מה לעשו"ת?


זהירות בגזל בבית המשפט

הרב אריאל בראלי, ראש מכון 'משפט לעם'


שאלה: תבעתי את חברת הביטוח של בית הספר בעקבות פציעה ובית המשפט פסק לטובתי סכום נכבד. האם יש בעיה של גזל?
תשובה: באופן כללי, יכולה להיות בעיה של גזל בפסיקת בית המשפט כאשר על פי ההלכה המשלם פטור ועל פי החוק ישנו חיוב (הגהת רבי עקיבא איגר, חושן משפט סימן כ"ו).צפעמים שפסק הדין כולל תשלומי ריבית ואז ודאי שהדבר אסור. אולם ישנם שיקולים נוספים שיש לקחת בחשבון:

דינא דמלכותא דינא


לשלטון במדינת ישראל ישנה סמכות הלכתית לחוקק חוקים לשם תיקון החברה כדוגמת חוק זכויות יוצרים וכדומה (יחווה דעת ה', סד). לכן אין בעיה של גזל בפסק בית משפט המבוסס על חוקים אלו.
יש להדגיש כי ההלכה של "דינא דמלכותא דינא" (נדרים כח) אינה יכולה להיאמר על כלל חוקי המדינה. ישנה מניעה הלכתית להחליף את משפטי התורה בספר חוקים חדש (חושן משפט שס"ט, יא) אלא אפשר לאמץ רק חוקים הבאים לתקן עוולות ספציפיות.

תביעה בבית משפט


ישנה חובה הלכתית לפנות לבית דין לממונות (חושן משפט כ"ו). אולם כשהנתבע אינו מוכן להגיע לבית דין מותר לתבוע אותו בבית משפט. להיתר זה ישנה השלכה על איסור גזל בפסיקת בית המשפט.
הטעם לכך הוא שישנה 'אומדנא' שכאשר הנתבע בחר בבית המשפט לברר את דינו הרי טמונה בכך הסכמה לקבל על עצמו את הפסיקה המשפטית אף כאשר על פי הדין ההלכתי הוא פטור (מהרש"ם סימן פ"ט).

השיבה שופטינו


פרשת משפטים מטילה על כולנו את האחריות להשבת משפטי התורה במדינת ישראל למקומם. הדבר מתחיל בחיפוש מענה תורני לשאלות ממוניות המעסיקות אותנו, כי זה מאתגר ומחיה את דיני התורה, ובנוסף אנו מרבים את השראת השכינה בארץ (שבת י'). שנזכה להשבת משפט התורה למקומו הראוי לו במדינה ישראל.

אולי יעניין אותך גם

 • דיפלומטיה ציונות

  3diplomaDollarphotoclub 85614661

   
  וויל רוט משוכנע שהמפתח ליצירת אופק מדיני אמתי הוא בלקיחת אחריות ישראלית על יהודה ושומרון
 • מתקן החלומות

  1sipur orbach


  שמריהו

  בן צבי

   

 • בשביל להתחבר צריך להשקיע

  אם הכתב הנכבד מודה שהיה אצל ר' נחמן כשתי דקות ולא הצליח להאריך בתפילה אצל הבעש"ט הקדוש, באמת איך יוכל להבין את המשמעות של קברי צדיקים גדולים כאלו?

   

   

 • מבעד לזכוכית – מכתב מאמא אוהבת לילד מעונה

  המון כותרות, המון אירועים, זמן שעובר, ואנחנו צועדים עם המשבר. אולי שכחתם, אולי הדחקתם ואולי זה כבר לא מעניין, אז סליחה אם אני מפריעה - אבל כאמא אני עדיין מרגישה צורך לכאוב ולשתף, ואולי עדיין יש מי שישמע.

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם