מי ידע נפש נער Featured

1858526 790

א' טילמן

בין האהבה ליראה, בין הזירוז לשלווה, בין הענווה לביטחון העצמי, בין הרצינות לשמחה – מי ידע נפש נער?
עולמו הנפשי של שביעיסט, שישיסט, חמשוש ולפעמים גם שמיניסט בדורנו – נראה כמו יצירת אומנות מודרנית, ובמילים אחרות – ערבוב ובלגן של צבעים עזים זרוקים על חתיכת קנבס.
בין צבע לצבע, בין רצונות ומאוויים, בין התמודדויות וניסיונות, תקוות ודמיונות, רצונות טובים וכישלונות, הנפש סוערת ושוצפת, כמו סערת הוריקן ענקית. מחפשת מקום אחיזה, איזו פיסת קרקע, משהו שתוכל להחזיק בו. אבל הגלים מסתירים, והרוח צולפת בפנים, לא מאושרת להתייצב. יום כאן יומיים שם, לא מוצא מנוח.
או אם לאמץ אץ מילות השיר, "קרוסלה, קרוסלה, שמישהו יעצור את זה!"
באין מי שיסביר בשביל מה כל הבלגן והטירוף הזה, לפעמים (ואולי הרבה פעמים), הוא מוצא שהכי טוב זה לברוח, להפסיק לרוץ ולהיטלטל בין הגלים הסוערים, לברוח למקום שבו יש שקט, לא להתמודד.
בתוכו הוא יודע שהוא לא במקום שלו, הוא לא שלם עם עצמו.

אל הנפש הזאת בא המחנך, רואה אותה בחבליה ורוצה לעזור. איך יעשה זאת? אם ילחץ – ירסק, אם יעזוב – יפיל.
למען המשל, על ציר ההתקדמות הנפשי יש כמה וכמה שלבים. אם צריך לקדם משלב ב' לג', ישנם שני קטבים קיצוניים זה לזה. האחד הוא לקחת פטיש 5 קילו ולתת מכה בכל הכוח על גב הנער, להפיל על ראשו זעזוע נפשי כזה שיגרום לו להתאפס על דרכו, כמו מכת חשמל לאדם שחווה אירוע לב, להרוס עד היסוד את הבניין המעורער ולבנות על גביו בניין חדש ויציב עד כמה שאפשר. אין ספק שזה יקדם אותו משלב ב' לג', אבל מן הסתם זה ישבור אצלו בפנים כמה דברים – את הביטחון העצמי, את השמחה, את האמונה ביכולתו להתקדם לבד – עד כדי תלות.

האפשרות השנייה היא להסתכל אל עיניו של הנער, ודרך הסערות שבהן שבו לשלוח יד מרגיעה ומאמינה, יד שתגיד לו – אתה טוב. יד שתאמין בו ותיתן לו תקווה אמיתית לשינוי. כמו לזרוק חבל אל הנאבק בגלים, להגיד לו – קדימה, עשה זאת, אתה יכול, אני מאמין בך. נפשו הסוערת של הנער יכולה למצוא בחבל זה מים קרים על נפש על עייפה, לאחר שלא מצא מנוחה בתוכו פנימה, הנה העוגן שאליו ייחל, הנה פיסת הקרקע שתיתן לו יציבות, שלווה, שמחה ואמונה. אבל רבים הסיכויים שהנער לא ישעה ולא יצליח ליישר מבט אל היד הפשוטה מתוך סערת הגלים והרוח, ימשיך להסתחרר סביב סביב, ויפסיד בקרב כולו. הפטיש – חסרונותיו בולטים, אבל יעילותו הוכחה היטב. היד – כאשר היא מצליחה אין ספק שהיא אידיאלית, אבל אחוזי ההצלחה שלה די מעטים.
בין היד לפטיש, בין האהבה ליראה, בין הזירוז לשלווה, בין הענווה לביטחון העצמי, בין הרצינות לשמחה – מי ידע נפש נער?
אשמח לתגובות – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

כתבות אחרונות

Prev Next
לדעת הכול

  עשרים שנים לויקיפדיה |...

הנהגה שקטה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם