הרחק מהזרקורים

 m2 places
כשעולים לירושלים כדאי לבקר גם במקומות הפחות מוכרים. לפניכם הצצה לחמישה אתרים שרובנו טרם הגענו אליהם

משה ניסנבוים

עוג מלך הבשן במגרש הרוסים

בין בית המעצר, הכנסייה ובית משפט השלום במגרש הרוסים, ניצב מאחורי גדר ארוכה אחד הממצאים המפתיעים בעיר. מדובר בעמוד אבן ארוך במיוחד שלא בדיוק ברור מה הוא עושה שם או מה היה התפקיד שלו.

אורך העמוד כ-12 מטרים, הקוטר הממוצע שלו מגיע ל-1.75 מטרים ומשקלו המשוער כ-60 טונות. בגלל הגודל העצום שלו נתנו לו החוקרים את השם המקורי "אצבע עוג מלך הבשן", על שמו של המלך גדול הממדים.

ההשערה היא שהעמוד נחצב לצורך בית המקדש השני בתקופת הורדוס. מה שמחזק את הסברה הזאת הןא קיומה של מחצבה קדומה מתקופת בית שני סמוך לאתר. אלא שהעמוד נסדק כנראה בזמן העבודה, והחוקרים משערים שמהסיבה הזאת הוא הושאר במקומו.

בירושלים התגלו עוד שני עמודי אבן דומים נוספים, בשכונת מחנה יהודה, והפרט הזה רק מגביר את הסקרנות.

קולומבריום רומאי עתיק בתוך השכונה החרדית

הבית של הקונסול הבריטי ג'יימס פין ברחוב עובדיה 24 בשכונת גאולה הירושלמית הפך ברבות השנים ל"בית ברכה", ומשמש כיום מוסד חינוכי לבנות של חסידות קארלין-סטולין.

הבכיר הבריטי הקים את המבנה בשנת 1855. לצידו הוקמה חווה חקלאית שבאמצעותה הוא רצה לספק תעסוקה לבני היישוב הישן. בשנות השמונים של המאה הקודמת נמסר הבניין לחסידי קארלין, והם התחייבו לשמר אותו לפי הנחיות רשות העתיקות והעירייה.

מתחת לבניין הראשי התגלה קולומבריום – שובך יונים קדום מהתקופה הרומית. גרם מדרגות מאבן מוליך אל החלל התת-קרקעי העגול והמרשים, שבקירותיו חצובים עשרות כוכים קטנים. מנהלי המקום נחמדים ומאפשרים לאורחים ולמטיילים לבקר בו.

לרדת מתוך הסלון למקווה בן 2,000 שנה

לפני כמה שנים החליטו תושבים באחד הבתים העתיקים בשכונת עין כרם בבירה לערוך שיפוץ מקיף. הם התחילו לטפל ברצפת הבית ולפתע נפער חור, ודרכו התגלה מקווה טהרה בן 2,000 שנה, לא פחות. בעלי הבית, שלא הכירו את הממצא העתיק, הודיעו לרשות העתיקות ונציגיה חקרו את המקווה.

היום, מתחת לשטיח במרכז הסלון נמצאות דלתות מעץ שמובילות למקווה. גרם מדרגות חצוב מוביל לתחתית אגן הטבילה, שבו התגלו שברי כלי חרס שמתוארכים לתקופת בית שני. כמו כן התגלו במקום סימני שריפה – ככל הנראה עדות לחורבן ירושלים בשנת 66–70 לספירה. מציאת המקווה מחזקת את הסברה שבשטח עין כרם של היום היה יישוב יהודי בימי בית שני.

קבר של מלך חשמונאי בחצר הבית

מתחת ליסודות בית בשכונת גבעת המבתר בירושלים התגלתה אחוזת קבר עתיקה מימי בית שני, והיא מכונה "מערת אבה הכהן". המערה כוללת רחבת כניסה וחלל תת קרקעי מרשים, חצוב בסלע גיר, שמחולק לשני חדרים: חדר קבורה מרכזי וחדר צדדי נוסף. בכל אחד מהם נמצאה גלוסקמה –ארון קבורה מאבן. בחדר הגדול התנוססה כתובת חקוקה בקיר המערה שמספרת את קורות חייהם ומותם של הנקברים בשפה בהירה ומפורטת.

במתחם נקבר אנטיגונוס בן אריסטובלוס או בשמו העברי מתתיהו בן יהודה, אחרון מלכי בית חשמונאי. בנוסף נקבר בבית אבה הכוהן, מאצולת ירושלים ומאחרוני הכוהנים ששירתו בבית המקדש. אבה הכוהן דאג לקבורת המלך, כשהוא מטמא את עצמו ביודעין ומעלה את עצמותיו לירושלים. בכתובת בארמית שהתגלתה הוא סיפר את סיפורו. אחת הגלוסקמאות שהתגלו הועברה למוזאון ישראל ואחרת הושארה בתוך המערה. אפשר לבקר במקום המרגש הזה בתיאום מראש: 052-8808644.

גן האמונה: אוהל מועד גרסת 2019

לא רחוק משם, בווילה מטופחת, נמצא גן מרשים במיוחד. מאז שנת 1988 נמצא במקום המרכז של תנועת המקויה המונה אלפי מאמינים יפנים, וקולטת לשורותיה רק את העילית של החברה היפנית.

חברי התנועה מגיעים לארץ לביקורי הזדהות עם ישראל. הם מקיימים מצעדים ברחובות ירושלים, עורכים טקס ליד הכותל המערבי ומביעים בהתלהבות את הזדהותם עם ערכיה וייעודה של ישראל כמדינה יהודית. היפנים לומדים עברית ומשתמשים בסמלים ישראליים, כמו דגל ישראל, מנורת שבעת הקנים ועוד. הם גם לומדים עברית כדי לקרוא את התנ"ך במקור, והם אימצו את מנהגי חגיגות הבר-מצווה והבת-מצווה לילדיהם.

פירוש המילה "מקויה" ביפנית הוא אוהל מועד. החלל, בתוך מרכז הבניין של התנועה בירושלים, בנוי כמו אוהל מועד. בחזית הבניין יש גן יפני ייחודי שניטע ועוצב בהשראת המסורת היפנית.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם