סבא וסבתא לא חיים לנצח

1858526 790

אברהם הכהן

מתי בפעם האחרונה הרמתם טלפון אל סבתא? מתי בפעם האחרונה ביקרתם את סבא וסבתא מתוך יזמה אישית שלכם? מתי התיישבתם על הספה בסלון של סבתא וחקרתם את השורשים של המשפחה? מתי יצא לכם לשמוע את סיפורי הגבורה של סבא?

לצערי, אחת האסוציאציות המרכזיות שעולות לי בראש כאשר אומרים "סבא וסבתא" היא "מוות". אין מה לעשות, יש מוות בחיים, אנשים באים והולכים. תנו לי להאיר לכם משהו שהיה כבוי בחלקנו לאורך שנים: בזכותם אנחנו כאן, בזכות סבא וסבתא שהקימו משפחה לתפארת - דודים, דודות, נכדים ונכדות. רובנו גם לא זוכים לראות את סבתא וסבא בצעירותם, הרבה לפני שהיה להם שיער לבן, אני מדבר כמובן עלינו - הנכדים. מיום שנולדנו סבא תמיד היה "מזדקן" וסבתא בצלו "מזדקנת" גם היא. ממרומי גילם, אחרי שעלו לארץ וייסדו משפחה, אחד הדברים העיקריים שגורמים להם נחת הוא ההצלחות של הנכדים - סבתא תהיה הראשונה שתבכה מרוב דאגה כשתשמע שהנכד שלה התגייס ליחידה קרבית; סבא יהיה הראשון שיבכה מרוב התרגשות כשיראה את נכדתו עומדת תחת החופה.

אלו שגדלו בבית סבתא בוודאי נקשרו אליה יותר, ואלו שלא - הפסידו. כי אין על "בייביסיטר" של סבתא שמחלקת ממתקים לכל הנכדים. אני, לשמחתי, זכיתי להיות שנים רבות בחיק סבתי בימי ילדותי. לדאבוני, איבדתי את סבי היקר לפני כשנתיים - דמות אצילית ומעוררת השראה הוא היה בעבורי. דומה שמאז לכתו של סבי חיי נעשו סבוכים יותר, צדיק נסתר היה בחייו וסיפורים רבים מתגלים עליו גם לאחר מותו. כשעמדתי סמוך למקום קבורתו, הדמעות ירדו מעצמן, הלב נקרע בעיקר בשל ההרגשה – מין תחושה נוראית של החמצה - כאילו שלא זכיתי להיות במחיצתו מספיק זמן. אמנם יצא לי להקשיב לסיפורי הגבורה שלו מהצבא לא פעם אחת ולא פעמיים; אמנם בכל פעם שהייתי בא אליו הייתי שומע דברי מוסר; אבל עד היום כואב לי הלב שלא זכיתי ללמוד אתו קריאה נכונה בתורה ובספר תהילים כפי שרק הוא ידע בתפארתו. אני מקנא בתלמידיו שספגו ממנו הכוונה בחכמת הדקדוק, מעין "קנאת סופרים תרבה חוכמה" שנוגעת בכל נקודות התורפה.

אני רוצה לבקש מכם בקשה: תשהו כמה שיותר במחיצתם של סבא וסבתא (משני הצדדים) בעודם בחיים כדי שלא תתמלאו צער לאחר מותם. תנצלו זמן איכות, תגרמו להם נחת, תאירו את פניהם באור כזה שמח שמאיר בהם רק דברים טובים. תעשו הכול למענם, אבל הכול, כדי לא לסחוב בלב את אותה תחושה מרה של החמצה שאני סוחב. פשוט תגידו: "סבא וסבתא, אני אוהב אתכם!"

 

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם