מסלולים לרציניים בלבד Featured

 11 hemon
 

עודד פורת, מנהל חינוכי במדרשת הגולן

נודד חרמון

דרגת קושי: למיטיבי לכת

החרמון, "העיניים של המדינה", הוא פנינת נוף ייחודית בארצנו הקטנטונת והיפה. ההר, שתפארתו בקרב עמך ישראל היא בעיקר בחורף, מציע גם בקיץ אתגרים ונופים ייחודיים, וכל זאת במזג אוויר שפוי למדי.

אנו נציע כאן מסלול של שלושה ימים. ראשיתו באתר החרמון הגבוה וסופו בנחלים הקרירים שלרגליו. כפי שאמרו חז"ל במדרש שיר השירים: "חרמון זה כל טובו נתון בזוטו", כלומר התועלת מהשלג הרב היא בנביעת המעיינות של נחלי מקורות הירדן שופעי המים.

יום 1: קופות אתר החרמון–שביל הגולן–נחל גובתה עליון–"עין נמרים"–נמרוד–הר קטע–עין קיניה–נבי חזורי

תיאור הדרך: נצא מקופות האתר מזרחה ונחצה רחבת אספלט גדולה הצמודה לבסיס צה"ל. מכאן נרד ירידה קצרה בשביל הגולן אל נחל גובתה. בקצה רחבת האספלט, סמוך לשלט ההסבר של שביל הגולן, ניצבת פינת ישיבה נאה לזכרו של יאיר עמיחי, פקח טיולים של משרד החינוך שנהרג בתאונת דרכים בחניית האתר.

בסימון שביל הגולן נחצה את הכביש המטפס אל האתר ונמשיך בנחל בעקבות עמודי החשמל. סימון שביל הגולן יעזוב את הדרך, ואנחנו נמשיך עם הסימון אל עבר תוואי השביל העובר בינות לגבעות הטרשיות של החרמון. מי שיגיע למקום לקראת סוף אוגוסט צפוי לראות כאן את פריחת החצבים, הממהרים לפרוח באוויר הקריר.

ירידה תלולה תוביל אותנו אל עבר המזבלה של מג'דל שמס. נחצה את הכביש בזהירות, ועם תחילת הדרך הלבנה בחורש נבחין משמאל בבריכה בנויה שעליה עיטורי נמרים. זו נקודת טבילה מומלצת. מכאן הדרך מטפסת אל עבר היישוב נמרוד, ואליו נגיע בהליכה על כביש.

נעצור מול היישוב לתצפית מרשימה אל עבר ברכת רם, הכפר הדרוזי מסעדה, החרמון ותילי הגולן, ונמשיך עם שביל הגולן בדרך לבנה העוברת בין מטעי הכפרים הדרוזיים. בקצה הדרך נגיע אל צומת קמץ (צומת T) וניפרד משביל הגולן. בצומת נפנה שמאלה בסימון שבילים אדום היורד אל הכפר הדרוזי עין קיניה. סימון השבילים מסתיים בכניסה אל הכפר, ומכאן אנו נדרשים לשאול את התושבים או להיעזר באפליקציות ניווט למיניהן כדי למצוא את הדרך היוצאת מהכפר צפונה אל עבר קברו של נבי חזורי.

הדרך מעפילה אל עבר כביש ראשי המחבר בין מבצר נמרוד למושב נווה אטי"ב. נחצה את הכביש בזהירות לעבר החניון ואתר ההנצחה של סיירת אגוז, הסמוך למבנה גדול ומגודר היטב, קברו של נבי חזורי.

כאן גם נחנה בלילה. בחניון עצמו מומלץ להתמקם באזור שולחנות קק"ל, מתחת לעצי האלון שבקצה הצפוני-מזרחי של הקבר. בחניון עצמו אין מים ושירותים מסודרים. יש להתייחס בכבוד למקום, שהוא גם אנדרטה לנופלי סיירת אגוז וגם אתר דרוזי מקודש.

נקודת להצטיידות במים: נמרוד, עין קיניה.

אורך מסלול: כ-18 ק"מ.

יום 2: אנדרטת סיירת אגוז–מבצר נמרוד–ירידה תלולה אל נחל חרמון–שביל שמורת הבניאס–מפל הבניאס–השביל התלוי–בניאס עד שאר ישוב

תיאור הדרך: נצא מחניון הלילה בסימון שבילים אדום, בדרך לבנה, לעבר האנדרטה הייחודית של סיירת אגוז, שבה יש לכל נופל הנצחה אישית באבן בזלת. האבנים מפוזרות בחורש, והשביל מוביל אותנו אל עבר אמפיתיאטרון קטן ורחבת טקסים המיועדת לטקסי יחידת אגוז.

נמשיך בסימון השבילים האדום ונלך בחורש האלונים עד לגדר הגן הלאומי מבצר נמרוד. בגדר נפנה שמאלה עם סימון השבילים אל עבר הכניסה למבצר. בכניסה נשלם את דמי הכניסה לשמורה ונציין שאנו ממשיכים אל שמורת הבניאס, שגם היא שמורה בתשלום (יש כרטיס משולב מוזל).

נעפיל בכביש ונסייר במבצר היפהפה המשמר מבצר שבנו יורשיו של צאלח א-דין המוסלמי במהלך המאה ה-13 ושל ארמון מרשים שבנו הממלוכים שהשתלטו על ארץ ישראל מעט לאחר מכן. נתמצא במבצר בעזרת דפי ההסבר שנקבל בכניסה ובעזרת שלטי הכוונה הפזורים באתר. טיפ: לא לפספס את עיטורי האריות ואת מעבר הסתרים.

מכאן נלך אל רחבת החנייה, נתצפת לעבר עמק החולה, רכס רמים והרי הלבנון ונרד בירידה תלולה בסימון שבילים ירוק. השביל יוביל אותנו אל שמורת הבניאס, נחל חרמון בשמו העברי, ונלך בשביל המסומן כחול של השמורה בינות לצמחיית הנחלים העבותה ולזרימה היפה עד למפל הבניאס העוצמתי. מכאן נמשיך בערוץ בשביל התלוי מעל לזרימה החזקה של הנחל עד לשער הולכי הרגל ביציאה מהשמורה. נעבור אותו ונמשיך בחלק הפראי של הנחל בסימון שבילים שחור המתחלף לאדום, ובדרכנו נקפץ בין הבריכות ונפגוש את הטנק הסורי שהתגלגל לכאן במהלך מלחמת ששת הימים.

נסיים את יומנו במושב שאר ישוב. כאן נוכל ללון בחניון בתשלום שבסוף המסלול, שיש בו גם מקלחות ושירותים מסודרים.

נקודות להצטיידות במים: מבצר נמרוד, שמורת הבניאס (חניון המעיינות), חניון מפל הבניאס (צריך לצאת מהמסלול ולחזור אליו), שאר ישוב.

אורך מסלול: כ-15 ק"מ.

יום 3: שאר ישוב–גשר בניאס–בניאס תחתון מחניון השקד דרך חניון האיקליפטוס עד קיבוץ שדה נחמיה

היום הוא ללא שבילים מסומנים בכלל, ולכן ההליכה על פי יישומוני ניווט עשויה להועיל, אך אפשר גם ללכת בסיוע תיאור הדרך.

תיאור הדרך: נצא מהחניון דרומה ונחצה את הבניאס בגשר. כשנגיע אל צומת קמץ נפנה ימינה, דרומה, ולאחר מכן יתעקל השביל מערבה. הדרך הולכת על גדת נחל חרמון, הבניאס, כאמור.

נמשיך הלאה, ובצומת הקמץ הבא שוב נפנה ימינה, מערבה. נחצה בזהירות מרובה את כביש 918, המחבר בין חורשת טל לקיבוץ כפר סאלד, ומכאן נמשיך על דרך העפר ההולכת דרומה ומקבילה לנחל.

נלך עד צומת צלב, ובו נפנה ימינה. עם הדרך הזו נמשיך למעשה עד סוף המסלול. הדרך עוברת בצמוד לנחל חרמון, דרך חניון השקד וחניון האיקליפטוס, עד לקיבוץ שדה נחמיה. לאורך הדרך נלווה את מפגש שלושת מקורות הירדן הגדולים (שניר [חצבני], דן וחרמון [בניאס]): למעשה מול קיבוץ שדה נחמיה מתחיל נהר הירדן.

הדרך שבה אנו צועדים לכל האורך היא הדרך הדרומית של נחל חרמון. בדרך אפשר לחתוך אל אינספור פינות צל וקפה הצמודות לנחל וכן להיכנס אליו ולשכשך בו רגליים בזהירות מרובה, שכן יש בו מקומות עמוקים והזרימה חזקה בעקבות החורף המבורך. אין לצעוד בנחל עצמו בגלל עוצמת הזרימה ושאר הפתעות לא נעימות (בזנטים, פסולת בניין ועוד) העלולות להימצא במים.

נקודות להצטיידות במים: אין. יש להצטייד בכמות מים גדולה. ההליכה ביום זה היא באזור חם ולרוב אין בדרך צל.

שלושה ימים מספקים כאלה לא היו לכם כבר הרבה זמן. תיהנו.

אורך מסלול: כ-10 ק"מ.

לפרטים נוספים: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מדרשת הגולן מזמינה אתכם להצטרף לקבוצת הוואטסאפ "ד"ר גולן" שמטרתה העברת מידע למטיילים ולנופשים בגולן. להצטרפות שלחו הודעה: 052-8109716.

תמונות:

01 – הבניאס. צילום: חן גלעד, באדיבות מדרשת הגולן

02 – חרמון. צילום: עודד פורת, באדיבות מדרשת הגולן

03 – ג'בל. צילום: עודד פורת, באדיבות מדרשת הגולן

04 – באדיבות מדרשת הגולן

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם