"לִדְיוֹקָנוֹ שֶׁל דִּיכָּאוֹן" Featured

1858526 790

ר'

תגובה וחיזוק ל"הגיע הזמן לשים על השולחן"

 

"וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם".

 

דיכאון יכול להיות תורשתי או תוצאה של תהפוכות החיים. יש דיכאון קל שחולף בדרך כלל כעבור תקופה, ויש דיכאון קליני קבוע, שמצריך טיפול מקצועי ובדרך כלל גם תרופתי.

 

דיכאון הוא דבר מצמית – אתה עושה, חושב ומרגיש פחות, כאילו כרתו לך חצי מהמוח. יש תחושה מוחשית של כבדות, כאילו זורמת לך בוורידים עופרת.

 

דברים פשוטים שצריך לעשות הופכים לטרחה מרובה.

 

נוסף לזה, בחלק מהתסמינים חשים מועקה ועצב מתוח, עייפות (רצון לישון וחוסר חשק לקום), חוסר מוטיבציה, תוחלת ומסוגלות, קושי בריכוז ואי-שקט ונחת, תסכול, חוסר סדר, איבוד תחושת זמן ואדישות, בדידות תהומית, עלייה במשקל או חוסר תיאבון, דלדול יצירתי, חרדה וייאוש, הגזמה בשיפוטיות עצמית, חוסר ערך עצמי, ולעיתים מחשבות אובדניות שמחלחלות עמוק פנימה, ומאיימות חלילה לבקוע.

 

בדיכאון, הזמן מזדחל לו, החושך נהיה חשוך יותר וטוטלי.

 

הדיכאון מנמיך את קומת האדם, מתיש וגוזל את אומדן הרוחב והיכולת לראות קדימה. הסובלים חשים זרות וניכור עמוק, בפרט כלפי אנשים שלא מזדהים ולא מבינים את הכאב.

 

ל"ריכוך הנפש הפצועה" שומעים שירי דיכאון (כביטוי ומשען לכאב, אך יש להיזהר לא לצלול, כי זה גם מזין את הדיכאון), מעשנים בשרשרת, שותים אלכוהול וכו', ובשלב מסוים במעגל ההרס העצמי הזה - הדיכאון מוציא את העולם מן האדם.

 

הדחקת הדיכאון רק מחזקת אותו, וכשמסתתרים מפניו - הוא הולך וגדל!

 

שמירת השתיקה על הדיכאון רק מחמירה אותו.

 

אבל כשהלב נפתח, אנשים מתחילים לספר לכם על הדיכאון שלהם או של אחד מקרוביהם, ואז מתגלה שהדיכאון הוא "הסוד המשפחתי של כולם", וכדברי הרב קוק: "אין איש שאין נשמתו קרועה, רק הדומם הוא שלם".

 

אלא שעומק החיסרון והשבר מוליד גם מפגש במצולות הנפש. בשבר יש כוחות מופלאים ובחושך הגדול מתגלה האור הכי עמוק!

 

העובדה שאדם מיוסר הופכת אותו קרוב לה' וראוי לגאולה. וכשם שהזרע באדמה נרקב ורק בדרך הזו הוא צומח, כך גם האור חודר דרך הסדקים בתוך הצינורות.

 

הַקימה הזו כל פעם מחדש להחציף פנים מול הייאוש, לשפוך טיפה של אור לחור השחור (הצעות ייעול - לגדל בעל חיים אם אפשר ולטפל בו כראוי, לטפל בגינה בעבודת אדמה, להתנדב, לצאת לחיק הטבע ולים, לשמוע מוזיקה חיובית, לתת מטבע לצדקה, להיות גמישים לפיוס, לעשות כושר, ללמוד תורה שמשיבת נפש וכו'), להחזיק מעמד ולהתברזל! לשתף ולתת אמון, להאמין שיש סוף לכאב, שיש נחמה עמוקה בייסורים שמזככים את הנשמה, ושהכול (יתהפך) לטובה - זו זכות חירות עצומה של "וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים".

 

לתמיכה - ער"ן – טל' 1201 או 076-8844400

 

שידוכים למתמודדי-נפש דתיים, חפשו בפיסבוק קבוצת "היכרויות למתמודדי נפש דתיים".

 

סגולה קלה לביצוע נגד דיכאון: ירחץ פניו במים חמים במוצ"ש, וישתה משקה חם בסעודת מלווה מלכה, ויאמר "חמין במוצאי שבת - מלוגמא, הרופא לשבורי לב ומחבש לעצבותם".

 

(רבי זושא ע"פ רש"י)

 

לתגובות This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם