טיול אתגרי מההר לבקעה Featured

 11 trip

מבשרת עידן ואריאל פילבר, בית ספר שדה עפרה

ימי בין המצרים מאחורינו, ותקופת הטיולים האחרונה של החופש בעיצומה. משפחות ומטיילים רבים מחכים לצאת לטבע הישראלי, לנוף הקסום, למסלולים הייחודיים המלווים בסיפורים ובהיסטוריה עתיקה או סתם לצאת ולספוג קצת ויטמין דִי.

בדרך כלל אנו ממליצים לכם בפינת זמן איכות במדור 'המדריך' על טיול של כמה שעות, אבל הפעם נמליץ לכם על מסלול רב-יומי ייחודי ויוצא דופן למיטיבי לכת שמעטים זכו לצעוד בו, מההר לבקעה: שני אזורים קרובים כל כך אבל שונים כל כך זה מזה. לכן במהלך הטיול נרגיש את השינוי בנוף, בצמחייה ובגידולים, בחום ובקור וגם בהתיישבות.

לאורך המסלולים יש לא מעט נקודות תצפית יפהפיות, מעיינות מוצלחים, סיפורים וטבע ייחודי. מאחר שחלק מסימוני השבילים חדשים וברוב המפות אינם מעודכנים יש להיצמד לסיפור הדרך המצורף.

בקווים כלליים: את הטיול נתחיל בהרי בנימין, בתצפית הקרון בעלי, ומשם נרד לעמק שילה, שבו ניצב המשכן בכניסת בני ישראל לארץ. מעמק שילה נרד לעבר הבקעה, ונסיים בקרן סרטבה, "מבצר נהדר בראש ההר", ששימש רבים לאורך התקופות בזכות יתרון גובהו: היו שהשיאו בו משואות והיו שבנו עליו מבצר ואפילו ארמון.

הטיול מאתגר אך עם זאת חווייתי ומלווה בנוף קסום וייחודי J

  • יום 1: מעלי לעין עוז, לאורכו של נחל שילה עד למצפה אל מול גלעד

נתחיל בתצפית הקרון בעלי, ומשם נרד בסימון שבילים שחור למעיין הגבורה. לאחר מכן נמשיך בסימון השחור אל עבר בית הקברות של היישוב עלי. מטרים אחדים לפני החיבור לכביש 60 נפנה שמאלה בדרך עפר, ומייד לאחר כ-50 מטרים נפנה ימינה ונעבור במעביר מים מתחת לכביש 60. נמשיך עם הסימון עד לחניון עין עוז, ומשם נפנה שמאלה לסימון שבילים כחול. לאחר כ-500 מ' נגיע לעין עוז. הגיע הזמן למעיין!

לאחר שכשוך במעיין נעלה בסימון שבילים ירוק לאורכו של נחל שילה, ולאחר כ-2.5 ק"מ נגיע למעבר נוסף מתחת לכביש 60. השביל יתרחב לדרך כורכר רחבה, ולאחר כ-2 ק"מ נפנה מהסימון הירוק שמאלה לסימון כחול, ואיתו נעלה דרך מטע זיתים עד למפגש עם 'דרך נוף הכרמים' (כביש הגישה המרכזי בגבעות שילה).

נחצה את הכביש ונטפס אל האורנים שבראש 'כיפת הדורסים', ולאחר כ-400 מ' נחצה את כביש הגישה המטפס ליישוב אחיה. משם נטפס עם הסימון אל גבעה ממזרח ליישוב אחיה שבה בור קרסטי. השביל יימשך מזרחה לאורכו של הרכס, לעבר חורבת אל-קסר, ושם נפנה ימינה לסימון שבילים שחור, אל מצפה אל מול גלעד.

את הלילה נעביר בתצפית או בחווה הסמוכה או ביישוב קידה.

אורך המסלול כ-12 ק"מ.

יום 2: לדרך אלון עד לעין ראשש ומשם לעינות פצאל

ממצפה אל מול גלעד יוצא סימון אדום חדש אשר אינו מופיע במפות סימון השבילים. נרד כ-2 ק"מ עד לדרך אלון, ובצומת מלאכי נחצה את הכביש במעביר המים שמתחת לדרך אלון.

לאחר כ-2 ק"מ נגיע לעין ראשש, נביעה מקסימה במצוק על גדת ואדי ראשש, ומשם נמשיך בסימון שבילים אדום כ-3.5 ק"מ עד שנגיע לעינות פצאל, נביעה של מעיינות בנחל פצאל, הזורם ממדרונות השומרון לבקעת הירדן.

משם נצא בסימון כחול על כביש הגישה אל היישוב פצאל. עוד אפשרות היא להמשיך כ-1.5 ק"מ בסימון שחור עד לאנדרטת הבקעה ולישון לרגליה.

אורך המסלול כ-11 ק"מ.

יום 3: טיפוס בשביל המפקדים עד לראש הסרטבה ואולי גם לתצפית על קידה ובקעת הירדן

ביום האחרון אנו מציעים שתי אפשרויות, האחת מאתגרת והאחרת מאתגרת יותר.

אפשרות א: מאנדרטת הבקעה נצא בסימון שבילים שחור. נלך כ-1.5 ק"מ ונתחבר לסימון האדום שמטפס בוואדי זמור. שמו הנוסף של הוואדי הוא "שביל המפקדים" על שם המפקדים גד מנלה ואריק רגב, שנפלו בוואדי ב-1968, ימי המרדפים בבקעה.

נחצה את אזור התעשייה מעלה אפרים ונטפס עם הסימון השחור עד לראש רכס סרטבא (ראס קונטרה), ושם נפנה ימינה אל סימון השבילים האדום שלרגליה של קרן סרטבה.

אפשרות ב:נצא בשביל המטפס אל הרכס בשביל ג'יפים ירוק, ובצומת שבילים נתחבר לסימון השבילים השחור. נפנה ימינה ונטפס אל ראש רכס סרטבה (ראס קונטרה), ושם נפנה שוב ימינה אל סימון השבילים האדום שלרגליה של קרן סרטבה.

בדרך נחלוף על פני סיפון אבן שבנה הורדוס כחלק ממערכת המים למבצר הסרטבה. נטפס אל קרן סרטבה, ושם נוכל ליהנות מתצפית יפהפייה באוויר הפתוח בראש ההר ואף לראות ממנה את תצפית קידה, שממנה יצאנו, ומנגד את בקעת הירדן.

מקרן סרטבה נרד בסימון שבילים שחור המתחלף לירוק אל תצפית מדהימה בסמוך למוצב צבאי, ושם נסיים את המסלול.

אורך המסלול: אפשרות א – כ-15 ק"מ, אפשרות ב – כ-12 ק"מ

¿       נקודות למילוי מים: אין במסלולים נקודות למילוי מים אלא רק בסיום היום ביישובים הסמוכים. חשוב שכמות המים שתביאו איתכם תספיק לכם לאורך המסלול.

¿       שמרו על ארצנו נקייה: אל תשכחו לשמור על הניקיון. הצטיידו מראש בכמה שקיות זבל.

¿       בטיחות: על פי הוראת הצבא, כל טיול ביהודה ושומרון מחויב בנשיאת נשק ובתיאום מראש.

טיול מהנה!

לשאלות ובירורים:

בית ספר שדה עפרה

החברה להגנת הטבע

כשטבע ומורשת נפגשים

02-9975516 או בפייסבוק

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם