק"מ.

הכותב הוא מורה דרך, דוקטורנט במחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, מנכ"ל חברת התיירות Israel–2GO

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם