המסע לכיבוש הגלבוע Featured

 m 6 trip
זה לא קורה כל יום – חלק גדול מהמסלולים שמרכיבים את המסע שהכנו לכם לסיום הקיץ על הגלבוע מפורסמים כאן בפעם הראשונה * תכינו הרבה מים, לא רק בשביל הנוזלים אלא גם כדי להירגע מהנופים עוצרי הנשימה שתראו בתצפיות לאורך כל הדרך

אריאל שפייזמן

היום הראשון – מטפסים לגלבוע בעקבות שאול

16.5 קילומטר

אפשרות א' - נרד בתחנת צומת יזרעאל הראשונה. משם נלך 100 מטר במקביל לכביש עד הכניסה לסימון שבילים כחול. נלך 600 מטר על שביל ג'יפים עד תל יזרעאל. נרד בסימון הכחול למעין עין יזרעאל – מעיין הממוקם בלב חורשת איקליפטוסים קטנה וחלומית, שביתן שאיבה קטן במרכזו. נצא לכיוון הכביש בשביל ג'יפים ונחצה בזהירות את הכביש לסימון השחור שמתחיל מיד אחרי הכביש.

אפשרות ב' - נרד בתחנת סקי בגלבוע. נצא לשביל ג'יפים מימין לתחנה ונרד בו במורד השלוחה. 100 מטר הליכה עד להתחברות עם סימון השבילים השחור.

נעלה בשביל השחור. נעבור את גדעונה מימין, נקיף את המחצבה, ומשם נקיף את גבעת יהונתן מצד שמאל. על הגבעה אפשר לראות מצבה לזכר שבעת הלוחמים שנפלו בקרב נוריס שניטש במקום בתש"ח.

נרד מהגבעה ונפנה שמאלה לסימון ירוק, ולאחר 30 מטר נפנה שמאלה שנית בחזרה לסימון השחור, ונתחיל לטפס לכיוון כתף שאול. 700 מטר עלייה יביאו אותנו לתצפית יפה על העמק, הפותחת לעינינו נוף של 180 מעלות על גבעת המורה ועל כל שדות עמק יזרעאל.

נמשיך ללכת בסימון שבילים שחור לאורך 'שביל הפסוקים' ההולך בתוך יער הר שאול, ולאורכו רשומים הפסוקים המספרים על הקרב של המלך שאול בגלבוע.

נרד לאורך הכביש בסימון שבילים אדום במשך כקילומטר, ולאחר מכן נפנה שמאלה לסימון כחול. זהו שביל דרך נוף שלאורכו נקודות תצפית רבות על העמק, השדות, בריכות הדגים ומאגרי המים הנוצצים בשמש אחר הצהריים. אחרי שלושה קילומטרים נגיע למצפה רמי, שגם שם תיפתח לפנינו תמונת פנורמה של 180 מעלות ויותר (הכינו את הפק"לים, זה המקום הטוב ביותר לקפה).

משם נטפס בסימון אדום במעלה ההר, נעבור את עין הסַמל (מקול נפילתו של סמל משה רוזנפלד, שנרצח במקום ב-1935) ונמשיך עד לכביש. נחצה אותו לחניון הר ברקן, ושם יהיה החניון שלנו ללילה.

היום השני – יערות קסומים ונוף העמק

10.5 קילומטרים

נרד בשביל האירוסים בסימון השבילים הירוק במשך כקילומטר וחצי עד לחניון האירוסים. אם נגיע בחורף נזכה לראות שם פרטים של סגולים של אירוס הגלבוע היפהפה. שם נפנה ימינה בעקבות הסמ"ש הירוק. נתחיל ללכת במעבה היער, ונרד בשביל עפר בפנייה ימינה. לאחר מכן נתפתל איתו שמאלה, עד שנפגוש שוב את הסימון הירוק ונשתלב איתו לכיוון שמאל.

הדרך, העוברת ליד גדר המערכת, נכנסת לתוך יער הגלבוע המשרה אווירה רגועה ונעימה, ונמשכתסמוך לכפר פקועה, צמוד לפרדסים ולשדות. לאחר כארבעה קילומטרים נשתלב עם הסמ" ש האדום, שביל ג'יפים שמתחיל לטפס לכיוון קיבוץ מעלה גלבוע. בדרך נעבור את תל פקועה הישנה, ששם אפשר להגיע לבור מים עמוק (אך לשם כניסה אליו דרוש חבל).

לאחר כשני קילומטרים של הליכה בשביל האדום, נגיע לפיצול שבילים. נעלה שמעלה בשביל ג'יפים לכיוון מעלה גלבוע, נלך צמוד לגדר הקיבוץ, נחצה את השדה ונשתלב בדרך נוף של טורבינות הרוח. הנוף ייפתח מולנו, ונתחיל לראות את נוף העמק משמאלנו. נלך לאורך הטורבינות, נעבור את בית הקברות המשותף לקיבוצים מעלה גלבוע ומירב, ונגיע למצפה שמיר. זהו מצפה עוצמתי ביותר, לזכר דובי וערן שמיר, אב ובן שנפלו במערכות ישראל, ושירי העמק פרוסים לאורכו על אבנים. זהו מקום מושלם לעצירת צהריים, ודיבור קצר על הגיבורים שחיו וחיים סביבנו.

נמשיך בשביל ג'יפים בירידה לאורך הטורבינות, ונגיע לצומת מירב. נחצה את הכביש לכיוון עץ חרוב גדול, שם נעבור שער צהוב ונתחיל להקיף את הקיבוץ מצד שמאל, עד שנגיע לגת עתיקה. משם נתחיל לטפס עם השביל עד שנגיע למצפה נתי (לזכר ענת שחם ז"ל), ושם גם תהיה נקודת הלינה שלנו (מומלץ בחום להשכים לזריחה – המצפה פונה מזרחה כך שהזריחה נראית ממנו ברוב הדרה!).

בשעת לילה אפשר ללכת לטייל במערת מלכישוע הנמצאת במרחק קילומטר הליכה. אל המערה אפשר לשייך סיפורים רבים, והיא מקום נהדר לחובבי הצ'יזבטים.

הערה חשובה ליום השני - הרבה מן המסלולים אינם מסומנים היטב. חשוב מאוד להצטייד במפת סימון שבילים מעודכנת.

היום השלישי – סיום רטוב במיוחד

7 קילומטרים

נחזור בדרך שהלכנו בה ביום הקודם, בירידה מקיבוץ מירב. נחצה את הכביש בצומת מירב נתחיל לטפס בחזרה לכיוון מצפה דובי וערן שמיר. שם נשתלב עם שביל עמק המעיינות בסימון כתום המתחיל מאחורי המצפה, ונלך לאורכו עד שנגיע לכביש. נחצה את הכביש ונגיע לחליל הרוח, מצפה אבינדב. זהו מצפה חמוד המשקיף לעמק, ובו ספסלים ושולחנות. מקום מעולה לארוחת בוקר. נמשיך לרדת בסימון הכתום בדרך נוף המשקיפה לכיוון עמק בית שאן. נעבור מעבר בקר, ונראה מולנו עץ חרוב גדול, שם אפשר לעצור להתאוורר (אין הרבה נקודות צל בהמשך הדרך).

נחזור למסלול בסמ"ש כתום המתחבר לסמ"ש שחור, ושם נרד למטה במורד נחל צביה. הנחל נמצא בשיא יופיו בסתיו, כשכולו מכוסה מרבדים של רקפות בכל הצבעים (מראה מטורף! מומלץ בחום לראות בעיניים). הנחל, המתחיל בירידה מתונה, הופך תלול לאחר כמה קילומטרים. יש יתדות להיעזר בהן. נמשיך בירידה במשך כחמישה קילומטרים עד שנגיע לסוף הנחל, שם נפנה שמאלה להמשך שביל עמק המעיינות (סימון כתום). נמשיך ללכת עד שנראה פרצה מצד ימין, שם נוכל לעבור את השדה ולהשתלב בשביל האיקליפטוסים, שם נראה מצד ימין שדרה של איקליפטוסים נטועים. נמשיך בשביל ונפנה ימינה על פי הסימון. נחצה את תעלת המים ונקיף את השדה. נפנה עם השביל שמאלה לכיוון העצים הנטועים שבמרכזם נמצא 'עין מודע' – בריכה שאפשר להיכנס לרחוץ בה. מים טובים, נקיים ומרעננים לאחר מסע ארוך ומפרך!

חשוב לציין: חלק מן המסלולים מוכרים לקהל, אך הרבה מאוד מהם אינם מוכרים כלל, ובמיוחד לא מוכרים כשמגיעים אליהם במכלול זה.

מסע נודד 'במעלה ההר' בחול המועד סוכות!

מרכז סיור ולימוד גלבוע-מעיינות לזכר סרן צביקה קפלן, הצוות האחראי לבנייה וחיבור תוואי המסע, מוציא בחול המועד סוכות מסע נודד לבני נוער – המסע הראשון מסוגו במסלולים אלה.

המסע מיועד לבנות ולבנים, לחילונים ולדתיים, שמעוניינים לבוא ולשמוע סיפורי גבורה נועזים ומפעימים על גיבורי ההר והעמק. המסע מתאים לבני נוער שמסוגלים להתמודד עם קושי, ורוצים ללמוד ולהתחבר דרך הטבע לאנשים בחברה הישראלית.

זהו מסע נודד, עם לינת שטח, וכמובן אי אפשר לדלג על מדורות הלילה המסורתיות, שיחות, שירים וסיפורים על קפה בליווי גיטרה.

לפרטים נוספים ולהרשמה, אפשר לבקר באתר שלנו (יש גם סרטון טעימה):

www.gilma.co.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם