נודד מדבר Featured

 11 track

יפתח גץ, מנהל בית ספר שדה סוסיא

"לאט לאט, תוך כדי רעיית הצאן, הבנתי שהדבר הקשה ביותר שקרה לעם ישראל זה הישיבה. ככל שהישיבה תהיה כבדה יותר, קפץ עלינו רוגזו של מקום, והחומרנות הרסה כל חלקה טובה. לכן חשוב כל כך להימצא בתנועה, לנוע, לנוע בעקבי הצאן, לנשום אויר, להיחשף קצת לרוח, לגשם, לדברים מאוד מטהרים. כשמעיזים לצאת, זוכים להרבה ברכה במפגש החי עם העולם" (יאיר הר סיני).

בסיפור הדרך הזה ברצוננו לתאר לפניכם מתווה מרתק, מהנה ומאתגר אך בהחלט אפשרי לחובבי טבע, אוויר, הרים ומרחבי מדבר גדולים: נודד ברמת מדבר יהודה, מנחל צאלים עד נחל ערוגות, הנמשך שלושה ימים. נודד זה למעשה 'תופר' את רמת המדבר בנחלים הגדולים המנקזים את שיטפונות הרי יהודה בדגש על הציר המזרחי של הרי חברון, מיתיר ועד לאזור כרמל ואף מעלה חבר.

נקדים ונזכיר כי מדבר יהודה מחולק לכמה שטחים גאוגרפיים: מדרגת הכפיפה – המורדות המזרחיים של הרי חברון לעבר מדבר יהודה; רמת המדבר – מעין פלטה הרוויה בהרי שולחן ובכל מיני תופעות עיצוב נוף בגשמים, רוח, קור וחום. הרמה יכולה להגיע לרוחב של 15 ק"מ, והקרקע משתנה בין קירטון רך ובהיר לצור קשה, חד ושחום; נחלי מדבר יהודה – קניונים אדירים, קווים מחורצים במפה ובתצ"א, מספרים לנו על המעבר מהקירטון הרך לגיר והדולומיט הקשים שהיו אי שם בהרי יהודה אך הסתתרו מתחת לסלעי מדבר יהודה. כשמשקיפים מלמעלה, אפשר לראות את המים שנעו בחופשיות ברמת המדבר 'נכלאים' בנחלי מדבר יהודה העמוקים (צאלים, רחף, קומראן, דוד, ערוגות משמר ועוד); מצוק ההעתקים – הקירות האדירים המתרוממים מעל כביש 90 הידוע ומעל ים המלח השטוח, קירות אבן שעליהם מטפסים בקלילות יעלים הנאחזות בזיזים קטנים. המצוקים הם תוצאה של הבקע הגדול שהתרחש אי אז לפני כמה מיליוני שנים.

זהו מדבר יהודה, ובמסענו הקרוב נעבור בשלושה מארבעת החלקים שתוארו לעיל: ברמת המדבר, בנחלים ובמצוקים. ועוד אילו מצוקים...

נקודת ההתחלה: חניון צאלים, צפירה או גבעת גורני. כולם יובילו אותנו לנחל צאלים, השאלה היא מאיזה כיוון, מדרום-מזרח או ממערב.

חניוני הלילה: זוהי שמורת טבע, והלינה מותרת אך ורק בחניונים מורשים. בלילה הראשון נלון בחניון משמר עליון, ובלילה השני ברמת חבר.

אתרים בתשלום: נחל ערוגות בלבד.

מקורות מים: גבים משיטפונות החורף, נביעות, ברזים בנחל ערוגות.

אבטחה: אין מעבר בכפרים ערביים ואין צורך ליידע את צה"ל ביציאה למסלול, אך מומלץ להיות חמושים.

רמת קושי: מיטיבי לכת.

היום הראשון: מגבעת גורני דרך בריכת צפירה עד לחניון משמר

נחל צאלים זורם ממערב למזרח. מקור שמו בערבית, وادِيالسيّال,ואדי אַסֵיַּאל, הוואדי הזורם. אורכו המתחתר לעומק מגיע ל-10 ק"מ לערך בעומק של כ-150 מטר.

את המסלול נתחיל בגבעת גורני ממצפה מרשים של 360 מעלות הנקרא מצפה איליה לזכר לוחם השייטת איתמר איליה, אשר נהג להגיע רבות לאזור זה בחוגי סיירות ונהרג בהיתקלות בלבנון ב-1997. ממצפה זה אפשר לראות היטב את נחל צאלים במקטע המערבי שלו: מעל הנחל ומצפונו נראה את כל רמת המדבר של דרום מדבר יהודה, כולל הגבעות איתי, ריבי והידי, הקרויות על שם גיבורי דוד המלך, והר חולד.

ממצפה איליה נלך מערבה למפתח הקניון ונתרחץ בגב ענקי ששמו בריכת צפירה, המוזן מנחל צפירה. עומק הבריכה 5–6 מטרים לפחות, והיא מלאה בכל ימות השנה. שכשוך קצר, ונצפין במעלה ההר לנחל שפן. נחצה אותו, והנה אנו מתחילים באמת לחוש ברגליים את המדבר הגדול.

סימון שבילים שחור יובילנו לגדה הצפונית של נחל צאלים. למיטיבי הלכת יש הזדמנות שלא ללכת מעל הנחל אלא לרדת בשביל הכחול פנימה לנחל צאלים עד עין נמר, נביעה מקסימה בין הבולדרים הגדולים. בעונה טובה תספיקו גם לשכשך בבריכת נעמה, שמעליה שלוש מערות מפלט של לוחמי בר כוכבא. אחת המערות היא מערת הגולגולת, ועליה נרחיב בהזדמנות אחרת. משם עולים במעלה נמר לגדה הצפונית.

אוהבי לכת, המשיכו מהמסלול השחור לכחול, הר נמר, גבי הרדוף של נחל הרדוף, וכבר עברנו כ-15 ק"מ מעל נחל צאלים. מגבי הרדוף נלך עוד כמה קילומטרים עד לחניית הלילה שלנו בחניון משמר עליון.

אורך המסלול כ-15 ק"מ.

היום השני: מחניון משמר דרך נחל חבר לחניון רמת חבר

היום השני מתאפיין במרחבי רמת המדבר הקסומים. נלך עם שחר מחניון משמר לנחל הבא בסדרה, נחל משמר, הידוע בשל ממצא חשוב מאוד במערבו: מערה קדומה, כלקוליתית (כ-4,000 לפני הספירה), הנקראת מערת המטמון, שנמצא בה שלל תכשיטים וחפצים יקרי ערך כגון שרביטים, שרשרות, מגינים וחפצי אומנות.

את המערה נראה מהגדה הדרומית, ולבני המזל שבכם (והזריזים) מומלץ לרדת 20 דקות הליכה לעין משמר: נביעה בין סדקי הסלע היוצרת בריכה רדודה ושטוחה. מוזמנים לשוב בחזרה או להמשיך בנחל אל הסימון האדום לאחר הירידה אל הנחל בשחור. מי שרוצה להימנע מהליכת יתר מוזמן להמשיך מעל הנחל, בלי לרדת אליו, בסימון הירוק שכמה קילומטרים ממערב לנחל. מהירוק נתחבר לאדום של הבאים אל נחל משמר, וקדימה לעומק רמת המדבר. יש לנו עוד 10 ק"מ של הליכה במישור עד לנחל הגדול הבא, הלא הוא נחל חבר הקסום והעלום. רוב המטיילים אינם מגיעים אליו מאחר שאין לו מסלול מזרח-מערב כמו כל נחלי מדבר יהודה הוא נטול נביעות מרשימות או אטרקציות, ואתם תזכו להתכבד בבדידות הנחל הקיצוני.

נחל חבר ידוע בשל תמונות המפל הענקי הנשפך ממנו בימי שיטפונות, ועוד סיבה לפרסומו היא מערת האיגרות מימי בר כוכבא: נמצאו בה 14 איגרות, חלקן חתומות בכתב ידו של שמעון בר כוסבה, הלא הוא שמעון בר כוכבא מנהיג המרד. מעל המערה ישב מחנה רומי גדול אשר צר על המערות שהסתתרו בהן יהודים. לא רחוק ממערה זו ניצבת אנדרטה ומצבה ללוחמי מרד בר כוכבא אשר מתו ברעב ובצמא במערות אלו. בטקס רשמי של מדינת ישראל הוטמנו כאן עצמותיהם בטקס אשכבה בניהולו של הרב גורן זצ"ל.

נגיע למעוק של נחל חבר בצידו המערבי ונפגוש כמה גבים יפים. אל חלקם אפשר לרדת רק בחבל ואבטחה.

נמשיך צפונה על הציר האדום, וברמת המדבר נלך מזרחה לחניית רמת חבר. לילה טוב.

אורך המסלול כ-15 ק"מ.

היום השלישי: אל נחל ערוגות

ביום האחרון אנו רק נהנים. הליכה קצרה למדי צפונה על הציר הירוק והאדום תוביל אותנו אל מעלה האיסיים, ומשם במהלך שעה וחצי וצלילה של כ-450 מטר בירידה חדה נרד אל נחל ערוגות הרטוב, הירוק והקסום, ובריכות, מפלים ודגיגים יפים יפצו אותנו על שלושה ימים ללא מקלחת. לא לשכוח לשלם ביציאה מהנחל, ואתם בדרך הביתה או לקיוסק הקרוב לגלידת הפיצוי שלכם.

אורך המסלול כ-8 ק"מ.

להרשמה לנודד סוסיא הקרוב לבנות כיתות ט–יב: חוה"מ סוכות, ט"ז–י"ט בתשרי. מוזמנים להתקשר 1599507517, בית ספר שדה סוסיא

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם